Aby założyć konto na giełdzie Kraken, należy wykonać następujące kroki:
- Wejdź na stronę Kraken i kliknij przycisk “Sign Up” w prawym górnym rogu.
![](https://gieldomania.pl/wp-content/uploads/2024/01/Kraken-zalozenie-konta-krok-1.png)
- Wprowadź swój adres e-mail, nazwę użytkownika, hasło i zaznacz pole “I agree to Kraken’s Terms of Service and Privacy Policy”.
![](https://gieldomania.pl/wp-content/uploads/2024/01/Kraken-zalozenie-konta-krok-2.png)
- Kliknij przycisk “Create account” i sprawdź swoją skrzynkę e-mail w celu aktywacji konta.
![](https://gieldomania.pl/wp-content/uploads/2024/01/Kraken-zalozenie-konta-krok-3.png)
- Podaj kod, który otrzymałeś w wiadomości zwrotnej od giełdy.
![](https://gieldomania.pl/wp-content/uploads/2024/01/Kraken-zalozenie-konta-krok-4.png)
- W następnym kroku zostaniesz zapytany o to, jakie doświadczenie na rynku kryptowalut posiadasz. Czy jesteś początkującym, doświadczonym, czy profesjonalnym inwestorem. Możesz wybrać jedną z opcji lub na razie ją pominąć.
![](https://gieldomania.pl/wp-content/uploads/2024/01/Kraken-zalozenie-konta-krok-5.png)
- Kraken poprosi Cię też o wybranie platformy, na której chcesz zacząć swoją przygodę z kryptowalutami. Albo z wersji podstawowej, w której możliwości są ograniczone do kupna, sprzedaży konwersji i ustawienia automatycznych zleceń lub wersji Pro, gdzie dostępne są wszystkie funkcje platformy. W naszym przykładzie stawiamy na Kraken Pro.
![](https://gieldomania.pl/wp-content/uploads/2024/01/Kraken-zalozenie-konta-krok-6.png)
- W tym momencie Twoje konto zostało już założone. Jeżeli chcesz korzystać z pełnych funkcji platformy Kraken Pro, musisz jeszcze przejść proces weryfikacji użytkownika. W tym celu w górnym prawym rogu wybierz opcję „Verify your identity”.
![](https://gieldomania.pl/wp-content/uploads/2024/01/Kraken-zalozenie-konta-krok-7.png)
W kolejnych krokach platforma poprosi Cię o podanie szczegółowych danych takich jak imię, nazwisko, miejsce urodzenia, adres oraz numer telefonu. Będziesz musiał podać również źródło swojego dochodu oraz majątku. Zostaniesz także poproszony o podanie zawodu oraz przesłanie skanu jednego z dokumentów: paszport, prawo jazdy lub dowód osobisty.
Dla podstawowej weryfikacji są to kroki wystarczające, pozwalające na dokonywanie depozytu i handel. W przypadku weryfikacji pełnej to jednak nie wszystko, a w kolejnym kroku Kraken będzie chciał potwierdzenia Twojego adresu. W tym celu niezbędny będzie skan jakiegokolwiek rachunku za media, wyciąg z banku, wyciąg z karty kredytowej lub dokument potwierdzający prawo do lokalu (umowa najmu lub akt własności).
Na szczęście nie trzeba dokonywać weryfikacji twarzy przez zdjęcia lub krótkie filmiki (dotyczy to tylko klientów z USA i RPA). Po przesłaniu dokumentów zostaną one przetworzone, a użytkownik otrzyma wiadomość e-mail, gdy jego konto zostanie zweryfikowane.
Interfejs użytkownika giełdy kryptowalut Kraken
Giełda Kraken oferuje dwa rodzaje interfejsu użytkownika: prosty i zaawansowany. Prosty interfejs jest przeznaczony dla początkujących i średnio zaawansowanych użytkowników, którzy chcą szybko i łatwo kupić lub sprzedać kryptowaluty. Zaawansowany interfejs w Kraken Pro jest przeznaczony dla doświadczonych i profesjonalnych użytkowników, którzy chcą skorzystać z pełnego zakresu funkcji handlowych, takich jak analiza techniczna, rozbudowana siatka zleceń, handel z dźwignią i kontrakty terminowe.
![](https://gieldomania.pl/wp-content/uploads/2024/01/Kraken-wyglad-platformy.png)
W tym przykładzie opisujemy wygląd pełnej platformy, czyli Kraken Pro. Całość składa się z pięciu głównych sekcji:
- Menu nawigacyjne – tutaj można przełączać się między podstawowymi sekcjami platformy, czyli sekcją handlową (trade), analityczną (analytics), portfelem (portfolio), usługami stakingowymi (earn) oraz historią zleceń (history). W prawym rogu można dokonać natomiast depozytu środków, przejść do ustawień platformy oraz swojego konta.
- Wybór instrumentu oraz sekcja handlowa – w tym miejscu wybieramy interesującą nas parę kryptowalutową oraz mamy możliwość złożenia zleceń handlowych, decydując czy ma to być zlecenie na rynku kasowym, zlecenie z dźwignią, czy też na rynku futures.
- Księga zleceń – w tym miejscu widzimy wszystkie zlecenia realizowane w czasie rzeczywistym na wybranym przez nas instrumencie.
- Pole wykresu – sekcja, w której wyświetlana jest cena oraz w której możemy dokonywać analizy wybranej kryptowaluty. Wykresy dostarczane są przez TradingView (powszechnie stosowane przez giełdy kryptowalut), dając dostęp do szeregu narzędzi, oscylatorów oraz wskaźników.
- Lista transakcji – w tym miejscu wyświetlają się wszystkie otwarte, zlecone lub zamknięte transakcje. Znaleźć można również informacje o stanie konta i podsumowaniu wszystkich realizowanych zleceń.
Czy można kupować kryptowaluty za PLN na Kraken?
Giełda Kraken nie posiada wsparcia dla polskiego złotego. Na platformie nie są obsługiwane pary handlowe z polskim złotym, nie można też deponować środków w PLN (ani analogicznie zlecać wypłat w polskich złotych).
Kraken obsługuje jednak szereg innych walut, a jako inwestor z Europy możesz dokonać zakupu cyfrowych aktywów za euro. Do wyboru są również funty, dolary (w tym amerykański, kanadyjski i australijski), jeny, czy franki szwajcarskie.
Jak kupować kryptowaluty na rynku spot Kraken?
Rynek spot to rynek, na którym kupuje się i sprzedaje się kryptowaluty po bieżącej cenie rynkowej. Aby kupić kryptowaluty na rynku spot Kraken, należy wykonać następujące kroki:
- Zaloguj się na giełdę i przejdź do sekcji “Trade” w menu po lewej stronie.
![](https://gieldomania.pl/wp-content/uploads/2024/01/Kraken-transakcja-spot-krok-1.png)
- Wybierz parę walutową, którą chcesz handlować, z listy dostępnych par. Na przykład, jeśli chcesz kupić bitcoina za tethery, wybierz parę BTC/USDT, po wpisaniu odpowiedniej nazwy w wyszukiwarkę.
![](https://gieldomania.pl/wp-content/uploads/2024/01/Kraken-transakcja-spot-krok-2.png)
- Zaznacz opcję „Spot” (czyli rynek kasowy), wprowadź wielkość transakcji zakupu, i rodzaj zlecenia (z limit zmieniamy na market, aby kupić w czasie rzeczywistym). Gdy wszystkie opcje są już odpowiednio ustawione, naciśnij przycisk „Buy BTC/USDT”.
![](https://gieldomania.pl/wp-content/uploads/2024/01/Kraken-transakcja-spot-krok-3.png)
- Informacje o zwartej pozycji znajdziesz w polu „Closed orders” lub w „Balances”, gdzie znajduje się informacja o ilości zakupionych BTC oraz o zmianie ich wartości w czasie.
![](https://gieldomania.pl/wp-content/uploads/2024/01/Kraken-transakcja-spot-krok-4.png)
Jak zawrzeć krótką pozycję na kontraktach terminowych Kraken?
Kontrakty terminowe to umowy, które obligują do kupna lub sprzedaży określonej ilości kryptowaluty w określonym czasie i po określonej cenie. Aby zawrzeć krótką pozycję na kontraktach terminowych Kraken, należy wykonać następujące kroki:
- Zaloguj się na giełdę i kliknij pole instrumentu. Następnie przełącz się ze „Spot & Margin” na „Futures”
![](https://gieldomania.pl/wp-content/uploads/2024/01/Kraken-transakcja-futures-krok-1.png)
- Wybierz kryptowalutę, którą chcesz handlować, z listy dostępnych instrumentów. Dla naszego przykładu wybieramy perpetual swap na ethera (ETH Perp).
![](https://gieldomania.pl/wp-content/uploads/2024/01/Kraken-transakcja-futures-krok-2.png)
- W kolejnym kroku zostaniesz poproszony o zatwierdzenie warunków handlowych dla rynku futures i zasilenie konta dla kontraktów terminowych (jeżeli wcześniej tego nie zrobiłeś).
- Zaznacz opcję Sell, ustaw zlecenie Market oraz jego wielkość. Zauważ, że w przypadku Kraken nie masz możliwości wyboru wielkości dźwigni, w przypadku tego instrumentu jest narzucana z góry i wynosi 50x. Należy pamiętać, że przy tak wysokiej dźwigni ryzyko utraty środków jest spore.
- Sprawdź cenę, opłatę, marżę i płatność finansowania, i zatwierdź swoje zlecenie, klikając w przycisk „Sell ETH Perp”
![](https://gieldomania.pl/wp-content/uploads/2024/01/Kraken-transakcja-futures-krok-3.png)
- Oczekuj na realizację swojego zlecenia i sprawdź swoją pozycję w polu „Open orders” u dołu ekranu.
Zawierając krótką pozycję na kontraktach terminowych (OTC trading), spekulujesz, że cena kryptowaluty spadnie w przyszłości. Jeśli masz rację, zarobisz na różnicy między ceną sprzedaży a ceną kupna. Jeśli się mylisz, stracisz na różnicy między ceną sprzedaży a ceną kupna. Pamiętaj, że handel kontraktami terminowymi wiąże się z wysokim ryzykiem i wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Handluj tylko tymi środkami, na których utratę możesz sobie pozwolić.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.