BakerySwap to jeden z pierwszych DEXów zbudowanych na Binance Smart Chain (BSC), jednak konkurencja zdołała już go wyprzedzić. Czy platforma i jej token BAKE są nadal warte zainteresowania?
Kurs BakerySwap
(BAKE/PLN)
1,07 PLN
(0,27 USD)
Zmiana ceny (24h)
6,77% (+0,068 PLN)
Ranking
617
1h
1,62%
24h
6,77%
7d
7,62%
14d
10,77%
30d
9,52%
200d
8,01%
1y
94,17%
Kapitalizacja
79 342 731 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
7,09%
Max cena (24h)
0,27 USD
Min cena (24h)
0,25 USD
Wolumen (24h)
17 797 997 USD
Historyczne maksimum
8,38 USD (2021-05, -96,73%)
Ilość w obrocie
288 705 144 BAKE
Ilość maksymalna
289 770 512 BAKE
Za 100 PLN kupisz 93,68 BAKE
Strona projektu: www.bakeryswap.org
Ostatnia aktualizacja 2024-11-23 09:09
Wykres kryptowaluty BakerySwap
Co to jest BakerySwap?
BakerySwap to platforma DeFi, oferująca giełdę kryptowalut oraz NFT, wzbogacona o inne możliwości, jak np. farming. W swojej istocie jest dość podobna do opisywanego wcześniej PancakeSwap. Jest dalekim forkiem Uniswapa i podobnie jak on, opiera się o model automatycznego animatora rynku (AMM). Wybór blockchaina BSC podyktowany był niskimi opłatami za gaz oraz przeciążeniem sieci Ethereum.
BakerySwap był pierwszym DEXem na BSC, który oferował pule płynności dla walut takich jak jak LINK czy DOT. Był również pierwszym poważnym rynkiem NFT w tym ekosystemie, oferującym nie tylko możliwość kupna tokenów, ale także wybicia i sprzedaży własnych.
Projekt, który wypłynął na szersze wody w roku 2020, jest dziełem anonimowych programistów, działających w oparciu o strukturę DAO.
Co oferuje Bakery Swap
Platforma opiera swoje działanie na kilku uzupełniających się funkcjach:
- DEX. Umożliwia handel i jest funkcjonalnie zbliżony do Uniswapa, jednak opiera się o kryptowalutę BNB zamiast ETH.
- Farming i staking. Użytkownicy mogą zapewnić płynność jednej z pul BakerySwap, by zarobić tokeny płynności (BLP). Mogą je również stakować, by uzyskać więcej tokena BAKE.
- Rynek NFT. Oferuje mnóstwo tokenów, choć niezbyt wygórowanej jakości. Sporo jest NFT utrzymanych w stylistyce platformy. Funkcjonuje także bardziej ekskluzywny rynek Bakery Gallery, skupiający najlepszych twórców.
- Launchpad. Umożliwia zdobycie finansowania projektów (również NFT) w zamian za przydział ich tokenów.
- Gamifikacja. Platforma rozdziela tokeny, w tym NFT, jako nagrody za podejmowanie określonych aktywności.
Oprócz tego występują produkty Combo, łączące kilka aktywności, np. stakowanie z NFT.
Kryptowaluta BAKE
Tokenem narzędziowym używanym na platformie jest BAKE, który powstał we wrześniu 2020 r. Ma on format BEP-20, typowy dla ekosystemu Binance. Jego podstawowe przypadki użycia to:
- Udział w zarządzaniu projektem poprzez głosowania nad propozycjami aktualizacji platformy.
- Udział w dystrybucji zysków, osiąganych przez platformę.
Przykładowe sposoby wykorzystania BAKE:
- Farming: użycie tokenów, aby uzyskiwać inne aktywa dostępne na BakerySwap,
- Płatności: handlujący na DEX muszą zaakceptować opłaty w BAKE,
- Launchpad: użycie tokena w celu pozyskiwania funduszy i przekazania ich twórcom danego projektu.
Tokenomika
Team zdecydował się na dystrybucję tokenów na zasadzie fair start, nie było wcześniejszego premine oraz ICO.
Token BAKE wchodził do obiegu etapami. Wykorzystywano do tego pule płynności z mnożnikiem nagrody (np. x3) by motywować do udziału wczesnych użytkowników. W miarę rozwoju projektu zmniejszano nagrody, by przeciwdziałać inflacji (400 BAKE za blok podczas pierwszych 30 000 bloków, ale już tylko 73 BAKE począwszy od bloku 900 001).
Dane o podaży nie są spójne. Wg Coingecko maksymalna podaż tokena to 277 milionów, z czego na rynku znajduje się już 192 miliony. CoinMarketCap twierdzi, że 289 milionów to Total Supply, a nie Max. Wreszcie BSScan informuje, że Total Supply to 731 milionów, z czego 441 spoczywa na martwym adresie (zostało spalonych). Reasumując, bezpiecznie można założyć, że podaż na dziś to ok. 290 milionów, z czego na rynku jest już 2/3. A wg zapewnień teamu, osiągnięcie całkowitej podaży powinno zająć przeszło 20 lat.
Nie było puli startowej, zespół nie ma w niej więc udziału i otrzymuje tylko 1% nowych BAKE, kreowanych na platformie. Trzeba przyznać, że to uczciwe podejście.
Perspektywy
BakerySwap ma zarówno plusy, jak i minusy.
Na plus należy zaliczyć dobrą, choć ciut zawikłaną tokenomikę. Nie musimy obawiać się zrzucania początkowych zasobów tokenów na użytkowników. Platforma funkcjonuje poprawnie, ma stosowne audyty (Certik), sporo par walutowych i NFT w obrocie.
Z drugiej strony, PancakeSwap zapewnia praktycznie to samo, będąc przy tym marką większą i lepiej rozpoznawalną. Rynek NFT BakerySwap jest zaśmiecony mnóstwem tokenów znikomej wartości, choć sytuację poprawia nieco istnienie Bakery Gallery. Kod platformy nie był aktualizowany w ciągu ostatniego pół roku, co może świadczyć, że programiści spoczęli na laurach. Większość informacji o platformie pochodzi z lat 2020 i 2021 co pokazuje, że projekt znikł z radarów inwestorów.
Jak i gdzie kupić kryptowalutę BakerySwap?
Założymy się, gdzie najłatwiej kupić BAKE? Zdecydowanie Binance! Pozostałe parkiety to zbieranina mniej znanych marek, jak FMFW.io, HitBTC czy Hoo.com, chociaż Gate.io oraz Kucoin też są w grze. Sprzedający tokeny najchętniej przyjmują w zamian USDT, choć mniejsze wolumeny kupimy także za BUSD i BTC.
Do przechowania tokena (BEP-20) powinniśmy użyć portfeli obsługujących standard Binance. Intuicyjnym wyborem będzie tu Ledger lub chiński portfel hardware SafePal. Z portfeli programowych świetnie sprawdzi sie MetaMask oraz portfele wielowalutowe, jak MathWallet, Coin98 czy Trust Wallet.
BakerySwap – opinie, fakty, ciekawostki
Dobra opinia o BakerySwap przyciągnęła również niepożądaną uwagę. Oszukańcza kampania na Telegramie naraziła mniej ostrożnych inwestorów na straty, kierując ich na fałszywą stronę i skłaniając do wysłania swoich tokenów scamerom.
Co ciekawe, tokeny BAKE mogą być używane także na innych platformach w ekosystemie Binance Smart Chain, na przykład w agregatorze DeFi Fry World Finance.
Nazwy produktów i funkcji w BakerySwap utrzymują się w tematyce piekarniczej: Bread, Waffel, Croissant, Doughnut, nie licząc samego BAKE czy BakeryGallery.
Ekosystem BSC przeżywał eksplozję zainteresowania w latach 2020-21, obecnie jego popularność nieco spadła. Czy BakerySwap rozwinie skrzydła i zanotuje nowe ATH? Nie sposób tego wykluczyć, choć przykład innych platform jak Venus czy Ellipsis pokazuje, że projektom DeFi na BSC trudno jest odzyskać początkową popularność.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.