logo

Porównanie platform XTB i Zonda (wcześniej BitBay)

xtb - broker godny zaufania

Pośród szerokiej oferty platform do inwestowania, są takie jak XTB czy Zonda (Bitbay), które pochodzą z Polski. Wybierając platformę, za pośrednictwem której będzie się inwestować, warto poza jej pochodzeniem zwrócić uwagę na ilość i rodzaj dostępnych instrumentów oraz pobierane prowizje. XTB vs Zonda – gdzie lepiej założyć rachunek? Co łączy, a co różni te dwie propozycje?

Tak wygląda oferta brokera XTB:

FirmaProwizjeOfertaSzczegóły
xtb logoRECENZJA XTBDo 100 000 EUR miesięcznego obrotu:
Akcje 0%
Fundusze ETF 0%

Od nadwyżki powyżej 100 000 EUR:
Akcje 0,2% min. 10 EUR
Fundusze ETF 0,2% min. 10 EUR
SUPER OFERTA!
0% prowizji za handel akcjami oraz ETF
(do 100 000 EUR miesięcznego obrotu)


Minimalny depozyt: brak
Platforma: xStation
+ Bezpłatny dostęp do notowań on-line
+ Akcje z 16 rynków giełdowych
(m.in. polskie akcje z GPW, EURONEXT, NYSE)
+ Akcje ułamkowe – inwestuj już od 10 PLN
+ Dostęp do giełd z jednego konta
+ Polski support 24/5 oraz PIT-8C
+ Oprocentowanie wolnych środków
Sprawdź ofertę

A tak oferta giełdy kryptowalut Zonda:

Strona www
Kraj / Rok powstania
Polska / 2014
Ilość kryptowalut
71
Ilość par handlowych
180
Obrót 24h
2 mln 372 tys $
Prowizje (maker/taker)
0,3% / 0,45%
Obsługa PLN / Języka polskiego
tak /
tak
Stablecoiny
tak
Dostępne waluty FIAT
PLN, USD, EUR, GBP
Handel z dźwignią
nie

Najlepsze alternatywy dla giełdy Zonda

Pozycja w rankingu
1
Ilość kryptowalut
396
Prowizje
0,1% / 0,1%
Dźwignia
tak
Pozycja w rankingu
2
Ilość kryptowalut
518
Prowizje
0,1% / 0,1%
Dźwignia
tak
Pozycja w rankingu
4
Ilość kryptowalut
277
Prowizje
0,16% / 0,26%
Dźwignia
tak

Jak wygląda oferta XTB?

Aktualne promocje u brokera XTB:

1) 0% prowizji za handel akcjami oraz ETF (do 100 000 EUR miesięcznego obrotu) -> strona promocji
2) Akcje ułamkowe – inwestuj w akcje już od 10 PLN -> strona promocji

FirmaX-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
KrajPolska
Rok powstania2002
Typ brokeraMM (Market Maker)
Minimalny depozytbrak
Wpłaty/Wypłatyprzelewy bankowe, karty kredytowe, płatności internetowe
Minimalna pozycja0,01 lota
Dźwigniamax 1:30 klient detaliczny
max 1:200 klient profesjonalny
Waluty rachunkówPLN, EUR, USD
Ochrona przed ujemnym saldemTAK
PlatformyxStation, xStation Mobile
Regulacje/LicencjeKNF – zezwolenie z dnia 8 listopada 2005 r. NR. DDM-M-4021-57-1/2005
SupportPolski – 24/5
Instrumentyponad 6000
Konto DEMOTAK
Nowość! Zyskuj odsetki od wolnych środków w PLN, USD, EUR
Oferta przeznaczona jest dla nowych klientów i jest ograniczona do 90 dni od daty zawarcia umowy. Aktualne stawki oprocentowania są dostępne na stronie brokera. Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.
Załóż konto na xtb.com
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. Podejmując decyzje inwestycyjne, powinieneś kierować się własnym osądem.

Decyzja dotycząca wyboru platformy do inwestowania jest ciężkim zadaniem. Wielu traderów decyduje się założyć rachunek w XTB lub Zonda w zależności od oczekiwań i preferencji. Którą platformę wybrać? XTB czy Zonda (Bitbay)?

Odpowiedź na pytanie nie jest jednoznaczna i każdy inwestor musi odpowiedzieć sobie na nie sam, jednak warto poznać obie propozycje, by świadomie podjąć decyzję. W pierwszej kolejności warto zapoznać się z ofertą XTB, który od dawna stoi na szczytach rankingów brokerów w Polsce.

XTB jest polskim domem maklerskim, który na rynku działa od ponad 20 lat. Swoją przygodę na rynku finansowym rozpoczął jako broker forex, jednak szybko uzyskał licencję KNF na świadczenie usług maklerskich. W czasie swojej działalności X-Trade Brokers otworzyło oddziały w ponad 13 krajach będąc regulowanym również przez FCA, CySEC i IFSC. Swoją niegasnącą popularność broker zapewnia sobie przejrzystymi, atrakcyjnymi warunkami oraz szeroką ofertą instrumentów finansowych.

Jednym z popularniejszych instrumentów finansowych w XTB są prawdziwe akcje. Zarówno te notowane na GPW, jak i giełdach zagranicznych. Klienci tego brokera mogą inwestować m.in. w Teslę, Netflixa czy Amazona. Co istotne, minimalna wartość transakcji na akcjach to tylko 10 EUR. Broker nie pobiera przy nich prowizji i to aż do miesięcznego obrotu 100 000 EUR.

Poza akcjami w ofercie XTB jest 48 par walutowych oraz szereg innych kontraktów CFD. Za pośrednictwem tych instrumentów można handlować na indeksach giełdowych, towarach, surowcach, kryptowalutach oraz na wybranych akcjach i funduszach ETF.

Dodatkowo w fundusze ETF można inwestować bezpośrednio, podobnie jak w akcje, i to na takich samych zasadach dotyczących zerowej prowizji.

Klienci XTB mogą liczyć na dostęp do autorskiej platformy transakcyjnej xStation w wersji desktopowej oraz xStation Mobile, czyli w wersji na telefony. Zarówno aplikacja mobilna, jak i desktopowa obsługiwana jest za pośrednictwem Android i iOS.

Jak wygląda oferta Zonda?

XTB czy Zonda (Bitbay)? By odpowiedzieć na to pytanie należy zapoznać się również z ofertą drugiej platformy. Zonda jest polską giełdą kryptowalut. To na tym instrumencie skupia swoją działalność. Zonda powstała w 2014 roku jako BitBay. Obecnie ma inną nazwę i działa zgodnie z estońskimi regulacjami.

Jako że Zonda jest giełdą kryptowalut, to takie instrumenty finansowe są tam dostępne. Handel może odbywać się bezpośrednio na ponad 50 kryptowalutach. Jest to imponująca oferta. Tym bardziej że większość brokerów pozwala na handel kryptowalutami jedynie za pośrednictwem kontraktów CFD.

W swojej ofercie Zonda ma dwa warianty konta – dla klientów indywidualnych oraz profesjonalnych, a także program afiliacyjny. Co więcej, klienci tej giełdy dostają do dyspozycji aplikację mobilną na smartfony, a także klasyczny system zmniejszenia opłat dostępny wraz ze wzrostem miesięcznego obrotu.

Założenie oraz prowadzenie konta na tej platformie jest w pełni darmowe. Opłaty i prowizje pobierane w Zonda to 2,99% za wpłatę i wypłatę FIAT kartą bankową (min. prowizja 10 PLN) oraz 1% za wypłatę przez usługę ZEN. W przypadku handlu na BTC, ETH oraz USDC, opłaty transakcyjne plasują się od już od 0% i mogą wynosić do 0,1%, natomiast prowizje na handlu resztą kryptowalut uzależnione są od wysokości generowanego obrotu i wahają się od 0,43% do 0,25% (Traker) i od 0,3% do 0,17% (Maker).

XTB vs Zonda – co ich łączy?

Pomimo, że XTB jest domem maklerskim, a Zonda giełdą kryptowalut jest wiele podobieństw łączących obie platformy. Zarówno Zonda (Bitbay) czy XTB nie pobierają opłat za otworzenie i prowadzenie rachunku. W przypadku XTB należy pamiętać, że aby prowadzenie rachunku było darmowe, należy realizować na nim przynajmniej jedną transakcję na rok.

Jedna i druga platforma pozwala na inwestycje w kryptowaluty, jednak na zupełnie innych zasadach. W przypadku XTB jest to handel za pośrednictwem kontraktów CFD, przy zastosowaniu dźwigni 1:2. Dodatkowo zarówno Zonda jak i XTB posiada w swojej ofercie program afiliacyjny, który może przynosić dodatkowe korzyści.

Kolejną cechą wspólną jest posiadanie przez obie platformy wygodnych aplikacji mobilnych. Jest to niezwykle istotne we współczesnym świecie, w którym to często smartfon jest głównym narzędziem zarówno pracy, jak i rozrywki.

Tacy liderzy jak Zonda (Bitbay) czy XTB wiedzą jak ważna jest edukacja inwestorów i zapewniają swoim klientom dostęp do najróżniejszych szkoleń online. Bardzo ważnym czynnikiem wzbudzającym zaufanie inwestorów jest fakt, że obie platformy zostały już wielokrotnie nagradzane w swoich dziedzinach. Zonda vs XTB – gdzie lepiej założyć rachunek? W podjęciu decyzji pomoże nie tylko zestawienie podobieństw, ale też różnic.

Sprawdź także inne porównania z Zondą:

XTB vs Zonda – co dzieli obie platformy?

XTB vs Zonda – która platforma ma lepszą ofertę? Odpowiadając na to pytanie, należy skupić się nie tylko na podobieństwach, ale i różnicach. Jedną z zasadniczych jest ilość dostępnych instrumentów. Wynika to głównie z faktu, że obie platformy bazują na innym modelu.

XTB jest domem maklerskim działającym w modelu Market Maker. W swojej ofercie posiada aktywa z 6 różnych klas. Natomiast Zonda jest giełdą kryptowalut i to na nich opiera swoja działalność. Co za tym idzie, można handlować tu na nich bezpośrednio. XTB również daje możliwość inwestycji w kryptowaluty, ale jedynie za pośrednictwem kontaktów CFD.

binance futures - poradnik oraz opinie

Zarówno Zonda, jak i XTB mają polskie korzenie, ale różnią się regulacjami prawnymi. Zonda ma licencję estońskich organów, natomiast XTB jest regulowane przez polski KNF i cypryjski CySEC.

Przy inwestowaniu online niezwykle istotny jest dostęp do supportu. Ten w obu przypadkach jest polski. W XTB jest on dostępny 24/5, natomiast w przypadku Zonda z pomocy konsultantów korzystać można od poniedziałku do niedzieli w godz. od 8:00 do 22:00.

Zonda vs XTB – którą platformę wybrać? Podjęcie decyzji uzależnione jest w dużej mierze od tego, w jakie instrumenty finansowe inwestor chce lokować swoje środki. Ważne, aby znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania przed podjęciem decyzji. W tym celu warto przeanalizować dokładnie tabele opłat i prowizji i zakładki FAQ dostępne na ich stronach.

Kliknij aby ocenić wpis
[Głosy: 1 Średnia: 1]
Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
etoro
Sprawdź
logo tms
Sprawdź
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Kontrakty CFD to złożone i bardzo ryzykowne instrumenty, mogące spowodować szybką utratę kapitału ze względu na dźwignię finansową. Od 51% do 89% inwestorów traci swoje środki handlując CFD. Musisz rozważyć, czy jesteś w stanie ponieść ryzyko utraty zainwestowanych środków.

pekao

Binance - kod rabatowy -20%

XTB