Zgodnie z ostatnimi informacjami, Binance kończy projekt stablecoina BUSD. Zostanie on zastąpiony nową stabilną walutą – FDUSD. Pary kryptowalutowe z BUSD zostały wycofane. Giełda oferuje bezpłatną konwersję BUSD na FDUSD.
Żadne imperium nie może funkcjonować bez własnej, stabilnej waluty. Nie ma więc nic dziwnego w powstaniu Binance USD – największa giełda krypto nie zamierza polegać na innych.
Dwa słowa o stablecoinach
Stablecoiny to kryptowaluty, które są, cóż… stabilne. Utrzymują kurs konkretnego aktywa bazowego, np. dolara czy złota. Nie zdarza się im zmiana wartości o 20% dziennie. Obecnie na rynku istnieje ponad sto stablecoinów, choć szeroko stosowanych jest tylko kilka największych. Ich adopcja szybko przyspiesza, są bowiem wygodnym pomostem między pieniądzem fiat a innymi krypto.
Stablecoiny możemy podzielić na:
- Zabezpieczone aktywami fiat (najczęściej dolarami) – np. USDT czy BUSD.
- Zabezpieczone kryptowalutami (powiedzmy np. USDC) – np. DAI.
- Algorytmiczne (bazujące na arbitrażu) – np. UST.
Większość analityków przychyla się do opinii, że najbezpieczniejsze są stablecoiny pierwszej grupy. Oczywiście pod warunkiem, że wielkość i jakość zabezpieczenia jest poddawana regularnemu audytowi, a emitent monety działa w ramach obowiązującego prawa.
Co to jest Binance USD (BUSD)?
BUSD to stablecoin, założony dzięki współpracy firm Paxos i Binance. Paxos (emitent m.in. Paxos Gold) wykorzystuje blockchain i oferuje usługi tworzenia stablecoinów firmom zewnętrznym.
BUSD jest wspierany przez 100% rezerwy walutowe, utrzymywane przez Paxos i ubezpieczone przez FDIC (odpowiednik naszego BFG). Token funkcjonuje na kilku różnych blockchainach: Ethereum, Binance Chain czy Binance Smart Chain, spotykane są także mosty do ekosystemów Polygon czy Avalanche. Posiadacze BUSD mogą wymieniać swoje tokeny między łańcuchami bloków w zależności od potrzeb, najprościej zrobić to przy użyciu giełdy Binance.
BUSD wystartował publicznie we wrześniu 2019 r. i jest nadzorowany przez Departament Usług Finansowych stanu Nowy Jork (NYDFS).
Jak to działa?
Ponieważ BUSD jest w 100% wpierany rezerwami walutowymi przechowywanymi przez Paxos, wszelkim operacjom na BUSD towarzyszy przepływ środków pieniężnych na konto rezerwowe lub z niego. Na podstawie tych żądań tokeny BUSD są odpowiednio wybijane lub spalane.
Na przykład, zakup BUSD o wartości 1000 USD na rynku pierwotnym, spowoduje wybicie 1000 tokenów BUSD i wzrost środków na rachunkach rezerwowych o 1000 dolarów. Z drugiej strony, umorzenie 1000 BUSD spowoduje spalenie tych tokenów i zmniejszenie rezerwy o 1000 USD, ponieważ dolary zostaną przekazane osobie sprzedającej BUSD.
Pożytki z BUSD
Binance USD spełnia wszystkie funkcje, typowe dla stablecoinów. Jest bezpieczną przystanią, odporną na zawirowania na rynku krypto. Może służyć błyskawicznym transferom pieniędzy. Pozwala generować zyski, jeśli użyjemy go na rynku DeFi.
Oprócz tego BUSD ma kilka dodatkowych zalet:
- oferty wymiany BUSD, wystawiane na Binance, bardzo często są zwolnione z prowizji.
- można stakować BUSD bezpośrednio z rachunku na giełdzie, uzyskując kilka procent zysku rocznie,
- można również zarabiać, dodając Binance USD do puli płynności na Pancake Swap,
- BUSD służy jako zabezpieczenie na Binance Margin Trading oraz Binance Futures,
- przy jego pomocy łatwo zasilimy naszą kartę płatniczą Binance.
Dwa słowa o bezpieczeństwie
Bezpieczeństwo Binance USD stoi na wysokim poziomie, być może najwyższym spośród stablecoinów. Dlaczego?
- Jest wspierany przez realne aktywa (96% USD, 4% obligacje USA). Stan środków podlega comiesięcznym audytom Withum, czołowej w USA firmy audytorskiej. Wyniki raportów są regularnie publikowane na stronie www firmy Paxos.
- Spełnia wszelkie wymagania, stawiane przez amerykański nadzór w dziedzinie transakcji finansowych. BUSD znajduje się na „zielonej liście” NYDFS, co oznacza, że może być przedmiotem obrotu przez instytucje finansowe. Rezerwy walutowe są w pełni oddzielone od aktywów korporacyjnych, a ewentualny upadek emitenta im nie zagraża.
- Duży Market Cap i rosnąca adopcja powodują, że BUSD jest on jak lotniskowiec na morzu – prawie niewrażliwy na okoliczności zewnętrzne. Szybki wzrost wolumenu i zgodność z przepisami powinny dalej wzmacniać jego pozycję na rynku.
Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku wystąpienia krytycznego zagrożenia bezpieczeństwa, Paxos ma możliwość wstrzymania transferu oraz tworzenia lub niszczenia tokenów BUSD. Ponieważ jest to sprzeczne z zasadami przyjętymi na rynku krypto, Paxos bardzo wyraźnie stwierdził, że funkcja ta nigdy nie będzie używana, chyba, że zażądają tego instytucje wymiaru sprawiedliwości USA.
Czym BUSD różni się od innych stablecoinów?
Ciekawie naświetla sprawę Dan Burstein, niegdyś pracujący w komisji nadzoru finansowego, a obecnie pełniący rolę CCO w Paxos. Zapewne nie jest obiektywny, ale warto zapoznać się z jego argumentacja.
Jeśli za zabezpieczenie uznamy możliwość wymiany w dowolnej chwili na dolary, BUSD jest najlepiej zabezpieczonym stablecoinem na rynku.
- Kwestią najważniejszą jest zgodność z regulacjami, które powstały. by minimalizować ryzyko klientów. Mimo spełniania części standardów, ani USDT ani USDC nie są zatwierdzone przez NYDFS i na bieżąco nadzorowane przez regulatora, a ich rezerwy nie są w pełni oddzielone od aktywów firmy. Istnieje więc ryzyko ich niewypłacalności w przypadku błędnej strategii lub krachu na rynku.
- Ogromną różnicą jest jakość portfela zabezpieczającego stablecoiny. W ostatnim kwartale 2021 sytuacja wygląda następująco:
- BUSD: 96% USD, 4% obligacje USA,
- USDC: 61% USD, 13% obligacje banków, 12% obligacje USA, 14% inne,
- USDT: brak wiarygodnych danych, prawdopodobnie tylko 3-10% w USD.
Jak i gdzie kupić Binance USD?
BUSD możemy kupić zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Jeśli interesuje nas pierwsze rozwiązanie, sensowne właściwie tylko przy dużych transakcjach, specjalnie dla nas utworzy je firma Paxos, przyjmując w rozliczeniu dolary lub własne tokeny z rodziny PAX. Większość użytkowników wybierze jednak zakup Binance USD na scentralizowanej giełdzie kryptowalut lub DEXie.
Z oczywistych przyczyn największą giełdą scentralizowaną dla waloru będzie Binance, a zdecentralizowaną Pancake Swap, pozostałym zostawiając niewielkie wolumeny. Preferowane waluty wymiany to USDT, BTC i ETH.
Przechowywać BUSD możemy w bardzo wielu portfelach, obsługujących nie tylko format BEP-20, ale także ekosystem Ethereum. Najbezpieczniejsze będą oczywiście portfele hardware, takie jak Ledger lub Trezor czy SafePal. Jeśli wolimy rozwiązania programowe, możemy wybrać Metamask, Exodus, Math czy TrustWallet .
Binance USD – opinie, fakty, ciekawostki
BUSD jest trzecim stablecoinem pod względem kapitalizacji rynkowej, wyprzedzanym jedynie przez USDT i USDC.
Za możliwość ręcznego sterowania BUSD na żądanie regulatorów odpowiada niewielki fragment kodu smartkontraktu, oznaczony SetLawEnforcementRole.
Binance USD osiągnął poziom 1 miliarda wybitych tokenów w 2020 roku, po niecałych 9 miesiącach na rynku. Tym samym osiągnął ten próg najszybciej ze wszystkich stablecoinów.
Przed napisaniem tego tekstu nie darzyłem BUSD specjalną atencją, uważając go za pieniądz scentralizowanej giełdy i podlegający jej kontroli. Wysokie bezpieczeństwo Binance USD skłania mnie jednak obecnie do uwzględnienia go przy planowanej dywersyfikacji zasobów stablecoinów.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.