logo

Binance czy Revolut | Gdzie kupić kryptowaluty?

xtb - zlatan ibrahimović

Stale rosnąca popularność kryptowalut oznacza równoległy wzrost liczby platform umożliwiających inwestycje w aktywa cyfrowe. Jakiś czas temu, do grona aplikacji, które postanowiły rozszerzyć swoją ofertę właśnie o handel krypto, dołączył popularny w Polsce portfel wielowalutowy – Revolut. Sprawdzamy jak kryptowalutowa oferta brytyjskiego fintechu wypada w porównaniu z branżowym gigantem – giełdą Binance.

Czym jest Binance? Krótka charakterystyka największej giełdy kryptowalut

Strona www
Kraj / Rok powstania
Kajmany / 2017
Ilość kryptowalut
394
Ilość par handlowych
1257
Obrót 24h
7 mld 49 mln $
Prowizje (maker/taker)
0,1% / 0,1%
Obsługa PLN / Języka polskiego
tak /
tak
Stablecoiny
tak
Dostępne waluty FIAT
m.in. PLN, EUR, GBP

Aktualne promocje na giełdzie kryptowalut Binance

20% zniżka na prowizje na zakup i sprzedaż krypto – formularz rejestracji ze zniżką
10% zniżka na prowizje Binance Futures – formularz rejestracji ze zniżką

Założona w 2017 roku Binance bardzo szybko stała się najważniejszą giełdą kryptowalut na świecie. Osiągnięto to m.in. dzięki niskim opłatom transakcyjnym i zaawansowanym funkcjom handlowym, które czynią platformę atrakcyjną dla doświadczonych inwestorów.

Główną rolę w tym sukcesie odegrała jednak bogata i stale rozwijana oferta giełdy. Jej użytkownicy mają dziś dostęp do handlu setkami różnych kryptowalut – od ikon branży, takich, jak Bitcoin czy Ethereum, aż po egzotyczne altcoiny. 

Oprócz tradycyjnego handlu spot, Binance oferuje kontrakty futures na pary kryptowalutowe, opcje, staking, a także szereg produktów finansowych związanych z rynkiem DeFi. 

Giełda wyróżnia się także wysokim poziomem bezpieczeństwa, przechowując środki użytkowników offline – w tzw. zimnych portfelach, a także stale monitorując ich aktywność, w celu zapobieżenia oszustwom. 

Co najważniejsze, platforma umożliwia dostęp do wszystkich tych instrumentów i narzędzi użytkownikom chcącym handlować kryptowalutami z dowolnego miejsca, dzięki aplikacji mobilnej Binance.

Wśród najważniejszych funkcjonalności i produktów oferowanych przez Binance znajdziemy:

  • Handel spot i możliwość szybkiej konwersji kryptowalut w intuicyjnym panelu handlowym
  • Aplikację mobilną Binance, pozwalającą na handel krypto poza domem
  • Tryb Binance Margin pozwalający na wykorzystanie dźwigni finansowej
  • Alternatywne instrumenty finansowe, takie jak kontrakty terminowe i opcje Binance
  • Możliwość zarabiania na posiadanych kryptowalutach poprzez rożne rodzaje stakingu dostępne na platformie
  • Binance Academy pozwalającą inwestorom na darmową edukację. Treści zamieszczane na Binance Academy są zaskakująco wysokiej jakości i w żadnym wypadku nie można nazwać ich typowymi materiałami promocyjnymi giełdy. 
  • Binance Launchpad umożliwiający zakup tokenów nowych projektów krypto po niższych cenach
  • Binance Pool do kopania kryptowalut
  • Usługa płatności Binance Pay

Biorąc pod uwagę powyższe, łatwo zauważyć, że popularność Binance wynika przede wszystkim z tego, że nie jest ona tak po prostu giełdą. To rozbudowany system przeznaczony dla miłośników cyfrowych aktywów, który przez lata stała się jednym z symboli branży. 

Revolut – internetowy portfel walutowy z ambicjami inwestycyjnymi

W drugim narożniku znajdziemy Revolut, który swoją działalność rozpoczął w 2015 roku, jako tzw. neobank – aplikacja mająca stanowić alternatywę dla klasycznego rachunku bankowego. Platforma przyciągnęła użytkowników swoją prostotą, przyjaznym osobom początkującym interfejsem, a także z uwagi na to, że pozwalała założyć konto szybko i bez zbędnych formalności. 

Przede wszystkim jednak, Revolut był kieszonkowym kantorem i portfelem walutowym w jednym, który umożliwiał użytkownikom błyskawiczną i relatywnie tanią wymianę walut, dlatego szybko podbił serca osób dużo podróżujących.

Od 2015 roku, Revolutowi udało się uzyskać litewską licencję bankową, upoważniającą go do świadczenia usług na terenie UE, a także znacząco rozbudować swoją ofertę.

Do funkcji, którymi dziś, platforma przyciąga największą liczbę użytkowników, należą:

  • Intuicyjny interfejs aplikacji mobilnej
  • Szybka wymiana walut i funkcja portfela walutowego
  • Realizacja płatności bezgotówkowych w ponad 150 walutach
  • Możliwość wyrobienia fizycznej karty płatniczej, a także – opcja korzystania z kart wirtualnych i wirtualnych kart jednorazowych (zwiększających bezpieczeństwo podczas zakupów online)
  • Integracja z tradycyjnymi usługami bankowymi
  • Szybkie pożyczki w ramach usługi Pay Later (polegającej na umożliwieniu realizacji płatności za produkt lub usługę w 3 ratach)
  • Opcja uzyskania kredytu gotówkowego od 500 do 150 000 zł

W pewnym momencie, do powyższej listy dołączyła możliwość inwestowania w krypto, która jest dla nas najistotniejsza. 

Jak wypada w porównaniu z Binance?

Oferta kryptowalutowa Revoluta vs Binance

Jeśli mielibyśmy oceniać tę aplikację na warunkach, na których oceniamy brokerów czy giełdy kryptowalut, takie jak Binance, oferuje ona zbyt mało, by mogła stanowić dla nich realną konkurencję. Jednak, jeśli spojrzymy na nią w kategorii portfela internetowego, opcje dotyczące inwestowania są zbyt rozbudowane, by można było nazwać je jedynie ciekawostką. 

Wygląda na to, że Revolut naprawdę ma ambicje, by stać się platformą, która w przyszłości być może będzie w stanie zatrzymać u siebie sporą część inwestorów detalicznych, którzy w normalnych warunkach, “wyemigrowaliby” ze swoimi pieniędzmi do typowych brokerów. Wśród dostępnych instrumentów obok kryptowalut, znajdziemy tu także akcje, fundusze ETF i metale szlachetne. 

O ile oferta akcji w Revolut jest dość rozbudowana (obejmuje kilka tysięcy różnych instrumentów), tak jeśli chodzi o kryptowaluty, w chwili pisania tych słów, neobank oferuje ich nieco ponad 130. W porównaniu z Binance, wygląda to więc dość ubogo.

Dobra opcja dla początkujących inwestorów długoterminowych?

Jednakże ilość dostępnych aktywów nie jest jedynym, co powstrzymuje Revolut przed tym, by konkurować z giełdami i platformami inwestycyjnymi zupełnie poważnie. Druga, bardzo istotna kwestia to ilość dostępnych narzędzi, która siłą rzeczy jest bardzo mocno ograniczona. Oczywiście znajdziemy tu m.in. możliwość stakingu kryptowalut czy opcję inwestowania automatycznego, ale jakikolwiek poważny, aktywny handel jest tutaj wykluczony. 

Revolut wciąż jest przede wszystkim portfelem mobilnym, więc próżno szukać tu narzędzi handlowych będących standardem tak na Binance, jak i u klasycznych brokerów.“Niedzielny inwestor”, który kryptowalutami i akcjami interesuje się z doskoku oraz użytkownik, który planuje trzymać instrumenty w portfelu długimi miesiącami, mogą zaakceptować taką propozycję, doceniając proste funkcjonalności, takie jak możliwość filtrowania aktywów z uwagi na podstawowe parametry (zmiana ceny, kapitalizacja rynkowa itp). Jednak w przypadku osób chcących aktywnie zaangażować się w inwestycje/spekulację jest to mało prawdopodobne. 

Trudno jednoznacznie nazwać to jednak wadą Revoluta. Nie jest on przecież ani giełdą kryptowalut, ani brokerem, a tylko (i aż) aplikacją neobankową. Inwestowanie to tutaj funkcjonalność poboczna. 

Binance vs Revolut: wady i zalety obu platform

Porównanie Binance i Revoluta jest więc poniekąd porównaniem przysłowiowych jabłek i pomarańczy – to dwie różne platformy. Możliwość handlu kryptowalutami w przypadku Binance jest podstawą, zaś w przypadku Revoluta: miłym dodatkiem, z którego użytkownik może, ale wcale nie musi korzystać.

Nie jest więc zaskoczeniem, że jeśli chodzi o inwestycje na rynku krypto, oczywistym zwycięzcą pojedynku jest Binance.

BinanceRevolutZwycięzca
Dostępne instrumentySzeroki wybór kryptowalut: od najważniejszych tokenów, jak BTC i ETH, aż po mało popularne altcoiny (w sumie ponad 400 unikalnych instrumentów)

Możliwość inwestowania w nowe projekty po niższych cenach dzięki Binance Launchpad

Dostęp do kontraktów futures i opcji

Możliwość zwiększenia ew. zysków (i strat) dzięki dźwigni finansowej
W ofercie handlu spot na Revolut znajdziemy jedynie nieco ponad 130 tokenów (w tym tokeny NFT i DeFi). Mały plus stanowi jednak tryb “Kolekcje”, pozwalający na inwestowanie w tematyczne grupy kryptowalut (np. te związane z Internetem Rzeczy czy grami wideo), Podobne opcje znajdziemy jednak także na Binance.Binance
Opłaty i prowizjeMaksymalne prowizje taker/maker na Binance wynoszą jedynie 0.1%. 

Możliwość obniżenia kosztów dzięki BNB (Binance Coin)
Transakcje spot wiążą się z prowizją 1.49% w przypadku kont Standard oraz Plus. W przypadku rachunków Premium i Metal, opłaty wynoszą 0.99%.Binance
Prostota użytkowaniaLiczba dostępnych opcji może być przytłaczająca dla osób początkujących

Wymaga kilkuetapowej weryfikacji tożsamości
Możliwość szybkiego założenia konta

Banalnie prosty w obsłudze interfejs, który nie sprawi żadnych trudności osobom początkującym
Revolut
Dodatkowe funkcjonalnościRozbudowana sekcja edukacyjna Binance Academy

Możliwość połączenia się z giełdą poprzez API (przydatna dla bardziej zaawansowanych traderów, korzystających z dedykowanych platform do handlu, takich jak ATAS

Staking ponad 100 kryptowalut
Obok kryptowalut, Revolut ma w ofercie także amerykańskie i europejskie akcje, fundusze ETF oraz metale szlachetne

Wygoda – Revolut pretenduje do miana aplikacji finansowej typu “All in One”, dlatego inwestowanie oraz wycofywanie pieniędzy z inwestycji i przelewanie ich do jednego z portfeli walutowych odbywa się błyskawicznie

Opcja stakingu z 6 kryptowalutami: Polkadot, Solana, Tezos, Polygon, Ether, Cardano

Sekcja edukacyjna, która, choć nie ma szans konkurować z odpowiednikiem Binance, stanowi miły dodatek i ciekawe wprowadzenie dla początkujących 

Opcja wypłaty niektórych krypto na zewnętrzne portfele

Brak możliwości wpłaty tokenów z zewnętrznego portfela krypto

Kryptowaluty użytkowników są przechowywane w zimnych portfelach
Binance

Która platforma bardziej nadaje się do handlu kryptowalutami?

Jeśli mielibyśmy odpowiedzieć na pytanie z nagłówka szybko – z pojedynku zwycięsko wychodzi Binance.

Ta największa giełda krypto może pochwalić się nie tylko nieporównywalnie większą ofertą tokenów, pozwala klientom na handel kontraktami futures i opcjami, czego próżno szukać na Revolucie, ale i jest środowiskiem przyjaznym aktywnym inwestorom i traderom. 

Nie oznacza to jednak, że oferta inwestycyjna Revoluta jest przeznaczona dla nikogo. Jeśli jesteś osobą, dla której kryptowaluty (lub inne produkty finansowe) są raczej marginalnym hobby i szukasz miejsca, w którym szybko kupisz kilka tokenów czy akcji, z zamiarem trzymania ich w portfelu długimi miesiącami – Revolut wydaje się naprawdę niezłą opcją.

FAQ

Dlaczego nie warto kupować krypto na Revolut?

Istnieje ryzyko, że Revolut albo nie posiada interesującej Cię kryptowaluty w ofercie, albo nie pozwoli Ci na jej wypłatę do zewnętrznego portfela. Dlatego jeśli chcesz inwestować w krypto, lepszym rozwiązaniem wydaje się tradycyjna giełda, np. Binance.

Czy krypto na Revolut jest bezpieczne?

Gdzie najlepiej kupować krypto?

Kliknij aby ocenić wpis
[Głosy: 0 Średnia: 0]

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD (XTB). Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.


Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
etoro
Sprawdź
51% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
logo tms
Sprawdź
75% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Zostań redaktorem serwisu GieldoMania.pl

pekao

XTB IKE

Binance - kod rabatowy -20%