Jeśli nie możesz pokonać wroga, przyłącz się do niego. Być może wtedy uda ci się wpłynąć na jego postępowanie. Zgodnie z tą dewizą Mask Network, projekt fundamentalnie wolnościowy, wszedł w świat Twittera, Instagrama i Facebooka. Co z tego wyniknie?
Kurs Mask Network
(MASK/PLN)
11,05 PLN
(2,84 USD)
Zmiana ceny (24h)
-7,19% (-0,86 PLN)
Ranking
273
1h
-1,28%
24h
-7,19%
7d
-2,86%
14d
5,81%
30d
26,42%
200d
-14,32%
1y
-19,95%
Kapitalizacja
284 396 462 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
-7,10%
Max cena (24h)
3,060 USD
Min cena (24h)
2,80 USD
Wolumen (24h)
137 362 860 USD
Historyczne maksimum
41,45 USD (2021-02, -93,13%)
Ilość w obrocie
100 000 000 MASK
Ilość maksymalna
100 000 000 MASK
Za 100 PLN kupisz 9,05 MASK
Strona projektu: mask.io
Ostatnia aktualizacja 2024-11-21 11:21
Wykres kryptowaluty Mask Network
Krypto w służbie ludzkości
Mask Network to więcej, niż tylko projekt technologiczny i sposób na zarobienie kasy. Adresuje on problem, który zauważyło wcześniej już wielu – giganci Internetu stają się coraz potężniejsi, zagrażając prywatności i wolności jednostki. Każdego można zablokować w mediach społecznościowych z powodu jego opinii. Jeśli myślisz inaczej niż władcy Doliny Krzemowej, zostaniesz wyciszony – nawet, jeśli jesteś prezydentem USA.
Suji Yan, twórca Mask Network uważa, że kryptowaluty osiągnęły przynajmniej jeden wymierny sukces – dały możliwość odzyskania swobody, ograniczanej przez państwo i korporacje. I tę swobodę właśnie zamierza wspierać swoimi działaniami.
Co to jest Mask Network?
Mask Network pozycjonuje się jako pomost, dający użytkownikom Web 2.0 (np. media społecznościowe) możliwości Web3 (decentralizacja czy brak kontroli). W głównym zarysie jest zdecentralizowaną aplikacją do szyfrowania wiadomości peer-to-peer dla sieci społecznościowych. Pozwala użytkownikom wysyłać niejawne wiadomości, przelewać tokeny oraz korzystać z innych zalet krypto, bez opuszczania np. Twittera.
Mask Network jest więc rodzajem nakładki, działającej na już istniejących serwisach społecznościowych. Oferuje cały zestaw apletów (małych aplikacji), które oferują proste funkcje w ramach większego ekosystemu. Użytkownicy mogą wysyłać płatności, uczestniczyć w ofertach publicznych, handlować tokenami czy uzyskiwać dostęp do różnych innych aplikacji.
Mocnym wejściem była kampania „Twitter Red Packet”, w ramach której użytkownicy Mask Network odbierali czerwone pakiety zawierające tokeny DAI. W projekt zaangażował się twórca Ethereum, Vitalik Buterin, co zapewniło mu sporą popularność.
Mask Network jak dotąd zintegrowany jest z 4 platformami: Twitter, Facebook, Instagram oraz mniej znanym w Polsce Minds.com.
Możliwości platformy
Kiedy już zainstalujemy apkę (postaci wtyczki Chrome czy Firefoksa) i zintegrujemy ją z naszym kontem na FB czy Twitterze, dostaniemy sporo nowych możliwości. Najbardziej przydatne z nich to:
- Szyfrowanie wpisów i wysyłanych wiadomości. W zależności od ustawień, dostęp do nich będą mieli wszyscy użytkownicy Mask Network (MN), lub tylko ich wybrana grupa. Zaszyfrowanej wiadomości nie obejrzą bez uprawnień nawet pracownicy Twittera czy FB!
- Przekazy i napiwki. Przyjaciołom i autorom cenionych treści możemy łatwo wysłać trochę krypto, zachęcając ich do wzmożenia wysiłków. Wystarczy kliknąć ikonkę na ich profilu.
- Kupno krypto. Jeśli nie mamy czego wysłać, możemy kupić trochę USDT czy ETH nie wychodząc z platformy social mediów. Wystarczy wybrać Fiat On-ramp, a dostaniemy pełen wybór walut, metod płatności oraz sieci (np. Ethereum, BSC czy Arbitrum).
- Trwałe (i sekretne) zapisywanie plików. Każdy plik do 10 Mb możemy dołączyć do tweeta i wrzucić na Arweave lub IPFS, opcjonalnie szyfrując. Na Arweave przetrwa dziesiątki lat, inna sprawa czy wtedy będzie jeszcze istniał Twitter 😉
- ITO (Initial Twitter Offering). Możesz uczestniczyć w starcie nowego projektu bez opuszczania platformy! Kilkoma kliknięciami możesz wesprzeć proponowany przez MN startup jeśli uważasz, że ma on sens.
Jako rasowy produkt Web3, wtyczka Mask Network jest zintegrowana z wieloma serwisami i aplikacjami obsługującymi rynek krypto, w rodzaju Uniswap czy Coingecko.
Co nowego u zamaskowanych?
Najkrócej – sporo się dzieje. Sporym impulsem do rozwoju platformy było przejęcie sterów Twittera przez Elona Muska. Po pierwsze, pozuje on na obrońcę wolności, więc z MN mu po drodze. Po drugie – z czysto technicznego punktu widzenia, Mask Network świetnie nadaje się jako szkielet sieci mikropłatności, o których dość często wspomina. A co poza tym?
- w grudniu 2022 MN przejął Pawoo.net, jedną z największych sieci serwerów Mastodon – zdecentralizowanej platformy społecznościowej, podobnej do Twittera,
- rozstrzygnięto pierwszą rundę programu Mask Grant, wspierającego nowe projekty osadzone w ekosystemie MN i szerzej Web3,
- Mask Network była gospodarzem imprezy towarzyszącej DevCon w Bogocie, największego wydarzenia świata krypto, organizowanego przez Fundację Ethereum,
- rozpoczęto współpracę z organizacją GitCoin, wspierającą projekty Web3. Sporo nagrodzonych projektów zostało zaproponowanych przez Mask Network,
- nawiązano liczne nowe partnerstwa, m.in. z Lens Protocol, Ideamarket czy OpenOcean.
Kryptowaluta Mask Network
Podstawową funkcją tokena MASK jest umożliwienie jego posiadaczom wkładu w zarządzanie projektem poprzez udział w Mask DAO. Kieruje ono rozwojem projektu, między innymi decydując, które projekty mogą uruchomić ITO, czy należy nawiązać współpracę z podmiotami zewnętrznymi, oraz jakie zmiany w protokole wprowadzić.
Token MASK nie jest stakowany na platformie, może jednak zostać użyty do generowania zysku na giełdach, np. na Bitrue czy Binance. Inne zastosowania MASK to np. wysyłanie napiwków ulubionym twórcom czy losowe wynagradzanie odbiorców własnych treści.
Jak widać liczba przypadków użycia MASK jest dość ograniczona, co – jeśli nie planujemy aktywnego udziału w DAO – czyni go aktywem raczej spekulacyjnym.
Maksymalna ilość tokenów MASK to 100 milionów, z czego w obrocie znajduje się już 68%.
Jak i gdzie kupić Mask Network?
Token możemy kupić na wielu giełdach, na czele z Binance. Inne większe parkiety to OKX, HitBTC, Bybit, Coinbase czy Kucoin. Token dostępny jest także na Uniswap, jednak do zakupów tam zniechęca mały wolumen i spory spread.
Najlepsza waluta wymiany to zdecydowanie USDT, niewielkie ilości kupimy też za BTC i BUSD.
Ponieważ token występuje zarówno w formacie ERC-20 jak i BEP-20, mamy sporą dowolność w wyborze portfela. Bezpiecznym wyborem będzie portfel hardware Trezor, Ledger czy SafePal. Możemy także założyć natywny portfel Mask Network, użyć Metamask oraz innych portfeli, obsługujących rozwiązanie Wallet Connect.
Mask Network – opinie, fakty, ciekawostki
Rynkowa opinia o Mask Network wzrosła, kiedy zaproszono go do elitarnej organizacji ECMA International, od 1961 roku tworzącej światowe standardy technologii informacyjnej.
Założyciel MN, Suji Yan, nie lubi wielkich korporacji i tradycyjnych uczelni. Na swoim Twitterze wezwał do odchodzenia z korpo, obiecując wchodzącym w sektor Web3 nawet 50 tysięcy dolarów stypendium.
MN działa w organizacji Bluesky, pracującej nad algorytmami mediów społecznościowych open source, z którą współpracuje m.in. były szef Twittera Jack Dorsey,
Mask Network to projekt oferujący solidną technikę i mający powiązania na najwyższym szczeblu w świecie krypto. O ile jednak platforma jest wygodna i przydatna, nie widać oczywistej motywacji do zakupu tokena MASK. No, chyba że Elon oprze na nim system mikropłatności Twittera, co jednak nie wydaje się prawdopodobne.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.