logo

dYdX (DYDX): lider rynku pochodnych kryptowalut. Analiza potencjału

xtb - broker godny zaufania

Mamy wiele DEXów obracających prawie każdym aktywem, po co komu jeszcze jeden? dYdX nie jest jednak zwykłą zdecentralizowaną giełdą. Starannie wybrał swoją specjalizację, doszlifował interfejs, wypracował procedury i ma spore szanse zdefiniować na nowo rynek derywatów na blockchainie.

Logo kryptowaluty dYdX

Kurs dYdX
(DYDX/PLN)

5,23 PLN

(1,32 USD)

Zmiana ceny (24h)

1,50% (+0,077 PLN)

Ranking

100

1h

-1,01%

24h

1,50%

7d

-5,29%

14d

-0,92%

30d

-3,21%

200d

-49,50%

1y

0,00%

Kapitalizacja

798 328 821 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

1,71%

Max cena (24h)

1,35 USD

Min cena (24h)

1,29 USD

Wolumen (24h)

22 304 110 USD

Historyczne maksimum

4,52 USD (2024-03, -70,89%)

Ilość w obrocie

606 068 271 DYDX

Ilość maksymalna

770 911 981 DYDX

Za 100 PLN kupisz 19,13 DYDX

Strona projektu: dydx.trade

Ostatnia aktualizacja 2024-07-24 21:00

Wykres kryptowaluty dYdX


Co to jest dYdX?

DYDX logo small

Zacznijmy od podstaw. DYDX w tym tekście będzie odnosiło się do nazwy tokena ERC-20, dYdX jest natomiast zarówno nazwą firmy, protokołu, jak i zbudowanej na nim giełdy. Giełdy całkiem popularnej – dzienna liczba transakcji znacznie przekracza 100 tysięcy, zaś dzienny obrót zbliża się do pół miliarda dolarów. Co poza tym możemy powiedzieć o tym parkiecie?

Jest to zdecentralizowana giełda krypto, specjalizująca się w instrumentach pochodnych, konkretnie kontraktach futures bez daty wygaśnięcia (perpetual). W przeszłości obsługiwała także handel spot i margin, jednak obecnie wygasza tę działalność. Odróżnia się tym wyraźnie od Uniswap, skoncentrowanym na „fizycznej” wymianie tokenów.

Operuje ona na łańcuchu Ethereum, jednak dzięki zintegrowaniu rozwiązania Layer 2 StarkWare, może zaoferować transakcje bez ponoszenia kosztów gazu. Docelowo zamierza pójść o krok dalej i przenieść platformę na własny blockchain.

Giełda powstała w roku 2017, a jej założycielem jest ex inżynier Coinbase, Antoni Juliano. Rozwój dYdX jest wspierany przez silne VC jak a16z, Paradigm czy Polychain Capital. Wg CoinMarketCap jest numerem 3 w świecie DeFi pod względem dziennych obrotów, za Uniswap i Jupiter, a przed Curve Finanse.

dYdX uważana jest za jedną z najlepszych platform handlu futures w sieci. Zapewnia ona funkcjonalność CEXów w środowisku zdecentralizowanym, choć pewną słabością jest skromna ilość obsługiwanych aktywów.

Najważniejsze cechy giełdy

 1. Bezpieczeństwo decentralizacji. Nasze środki leżą w portfelu do którego mamy klucze. Dodatkowo nie musimy obawiać się problemów zdarzających się na CEXach, jak manipulacje cenowe, front-running czy wash trading.
 2. Darmowe transakcje poniżej 100.000 $ miesięcznego obrotu. Jest to możliwe dzięki współpracy z protokołem StarkWare, wykorzystującym ZK-Rollups dla zmniejszenia kosztu obrotu. Pozwala to także na błyskawiczne rozliczenia transakcji.
 3. Księga zleceń. W przeciwieństwie do Uniswap czy SushiSwap, giełda nie jest oparta na automatycznym animatorze rynku (AMM) ale na zleceniach, faktycznie składanych przez użytkowników.
 4. Handel w obie strony. Giełda pozwala na shortowanie (krótką sprzedaż), pozwalającą osiągać zyski ze spadków cen.
 5. Lewarowanie pozycji do x20. Pozwala na znacznie większy potencjał zysków, choć oczywiście naraża nas na potężne starty, jeśli źle obstawimy kierunek ruchu waloru.
 6. Nagrody dla traderów. Co 28 dni kilka milionów tokenów jest dystrybuowanych wśród traderów. Nagrody są proporcjonalne do udziału użytkownika w ogóle opłat wniesionych na platformę.
 7. Zarządzana przez DAO. Każdy posiadacz tokena może przedstawić swoje zdanie, na przykład proponując utworzenie nowych rynków lub zmianę zasad rozliczenia.
 8. Brak KYC. Ponieważ dYdX jest platformą zdecentralizowaną, nie ma potrzeby weryfikacji konta. Wystarczy podłączyć swój portfel.

dYdX wersja 4.0

Do końca roku 2022 priorytetem platformy jest wdrożenie czwartej wersji (V4) protokołu, a najważniejszymi zmianami jakie obiecuje, mają być:

 1. Pełna decentralizacja. Większość komponentów już dziś jest zdecentralizowana, ale niektóre działają jeszcze na serwerach obsługiwanych przez dYdX Trading Inc.
 2. Własny blockchain. Będzie się on opierał o Cosmos SDK i konsensus Tendermint, zaś głównym powodem zmiany jest potrzeba zwiększenia przepustowości z zachowaniem decentralizacji.
 3. Gwarancja uczciwości. Operatorzy sieci ani nikt inny nie będzie miał możliwości czerpania korzyści z wiedzy o transakcjach użytkowników. Pomoże w tym także natychmiastowa ostateczność transakcji.
 4. Dalszy rozwój. Wprowadzenie V4 pozwoli na dodawanie nowych produktów oraz ulepszenie obsługi rynku, kontraktów margin czy zabezpieczeń. W planach jest także powrót handlu spot.

Większość prac ma zakończyć się do końca roku 2022, otwarcie mainnetu planowane jest zaś w drugim kwartale roku 2023.

Konkurencja

Handel derywatami generuje duże obroty, dYdX ma więc naturalnie konkurencję. Nie licząc parkietów scentralizowanych jak Binance czy CoinEX, głównymi rywalami giełdy są:

 • Synthetix Network (SNX) – platforma DeFi, umożliwiająca tworzenie aktywów syntetycznych, największy zdecentralizowany rynek derywatów na blockchainie,
 • GMX (GMX) – giełda instrumentów pochodnych, działająca na łańcuchach Arbitrum oraz Avalanche, mająca większy TVL niż dYdX,
 • inne protokoły, jak Perpetuals Protcol (PERP), Woo Network (WOO), Gains Network (GNS) czy oparta na Synthetix giełda Kwenta (KWENTA).

Kryptowaluta DYDX

Jak wiemy, w planach jest utworzenie własnego blockchaina i powiązanego z nim tokena, na razie jednak DYDX występuje w formacie ERC-20. Na rynku jest już 3/4 z docelowych 100 miliardów tokenów. Ich zastosowanie jest następujące:

 • zarządzanie: składanie propozycji i głosowanie nad zmianami w zarządzaniu platformą,
 • zachęty: można zdobywać tokeny DYDX jako nagrody za generowanie obrotu giełdy,
 • staking: stawianie tokenów w puli bezpieczeństwa dla zdobycia dodatkowych nagród (niewielkie ryzyko),
 • zniżki na opłaty: posiadacze tokenów mają obniżone opłaty transakcyjne.

Jak i gdzie kupić kryptowalutę dYdX?

Mimo że dYdX jest parkietem zdecentralizowanym, jego tokeny najłatwiej kupimy na CEXach: Binance, CoinDCX, Gate.io, OKX. Królem obrotu jest jednoznacznie USDT, zrobienie zakupów przy użyciu innej waluty może być problematyczne, choć małe wolumeny dostępne są za BUSD i BTC.

Jako token ERC-20 DYDX nie stwarza żadnych problemów w przechowywaniu. Możemy użyć czego dusza zapragnie, choć najbezpieczniejszy będzie rzecz jasna Ledger lub Trezor.

dYdX – opinie, fakty, ciekawostki

Nazwa protokołu dYdX odnosi się do notacji Leibniza w matematyce i oznacza wzajemny stosunek dwóch pochodnych. Jak to mawiają w internetach – pozdro dla kumatych 😉

Dobra opinie o dYdX sprawiła, że giełda dokonała niemożliwego. We wrześniu 2021 r. zanotowała dzienny obrót na poziomie 9 miliardów dolarów, co pozwoliło jej chwilowo zdetronizować Uniswap (wtedy 1,2 miliarda).

Airdrop tokenów dYdX jest uważany za najbardziej dochodowy w historii. Jego wartość przekroczyła 1 miliard $, a wielu indywidualnych użytkowników otrzymało po kilkadziesiąt tysięcy dolarów w tokenach.

binance futures - poradnik oraz opinie

Można powiedzieć, że dYdX zamierza dać użytkownikom blockchaina możliwości, dostępne dotąd głównie na Wallstreet. Projekt ma szansę dodatkowo umocnić swoja pozycję po wprowadzeniu V4. Jeśli tylko uda mu się uniknąć ataku hakerów lub innej dotkliwej wpadki, może stać się standardem w branży derywatów krypto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
etoro
Sprawdź
logo tms
Sprawdź
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Kontrakty CFD to złożone i bardzo ryzykowne instrumenty, mogące spowodować szybką utratę kapitału ze względu na dźwignię finansową. Od 51% do 89% inwestorów traci swoje środki handlując CFD. Musisz rozważyć, czy jesteś w stanie ponieść ryzyko utraty zainwestowanych środków.

pekao

Binance - kod rabatowy -20%

XTB