logo

Binance czy Zonda (BitBay): Porównanie dwóch popularnych giełd

xtb - broker godny zaufania

Świat kryptowalut staje się coraz popularniejszy, zaś ich dynamiczny rozwój przyciąga stale zwiększające się liczbę zainteresowanych. Warto podkreślić, że ilość giełd kryptowalutowych nie ułatwia wyboru, szczególnie jeśli jest się na początku swojej kryptowalutowej drogi. Użytkownicy zawsze chcą wybierać te giełdy, które oferują największą ilość zalet i są najbezpieczniejsze.

Dlatego też w niniejszym poradniku, szczegółowo przybliżymy Ci dwie największe i najbardziej popularne w Polsce krypto-giełdy, czyli Binance i BitBay (teraz Zonda). Co wybrać na początek? Która giełda daje więcej korzyści na start i która jest bardziej zaawansowana? Pojedynek Binance vs BitBay (Zonda) czas zacząć!

W naszym regularnie aktualizowanym rankingu najlepszych giełd kryptowalut, Binance zajmuje obecnie 1 miejsce w kategorii giełd globalnych, Zonda jest natomiast 1 w kategorii polskich giełd kryptowalut.

Porównanie giełd krypto:

Pozycja w rankingu1 /123 /12
Ocena
Nazwa firmyBinance Holdings Ltd.BB Trade Estonia OÜ
Rok powstania20172014
Kraj pochodzeniaKajmanyPolska
Obrót 24h12 mld 939 mln $2 mln 372 tys $
Konieczność weryfikacjitaktak
Dostępne waluty FIATm.in. PLN, EUR, GBPPLN, USD, EUR, GBP
Aplikacja mobilnataktak
DOSTĘPNE INSTRUMENTY
Ilość kryptowalut39671
Ilość par handlowych1261180
Stablecoinytaktak
Handel z dźwigniątak, do 125x na Binance Futures lub do 10x na Binance Marginnie
JĘZYK POLSKI ORAZ OBSŁUGA PLN
Strona w j. polskimtaktak
Obsługa w j. polskimtaktak
Wpłaty PLNtaktak
Wypłaty PLNtaktak
Pary handlowe z PLNBTC/PLN, ETH/PLN, USDT/PLNm.in. BTC/PLN, ETH/PLN, USDT/PLN, DOGE/PLN
Zakup kartą za PLNtaktak
BEZPIECZEŃSTWO
Weryfikacja dwuetapowataktak
ColdWalletytaktak
Program Bug Bountytaknie
Fundusz gwarancyjnytaktak
OPŁATY I PROWIZJE
Założenie konta0 zł0 zł
Prowadzenie konta0 zł0 zł
Prowizje Spot0,1% maker 0,1% taker (są to maksymalne prowizje, zmniejszają się wraz ze wzrostem obrotów na koncie)0,3% maker 0,45% taker (są to maksymalne prowizje, zmniejszają się wraz ze wzrostem obrotów na koncie)
Prowizje Futuresmaker 0,02% (USDT), taker 0,05% (USDT) (są to maksymalne prowizje, zmniejszają się wraz ze wzrostem obrotów na koncie)-
WPŁATY I WYPŁATY
Metody wpłatyprzelew bankowy, karta płatnicza, bramka ZENprzelew bankowy, karta płatnicza, bramka ZEN
Metody wypłatyprzelew bankowy, karta płatnicza, bramka ZENprzelew bankowy, karta płatnicza, bramka ZEN
PLUSY I MINUSY
Plusy

Największa giełda kryptowalutowa świata

Dostępne pary BTC/PLN, ETH/PLN, USDT/PLN

Zakup krypto bezpośrednio za PLN (przy użyciu karty płatniczej)

Strona dostępna w j. polskim

Duży wybór kryptowalut

Bardzo niskie prowizje handlowe

Wysoki poziom bezpieczeństwa

Największa i najpopularniejsza polska giełda kryptowalut

Dostępne pary m.in. BTC/PLN, ETH/PLN, DOGE/PLN

Duży wybór kryptowalut notowanych z PLN

Wpłaty i wypłaty PLN kartą lub przelewem bankowym

Minusy

Dość krótki czas działania na rynku

Mały wybór kryptowalut w porównaniu do giełd globalnych

Niska płynność na mniej popularnych parach

Wysokie opłaty za wypłaty walut FIAT

Wysokie prowizje handlowe

PROMOCJE
Promocje

Aktualne promocje na giełdzie kryptowalut Binance

20% zniżka na prowizje na zakup i sprzedaż krypto – formularz rejestracji ze zniżką
10% zniżka na prowizje Binance Futures – formularz rejestracji ze zniżką

-
REJESTRACJA, RECENZJE, OPINIE
Recenzja i opinieRecenzja giełdy BinanceRecenzja giełdy Zonda
RejestracjaPrzejdź na binance.comPrzejdź na zondacrypto.com

Jak wygląda oferta Binance?

Strona www
Kraj / Rok powstania
Kajmany / 2017
Ilość kryptowalut
396
Ilość par handlowych
1261
Obrót 24h
12 mld 939 mln $
Prowizje (maker/taker)
0,1% / 0,1%
Obsługa PLN / Języka polskiego
tak /
tak
Stablecoiny
tak
Dostępne waluty FIAT
m.in. PLN, EUR, GBP

Aktualne promocje na giełdzie kryptowalut Binance

20% zniżka na prowizje na zakup i sprzedaż krypto – formularz rejestracji ze zniżką
10% zniżka na prowizje Binance Futures – formularz rejestracji ze zniżką

Binance jest obecnie jedną z największych giełd kryptowalutowych, o czym świadczy 90 milionów zarejestrowanych użytkowników i wolumen obrotów na poziomie 76 miliardów dolarów na dobę. Warto podkreślić, że Binance jest na rynku od 2017 roku, zaś ilość użytkowników tej giełdy stale rośnie. Co więcej, Binance uważana jest za najbezpieczniejszą i najbardziej rozbudowaną giełdę kryptowalut – taką opinię o niej mają nie tylko sami użytkownicy, ale także i wiele portali zajmujących się kryptowalutami.

Strona giełdy Binance
Strona giełdy Binance

Na Binance dostępnych jest ponad 600 różnych kryptowalut, w tym oczywiście zarówno najpopularniejszy Bitcoin, ale także i altcoiny, takie jak Ethereum, czy Dogecoin. Giełda Binance ceniona jest także za to, że daje bardzo dużo możliwości zaawansowanym użytkownikom i jednocześnie jest bardzo klarowna i zrozumiała dla osób początkujących.

Jak wygląda oferta Zonda (BitBay)?

Strona www
Kraj / Rok powstania
Polska / 2014
Ilość kryptowalut
71
Ilość par handlowych
180
Obrót 24h
2 mln 372 tys $
Prowizje (maker/taker)
0,3% / 0,45%
Obsługa PLN / Języka polskiego
tak /
tak
Stablecoiny
tak
Dostępne waluty FIAT
PLN, USD, EUR, GBP
Handel z dźwignią
nie

Najlepsze alternatywy dla giełdy Zonda

Pozycja w rankingu
1
Ilość kryptowalut
396
Prowizje
0,1% / 0,1%
Dźwignia
tak
Pozycja w rankingu
2
Ilość kryptowalut
518
Prowizje
0,1% / 0,1%
Dźwignia
tak
Pozycja w rankingu
4
Ilość kryptowalut
277
Prowizje
0,16% / 0,26%
Dźwignia
tak

Na samym początku warto zaznaczyć, że giełda Zonda jeszcze niedawno nazywała się BitBay i to właśnie ta druga nazwa jest znacznie lepiej kojarzona przez internautów. Jest to największa giełda kryptowalut w Polsce, która powstała w roku 2014 w Katowicach. Zonda to duża krypto-giełda w naszym regionie, dlatego jej popularność wykracza poza Polskę, szczególnie kiedy zmieniła właściciela i została przemianowana na Zondę.

Strona giełdy Zonda (Bitbay)
Strona giełdy Zonda (Bitbay)

Jeśli chodzi o ilość użytkowników Zondy, to jest ich już ponad milion i ich liczba stale rośnie. Dlatego też ta krypto-giełda osiąga ponad blisko 180 tysięcy transakcji na dobę. Użytkownicy mogą handlować ponad 50-cioma różnymi kryptowalutami.

Bitbay czy Binance? Porównanie kluczowych aspektów

Funkcje

Zarówno Binance jak i Zonda (Bitbay) cieszą się dobrą opinią użytkowników i są już na rynku wystarczająco długo, aby gwarantować maksymalne bezpieczeństwo transakcji. Ponadto obydwie krypto-giełdy działają na terenie Europy i oferują obsługę w języku polskim, co w przypadku początkujących użytkowników jest dość istotne. W pierwszej kolejności w oczy rzuca się duża dysproporcja pod kątem dostępnej ilości kryptowalut, ponieważ Zonda oferuje ich ponad 50, zaś Binance ponad 600.

Jeśli chodzi o wpłatę środków, to Zonda umożliwia proste doładowanie portfela złotówkami. W przypadku Binance wpłacane złotówki zostają zamienione na euro i dopiero wówczas możemy kupować kryptowaluty.

Warto zaznaczyć także, iż prowizja w przypadku Binance wynosi bardzo mało, ponieważ tylko 0,1%, zaś na Zondzie jest to przedział od 0,17% do 0,43% w zależności od rodzaju transakcji. Więcej o wpłatach, wypłatach i wpłatach, możesz znaleźć w dalszej części artykułu, w akapicie „porównanie opłat”.

Obsługiwane kryptowaluty

Nie da się ukryć, że kwintesencją giełdy kryptowalut jest ilość dostępnych aktywów, którymi można handlować. W zestawieniu Binance vs BitBay (Zonda), to pierwsza giełda wysuwa się na prowadzenie, ponieważ oferuje ogromną ilość dostępnych kryptowalut, w liczbie przekraczającej 600.

Na Binance możemy znaleźć takie kryptowaluty, jak sztandarowy Bitcoin, Ethereum, USDT, XRP, Litecoin, Neo, czy IOTA. Ze względu na ogromną ilość dostępnych kryptowalut na Binance znajdziemy też takie waluty jak APE, czy ATOM. Na szczególną uwagę zasługuje również fakt, iż Binance dodał w ostatnim czasie rynek NFT, który pozwala na trading coraz popularniejszymi niewymienialnymi tokenami, takimi jak chociażby Bored Apes Yacht Club. Warto dodać, że Binance posiada także własną kryptowalutę Binance Coin.

Najpopularniejsze krypto
Najpopularniejsze krypto

W przypadku Zondy, dostępnych jest tylko trochę ponad 50 kryptowalut, dlatego w porównaniu do Binance, oferta Zondy jest znacznie uboższa. Nie zmienia to faktu, że na Zondzie możliwy jest handel podstawowymi kryptowalutami, takimi jak Bitcoin, Ethereum, XRP, Litecoin, czy USDT. Na Zondzie jednakże próżno szukać rynku NFT, ponieważ ta giełda kryptowalut nie pozwala na handel tokenami NFT. Zonda jest zatem miejscem do kupna i sprzedaży Bitcoina i podstawowych altcoinów.

Bezpieczeństwo

Kwestie bezpieczeństwa są w przypadku giełdy krypto walutowej szczególnie istotne. Użytkownicy obawiają się cyberataków, dlatego starają się wybierać takie giełdy, które znane są ze swoich skutecznych zabezpieczeń. Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, zarówno Binance oraz Bitbay (Zonda), istnieją już wiele lat, dlatego mają silną pozycję na rynku. Co więcej, obydwie giełdy zarejestrowane są w Europie – Binance na Malcie, zaś Zonda w Estonii.

Na uwagę zasługuje oczywiście fakt, iż zarówno Binance, jak i Zonda przestrzegają norm AML (Przeciwdziałanie Praniu Pieniędzy) oraz KYC (Know Your Client). Dwuskładnikowe uwierzytelnianie zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa przeciętnego użytkownika. Dlatego też w kwestii bezpieczeństwa wybór pomiędzy Binance i Zondą nie ma sensu, ponieważ obydwie giełdy reprezentują wysoki poziom bezpieczeństwa, zarówno samej giełdy, jak i poszczególnych jej użytkowników.

Bezpośrednie porównania giełdy Zonda z innymi giełdami kryptowalut:

Porównanie opłat – niższe w Binance czy w Zondzie?

Jednym z ważniejszych aspektów branych przy wyborze giełdy kryptowalut są oczywiście opłaty i prowizje. Warto podkreślić, że założenie i prowadzenie konta jest darmowe zarówno w przypadku Zondy jak i Binance. Różnice zaczynają się w prowizjach i opłatach, które są przecież tak naprawdę kwintesencją giełdy kryptowalutowej.

Zestawienie Binance vs Zonda pod kątem opłat, warto rozpocząć od prowizji od transakcji. W Binance prowizja zależna jest od tak zwanego poziomu VIP. Nowo zarejestrowany użytkownik rozpoczyna od poziomu 0, zaś po spełnieniu konkretnych warunków, może przejść na wyższy poziom. Warto dodać, że na poziomie 0 prowizja od transakcji wynosi imponujące 0,1% . Co więcej, płacąc ją w Binance Coin możliwa jest także 25% zniżka. W przypadku wyższych poziomów VIP różnica pomiędzy prowizją taker i maker jest minimalna.

Jeśli chodzi o Zondę, to prowizja w jej przypadku jest nieco wyższa i zależy od transakcji taker i maker, a także jej wolumenu. Prowizja przy składaniu oferty (maker) oscyluje pomiędzy 0,17% – 0,30%, zaś szybka transakcja (taker), to przedział od 0,25% do 0,43%. Warto dodać, że jeżeli handlujemy w parze z BTC, ETH, a także USDC, to wówczas prowizja taker wynosi 0,1% a maker 0%.

Wpłaty i wypłaty

Następnym istotnym zagadnieniem jest wpłata depozytu. W przypadku Zondy przelew w PLN oraz w EUR jest darmowy, wpłata kartą to prowizja 2,99%, zaś wpłata za pośrednictwem poczty to 2% prowizji. Warto podkreślić, że jeśli chodzi o Binance, to nie ma opłat prowizji tylko za przelew SEPA w EUR. Płatność kartą w PLN, to 3% prowizji, zaś wpłata w kryptowalutach także jest darmowa.

Ostatnim kryterium pod kątem porównania opłat są oczywiście wypłaty. Zonda przy przelewie w złotówkach nalicza prowizję 0,5%, w euro to 0,1%, zaś w przypadku kryptowalut, prowizja uzależniona jest od konkretnej kryptowaluty. W Binance wypłata przelewem SEPA, to koszt 1 EUR, zaś w przypadku kryptowalut sytuacja wygląda analogicznie jak w Zondzie – zależy od konkretnego rodzaju kryptowaluty.

Podobieństwa i różnice

Jeśli chodzi o podobieństwa w pojedynku Binance vs Zonda, to na pierwsze miejsce z pewnością wysuwa się bezpieczeństwo i renoma obydwu krypto-giełd. Co więcej, zarówno Binance, jak i Zonda charakteryzują się niskim progiem wejścia, czyli są bardzo „przyjazne” dla początkujących użytkowników. Warto dodać też, że jedna i druga giełda są w pełni w języku polskim.

binance futures - poradnik oraz opinie

Podobieństwa w ty miejscu się kończą, ponieważ poszczególne giełdy kryptowalut mają wiele różnic. Na początek warto zaznaczyć oczywiście ilość dostępnych kryptowalut, ponieważ Binance, jako największa giełda na świecie, może pochwalić się ilością ponad 600 różnych kryptowalut. W tej kwestii Zonda oferuje „jedynie” ponad 50 krypto. Istotną różnicą pomiędzy tymi dwoma giełdami jest fakt, że na Zondzie możliwy jest handel w parach z PLN, zaś na Binance ma takiej opcji.

Warto dodać także, iż Zonda jest znacznie prostszą giełdą od Binance, ponieważ ta druga oferuje wiele zaawansowanych rozwiązań dla osób, które długo „siedzą” już w świecie krypto. W przypadku Binance na uwagę zasługuje także możliwość stakingu, własna waluta (Binance Coin),a także specjalny rynek NFT do handlowania niewymienialnymi tokenami. Istotną różnicą jest także fakt, że na Zondzie możliwy jest handel w parach z PLN, zaś na Binance ma takiej opcji.

Binance NFT
Binance NFT

Binance czy Bitbay (Zonda)? Podsumowanie

Zarówno Binance, jak i Zonda mają swoje plusy i minusy, dlatego wybór pomiędzy tymi dwoma giełdami zależy od kilku kluczowych czynników. Jeżeli jesteś początkującym użytkownikiem i chcesz dokonywać wpłat poprzez złotówki, to z pewnością przypadnie Ci do gustu Zonda. Giełda ta oferuje handel podstawowymi kryptowalutami, zaś jej interfejs i funkcjonalność są proste i przejrzyste, dlatego Zonda jest doskonałym wyborem dla wszystkich, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę ze światem kryptowalut.

W przypadku bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy poszukują konkretnych krypto, rynku NFT i możliwości stakingu, to giełda Binance jest najlepszym wyborem, ze względu na swoją renomę, ogromną ilość użytkowników i wiele lat na rynku.

Kliknij aby ocenić wpis
[Głosy: 3 Średnia: 3.7]
Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
etoro
Sprawdź
logo tms
Sprawdź
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Kontrakty CFD to złożone i bardzo ryzykowne instrumenty, mogące spowodować szybką utratę kapitału ze względu na dźwignię finansową. Od 51% do 89% inwestorów traci swoje środki handlując CFD. Musisz rozważyć, czy jesteś w stanie ponieść ryzyko utraty zainwestowanych środków.

pekao

Binance - kod rabatowy -20%

XTB