logo

Najlepsze fundusze ETF na Bitcoin i inne kryptowaluty

Temat ETF na Bitcoina rozgrzewa ostatnio media, zaś niektórzy prorokują już nową hossę z powodu ich wprowadzenia. Być może tak będzie, warto jednak dowiedzieć się więcej o ETF, zanim zakupimy pierwsze udziały.

4 Najlepsze ETFy na Bitcoina

ETF na bitcoin sejf 2

Choć rynek ETF krypto rozwija się od kilku lat, nie dopracował się jeszcze agregatorów danych w rodzaju Coingecko. Istnieje wiele zestawień, są one jednak czasem sprzeczne ze sobą i podają odmienne dane.

Dodatkową trudnością jest wciąż zmieniająca się cena BTC, a więc i zyskowność funduszy – z tego powodu nie podajemy jej w statystykach.

Z tym zastrzeżeniem, najpoważniejszymi graczami na światowym rynku ETF na Bitcoina są:

#1 ProShares Bitcoin Strategy ETF

Ticker: BITOTyp: FuturesGiełda: NYSE ArcaOpłata/rok: 0,95%Kapitalizacja: >1 mld $

Fundusz został uruchomiony w październiku 2021 r. jako pierwszy ETF Bitcoina zatwierdzony w USA. Był hitem sprzedaży, gromadząc 1 miliard dolarów w ciągu dwóch dni. Kupuje kontrakty Futures na BTC, a następnie sprzedaje swoje akcje inwestorom.

#2 Valkyrie Bitcoin Strategy ETF

Ticker: BTFTyp: FuturesGiełda: NasdaqOpłata/rok: 0,95%Kapitalizacja: <100 mln $

Uruchomiony trzy dni po wejściu na giełdę ETF ProShares. Podobnie jak BITO, kupuje Futures za niemal 100% swoich aktywów. Następnie oferuje akcje, sprzedawane na giełdzie.

#3 VanEck Bitcoin Strategy ETF

Ticker: XBTFTyp: FuturesGiełda: CBOEOpłata/rok: 0,76%Kapitalizacja: <100 mln $

Niższe koszty od konkurencji. Podobnie jak BITO i BTF, inwestorzy mogą dowolnie kupować i sprzedawać udziały. Oprócz kupowania kontraktów Futures na BTC, środki lokuje również w akcje, obligacje i gotówkę.

ETF na bitcoin WYKRES
źródło tradingview

Jak widać powyżej, notowania jednostek funduszy mniej więcej pokrywają się z ceną BTC, na ogół jednak lokując się ciut poniżej z uwagi na wpływ opłaty za zarządzanie.

#4 ETF Spot – Purpose Bitcoin ETF

Mimo, że nie jest obecny w USA, zasługuje na uwagę jako pierwszy na świecie Spot ETF na Bitcoina. Notowany w Kanadzie, został uruchomiony na giełdzie w Toronto w lutym 2021 r. i ma ticker BTCC.TO. Aktywa przekraczające 500 milionów dolarów świadczą, że cieszy się zaufaniem inwestorów. Roczna opłata za zarządzanie jest dość standardowa – 1%.

Inną możliwością uzyskania ekspozycji w BTC jest zakup akcji Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) lub MicroStrategy (MSTR), obie te firmy działają jednak w formule odmiennej od ETF.

Jeśli chcemy skorzystać z usług mniejszych firm, a przy okazji rozszerzyć nasze zainteresowania poza BTC, warto także zapoznać się z ofertą np.:

Jeśli zaś mamy problem z dostępem do rynku amerykańskiego, warto sprawdzić produkty europejskie, jak ETC Group Physical Bitcoin, CoinShares Physical Bitcoin czy 21Shares Binance BNB ETP.

Czym jest ETF na kryptowaluty?

ETF na kryptowaluty portfel

ETF to skrót od Exchange Traded Fund. Jest to rodzaj funduszu inwestycyjnego, pasywnie odwzorowującego określony indeks, sektor czy towar. Może on śledzić ceny dowolnych aktywów, od pojedynczego surowca po cały zestaw papierów wartościowych z różnych rynków. Jednostki ETF można kupować lub sprzedawać na giełdzie tak samo jak akcje, co nie zawsze jest możliwe w przypadku funduszy zamkniętych.

ETF na kryptowaluty umożliwia inwestorom zdobywanie udziału w rynku bez zakupu monet i tokenów. Nie musimy mieć Metamaska i konta na Binance – nabywamy po prostu udział w funduszu, który (w uproszczeniu) kupuje Bitcoiny. Ułatwia to znakomicie zdobycie ekspozycji na rynek krypto. A kiedy już mamy ETF na Bitcoina, możemy skorzystać ze wzrostu ceny bez posiadania samej monety.

Największym rynkiem finansowym świata pozostają USA. Dla całego rynku krypto ma ogromne znaczenie, że nadzór finansowy nie zgodził się jeszcze na uruchomienie w USA żadnego ETF Spot na Bitcoina – funkcjonują tam tylko ETF Futures.

W czerwcu 2023 r. cały świat krypto poruszyła wiadomość, że BlackRock, największa na świecie firma zarządzająca aktywami, złożyła wniosek o utworzenie funduszu Spot ETF. Nawet dla SEC może to być propozycja nie do odrzucenia.

Różnice między ETF Spot a Futures

Różnica jest fundamentalna, choć nie każdy krypto inwestor zdaje sobie z niej sprawę.

  1. ETF Spot. Tutaj sprawa jest prosta – fundusz zbiera pieniądze inwestorów, kupuje BTC lub inne kryptowaluty oraz bezpiecznie je przechowuje. Na żądanie inwestora jego udział jest sprzedawany i otrzymuje on równowartość w gotówce. Wycena Spot ETF jest wprost powiązana z ceną BTC.
  2. ETF Futures. W tym wypadku fundusz nie kupuje BTC, zamiast tego nabywa kontrakty Futures, dające prawo ich kupna po określonej cenie. Jest to więc klasyczny przykład instrumentu pochodnego (derywaty) krypto, siłą rzeczy nieco gorzej odwzorowujący ruch aktywa bazowego. Fundusz pobiera też na ogół wyższe opłaty, by pokryć koszt obsługi kontraktów.

O ile ETF Spot kupuje konkretne, istniejące aktywo o ograniczonej podaży, ETF Futures jest bardziej spekulacją na jego przyszłej wycenie, bazującej na niemal nieograniczonej podaży i popycie.

Z punktu widzenia ostrożnego inwestora, ETF Spot wydaje się lepszą opcją, póki co jednak SEC zgodził się jedynie na uruchomienie kryptowalutowych ETF Futures. ETF Spot możemy nabyć na giełdach w Kanadzie, Australii i niektórych innych krajach, jednak to USA jest zawodnikiem wagi ciężkiej i dopiero zgoda SEC odblokuje ten rynek.

Zalety ETF krypto

ETF na kryptowaluty byk
  1. Wygoda. Plusem ETF jest to, że zapewnia inwestorom dostęp do Bitcoina bez konieczności posiadania portfela krypto czy zakładania konta na giełdzie. Brak więc kłopotów z obsługą transakcji czy przechowywaniem klucza prywatnego.
  2. Bezpieczeństwo (pewnego typu). Scamy, rugpule, błędy w smartkontraktach, krypto wysłane na zły adres… Te wszystkie niebezpieczeństwa odpadają, jeśli zamiast monet na DeFi kupimy po prostu ETF.
  3. Szeroka ekspozycja. Jeśli wybierzemy ETF, który oprócz BTC uwzględnia również ETH i inne altcoiny, zdobędziemy ekspozycję ma dużą część rynku krypto.
  4. Dywersyfikacja. ETF krypto inwestuje w zupełnie odmienną klasę aktywów niż tradycyjne akcje czy obligacje. Może to doskonale uzupełniać nasz portfel inwestycyjny.
  5. Przepisy. Duże instytucje podlegają przepisom, które często zabraniają im bezpośredniego inwestowania w kryptowaluty. Co innego wehikuł inwestycyjny zatwierdzony przez SEC.

Wady ETF krypto

  1. Ryzyko. Skoro oddajemy nasze pieniądze instytucji, tracimy nad nimi kontrolę. Nasz BTC w zimnym portfelu będzie tam jutro, pojutrze i za rok. Czy za rok będzie istniał wybrany ETF – nie wiadomo.
  2. Koszty. OK, transakcja na sieci BTC kosztuje parę dolarów, ponosimy jednak tę opłatę raz. W przypadku ETF co rok oddajemy ok. 1% wartości naszej inwestycji funduszowi.
  3. Czas reakcji. Nawet transakcje BTC, który nie jest demonem szybkości, zostają na ogół zaksięgowane maksymalnie po 60 minutach. W przeciwieństwie do tego, rozliczenie transakcji Bitcoin ETF zajmie jeden do dwóch dni.
  4. Ograniczona użyteczność. BTC możesz użyć nie tylko jako inwestycji, ale także jako środka płatności przy zakupach online. Jednostki ETF nie mogą być wykorzystywane w tym charakterze.
  5. Procedury KYC i AML. O ile BTC możemy posiadać anonimowo, korzystanie z usług ETF nie daje nam takiego komfortu. Firmy finansowe kładą duży nacisk na weryfikację tożsamości, oraz raportowanie wszelkich danych władzom.
  6. Poślizg. Choć cena pojedynczego udziału ETF naśladuje ruchy BTC, nie jest to zgodność 1:1. Nie jest pewne, że nasz ETF podrożeje dwa razy, jeśli BTC wzrośnie o 100%
  7. Zdrada ideałów. Bitcoin powstał w reakcji na dyktat świata finansów i waluty fiat. Oddał ludziom możliwość samodzielnego decydowania o swoich pieniądzach. Inwestując w ETF zamiast BTC, tracimy tę wolność z powrotem.

Posiadanie jednostek ETF o wartości jednego BTC nie jest tym samym, co posiadanie tego Bitcoina. Jeśli ETF wpadnie w kłopoty, może nastąpić całkowite zerwanie pegu, podobnie jak stało się to np. w wypadku UST i Terra Luna.

Na co zwrócić uwagę wybierając Exchange Traded Fund?

ETF na bitcoin sejf 1

Jeśli decydujemy się na zakup jednostek ETF, warto sprawdzić wcześniej następujące informacje:

  • jest to Spot ETF czy Future ETF?
  • w jakie dokładnie krypto inwestuje?
  • czy posiada odpowiednie licencje?
  • na jakich giełdach/platformach jest dostępny?
  • jaki sposób przechowuje aktywa?
  • czy wkłady inwestorów są ubezpieczone?
  • jaka jest wysokość opłat?
  • czy fundusz miał już jakieś kłopoty i jak się one skończyły?
  • ile środków dotąd zgromadziła ta firma?
  • jaka instytucja lub inwestor stoi za funduszem?

Oczywiście to tylko podstawowy zestaw pytań, jednak da nam on już jakąś wiedzę o danym ETF.

Wpływ ETF na rynek Bitcoina

Rola, którą na rynek kryptowalut wywiera rosnący segment ETF jest przedmiotem sporu. Optymiści sprzeczają się z pesymistami, zapoznajmy się więc z argumentami obu stron.

Dość powszechnie uważa się, że zezwolenie SEC na utworzenie Spot ETF dla Bitcoina może oznaczać gwałtowny wzrost jego ceny. W tym kontekście często przywoływany jest wykres, pokazujący zachowanie się ceny złota po wprowadzeniu ETF na ten metal w roku 2004. Choć nie jest to jedyna przyczyna, od wprowadzenia ETF cena zaczęła rosnąć i światowy rynek złota kilka razy zwiększył swoją kapitalizację.

Podobnie może stać się z BTC, gdyż legalizacja Spot ETF otworzy rynek Bitcoina dla wielu instytucji, dysponujących gigantycznymi kapitałami. Ponieważ zaś rynek spot wymaga dostawy towaru – duży popyt wymusi zapewne zwyżkę cen.

Pesymiści, nie negując pozytywnego wpływu Spot ETF na rynek krypto, zwracają uwagę na inny punkt. ETF, zwłaszcza Futures, mogą posłużyć nie tyle inwestowaniu w BTC co manipulowaniu jego rynkiem.

Kontrakt Futures na BTC, nie wymagający fizycznej jego dostawy, za to wzmocniony ogromnym lewarem, daje dużym instytucjom możliwość sterowania rynkiem w pożądanym kierunku. Jeśli na każdy wydobyty BTC, będzie przypadać 10 lub 100 wirtualnych, instytucja o głębokich kieszeniach będzie mogła zrobić z kursem wszystko. Jeśli zaś przelicytuje i wpadnie w kłopoty, koledzy z branży pomogą jej wyjść z kłopotów kosztem detalistów.

Jak widać, wpływ ETF na Bitcoina i inne kryptowaluty daleko wykracza poza ułatwienie dostępu do nich. Czy warto w nie inwestować? Każdy sam odpowie na to pytanie. Ja zdecydowanie wolę, jeśli między mną a moim BTC nie ma żadnych pośredników. Zakup na porządnej giełdzie kryptowalut, transfer do zewnętrznego portfela i niczego więcej nam nie potrzeba.

Kliknij aby ocenić wpis
[Głosy: 3 Średnia: 5]

binance futures - poradnik oraz opinie

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
etoro
Sprawdź
logo tms
Sprawdź
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Kontrakty CFD to złożone i bardzo ryzykowne instrumenty, mogące spowodować szybką utratę kapitału ze względu na dźwignię finansową. Od 67% do 89% inwestorów traci swoje środki handlując CFD. Musisz rozważyć, czy jesteś w stanie ponieść ryzyko utraty zainwestowanych środków.

pekao

Binance - kod rabatowy -20%

XTB