logo

Czy Aleph Zero (AZERO) to najszybszy blockchain ever? Ocena projektu

xtb - zlatan ibrahimović

Aleph Zero to blockchain warstwy 1: skalowalny, zapewniający natychmiastową finalność oraz dbający o prywatność użytkowników. Czy ma szanse w świecie zdominowanym przez Ethereum, nie mówiąc już o Avalanche, Solanie i BNB Chain?

Logo kryptowaluty Aleph Zero

Kurs Aleph Zero
(AZERO/PLN)

1,28 PLN

(0,33 USD)

Zmiana ceny (24h)

-3,33% (-0,044 PLN)

Ranking

435

1h

-0,33%

24h

-3,33%

7d

-8,85%

14d

-16,90%

30d

-17,66%

200d

-61,51%

1y

-62,89%

Kapitalizacja

99 345 939 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

-3,28%

Max cena (24h)

0,34 USD

Min cena (24h)

0,33 USD

Wolumen (24h)

514 243 USD

Historyczne maksimum

3,090 USD (2022-04, -89,38%)

Ilość w obrocie

302 314 000 AZERO

Ilość maksymalna

520 000 000 AZERO

Strona projektu: alephzero.org

Ostatnia aktualizacja 2024-11-02 12:00

Wykres kryptowaluty Aleph Zero


Co to jest Aleph Zero?

Aleph Zero Logo

Prawie każdy blockchain obiecuje przezwyciężenie trudności związanych z bezpieczeństwem, skalowalnością i decentralizacją. Aleph Zero nie jest tutaj wyjątkiem. Do tego dokłada jednak jeszcze prywatność, co odróżnia go choćby od omawianego niedawno blockchaina Celestia.

Sieć została uruchomiona pod koniec 2021 roku w oparciu o framework Substrate, znany z Polkadot. Przeznaczona jest głównie dla firm, które mogą tworzyć własne zdecentralizowane aplikacje z wykorzystaniem infrastruktury Aleph Zero. Zachętą do tego ma być zachowanie prywatności danych, pomagające budować przewagę konkurencyjną.

Aleph Zero wyróżnia się wykorzystaniem bezpiecznych obliczeń wielostronnych (MPC) oraz dowodów wiedzy zerowej. Pozycjonuje go to jako rozwiązanie dla branży finansowej oraz w zastosowaniach wymagających zwiększonej poufności.

Model projektu można określić jako „piasta i szprychy”. Zewnętrzne firmy utrzymują prywatne segmenty, które łączą się z podstawowym, zdecentralizowanym jądrem systemu.

Ciekawostką jest fakt, że spora część członków zespołu tworzącego Aleph Zero to Polacy, jak doktorzy matematyki Adam Gągol czy Michał Świętek, których wspomaga matematyk z USA Matthew Niemerg. Cały zespół liczy ok. 40 osób.

Obietnica Aleph Zero

Sieć zamierza rozwiązać trzy podstawowe problemy blockchaina, przy czym prywatność stawia nawet wyżej niż decentralizację.

Skalowalność

Osiągające zaledwie 7-30 TPS Bitcoin oraz Ethereum pozostają stanowczo za wolne dla masowej adopcji. Wiele innych blockchainów jest bardziej wydajnych, jednak kosztem bezpieczeństwa (ostateczności) transakcji i stabilności sieci.

Użytkownicy finalni potrzebują jak najwięcej TPS oraz jak najniższego czasu weryfikacji. Aleph Zero zapewnia natychmiastową finalność, osiągając jednocześnie potwierdzoną wydajność 90 000 TPS.

Bezpieczeństwo

Chociaż Bitcoin jest bezpieczny ze względu na rozmiar sieci, mniejsze sieci są codziennie atakowane. Także protokoły PoS mogą mieć luki w zabezpieczeniach pozwalające na podwójne wydatki czy atak 51%.

Aleph Zero opiera się o własny model konsensusu, mogący tolerować do 33% złośliwych walidatorów. Sieć już dziś zapewnia odporność na ataki typu „odmowa usługi”, zaś docelowo ma być całkowicie zdecentralizowana. Asynchroniczność modelu gwarantuje, że wszystkie legalne transakcje zostaną zweryfikowane.

Prywatność

Obecnie dane w Internecie nie są chronione w żaden sposób. Także sieci blockchain nie zapewniają anonimowości, pozwalając, przy pewnym wysiłku, na identyfikację stron transakcji.

Aleph Zero łączy ZK-SNARK, używane do prywatnych obliczeń z technologią MPC, ulepszającą ten model. Taki połączony model prywatności pozwala na prywatne głosowania, transakcje czy korzystanie z protokołów DeFi.

Najważniejsze elementy systemu

Konsensus AlephBFT

Jest to mocno zmodyfikowana odmiana konsensusu Proof of Stake, połączona z Directed Acyclic Graphs (DAG). PoS decyduje o akceptacji transakcji, zaś DAG tworzy kolejne bloki. Pozwala to na szybsze transakcje, wyższą przepustowość i niższe opłaty.

Aleph Zero Cloud

Jest to zdecentralizowany system przechowywania plików, oparty na chmurze. Integruje znany np. z Filecoin system plików IPFS z kilkoma autorskimi funkcjami przechowywania danych. System obsługuje skalowalne, prywatne smartkontrakty.

Liminal

Warstwa prywatności, w bezpieczny sposób łącząca Aleph Zero z innymi łańcuchami. Jej bezpieczeństwo opiera się na obliczeniach wielostronnych (MPC) oraz dowodach wiedzy zerowej

binance futures - poradnik oraz opinie

Stakowanie

Aleph Zero używa mechanizmu stakowania do zabezpieczenia swojej sieci, opierającej się na walidatorach oraz stakujących (nominatorach). Stakujący przydzielając tokeny AZERO wyznaczają walidatorów.

Walidacja

Walidatorzy przetwarzają transakcje oraz finalizują bloki transakcji za pośrednictwem konsensusu AlephBFT. Aby zostać walidatorem, użytkownik musi stakować co najmniej 25 000 AZERO i oczywiście posiadać wystarczającą wiedzę techniczną.

Common DEX

Jest to zdecentralizowana giełda (DEX) na Aleph Zero, obsługująca samodzielnie zarządzane portfele. Kontami portfela można zarządzać także za pośrednictwem innych aplikacji Polkadot.

Choć system bardzo dba o bezpieczeństwo, dopuszcza możliwość nieumyślnych błędów. Z tego powodu tokeny stakowane przez nieprawidłowo działających walidatorów nie przepadają, ale są zamrażane do wyjaśnienia sytuacji.

Ekosystem i partnerzy

Twórcy platformy zdają sobie sprawę, że kluczem do rozwoju jest przyciągnięcie zarówno użytkowników, jak i programistów. Aby stymulować ten proces, Aleph Zero wprowadził program finansowania ekosystemów (EFP). Jest to rodzaj inkubatora zapewniającego fundusze, wiedzę i pomoc we wdrożeniu na platformie nowych projektów. Przeznaczono na niego całkiem sporą pulę 50 milionów dolarów.

Ważniejsze jak dotąd projekty w sieci to:

  • Abax – platforma DeFi, specjalizująca się w pożyczkach, podobna do Aave i Compound,
  • Gatenox – platforma do wdrażania korporacyjnego KYC i weryfikacji tożsamości,
  • DRKVRS – platforma łącząca Metaverse, gry RPG i media społecznościowe,
  • 21X – regulowana platforma do handlu tokenizowanymi papierami wartościowymi,
  • Interlock – platforma bezpieczeństwa, oferująca m.in. rozszerzenie przeglądarki czy system analityczny DeSec.

Sieć dba także o pozyskiwanie instytucji spoza segmentu blockchain – pod koniec roku jako walidator do sieci dołączył Deutsche Telekom, przyznano także grant badawczy Uniwersytetowi w Nikozji.

Kryptowaluta Aleph Zero (AZERO)

AZERO jest natywną monetą platformy. Jej zastosowania są następujące:

  • stakowanie w celu walidacji transakcji i zarabiania nagród,
  • opłaty za swapy na Common DEX,
  • zabezpieczenie (collateral) dla aktywów wrapowanych na Liminal,
  • opłata za usługi (pakowanie, mostkowanie) na Liminal,
  • opłaty sieciowe,
  • głosowanie i zgłaszanie propozycji.

Całkowita podaż to 350 milionów, z czego w obiegu znajduje się już 250.

Przeszło 70% monet jest stakowane, co jest całkiem dobrym wynikiem. Monety pochodzące z nowej emisji rozdzielane są pomiędzy nominatorów i walidatorów (90%) oraz skarbiec (10%).

Specjalna strona prezentuje szczegółową tokenomikę.

Jak i gdzie kupić monetę Aleph Zero?

Choć AZERO jest solidną monetą, nie przebiła się ona jeszcze na główne parkiety w rodzaju Binance czy Coinbase. Nie jest jednak źle: MEXC, Gate.io, Bitget czy Kucoin zapewniają całkowicie wystarczające wolumeny, najczęściej rozliczane w USDT.

Moneta nie jest obsługiwana przez standardowe rozwiązania dla tokenów ERC-20 jak Metamask czy Exodus. Obsługiwane są portfele ekosystemu Polkadot, jak Nova Wallet, Talisman czy SubWallet. Możemy użyć także portfela hardware firmy Ledger.

Aleph Zero – opinie, fakty, ciekawostki

Dobra opinia o projekcie sprawiła, że został on zaproszony do budowy IdOS (Identity Operating System) – warstwy tożsamości Web3 niezależnej od łańcucha.

Nazwa Aleph Zero wywodzi się z matematycznej koncepcji Aleph-null, którą można określić jako „policzalną nieskończoność”. Symbolizuje ona nieograniczony potencjał technologii blockchain.

Cały kod platformy jest dostępny jako open-source, nic nie zostało opatentowane. Jak ujął to szef marketingu Antoni Żółciak: projekt stanowi własność wszystkich użytkowników, posiadających tokeny AZERO.

Aleph Zero jest ciekawym, nowatorskim, fundamentalnie silnym projektem. Nie oznacza to jeszcze, że jest skazany na sukces. Projekt wciąż znajduje się we wczesnej fazie rozwoju, a konkurencja na rynku Layer 1 jest olbrzymia. Coś mówi mi jednak, że może on przebić się z czasem do Top 100 krypto. W końcu – Polak potrafi!

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czym jest Aleph Zero?

Jest to bardzo szybka sieć blockchain, której wyróżnikiem jest silne skupienie się na prywatności.

Czy Aleph Zero to polski projekt?

Czy Aleph Zero jest najszybszy?

Kliknij aby ocenić wpis
[Głosy: 1 Średnia: 5]

Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
etoro
Sprawdź
51% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
logo tms
Sprawdź
75% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

pekao

XTB IKE

XTB IKE

Binance - kod rabatowy -20%