Kurs Theta Network
(THETA/PLN)
6,19 PLN
(1,59 USD)
Zmiana ceny (24h)
-5,67% (-0,37 PLN)
Ranking
70
1h
-1,10%
24h
-5,67%
7d
13,48%
14d
30,74%
30d
23,32%
200d
-26,99%
1y
68,62%
Kapitalizacja
1 589 470 658 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
-5,74%
Max cena (24h)
1,72 USD
Min cena (24h)
1,59 USD
Wolumen (24h)
76 315 050 USD
Historyczne maksimum
15,72 USD (2021-04, -89,88%)
Ilość w obrocie
1 000 000 000 THETA
Ilość maksymalna
1 000 000 000 THETA
Za 100 PLN kupisz 16,17 THETA
Strona projektu: www.thetatoken.org
Ostatnia aktualizacja 2024-11-21 11:21
Wykres oraz notowania Theta Token
Theta (THETA) to zdecentralizowana sieć nastawiona na streamerów. Theta Network to ekosystem następnej generacji służący do publikacji treści wideo. Platforma umożliwia użytkownikom jednoczesne oglądanie i zarabianie na przesyłaniu wideo do innych. Ten niewątpliwie nowoczesny projekt ujrzał światło dzienne w 2019 roku.
Projekt rozwija się solidnie, a kryptowaluta THETA radzi sobie relatywnie dobrze jeśli chodzi o notowanie na największej stronie rankingowej CoinMarketCap. Można zaryzykować stwierdzenie, że Theta jest najbardziej obiecującym rozwiązaniem na rynku streamerów. Jednak czy decentralizacja to jest to o co użytkownikom tego typu platformy najbardziej chodzi? Oczywiście, ciężko dyskutować z faktem, że sama idea jest piękna i nie można się dziwić zachwytom licznych entuzjastów. Jednak czy streamerzy nastawieni od początku na zarabianie pieniędzy będą również tacy podekscytowani? Oczywiście czas to zweryfikuje. Natomiast przy ewentualnej długoterminowej inwestycji należy, jak zawsze, zachować rozsądek.
Chcesz poznać projekt Theta bliżej? W tym tekście opowiemy ci co to jest Theta Network, jak działa THETA token i jakie ma zastosowania oraz gdzie można go kupić i… wiele więcej. Tak więc, ruszamy!
Co to jest Theta (THETA)?
W sieci Theta zastosowano projekt podwójnego tokena. THETA jest tokenem zarządzającym (governance) protokołu. THETA używamy do stakowania jako węzeł zatwierdzający lub węzeł strażniczy, przyczyniając się do produkcji bloków oraz zarządzania samym protokołem sieci Theta.
Poprzez staking i prowadzenie węzła, użytkownicy zarabiają proporcjonalną ilość wygenerowanych nowych TFUEL. Theta Fuel (TFUEL) jest tokenem operacyjnym protokołu Theta.
Ilość THETA w obiegu jest niezmienna (max, total oraz circulating supply). Na rynku znajduje się dokładnie 1 miliard tej kryptowaluty.
Projekt posiada oficjalną stronę https://www.thetatoken.org, na której znajdziesz wszystkie potrzebne informacje. Na głównej witrynie widnieje roadmapa, która niestety nie pokazuje poprzednich lat działalności. Natomiast whitepaper jest dosyć dobrze napisany, dzięki czemu można w szybki sposób poznać szczegóły oraz spojrzeć na projekt w szerszej perspektywie.
Kryptowaluta Theta – kto stoi za projektem?
Blockchain Theta został zbudowany i uruchomiony w marcu 2019 roku. Deweloperzy zaprojektowali go od podstaw pod wideo i dla przekaźników danych. Głównymi postaciami projektu są Mitch Liu i Jieyi Long. Pierwszy z nich jest współzałożycielem i dyrektorem generalnym SLIVER.tv, wiodącej platformy rozrywki esportowej. W Theta pełni rolę CEO. Natomiast Jieyi Long jest współzałożycielem projektu oraz dodatkowo kieruje zespołem technicznym. Opracował wiele opatentowanych technologii, w tym streaming VR na żywo i natychmiastowe powtórki dla gier wideo. Cały zespół liczy ponad 20 osób, a jednym z głównych doradców w tym projekcie jest Steve Chen – współzałożyciel Youtube.
Jak działa Theta (THETA)?
Theta jest wiodącym networkiem dostaw wideo opartym na technologii blockchain. Gdy stajesz się uczestnikiem (węzłem) sieci, co do zasady, udostępniasz swoje łącze nawet gdy nie korzystasz z komputera. Dzięki temu blockchain Theta wypełniony jest treścią. Użytkownicy decydują się na dobrowolne udostępnianie swojego wolnego pasma i zasobów obliczeniowych. Oczywiście każdy węzeł, w zamian za upublicznienie kontentu, wynagradzany jest tokenem tfuel. Każdy może korzystać z Theta Network na dowolnym komputerze, urządzeniu mobilnym lub smart TV.
Dla platform, integracja z Theta pozwala przede wszystkim na zmniejszenie kosztów dostarczania wideo. Pozwala na pogłębianie zaangażowania widzów i zwiększanie przychodów. Platformy wideo obsługujące technologię Theta, w praktyce inwestują mniej w proces dostarczania wideo, a więcej w wynagradzanie użytkowników. Co jest wartością dodaną. Dzięki temu zwiększają liczbę odbiorców i zdobywają dodatkowy udział w rynku.
Z myślą o osobach nieco bardziej zorientowanych w tematach technicznych, warto wspomnieć o unikalnym porozumieniu Theta multi-BFT. Łączy on bowiem komitet 20-30 Enterprise Validator Nodes z drugą warstwą – Guardian Nodes. Validator Nodes proponują i produkują nowe bloki w łańcuchu, podczas gdy Guardian Nodes zatwierdzają je i działają jako kontrola niefunkcjonalnych Validator Nodes.
Więcej na temat działania sieci Theta możecie przeczytać w dokumentach dostępnych na stronie: https://docs.thetatoken.org
Gdzie kupić i przechowywać kryptowalutę THETA?
THETA token można kupić na największych giełdach świata. Binance, Huobi Global czy Kucoin – to te najbardziej popularne. Z kolei nie znajdziemy go na żadnej polskiej giełdzie. Warto wiedzieć, że ponad 33% wolumenu należy do Binance w parze do Tethera (USDT).
THETA token możemy przechowywać na giełdzie. Jednak z oczywistych względów bezpieczeństwa tego sposobu nie polecamy. Rekomendujemy natomiast natywny portfel Theta Wallet, który wydaje się naturalnie najbardziej odpowiednią opcją. Do ściągnięcia mamy do dyspozycji portfel webowy, ale również dostępna jest wersja mobilna. W Google Play Store dla każdego urządzenia z systemem Android oraz w Apple App Store dla systemu iOS.
Możemy skorzystać również z portfeli sprzętowych takich jak Ledger czy Trezor, które przez wielu uważane są za najbezpieczniejsze miejsce do trzymania kryptowalut.
Jakie opinie ma token Theta (THETA)?
Społeczność branżowa jest bardzo entuzjastycznie nastawiona do projektu Theta. Wątpliwości jednak budzi wczesna faza adopcji blockchain jako technologii w ogóle. Fachowcy twierdzą, że Theta jest najbardziej sensowną zdecentralizowaną opcją dla streamerów. Natomiast warto liczyć się z tym, że jeśli chodzi o funkcjonalność na wielką skalę, to może to zająć trochę więcej czasu.
Z technologicznego punktu widzenia wielu inwestorów zgłaszało niezadowolenie w związku z opóźnieniem wprowadzenia mainnetu 3.0. Wiele osób na rynku grało pod to wydarzenie. Jednak nie ulega wątpliwości, że za największe spadki na tokenie THETA odpowiedzialny jest kwietniowy sentyment na rynku krypto. Chociaż wiele osób kojarzy to tąpnięcie także z przedłużającym się startem mainnetu 3.0.
Nie zmienia to jednak faktu, że projekt ma solidne podstawy by na poważnie zaistnieć w świecie streamingu p-2-p. Dzięki czemu inwestorzy Theta mogą liczyć na solidne zwroty z inwestycji. Dodatkowo, projekt prężnie prowadzi social media (m. in. Twitter, Reddit, Discord), które skutecznie dostarczają społeczności nowych informacji.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.