Opcje Binance są narzędziem, które daje duże możliwości zarabiania, a jednocześnie nie jest tak niebezpieczne w użyciu jak kontrakty Futures. Bardzo przydatne w czasach, gdy kurs BTC spada lub rośnie po kilka % dziennie.
Czym są opcje?
Opcje to instrumenty finansowe, pozwalające zarabiać na trafnym przewidzeniu przyszłości danego waloru. Nabywając opcję, kupujemy prawo przyszłego zakupu (lub sprzedaży) tego aktywa po z góry ustalonej cenie.
Jeśli więc spodziewamy się znacznego wzrostu ceny ETH, kupujemy opcję Call, by niewielkim kosztem zapewnić sobie prawo nabycia Ethereum w przyszłości. Jeśli w międzyczasie podrożało – tym lepiej, nasza opcja tylko zyska na wartości.
Zakup opcji Put pozwala nam z kolei na sprzedaż waloru po zaplanowanej cenie. Znakomicie zabezpiecza to naszą pozycję przed możliwym spadkiem, którego jednak nie jesteśmy aż tak pewni, by już dziś sprzedać wszystko.
Wydatki ograniczają się do kosztu zakupu opcji, a jedynym ryzykiem jest, że nie przyniesie nam ona oczekiwanych zysków. Prawo zakupu BTC za 20 tysięcy w momencie, gdy ten na rynku chodzi po 17, nie jest wiele warte.
Fundamentalną różnicą między opcją, a kontraktem Futures jest fakt, że opcja daje nam prawo – ale nie obowiązek! – dokonania przyszłej transakcji. Użycie ich zamiast Binance Futures wiąże się więc ze znacznie mniejszym ryzykiem.
Mocne strony Opcji Binance
Powiedzmy to sobie jasno – zanim kupisz swoją pierwszą opcję, trzeba odrobić lekcje. Musisz zdawać sobie sprawę, jak na wycenę opcji wpływa ruch aktywa bazowego, albo jak jej wartość zmienia się w miarę upływu czasu. Kiedy już jednak opanujesz te podstawy, zauważysz, że opcje Binance mają wiele zalet:
- asymetria ryzyka – nie możesz stracić więcej niż zainwestowana kwota, za to potencjał zysku jest nieograniczony,
- elastyczność – giełda oferuje opcje, które można zrealizować w dowolnym momencie przed datą ich wygaśnięcia,
- wysoka dźwignia – sama natura opcji zapewnia odpowiedni lewar, dając nam sporą ekspozycję niskim kosztem,
- płynność – emitentem i market makerem opcji jest Binance Futures, dzięki czemu na rynku zawsze są oferty,
- rozliczenie w USDT – ułatwia planowanie transakcji i nie komplikuje sprawy dostarczaniem przedmiotu obrotu (np. ETH).
- minimalne opłaty – użytkownicy płacą 0,02% opłaty transakcyjnej oraz 0,015% opłaty za wykonanie,
- brak ryzyka likwidacji – w przeciwieństwie do Futures, nie musimy się martwić o wezwanie do uzupełnienia depozytu.
Podsumowując, oferta Binance wydaje się zdecydowanie user friendly.
Podstawowe zasady
O technikach właściwych dla tego rynku napisano grube książki, jednak podstawy są łatwe do zrozumienia. Przede wszystkim:
- Nie wystarczy mieć rację. Musisz jeszcze mieć rację we właściwym momencie. Jeśli zakładasz wzrost ceny BTC i on faktycznie spektakularnie wzrośnie, ale dzień po wygaśnięciu Twojej opcji – przegrałeś.
- Wartość opcji z zasady maleje w czasie. Jest to logiczne – prawdopodobieństwo zrealizowania celu jest większe w ciągu całego miesiąca, niż już jutro. W skrajnym wypadku wartość opcji może maleć nawet wtedy, jeśli dobrze założyłeś kierunek ruchu ceny, ale jest on niewielki.
- Nie warto oszczędzać na wszystkim. Opcje o wartości bardziej zbliżonej do faktycznej wartości rynkowej będą droższe, podobnie jak te z dłuższym terminem realizacji. Dają za to większe prawdopodobieństwo, że zakładana cena aktywa znajdzie się w zakładanych widełkach.
- Nie musisz kupować opcji na 1 BTC czy 1 ETH. Minimalna wartość zlecenia to 0,01 jednostki. Zdecydowanie warto składać niewielkie zlecenia za małe pieniądze, przynajmniej dopóki nie zyskasz większego doświadczenia.
- Gra na opcjach może uzależniać. Świadomość, że za 1 dolara możesz zagwarantować sobie kupienie 1 Bitcoina jest niesamowita. Emocje mogą powodować, że będziesz zachowywał się nieracjonalnie – chyba że masz plan i potrafisz się go trzymać.
Zaczynamy handel na opcjach Binance
Platforma transakcyjna opcji dostępna jest zarówno przez stronę www, jak i w aplikacji Binance. Aby rozpocząć handel, musimy wykonać następujące kroki:
- Zarejestrować się na stronie Binance (jeżeli jeszcze nie posiadasz tam konta). Tutaj znajdziesz lik do rejestracji.
- Zalogować się do swojego konta Binance i kliknąć Konto Futures->Opcje. W przypadku użycia aplikacji, zamiast Konto Futures, wybieramy ikonę Futures.
- Akceptujemy postanowienia regulaminu, by móc handlować na rynku opcji, a następnie wchodzimy do panelu zleceń.
- Zasilamy konto rynku opcji, przelewając USDT z Portfela Spot (pomarańczowe strzałki w panelu zleceń).
Voila! Możemy już złożyć pierwsze zlecenie. Jeśli jednak potrzebujemy bardziej szczegółowych instrukcji aktywacji opcji, są one rozpisane na stronie Binance.
Składanie zleceń
Na panelu opcji widzimy:
- dostępne rynki (na start ETHUSDT),
- datę rozliczenia opcji (jutro, za tydzień, za miesiąc itd),
- listę możliwych do nabycia opcji Call i Put, uszeregowanych wg ceny wykonania (środek widoku),
- oferty zakupu (Bid) i sprzedaży opcji (Ask).
- listę naszych ew. wcześniejszych zleceń,
- panel transakcyjny.
Wybieramy zatem interesujący nas rodzaj opcji (Call/Put), przedział czasowy, cenę wykonania, określamy limit ceny (lub wybieramy BBO – Best Bid Offer), ustalamy wielkość pozycji (np. 1 ETH), klikamy Kup… i właśnie staliśmy się posiadaczem naszej pierwszej opcji.
O czym warto pamiętać?
Spore znaczenie dla zyskowności naszego handlu może mieć spread, czyli różnica między ceną kupna i sprzedaży opcji. Nie jest on stały, ale wynika z liczby i wartości zleceń w systemie. Jeśli na wybranej pozycji jest on bardzo wysoki, można rozważyć wykupienie opcji na inną cenę instrumentu lub inny termin.
Pomiędzy cenami Bid (zielona) i Ask (czerwona) widzimy kolumnę o nazwie Mark, określającą tzw. cenę godziwą opcji. Teoretycznie powinna ona sytuować się pomiędzy nimi, jednak nie zawsze tak jest, co jest efektem niewystarczającej liczbą zleceń.
W momencie zawirowań rynkowych cena opcji potrafi zmieniać się błyskawicznie. Bliska czasu realizacji pozycja, wykazująca zysk na poziomie 200% w ciągu kilku minut może stopnieć o połowę, jeśli trend obróci się przeciwko nam. Jeśli nie masz czasu śledzić rynku na bieżąco – wybieraj opcje z dłuższym terminem realizacji.
Na rynku gramy przeciwko najlepszym. Nasza strategia powinna więc zakładać działanie w pętli: plan->inwestycja->analiza błędów. Inaczej mamy spore szanse na bycie dawcą kapitału.
Opcje Binance: 18 pytań i odpowiedzi
Sądząc z reakcji Czytelników, opcje Binance cieszą się sporym zainteresowaniem – i nic dziwnego. Ten instrument świetnie łączy dużą ekspozycję na krypto ze względnym bezpieczeństwem i niewielkim kosztem. Dziś odpowiadamy na najczęściej powtarzające się pytania.
Czym są opcje Binance?
Opcje Binance to instrumenty pochodne, które dają prawo kupna lub sprzedaży danych aktywów po z góry ustalonej cenie. Jeśli miesiąc temu kupiłeś prawo sprzedaży BTC za 22 tysiące, to przy dzisiejszej cenie 16,8 masz szansę zarobić sporo forsy.
Czyli opcje to rodzaj Futures?
Nie. Główną różnicą między opcją a kontraktem Futures jest fakt, że opcja daje nam prawo – ale nie obowiązek! – dokonania przyszłej transakcji. Kontrakt Futures musisz rozliczyć, z opcji zaś korzystasz, jeśli chcesz.
Piszecie, że opcje to wasz ulubiony instrument. Dlaczego?
Najkrócej? Asymetria ryzyka. Potencjał strat jest ograniczony do ceny, zapłaconej za opcję. Potencjał zysków nie jest ograniczony.
To znaczy, że nie trzeba się bać margin call?
Nie. Margin call Ci nie grozi, bo całe ryzyko opłaciłeś w momencie zakupu opcji. To fundamentalna cecha tego rynku.
Jeszcze jakieś plusy opcji?
Całkiem sporo. Bardzo miła jest elastyczność – opcję można rozliczyć w dowolnym momencie, na przykład po nagłym wzroście/spadku kursu monety. Nie trzeba czekać do upływu jej terminu.
Wybrać opcję Call czy Put?
To zależy. Jeśli sądzisz, że rynek pójdzie w górę, kup prawo zakupu danej monety po atrakcyjnej cenie (Call). Jeśli uważasz, że za miesiąc BTC będzie wart o 20% mniej niż dzisiaj, kup opcję Put.
Jaka jest możliwa dźwignia?
Hmmm… prawie każda. Nie ma sztywnych przedziałów x10 czy x50. Jeśli kupisz np. prawo sprzedaży BTC jutro po znacząco wyższej cenie niż to przewiduje rynek, to tanim kosztem możesz mieć dźwignię i x1000.
Na jakie aktywa oferuje Binance?
Rynek opcji na Binance dopiero wystartował. Jak na razie dostępne są 3 walory (BTC, ETH, BNB), kolejne są w planach.
Jaki jest spread na opcjach?
Spread (różnica między ceną zakupu a sprzedaży) zależy od monety, czasu rozliczenia i wybranego poziomu ceny. Na ogół waha się w granicach 1-5%, choć na niepłynnych rynkach może być znacznie wyższy.
Tutaj przeczytasz analizę giełdy Binance oraz opinie jej użytkowników.
Dlaczego ceny opcji non stop się zmieniają?
Cóż, taka ich natura… Non stop rosną i spadają bieżące i prognozowane ceny aktywów bazowych, na zmianę wartości opcji wpływa także czas, pozostały do jej rozliczenia.
Czy da się kupić opcję za parę dolarów?
Bez problemu. Jednodniową opcję na zakup 1 ETH za cenę o 100$ wyższą niż dzisiejsza rynkowa, w momencie pisania tekstu kupisz za 2,2 dolara.
W jakiej walucie zapłacę za opcje?
USDT. Niezależnie od tego, na jaką monetę kupujemy opcje, jej zakup i rozliczenie następuje zawsze w Tetherze.
Z jakimi opłatami trzeba się liczyć kupując opcje Binance?
Niewielkimi. Użytkownicy płacą 0,02% opłaty transakcyjnej oraz 0,015% opłaty za wykonanie opcji.
Jaka jest opcja z najdłuższym terminem rozliczenia?
W drugiej połowie grudnia 2022 r. można kupić opcje na ETH, rozliczane pod koniec stycznia 2023 – czyli za ok. 6 tygodni.
Ile da się zarobić?
Jak zwykle – to zależy. Osobiście, procentowo najlepszym strzałem był zakup opcji Put na ETH tuż przed listopadowym spadkiem. Włożone 50 dolarów pomnożyło się wtedy x18 w ciągu 3 dni.
Jak handlować opcjami na Binance?
Wszystko zostało opisane wyżej 🙂
Może jakaś promocja?
Owszem, czemu nie. Tutaj znajdziesz wszystkie aktualnie dostępne promocje na Binance.
Ufff… Pytań było trochę, ale chyba udało się odpowiedzieć na wszystkie. Jaka jest nasza opinia dotycząca opcji? Zdecydowanie warto zainteresować się tematem. Ale jak zawsze – inwestuj tylko te pieniądze, które możesz stracić!
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.