Axie Infinity było przełomem w dziedzinie gier opartych o blockchain. Pod pozorem ciekawej zabawy stworzyło cały świat gier Play2Earn, rozwijający się w szybkim tempie. Niestety, z czasem aspekty zarobkowe przesłoniły zabawę. Illuvium zamierza naprawić ten błąd.
Kurs Illuvium
(ILV/PLN)
30,14 USD
(121,53 PLN)
Zmiana ceny (24h)
-0,11% (-0,13 PLN)
Ranking
326
1h
0,46%
24h
-0,11%
7d
-8,86%
14d
-15,33%
30d
-25,27%
200d
-53,67%
1y
-58,98%
Kapitalizacja
220 239 846 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
-0,38%
Max cena (24h)
30,61 USD
Min cena (24h)
28,13 USD
Wolumen (24h)
20 646 670 USD
Historyczne maksimum
1 911,26 USD (2021-11, -98,43%)
Ilość w obrocie
7 309 789 ILV
Ilość maksymalna
9 598 673 ILV
Za 100 PLN kupisz 0,82 ILV
Strona projektu: illuvium.io
Ostatnia aktualizacja 2025-01-28 03:18
Wykres kryptowaluty Illuvium
Co to jest Illuvium?
Illuvium to oparta o blockchain i NFT gra fabularna, skupiająca się na eksploracji nieznanego świata, pojedynkach i budowaniu przewagi ekonomicznej. Gra pozwala badać świat Illuvium, spotykać jego mieszkańców (Illuvials), oraz szukać przydatnych i wartościowych przedmiotów. Najkrócej można scharakteryzować ją jako połączenie Axie Infinity z Sandboxem i Vulcan Forged, a to wszystko w 3D i najlepszej jakości.
Na kompletny ekosystem składają się 3 osobne moduły:
- Overworld pozwala na eksplorację otwartego świata 3D, polowanie oraz zbieranie NFT.
- Illuvium Zero daje możliwość rozwijania swojej posiadłości i pozyskiwania wartościowych zasobów.
- Arena pozwala zmierzyć się z innymi, przy wykorzystaniu wszystkich posiadanych gadżetów oraz przyjaciół.
Twórcami gry są bracia Warwick (Kieran, Aaron oraz Grant), zawodowo zajmujący się produkcją gier. Cały zespół tworzy wg różnych źródeł 75-150 osób, co świadczy o sporym rozmachu przedsięwzięcia.
Gra może być darmowa i jest całkiem przyjemna w tej wersji. Nabycie tokenów ILV (i ich późniejsza zamiana na sILV) pozwala jednak na dokonywanie zakupów czy handel z graczami, co ułatwia dalszą grę.
Rzut oka na grę
Świat Illuvium jest bardzo rozległy i podzielony na 3 główne moduły. Szybkie omówienie go nie jest możliwe, poznajmy jednak chociaż podstawowe koncepty:
- Mechanika gry – w Overlord eksploracja terenu oraz pokonywanie i szkolenie Illuviali, Zero – produkcja zasobów, Arena – walka,
- Światy – gra zawiera siedem różnych światów, z których każdy charakteryzuje się innymi warunkami,
- Postacie – głównymi bohaterami są Illuviale (nieco podobne do Pokemonów), posiadające różne cechy,
- Drużyna – Illuviale najlepiej działają w zespole, warto więc dobierać je tak, by się wzajemnie uzupełniały,
- Narzędzia – gra pozwala graczom ulepszać swoje Illuviale i wyposażać je w różne rodzaje broni, zbroi i innych akcesoriów,
- Jak wygrać – wystarczy posiadać potężne Illuviale, a także ziemię do generowania niezbędnych zasobów. Proste 🙂
Cechy szczególne Illuvium
Projekt zamierza otworzyć nową epokę w dziedzinie gier, szczególnie akcentując cechy, które mają odróżnić je od innych:
- Gra stawia na najwyższą możliwą jakość grafiki. Illuvium zbudowane jest na topowym „silniku” Unreal Engine 5, pozwalającym na połączenie świetnych efektów z płynną rozgrywką, zaś za oprawę graficzną odpowiadają artyści cyfrowi ze światowej czołówki.
- Projekt stawia bardziej na grywalność, niż funkcje DeFi. Priorytetem jest dobra rozrywka, kwestie ekonomiczne nie są jednak zaniedbane, ponieważ muszą zapewnić wystarczające przychody, by projekt mógł być dalej rozwijany.
- Problemy kosztów obrotu NFT rozwiązano, decydując się na użycie rozwiązania warstwy 2 o nazwie ImmutableX. Pozwala ona na błyskawiczne i darmowe przesyłanie NFT między graczami, które następnie zapisywane są na łańcuchu Ethereum.
- Gracze mogą głosować i decydować we wszystkich kwestiach związanych z grą, od dodania nowych funkcjonalności po tokenomikę. Mają więc możliwość decydowania o kierunku rozwoju projektu, w który się zaangażowali.
Wsparcie i finansowanie
Projektowanie dużych gier jest bardzo kosztowne, na szczęście twórcy zadbali o pozyskanie finansowania. Pierwsze prace rozpoczęły się po zgromadzeniu od wczesnych inwestorów 5 milionów dolarów. Następnie twórcy zdecydowali nie wiązać się z funduszami VC, lecz zaproponować finansowanie projektu społeczności. Odzew był bardzo duży i ze sprzedaży 20 tysięcy działek Illuvium Zero pozyskano 70 milionów dolarów. Powinno to całkowicie wystarczyć na ukończenie gry.
Założyciele pozyskali także zaufanie kliku osób liczących się w świecie krypto. Projekt poparli m.in. Richard Ma (Quantstamp), Stani Kulechov (Aave), Anton Bukov (1Inch) czy Dansih Chowdry (Bitcoin.com).
Z pomocą pospieszył także czwarty brat założycieli – Kain Warwick, twórca Synthetix 😉
Postępy prac
Projekt jest ogromny, tradycyjnie więc dla projektów krypto zanotował pewne opóźnienia. Illuvium nie jest jeszcze publicznie oferowane na rynku, trwają prywatne testy.
Zespół publikuje oficjalną roadmape, nie jest ona jednak zbyt rozbudowana. Trudno się dziwić – w tej branży za łatwo się potknąć, by publicznie obiecywać konkretne terminy.
Największą jak dotąd wpadką był hack kontraktu sILV, dokonany przez nieznanych sprawców w styczniu 2022 r. Na szczęście sytuację udało się szybko opanować, a zespół wyrównał straty okradzionym użytkownikom.
Kryptowaluta Illuvium
Natywną walutą protokołu jest ILV, token w formacie ERC-20. Żeby nie było łatwo, wstępuje on jednak w 2 różnych postaciach:
- ILV (wersja standardowa) służy do zarządzania (udział w DAO) i stakowania (przynosi dochody). Można także łączyć ILV w pary z ETH, stając się w ten sposób dostawcą płynności.
- sILV2 (syntetyczny ILV v2) jest zarabiany na stakowaniu i służy do dokonywania zakupów w grze.
Po początkowych różnicach wyceny, wartości ILV i sILV2 są powiązane 1:1 zaś ich podaż liczona jest łącznie, jak jednego aktywa. Startowa łączna podaż wynosi 7 milionów ILV i sILV. Dodatkowe 3 miliony zostaną wygenerowane i rozdzielone jako nagrody za stakowanie, dając maksymalną podaż w wysokości 10 milionów.
Twórcy gry zachęcają do stakowania ILV, premiując dłuższe okresy oszczędzania (1 rok) i zniechęcając do krótkich. Dzięki temu spora ilość ILV jest zamrożona w projekcie, nie wpływając negatywnie na podaż. Nie zmienia to kwestii, że wiosną 2023 na rynek wpłynie prawdopodobnie większa ilość tokenów, w związku z odmrożeniem części tokenów zespołu i wczesnych inwestorów.
Jak i gdzie kupić kryptowalutę Illuvium?
Najbardziej płynną giełdą dla ILV jest Binance, mające przeszło 30% całego rynku. Za nim lokują się Kucoin. Coinbase i LBank. DEXy reprezentowane są głównie przez SushiSwap, niestety oferuje on wyższy spread (0,6%).
Jako token ERC-20 ILV nie stwarza żadnych problemów w przechowywaniu. Możemy użyć czego dusza zapragnie, choć najbezpieczniejszy będzie rzecz jasna Ledger lub Trezor. W przeciwieństwie do NFT, ILV jest przechowywany bezpośrednio na łańcuchu Ethereum, musimy więc liczyć się z opłatami za gaz przy transferach.
Illuvium – opinie, fakty, ciekawostki
Dobra opinia o Illuvium sprawia, że jego twórcy myślą o poszerzeniu oferty. Planowanych jest już kilka kolejnych gier, w tym przynajmniej jedna strzelanka pierwszoosobowa.
Aby ułatwić graczom dokonywanie transakcji, Illuvium posiada wbudowaną w grę zdecentralizowaną platformę wymiany, stosownie nazwaną IlluviDEX.
W każdej beczce miodu znajdzie się łyżka dziegciu. Podczas testów Beta nieliczni jeszcze gracze narzekają na pustkę ogromnego świata Illuvium, z rzadka tylko natykając się na przemykającego Illuviala. Problem ten powinien sam się rozwiązać wraz ze wzrostem popularności gry.
Illuvium może mieć szansę na podobny wystrzał popularności, jak Axie czy Sand. Co więcej, może przekonać szerokie grono graczy do zalet użycia NFT w grach. Nieco niepokoi jednak nadmierna ilość tokenów czekających na wejście na rynek i niepewność co do kierunku, w którym podąża cały rynek.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.