logo

Co to jest Enjin Coin (ENJ)? Analiza potencjału projektu GameFi

xtb - broker godny zaufania

Nowy blockchain, patenty podpatrzone w PolkaDot, udany i lubiany portfel, współpraca z dużymi firmami… Enjin w wielkim stylu powraca na rynek GameFi po okresie stagnacji. Biorąc pod uwagę szybki rozwój ekosystemu gier i tokenów NFT, rok 2024 może być dla niego jednym z lepszych.

Logo kryptowaluty Enjin Coin

Kurs Enjin Coin
(ENJ/PLN)

0,65 PLN

(0,16 USD)

Zmiana ceny (24h)

11,15% (+0,065 PLN)

Ranking

193

1h

1,08%

24h

11,15%

7d

-15,59%

14d

-14,89%

30d

-45,48%

200d

-50,83%

1y

-48,21%

Kapitalizacja

265 041 030 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

11,04%

Max cena (24h)

0,17 USD

Min cena (24h)

0,15 USD

Wolumen (24h)

29 838 537 USD

Historyczne maksimum

4,82 USD (2021-11, -96,60%)

Ilość w obrocie

1 625 062 478 ENJ

Ilość maksymalna

1 818 051 080 ENJ

Za 100 PLN kupisz 154,84 ENJ

Strona projektu: enjin.io

Ostatnia aktualizacja 2024-07-06 12:51

Wykres kryptowaluty Enjin Coin


Co to jest Enjin?

Kryptowaluta Enjin ejn SML

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, gdyż Enjin jest wszystkim po trochu. Blockchainem Layer 1 skupionym na rozrywce. Projektem GameFi. Silnym graczem w branży tokenów NFT. Firmą rozwijającą Metaverse.

Historia zaczęła się w roku 2009, kiedy Maxim Blagov i Witek Radomski (nasz człowiek!) uruchomili w Singapurze platformę o tej nazwie. Pozwalała ona na tworzenie projektów internetowych bez potrzeby kodowania. Jednym z kilku segmentów były gry online, które z czasem stały się fundamentem rozwoju firmy.

Enjin NFT marketplace

W 2017 Enjin wkroczył na rynek blockchain, organizując ICO i pozyskując 19 milionów dolarów. Rok później powstał token ERC-20 o nazwie ENJ i firma zaczęła wyrastać na jeden z filarów rynku gier Web3. Powstał cały ekosystem ułatwiający ich budowę i oferujący twórcom spory zestaw narzędzi. Aby w pełni wykorzystać potencjał NFT, programiści Enjin opracowali standard ERC-1155, z czasem przyjęty przez całą branżę.

W 2023 r. firma ogłosiła uruchomienie własnego Enjin Blockchain oraz migrację dotychczasowych zasobów z ekosystemów Ethereum oraz PolkaDot. Pozwoli jej to uniezależnić się od innych rozwiązań i skupić studia gier oraz graczy pod jednym dachem.

Enjin Blockchain

Enjin uczy się od najlepszych, w tym wypadku od PolkaDot. Jego nowy łańcuch składa się z dwóch głównych elementów: Enjin Relaychain oraz Matrixchains. Podobnie jak w ekosystemie DOT, dzielą się one zadaniami.

  1. Relaychain jest łańcuchem centralnym, zapewniającym bezpieczeństwo systemu oraz synchronizację węzłów i łańcuchów. Weryfikuje transakcje, umożliwia transfer danych między Matrixchains, pozwala na zarządzanie tożsamością.
  2. Matrixchains to wyspecjalizowane, skalowalne blockchainy, służące obsłudze gier. Mogą być one publiczne (uniwersalne) oraz prywatne (dostosowane do konkretnej gry). Każdy twórca gier może stworzyć własny Matrixchain.

Nowe rozwiązanie jest rozwinięciem wcześniej istniejącego łańcucha Efinity Matrixchain, będącego parachainem na PolkaDot, a obecnie połączonego z Relaychain.

Dla pewności warto podkreślić, że choć Enjin Relaychain wykorzystuje Substrate Polkadot, jest on niezależnym rozwiązaniem, nie kolejnym parachainem Polki.

Niezależnie od tych zmian, funkcjonuje także sidechain Enjin JumpNet, pozwalający na darmowe transakcje zasobami Enjin na łańcuchu Ethereum. Wszystkie produkty Enjin są z nim kompatybilne, co znacznie ułatwia sprawę.

Wielka migracja

Enjin migracja ENJ

Przejście na własny blockchain oznaczało migrację kolosalnej ilości danych zarówno z łańcucha Ethereum jak i PolkaDot. Dotyczyła w dodatku tokenów zamiennych ERC-20 oraz niezamiennych NFT. Nie było to łatwe zadanie.

Migracja ERC-20 musi zniszczyć istniejące, stare tokeny, następnie połączyć adres Ethereum użytkownika z adresem w nowym łańcuchu i wydać nowe tokeny w nowym łańcuchu. Z kolei przeniesienie aktywów z uruchomionego na PolkaDot Efinity oznaczało migrację całego parachaina do Enjin Blockchain i konwersję jego natywnego tokena EFI na ENJ.

Jak dotąd żaden ekosystem nie przeprowadzał migracji trójłańcuchowej dotyczącej zarówno tokenów wymiennymi, jak i niezamiennych.

Operacja się udała. W ciągu dwóch miesięcy przeniesiono większość aktywów, na które obok ERC-20 składało się łącznie ponad 200 milionów NFT z PolkaDot oraz sidechaina Ethereum, JumpNet.

Aplikacje Enjin

Wciąż powstają nowe rozwiązania, jednak nowy blockchain już dziś oferuje użytkownikom zaawansowane aplikacje:

  • Enjin Wallet – wygodny portfel, obsługujący obok tokenów ENJ także ERC-20 oraz NFT w formatach ECR-721 i ERC-1155.
  • NFT.io Marketplace – rynek zintegrowany z Enjin Blockchain, pozwalający na tani i bezpieczny handel NFT
  • Enjin Beam – system dystrybucji cyfrowych aktywów oparty na kodach QR, wysyłający NFT po zeskanowaniu kodu
  • Enjin Platform – platforma dla programistów, dostarczająca API oraz SDK dla integracji ich zasobów z ekosystemem
Enjin Wallet
Portfel Enjin ma sporo pożytecznych funkcji

2024 i dalej

Migracja i nowy łańcuch stanowią swego rodzaju cezurę, nowe otwarcie. Mając solidny fundament, Enjin może skupić się na dalszym rozwoju:

  • Enjin Multiverse – projekt wirtualnego świata, łączący gry oparte na Enjin i pozwalający na przenoszenie NFT między nimi,
  • rozszerzenie oferty – wejście w nowe segmenty, jak sport, muzyka, sztuka i moda,
  • ekspansja w GameFi – pozyskanie nowych partnerów i liczne wspólne przedsięwzięcia,
  • nowe narzędzia dla programistów – ułatwi to tworzenie projektów i przyspieszy adopcję,
  • ekspansja geograficzna – wejście na rynki Azji i Ameryki Południowej.

Plusy i minusy platformy

Zalety

  • Enjin jest legalnym, stabilnym projektem z długą tradycją
  • ma dużą baza klientów i aktywów (200 mln NFT)
  • wydajny blockchain pomoże w dalszym wzroście platformy
  • nowe rozwiązania pozwalają na integrację aktywów z wielu gier
  • własny launchpad daje szansę zakupu nowych projektów
  • platforma oferuje narzędzia do tworzenia gier i wirtualnych przedmiotów

Wady

  • silna konkurencja w postaci WAX, Immutable X, Beam czy Gala
  • obsługa sieci Enjin może być zbyt wymagająca dla początkujących
  • nie udało się zrealizować wszystkich założeń pierwszego whitepaper
  • zmieniła się tokenomika, wzrosła ilość monet
  • dominacja sfery NFT, zmniejszenie nacisku kładzionego na gaming
  • ignorowanie opinii i zastrzeżeń, zgłaszanych przez użytkowników

Kryptowaluta Enjin Coin (ENJ)

Wg Coingecko całkowita podaż ENJ to 1,78 mld, z czego w obiegu jest już ponad 1,4 mld. Maksymalna liczba tokenów nie jest ograniczona. Cała obecna podaż została przeznaczona na migrację istniejących ENJ i EFI, z wyjątkiem puli nagród za zarządzanie. Przewidywana inflacja roczna to ok. 5% rocznie. Szczegółowe dane o tokenomice prezentuje tabelka poniżej.

Tokeny Enjin Coin
Tokenomika monety ENJ po zmianach

Najważniejsze zastosowania kryptowaluty ENJ:

  • opłaty za tworzenie i transfer NFT
  • stakowanie (APY do 6%)
  • udział w zarządzaniu
  • integracja z grami (kupno aktywów)
  • jest wymagany przy tworzeniu dApps

Jak i gdzie kupić kryptowalutę Enjin Coin (ENJ)?

Jako weteran rynku krypto, Enjin jest dostępny na większości giełd znanych z naszego rankingu giełd kryptowalut. Binance, Coinbase, OKX czy Kucoin wspierane są przez mniejsze parkiety w rodzaju HTX, Phemex czy Bitrue.

Największe wolumeny kupimy oczywiście za USDT, jednak możemy użyć także BTC, ETH, USDC czy WETH.

Po konwersji token jest oparty na własnej sieci, wymaga więc dedykowanego portfela. Oczywistym rozwiązaniem jest tu Enjin Wallet. Portfel ten uważany jest za bezpieczny i cieszy się dobrą opinią użytkowników. Ciekawą jego opcją jest bezpieczna klawiatura, uniemożliwiająca przechwycenia haseł keyloggerom.

Enjin – opinie, fakty, ciekawostki

Opinie o Enjin Coin

W porozumieniu z Microsoftem, Enjin wprowadził tokeny NFT kompatybilne z popularną grą Minecraft. Było to możliwe dzięki wtyczce „EnjinCraft”.

Dobrą opinię o Enjin mają regulatorzy rynku. ENJ był pierwszym tokenem GameFi, który został zatwierdzony przez nadzór bankowy w Japonii.

Enjin współpracuje z wieloma firmami z branży gier, rozrywki oraz krypto. Na liście partnerów są m.in. Samsung, Microsoft ale i Aave.

Od zakończenia hossy 2021 Enjin stracił sporo energii. Opóźnienia, kłopoty techniczne i brak wspólnego języka ze społecznością mocno spowolniły jego rozwój. Wydaje się jednak że uruchomienie własnej sieci jest nowym otwarciem. Sukces nie jest pewny, ale był to wielki krok naprzód i rok 2024 może być najlepszy z kilku ostatnich.

binance futures - poradnik oraz opinie

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Co to jest Enjin?

Enjin to rozbudowana platforma GameFi. Z jednej strony ułatwia twórcom gier ich wydawanie, z drugiej dostarcza graczom wielu przydatnych funkcji, jak rynek NFT czy wygodny portfel krypto.

Jakie gry używają monety ENJ?

Czy można używać ENJ na DeFi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
etoro
Sprawdź
logo tms
Sprawdź
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Kontrakty CFD to złożone i bardzo ryzykowne instrumenty, mogące spowodować szybką utratę kapitału ze względu na dźwignię finansową. Od 51% do 89% inwestorów traci swoje środki handlując CFD. Musisz rozważyć, czy jesteś w stanie ponieść ryzyko utraty zainwestowanych środków.

pekao

Binance - kod rabatowy -20%

XTB