logo

Thena (THE) na Binance Airdrops. Analiza projektu

Jeśli sprawdzałeś ostatnio notowania kryptowalut, zapewne rzuciła Ci się w oczy wielka zielona świeca na wykresie Thena (THE). Same pogłoski o listingu na Binance wystarczyły, żeby kurs wzrósł znacząco, a potem było jeszcze lepiej. Zobaczmy bliżej, o co chodzi.

Logo kryptowaluty Thena

Kurs Thena
(THE/PLN)

2,42 USD

(9,41 PLN)

Zmiana ceny (24h)

1,23% (+0,11 PLN)

Ranking

520

1h

0,86%

24h

1,23%

7d

-19,27%

14d

1 218,93%

30d

1 170,95%

200d

634,13%

1y

1 652,55%

Kapitalizacja

133 139 347 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

1,07%

Max cena (24h)

2,71 USD

Min cena (24h)

2,36 USD

Wolumen (24h)

412 851 657 USD

Historyczne maksimum

4,030 USD (2024-11, -40,11%)

Ilość w obrocie

55 131 122 THE

Ilość maksymalna

234 056 894 THE

Za 100 PLN kupisz 10,62 THE

Ostatnia aktualizacja 2024-12-04 23:33

Wykres kryptowaluty Thena


Coś się kończy, coś się zaczyna

Thena - co to jest SML

Zacznijmy od tego, że ta okazja już minęła. Żeby dostać airdrop, trzeba było przydzielić swoje BNB do Simple Earn między 6 a 13 listopada 2024.

W dniu 27 listopada nastąpił listing i wypada przyznać, że wyglądał epicko. Zwłaszcza, że było to tylko zwieńczenie wzrostów, spowodowanych samą zapowiedzią tego wydarzenia.

Jeśli nie załapaliśmy się na dropa – żal. Na szczęście następne okazje już czekają w blokach. Binance nie ujawnia szczegółów, wiadomo jednak, że trwają przygotowania do kilku kolejnych listingów. Warto przemyśleć kwestię stakingu BNB i zaplanować dołączenie do Simple Earn, by zdobyć ekspozycję na airdropy nadchodzących projektów.

Wystrzał ceny po listingu na Binance był piękny.

Bardziej szczegółowo kwestię pozycjonowania się pod kątem takich zrzutów omawialiśmy w artykule poświęconym Binance HODLer Airdrops. Tu przypomnimy tylko, że ten program nagradza użytkowników na podstawie ich zaangażowanych sald BNB.

Co miłe, subskrybując BNB do produktów Simple Earn, użytkownicy automatycznie kwalifikują się nie tylko do HODLer Airdrops, ale także do nagród Launchpool i Megadrop. A nagrody otrzymają w ciągu 24 godzin od ogłoszenia airdropa.

Aktualną listę wszystkich zrzutów znajdziesz na stronie Binance.

Czym jest Thena (THE)?

Thena (THE) na Binance Airdrops

Thena to nowoczesna platforma DeFi na sieci BNB Chain. Jej wyróżnikiem ma być optymalizacja zarządzania płynnością, czyli tokenami dostarczanymi w celu zasilania poszczególnych pul. Zamierza stać się pierwszą rodzimą warstwą płynności w ekosystemie BNB.

Jako daleki kuzyn Uniswapa, Thena zalicza się do kategorii Automated Market Maker (AMM). Uważa jednak, że dotychczasowy model wymaga napraw i chce rozwiązać problem nieefektywności już istniejących platform.

Większość dostawców płynności DEX-ów jest bowiem nagradzanych emisją tokenów, a nie dochodami z generowania opłat. Sprzyja to inflacji i nie wiąże bezpośrednio dochodów dostawców z wydajną pracą dostarczonego kapitału.

Projekt ma też inne zalety. Uczciwy start bez rund seed oraz zdecentralizowana dystrybucja pozwala na organiczny wzrost, głównie dzięki zaangażowaniu użytkowników oraz współpracy z innymi protokołami DeFi.

Wizja Thena

Airdropy na Binance - Thena

Thena to mocno zmieniona wersja protokołu Solidly, stworzonego przez Andre Cronje, twórcę Yearn Finance. Taka już jest natura open source – bierzesz dobry produkt, udoskonalasz go i podbijasz świat. 😉

Zmieniona struktura opłat pozwoliła na konkurencyjne ceny swapów, przy jednoczesnym generowaniu wysokich przychodów. Opłaty transakcyjne będą zresztą zmniejszane z czasem, wraz ze wzrostem wolumenu obrotu.

Wyciągnięto wnioski z działania dotychczasowych protokołów. Założeniem było zachowanie zachęt do yield farmingu, przy jednoczesnym uniknięciu zbyt dużego wpływu największych graczy na protokół bazowy. Thena promuje zdecentralizowaną dystrybucję, pozwalającą wielu różnym grupom na udział w zarządzaniu.

Na poziomie założeń protokół wykorzystuje połączenie modelu Curve (zachęta do blokowania tokenów) z modelem Olympus (tokenomika z wbudowanym mechanizmem rebase).

Łączenie ognia z wodą

Platforma jednocześnie wykorzystuje dwa odmienne modele AMM:

  1. vAMM: podobnie jak Uniswap, obsługuje handel zmiennymi aktywami, takimi jak BNB i ETH. Jest to standardowe rozwiązanie dla aktywów o dużej zmienności, wykorzystywane przez wiele protokołów..
  2. sAMM: ten model, zbliżony do rozwiązań Solidly, a pośrednio Curve, obsługuje pary stablecoinów. Pozwala na większą nierównowagę między aktywami, zanim jej wpływ na cenę stanie się znaczący. Pozwala to na bezpieczne przeprowadzanie większych transakcji, zaś traderzy korzystają z węższych spreadów.

Użytkownicy mogą handlować dowolnymi aktywami po najlepszej cenie, wykorzystując te oba modele.

Kto korzysta z protokołu Thena?

W ekosystemie Thena istnieją trzy główne grupy użytkowników: traderzy, dostawcy płynności (LP) i posiadacze tokenów.

  1. Traderzy korzystają z platformy, aby wymieniać kryptowaluty. Za te usługę płacą opłaty transakcyjne, które są głównym strumieniem przychodów platformy. W zamian za nie zyskują dostęp do płynności oraz zalet wydajnych modeli vAMM i sAMM.
  2. Dostawcy dostarczają aktywa pulom płynności. W zamian za swój wkład zarabiają tokeny THE i mają szansę na udział w opłatach transakcyjnych. Nagrody opierają się na modelu Real Yield i są powiązane z rzeczywistą wydajnością kapitału.
  3. Trzecią grupę stanowią posiadacze tokenów veTHE. Mają oni prawo do zarządzania protokołem, udział w przychodach i wpływ na dystrybucję nagród. Ich decyzje faworyzują najbardziej wydajne pule, co ułatwia protokołowi osiąganie dobrych wyników.

veTHE jest tokenem zarządzania, otrzymywanym przez użytkowników blokujących tokeny THE na określony czas.

Thena platforma DeFi na Binance
Dłuższe okresy blokady zapewniają większą wagę głosu.

Opłaty i dochody platformy

Thena generuje przychody z transakcji wymiany. Podczas interakcji z pulą przy użyciu vAMM opłata transakcyjna wynosi 0,2%. W przypadku puli używającej mechanizmu sAMM opłata wynosi 0,04%.

Istnieje także mechanizm poleceń, który pozwala inwestorom zarabiać dodatkowo. Opłaty za polecenia wahają się od 5% do 12% pobranej opłaty transakcyjnej i zależą od wolumenu obrotu polecającego.

Thena jest pierwszym AMM, który łączy interesy wszystkich uczestników, w tym posiadaczy tokenów, dostawców płynności, traderów oraz zewnętrznych protokołów.

Kluczowe cechy i innowacje

Thena opis projektu

Protokół oferuje ciekawe rozwiązania w zarządzaniu płynnością i emisją tokenów.

Fundamentalnym elementem architektury jest model ve 3.3, który stanowi połączenie mechanizmu Vote Escrow (ve) z teorią gier zaczerpniętą z Olympus DAO. Pozwala to na elastyczne zarządzanie emisją tokenów, powiązaną z zaangażowaniem społeczności. Mechanizm ten zapewnia korzyści wszystkim uczestnikom ekosystemu.

Przechodząc do techniki, ciekawym rozwiązaniem są wtyczki (hooks) zapożyczone z Uniswap v4. Pozwalają one na elastyczne dostosowanie pul płynności oraz interakcje z innymi protokołami DeFi bez zmiany kodu konkretnego smartkontraktu. Rebalansowanie, tworzenie niestandardowych strategii czy arbitraż nie wymagają już ręcznego wprowadzania zmian.

Inną zaletą są wyrafinowane funkcje dLIMIT (zdecentralizowane zlecenia limitowane) i dTWAP (średnia cena ważona czasowo). Możliwe jest także międzyłańcuchowe zarządzanie aktywami, szczegółowo omówione w artykule o chain abstraction. Możliwość kontrolowania aktywów w kilku sieciach jednocześnie daje nowe możliwości inwestorom.

Plusem jest otwarta architektura projektu oraz wielokrotnie audytowane smartkontrakty. Nie daje to jeszcze 100% spokoju, ale wraz z ciągłym monitoringiem oraz wbudowanymi mechanizmami weryfikacji oferuje margines bezpieczeństwa wyższy, niż średnia w branży.

Protokół wygenerował już ponad 25 milionów dolarów przychodu i to bez finansowania przez fundusze VC. Zdecydowana większość tych zysków trafiła do posiadaczy tokenów.

Thena wykorzystuje m.in. opBNB, warstwę 2 dla BNB Chain, aby poprawić skalowalność i obniżyć koszty transakcji.

Tokeny i tokenomika

Protokół jest zasilany przez trzy typy tokenów:

Thena DeFi na BNB Chain
Tokenomika nie wygląda źle, choć 18% dla teamu to sporo.

THE

Token użytkowy protokołu, BEP-20. Ma on dwie podstawowe funkcje:

  • jest nagrodą za dostarczanie płynności
  • pośrednio umożliwia udział w zarządzaniu

Użyteczność samego THE jest celowo ograniczona, aby skłaniać do jego konwersji na veTHE.

veTHE

Tokeny Thena THE, veTHE, theNFT
Wszystkie drogi prowadzą do posiadaczy veTHE.

Token zarządzania w formie NFT (ERC-721), tokenizowana wersją THE. Użytkownicy mogą zablokować swoje tokeny THE na okres do 2 lat, aby uzyskać veTHE. Im dłuższa blokada, tym większa siła głosu otrzymanych veTHE .

Oprócz tego posiadacze tokena są uprawnieni do udziału w przychodach generowanych przez platformę (90% opłat transakcyjnych), mogą też być wynagradzani przez pule, zabiegające o ich głosy.

theNFT

Token założycielski, również w formie NFT (ERC-721).

theNFT można stakować w celu uzyskania przychodów. Pula stakowania otrzymuje 10% opłat transakcyjnych, a także tantiemy ze sprzedaży wtórnej theNFT.

Szczegóły tokenomiki oraz dystrybucję tokenów możemy znaleźć w dokumentacji Thena. Tutaj warto tylko wspomnieć, że na HODLer Airdrops przeznaczono 21 750 000 THE (7% podaży). Całkiem nieźle, jak na tydzień stakowania!

Humor psuje tylko wysoka tygodniowa emisja tokenów: 2 600 000 THE, na szczęście malejąca o 1% co tydzień.

‍Znaczenie protokołu Thena

Thena stanowi ważny element ekosystemu DeFi na BNB Chain. Zmienia sposób, w jaki projekty blockchain zarządzają płynnością i współpracują ze sobą. Zdecydowanie jest czymś więcej, niż kolejnym DEXem.

Protokół zamierza pełnić rolę fundamentalnej infrastruktury dla protokołów DeFi z ekosystemu BNB. Zapewnia głęboką i stabilną płynność, pozwalając na efektywne przeprowadzanie transakcji i minimalizację poślizgu. Jednocześnie zachowane jest bezpieczeństwo wymiany aktywów.

Współpraca z innymi projektami DeFi, takimi jak Lido Finance, Frax, Lista DAO, Orbs czy Venus Protocol potwierdza rozpoznawalność protokołu. Ciekawe jest zwłaszcza partnerstwo z Symmio, którego efektem ma być platforma instrumentów pochodnych (ALPHA) bardziej efektywna niż konkurencyjny GMX.

Projekt stale się rozwija. Obok listingu na Binance, zapewnił sobie także finansowanie bezpośrednio ze strony BNB Chain. Dotacja zostanie przeznaczona głównie na sfinalizowanie projektu Arena – połączenia DEXa i SocialFi.

Zespół pracuje także nad uruchomieniem launchpada, wsparciem dla tokenizacji RWA oraz portfelem Web3 z funkcją łatwego logowania. Plotki mówią także o budowie rozwiązań powiązanych z BitcoinDeFi.

Aby zwiększyć zasięgi, Thena uruchomiła również ośmiotygodniowe wydarzenie online o nazwie „THE Story”, które ma zwiększyć zaangażowanie społeczności. Planowane jest także uruchomienie karty debetowej Web3 „THE Card”.

Wygląda na to, że Thena intensywnie rozwija swój ekosystem i dąży do stania się kluczowym protokołem DeFi na BNB Chain. Czy jej się uda? Nie wiadomo. Konkurencja jest silna, jednak papiery ten projekt ma naprawdę w porządku. Zdecydowanie warto przyglądać się jego rozwojowi.

Kliknij aby ocenić wpis
[Głosy: 2 Średnia: 5]

Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
74% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
etoro
Sprawdź
51% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
logo tms
Sprawdź
74% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

pekao

XTB MASTERCLASS

XTB IKE

Binance - kod rabatowy -20%