logo

Co to jest Steem (STEEM)? Charakterystyka projektu

xtb - broker godny zaufania

Historia Steem wygląda jak drama na YouTube. Zwykłe życie zostaje zakłócone wtargnięciem intruza, ktoś staje w obronie napadniętych, następuje bijatyka, agresor dostaje łomot, dzielny obrońca również, a lokal nadaje się już tylko do generalnego remontu. Witajcie w świecie inwestycji krypto!

Logo kryptowaluty Steem

Kurs Steem
(STEEM/PLN)

0,69 PLN

(0,18 USD)

Zmiana ceny (24h)

6,19% (+0,040 PLN)

Ranking

432

1h

0,19%

24h

6,19%

7d

-11,43%

14d

-10,99%

30d

-34,31%

200d

-29,24%

1y

-4,91%

Kapitalizacja

81 786 767 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

7,51%

Max cena (24h)

0,18 USD

Min cena (24h)

0,16 USD

Wolumen (24h)

1 758 832 USD

Historyczne maksimum

8,19 USD (2018-01, -97,86%)

Ilość w obrocie

465 841 506 STEEM

Ilość maksymalna

0 STEEM

Za 100 PLN kupisz 144,13 STEEM

Strona projektu: steem.com

Ostatnia aktualizacja 2024-07-06 14:30

Wykres kryptowaluty Steem


Co to jest Steem?

STEEM logo small

Steem to blockchain, zaprojektowany od podstaw aby zasilać platformy blogów i mediów społecznościowych. Na blockchainie uruchomiono flagową aplikację Steemit, oraz popularne DTube czy DLive. Programiści stworzyli także inne zdecentralizowane aplikacje (dApps) do obsługi takich funkcji, jak DeFi, Move2Earn czy gry blockchain. Obecnie cała platforma mocno zintegrowana jest z ekosystemem Tron.

Najważniejszą aplikacją łańcucha pozostaje Steemit, działający od 2016 roku i w pewnym momencie mający ponad milion zarejestrowanych użytkowników. Można rzec, że jest on odpowiednikiem Reddita na blockchainie, nagradzającym tworzących treści za ich pracę.

Ideą projektu było stworzenie zdecentralizowanej alternatywy dla takich serwisów społecznościowych jak Facebook i Twitter. Platforma daje użytkownikom prawa zarabiania na swoich treściach oraz uniemożliwia ich cenzurowania. Piszesz, zarabiasz, nagradzasz innych, wszystko swobodnie i bez kontroli. Historia jednak pokazała, że nie całkiem się to udało.

Platforma powstała mniej więcej w tym samym czasie, kiedy pojawiła się sieć Ethereum, musiała więc z braku innych możliwości zbudować własną architekturę, która z czasem stała się nieco przestarzała.

Ojcami projektu byli Ned Scott, Dan Notestein oraz Dan Larimer, wcześniejszy twórca EOS i BitShares. Niestety, uruchomienie blockchaina nie odbyło się bezproblemowo – Scott oraz Larimer bez wiedzy Notesteina uzyskali kontrolę nad 80% utworzonych tokenów.

Wielka draka w chińskiej dzielnicy

Projekt rozwijał się mniej więcej zgodnie z założeniami do początków roku 2020. Wtedy zwrócił na siebie uwagę szefa projektu Tron, kontrowersyjnego Justina Suna. Postanowił on przejąć projekt, z nadzieją na połączenie sieci, jej kryptowaluty i społeczności ze swoim blockchainem Tron. Steemit miał zachować swoją nazwę, ale działać już pod kontrolą Justina. Byłoby to możliwe dzięki nabyciu ogromnego pakietu tokenów, kontrolowanych wcześniej przez Scotta i Larimera.

Rozwścieczyło to społeczność, która nie chciała, by to Sun kontrolował platformę, tak mocno reklamowaną wcześniej jako niezależną i zdecentralizowaną. Dotychczasowym opiekunom sieci, wybranym przez społeczność, udało się „zamrozić” tokeny Suna. Ten kontratakował i w porozumieniu z szefami największych giełd przejął kontrolę nad zdeponowanymi tam tokenami. Walka toczyła się zażarcie i żadna ze stron nie chciała ustąpić.

Finalnie, pierwotny twórca projektu Notestein uruchomił nowy blockchain o nazwie Hive, na który przeniosła się znaczna część społeczności oraz niektóre z czołowych aplikacji. Dawna społeczność rozpadła się na dwa, nienawidzące się wzajemnie obozy.

Niestety, schizma nikomu nie wyszła na zdrowie. Mimo zmiennych kolei losu, żaden z projektów nie rozwinął się do postaci nowego Facebooka czy Twittera. Początkowy entuzjazm opadł, a liczba ich użytkowników zmalała. Według danych dappradar, liczba portfeli, które weszły w interakcję z aplikacją Steemit w ostatnim miesiącu nie przekroczyła 8 tysięcy. Hive też nie robi kokosów, choć sytuację ratuje bardzo popularna gra Splinterlands.

Krytyka Steemit

Choć model biznesowy pozostaje ciekawy, projekt ma swoje słabe strony. Do najważniejszych należą:

  • brak silnej społeczności. Została ona poważnie osłabiona forkiem Hive i nie osiągnęła już poprzedniego poziomu,
  • nieprzejrzysta dystrybucja tokenów. Nie ma jednoznacznych, zweryfikowanych danych wskazujących na ilość tokenów, posiadanych przez największych udziałowców,
  • problem z wiarygodnością. Jednym z niematerialnych aktywów na platformie jest reputacja twórcy. Niestety, tokeny ja wspierające (SP) można kupić, co podważa gwarancję rzetelności,
  • podatność na spamowanie. Model nagradzania nie zapobiega publikowaniu treści typu clickbait ani użyciu botów, daje także możliwość „polubienia” (upvote) własnych postów. Podważa to system weryfikacji treści.

Kryptowaluty platformy

Projekt posługuje się 3 tokenami: STEEM, SBD (Steem Dollars) i SP (Steem Power).

STEEM

Podstawowa kryptowaluta platformy. Można ją zarobić, publikując, komentując lub uczestnicząc w głosowaniu na Steemit.com. Można ją także w dowolnym momencie wpłacać i nią handlować. Na rynku jest już prawie 400 milionów tokenów, a ich maksymalna liczba nie jest ograniczona.

Steem Power (SP)

Token generowany jako nagroda za stakowanie zwykłego STEEM. Im więcej SP posiada użytkownik, tym większy ma wpływ na platformę, token zwiększa bowiem jego reputację, siłę głosu czy liczbę otrzymywanych nagród.

Steem Dollars (SBD)

SBD został pierwotnie zaprojektowany jako stablecoin powiązany z dolarem amerykańskim. Obecnie jego wartość jest zmienna, choć rzadko spada poniżej 2 dolarów.

Jak i gdzie kupić kryptowalutę Steem?

Projekt jest listowany na wielu parkietach. Największe obroty, przeszło 50% całości, robi Huobi, co nie dziwi przy powiązaniach tej giełdy z Justinem Sunem. Na kolejnym miejscach lokują się Upbit, Binance i Poloniex.

Kryptowaluta nie jest obsługiwana przez standardowe portfele jak Ledger, Trezor czy Metamask. Do jej przechowywania używany jest portfel aplikacji Steemit. Bez problemu połączysz go ze swoim portfelem Tron przy pomocy aplikacji TronLink.

binance futures - poradnik oraz opinie

Steem – opinie, fakty, ciekawostki

Aby poprawić nastroje i opinię o Steam, twórcy treści nagradzani są nie tylko natywnymi tokenami, ale także dodatkowo monetami Tron w adekwatnej wysokości.

Wojna domowa, skutkująca powstaniem Hive, miała swoich bohaterów. Jednym z nich był anonimowy hacker, który zwrócił właścicielom tokeny, zablokowane na wniosek Justina Suna.

Obecnie większość postów w portalu jest w języku koreańskim. Nie spodziewaj się wielu lajków za wpisy o Gessler i Lewandowskim ;).

Zgoda buduje, niezgoda rujnuje, mawiała moja babcia. Święte słowa. Po wojnie domowej pozostały zgliszcza i wzajemne urazy. Mało prawdopodobne jest, aby Steem znalazł wystarczająco dużo energii, by się odrodzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
etoro
Sprawdź
logo tms
Sprawdź
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Kontrakty CFD to złożone i bardzo ryzykowne instrumenty, mogące spowodować szybką utratę kapitału ze względu na dźwignię finansową. Od 51% do 89% inwestorów traci swoje środki handlując CFD. Musisz rozważyć, czy jesteś w stanie ponieść ryzyko utraty zainwestowanych środków.

pekao

Binance - kod rabatowy -20%

XTB