logo

USD Coin (USDC): czy to najbardziej wiarygodny stablecoin?

xtb - broker godny zaufania

Kryzys na rynku krypto zawsze powoduje wzmożone zainteresowanie stablecoinami. Tak się jednak składa, że w przeciwieństwie do ludzi, nie wszystkie stable są sobie równe. Jak w tym rankingu wypada USD Coin (USDC)?

Logo kryptowaluty USDC

Kurs USDC
(USDC/PLN)

3,92 PLN

(1,00 USD)

Zmiana ceny (24h)

-0,05% (-0,0020 PLN)

Ranking

6

1h

0,01%

24h

-0,05%

7d

-0,01%

14d

0,02%

30d

-0,09%

200d

-0,09%

1y

0,08%

Kapitalizacja

33 454 844 715 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

0,43%

Max cena (24h)

1,0020 USD

Min cena (24h)

1,00 USD

Wolumen (24h)

3 642 718 821 USD

Historyczne maksimum

1,17 USD (2019-05, -14,71%)

Ilość w obrocie

33 449 415 691 USDC

Ilość maksymalna

33 449 443 455 USDC

Za 100 PLN kupisz 25,52 USDC

Strona projektu: www.circle.com

Ostatnia aktualizacja 2024-05-18 21:57

Wykres kryptowaluty USDC


Co to jest USD Coin?

USD Coin (USDC) logo small

USDC to stablecoin uruchomiony w 2018 r. przez firmę Centre, będącą konsorcjum Coinbase i Circle. Dla porządku przypomnijmy, że Coinbase to trzecia pod względem wolumenu giełda krypto (po Binance i FTX), zaś Circle to właściciel konkurencyjnej giełdy Poloniex, wspierany przez tak poważne firmy, jak Goldman Sachs.

USD Coin jest w zasadzie tokenizowaną wersją dolara amerykańskiego (USD). Oczywiście, jego wartość w żaden sposób nie jest on gwarantowana przez rząd USA. Jest w pełni wymienialny, co oznacza, że ​​w każdej chwili można go zamienić na dolara po kursie 1:1. Z drugiej strony, jego płynność nie jest ograniczona. Oznacza to, że nowe USDC mogą się pojawić w każdej chwili, choć przy zachowaniu 100% pokrycia w zdeponowanych dolarach (o tym za moment).

USDC powstał z myślą o wykorzystaniu zarówno przez firmy, jak i osoby prywatne. Ponieważ opiera się on o jawny smartkontrakt, umożliwia innym opracowywanie kompatybilnych produktów blockchain, np. portfeli.

USD Coin zadebiutował na blockchainie Ethereum i jest kompatybilny z ERC-20, oprócz tego jednak funkcjonuje także m.in. na łańcuchach Algorand, Solana czy Tron. Wpierane są także rozwiązania Layer 2, jak Polygon, Arbitrum czy Optimism.

Ekosystem utworzony wokół USDC jest szeroki i docelowo wychodzi poza użycie w handlu krypto. USDC jest postrzegany przez wielu w branży jako rozwiązanie, który można włączyć do innych aplikacji i usług.

Zróbmy sobie USDC

USDC jest tworzony przy użyciu platformy, z której mogą korzystać zatwierdzone przez Centre oraz nadzór finansowy firmy trzecie. Muszą one rzecz jasna spełniać wymogi techniczne, regulacyjne oraz przejść stosowne audyty.

Klienci, którzy dołączają do systemu za pośrednictwem emitenta, przekazują mu środki, a on, po weryfikacji transakcji przez Centre, dostarcza im wybite USDC. Umorzenie następuje w odwrotnej kolejności: klient żąda umorzenia od emitenta, po weryfikacji tokeny USDC są usuwane z obiegu (spalone), a środki z rezerw są przekazywane klientowi. Dzięki uczestnictwu w sieci Centre, emitentami USDC może stać się wiele instytucji finansowych na całym świecie.

Aby USDC działał zgodnie z przeznaczeniem, konieczne jest pełne zaufanie do wiarygodności platformy.

Bezpieczeństwo i rezerwy USD Coin

Główną przewagą USDC nad Tetherem ma być właśnie kwestia przejrzystości i stuprocentowej pewności stanu rezerw. Firma spełnia wszelkie wymagania prawne, do użytku dopuścił ją nowojorski regulator rynku NYDFS, uważany za najbardziej surowego w kraju.

Aby dbać o swoją wiarygodność, Centre zatrudniło także jedną z najbardziej renomowanych sieci audytorskich, Grant Thornton, do comiesięcznej weryfikacji swoich rezerw. Opracowania te, aczkolwiek z opóźnieniem, trafiają na rynek, by potwierdzić wypłacalność i rzetelność firmy

Wypadek przy pracy

Rok temu Circle samo strzeliło sobie w kolano. Audyt rezerw za maj 2021 r. wykazał następującą strukturę zabezpieczeń:

  1. Cash & Cash Equivalents 61%
  2. Yankee CDs 13%
  3. US Treasuries 12%
  4. Commercial Paper 9%
  5. Corporate Bonds 5%

O ile USD i US Treasuries można uznać za pewne zabezpieczenie, trudno to samo powiedzieć o pozostałych, które razem składały się na 27% wartości rezerw. Co gorsza, w lipcu Coinbase dyskretnie zmienił opis USDC na swojej stronie internetowej. Wypadło sformułowanie, które wcześniej stwierdzało, że każdy USDC jest wspierany przez jednego dolara „na koncie bankowym”.

Decyzje te nie spotkały się z aprobatą rynku i wokół firmy zaczęła tworzyć się niezbyt przyjemna atmosfera. Dlatego też dyrektor finansowy Centre za jakiś czas oświadczył:

Rezerwa USDC jest utrzymywana w całości w gotówce i krótkoterminowych obligacjach rządowych USA, składających się z amerykańskich obligacji skarbowych o terminie zapadalności 3 miesięcy lub krótszym.

Zapewne tak jest. Stwierdzał to audyt Grant Thornton za październik 2021 r. Niestety, raporty z kolejnych miesięcy nie zawierają już tabelki, pokazującej rozbicie rezerw na poszczególne aktywa.

Strona www projektu wykazuje rozbicie rezerw wyłącznie pomiędzy gotówkę oraz krótkoterminowe obligacje skarbowe USA. Szkoda, że takiego rozbicia nie znajdujemy w raporcie GT, podniosłoby to znacznie wiarygodność tych twierdzeń.

Uroki centralizacji

Na rynku USD Coin uważany jest często za najlepsze rozwiązanie, w przeciwieństwie do słabo postrzeganego Tethera, związanego mocno z Binance stabla BUSD, czy stablecoinów algorytmicznych, które straciły fanów po upadku UST. Nie znaczy to jednak, że jest to wybór 100% bezpieczny.

USDC, podobnie jak jego konkurenci USDT czy BUSD, jest zarządzany przez scentralizowaną instytucję, w tym wypadku Centre. Z jednej strony sprzyja to szybkiemu rozwojowi platformy i rosnącej adopcji, z drugiej generuje kilka potencjalnych problemów.

  • właściciel kontraktu nadal ma klucze, więc może go zmieniać, nie pytając nikogo o zdanie,
  • kontrakt jest typu proxy, co oznacza, że można w nim zmienić praktycznie wszystko, a numer kontraktu pozostanie ten sam,
  • ma blacklistę – można więc blokować tokeny poszczególnych użytkowników (ich portfele),
  • jest „pauseable” – w każdej chwili można zastopować jego działanie, czyniąc wszystkie USDC niezdatnymi do użytku.

binance futures - poradnik oraz opinie

Nie musi to oczywiście być zwiastunem żadnych kłopotów. Warto jednak wiedzieć, że jeśli kiedyś podpadniesz komuś ważnemu, twoje USDC nie zdadzą ci się na wiele. Ewentualne opodatkowanie transferów też nie będzie żadnym problemem ;).

Powyższe odnosi się również do innych stablecoinów notowanych w USA, np. opisywanego wcześniej PAXG.

Jak i gdzie kupić kryptowalutę USD Coin?

Najkrótsza odpowiedź brzmi – prawie wszędzie. Co ciekawe, największym parkietem dla tej waluty bynajmniej nie jest Coinbase, zajmujące odległą pozycję. Prym wiedzie Binance, nie mające oporów przed listowaniem konkurencyjnego stablecoina. Kolejne parkiety są nieco mniej znane, jak LBank, WhiteBit czy Hotbit, na liście pojawiają się jednak także Kraken czy OKX. Zakupy bez problemu zrobimy także na DEXach jak Uniswap czy PancakeSwap. Polscy klienci mogą go znaleźć także na giełdzie Zonda (dawny BitBay).

Najczęstszą walutą wymiany jest USDT, potem BUSD i DAI.

Wybór portfela będzie banalnie prosty – użyjmy po prostu tego, który lubimy. Biorąc pod uwagę ilość obsługiwanych przez USDC blockchainów, byłoby dziwne, gdyby nie pasował.

USDC – opinie, fakty, ciekawostki

Dobra opinia rynków o USDC skłoniła szefostwo projektu do kroku naprzód. 30 czerwca ma wystartować Euro Coin lub EUROC, mający zabezpieczenie w euro.

W USA Urząd Kontrolera Waluty (OCC) zezwolił bankom na używanie stablecoinów i obsługę węzłów blockchain. Powszechnie uważa się, że taka decyzja wzmocni głównie pozycję USDC.

W krainie ślepców jednooki królem. USDC jest całkiem niezłym wyborem, jeśli nie zakładamy ryzyka zamrożenia lub opodatkowania naszych stablecoinów. Jeśli jednak nie całkiem ufamy rządom i korporacjom – być może DAI albo FRAX będą lepszym, choć nie idealnym, wyjściem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
etoro
Sprawdź
logo tms
Sprawdź
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Kontrakty CFD to złożone i bardzo ryzykowne instrumenty, mogące spowodować szybką utratę kapitału ze względu na dźwignię finansową. Od 67% do 89% inwestorów traci swoje środki handlując CFD. Musisz rozważyć, czy jesteś w stanie ponieść ryzyko utraty zainwestowanych środków.

pekao

Binance - kod rabatowy -20%

XTB