Po wyborach w USA popularność krypto znowu rośnie. Czyżby czekała nas hossa porównywalna z pięknym rokiem 2021? Jeśli tak, platformy DeFi ponownie mogą przynieść furę pieniędzy. Najwyraźniej liczy na to Binance, które właśnie wprowadza na rynek nowy projekt o nazwie Usual.
Tokeny za frajer
Jak ten czas leci… Na platformie Binance Launchpool debiutuje właśnie 61. projekt! Tym razem jest to Usual (USUAL), platforma emitująca stablecoiny oparte o aktywa RWA. Model działania wygląda sensownie, warto się więc nią bliżej zainteresować.
Co bardzo przyjemne – użytkownicy Binance mogą otrzymać tokeny projektu za darmo! Wystarczy zablokować BNB lub FDUSD na kilka dni, aby załapać się na airdrop. Jest to zwykła mechanika Launchpool, premiująca użytkowników platformy.
Binance jest pierwszą giełdą, na której pojawi się token USUAL. Jeśli zobaczysz go gdzieś wcześniej – będzie to zwykły scam.
USUAL na Launchpoolu: szczegóły
Całkowita, a zarazem maksymalna podaż tokenów projektu to 4 miliardy. Na platformie Launchpool zostanie rozdanych 300 mln USUAL, czyli 7,5% podaży. W chwili notowania na Binance podaż wynosić zaś będzie 494 milionów (12,37%).
Farming trwa od godz. 00:00 dnia 15.11.2024 r. do godz. 23:59 dnia 18.11.2024 r. Codziennie przydzielane jest 75 mln tokenów. Snapshoty będą wykonywane co godzinę, aby uzyskać średnie salda godzinowe użytkowników i obliczyć ich nagrody.
Użytkownicy mogą odbierać nagrody w dowolnym momencie. Jeśli tego nie zrobią, to zarówno tokeny zablokowane w Launchpoolu jak i nieodebrane nagrody zostaną automatycznie przelane na konto spot po zakończeniu farmingu.
Warto pamiętać, że swoich środków (BNB i FDUSD) możemy użyć tylko w 1 ofercie naraz – jednoczesne zablokowanie ich w kilku projektach albo pulach nie przejdzie. 😉 Zawsze możesz jednak podzielić swoje zasoby i obstawić kilka ofert.
Jeśli zamierzasz skorzystać z oferty, czym prędzej wbijaj na Launchpool. A jeśli wolisz najpierw sprawdzić numer kontraktu, oto on: 0xC4441c2BE5d8fA8126822B9929CA0b81Ea0DE38E. Wszelkie pozostałe szczegóły znajdziesz w ogłoszeniu Binance.
Notowanie nowego tokena na platformie Binance Pre-Market nastąpi dnia 19.11.2024 r.
Specyfika handlu Pre-Market
Ten rynek umożliwia użytkownikom handel tokenami zdobytymi poprzez Launchpool jeszcze przed oficjalnym ich notowaniem na rynku Spot. Nie ogranicza się on jednak do uczestników Launchpool, ale pozwala na udział wszystkim mającym konto na Binance.
Pre-Market daje zainteresowanym wgląd w rynek jeszcze przed rozpoczęciem otwartego, publicznego handlu. Z jednej strony traderzy mogą zabezpieczyć korzystne pozycje, z drugiej – użytkownicy Launchpool mogą od razu sprzedawać swoje tokeny.
Nie ma ograniczeń co do liczby tokenów, które możesz sprzedać na Pre-Market, istnieją jednak limity zakupów. Są one inne dla każdego tokena i mają zapobiegać monopolizacji ich posiadania na wczesnym etapie notowań.
Aby wziąć udział, zaloguj się na swoje konto Binance, przejdź do sekcji „Handel”, wybierz „Spot”, a następnie kliknij „Pre-Market”. Taki handel nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami poza standardowymi.
Co to właściwie jest ten USUAL?
Usual to platforma stablecoinów, opartych o aktywa świata rzeczywistego (RWA). Pozyskuje aktywa wiarygodnych firm i platform (BlackRock, Ondo, Hashnote) i na ich bazie tworzy monetę USD0.
Projekt pozycjonuje się w opozycji do Tethera (USDT) i Circle (USDC), akcentując dzielenie się wygenerowanym bogactwem z użytkownikami. Do tego pozwala właścicielom tokenów na kontrolowanie infrastruktury, skarbu i zarządzanie protokołem. Ponieważ zaś ich udziały są ulokowane w inwestycjach wysokiej jakości, cieszą się oni do tego wysokim bezpieczeństwem.
Projekt powstał w trzecim kwartale 2022 r., a jego szefem jest Pierre Person, ex-poseł francuskiego parlamentu. Skupia wokół siebie ludzi z doświadczeniem w DeFi oraz projektach Cosmos i Starknet, ale także bankowców z BNP Paribas. Platforma wspierana jest przez Kraken Ventures, LBank Labs czy IOSG Ventures a także założycieli Curve czy Frax Finance.
Teza inwestycyjna
Aby w pełni zrozumieć model działania Usual, popatrzmy jak funkcjonuje dotychczasowy lider rynku stablecoinów, Tether (USDT).
Sporo hałasu narobiła publikacja wyników jego finansowych za 1 kwartał 2024. Zysk platformy wyniósł oszałamiające 4,5 mld dolarów! Liczba porównywalna z dochodami giganta BlackRock, który obraca jednak kapitałem o rząd wielkości większym.
Co najlepsze – tym zyskiem Tether nie musi dzielić się z nikim, może poza urzędem skarbowym. Nie ma tam drobnych ciułaczy, stakujących, walidatorów – zysk idzie na wzmocnienie rezerw albo jest rozdzielany między niewielką grupę założycieli i funduszy VC.
Działalność Tethera polega na przyjmowaniu wpłat w dolarach amerykańskich (poza łańcuchem) i wydawaniu cyfrowych odpowiedników tej kwoty w tokenach USDT (w łańcuchu). Ma to sporo plusów: elastyczność w zarządzaniu zabezpieczeniem, relatywnie niewielkie koszty, duża marża zysku.
Pomimo zalet, ten model inwestycyjny ma także wady. Po pierwsze jest on nie do końca przejrzysty i nie zawsze istnieje ścisły związek między ilością wybitych USDT, a dolarów przyjętych jako zabezpieczenie. Po drugie – przechowywanie rezerw dolarowych nie jest pozbawione ryzyka, jak pokazały zawirowania wokół USDC po upadku Silicon Valley Bank.
Założyciele Usual twierdzą, że obecne stablecoiny nie są zaprojektowane do obsługi szybko rosnącego rynku. Słabości modelu, nieprzewidywalność i brak twardych zasad powodują, że są one podatne na ryzyko. Znamy je jako „czarnego łabędzia” – zdarzenie mało prawdopodobne, ale mogące nieść kolosalne konsekwencje.
Stablecoin powinien być niezmienny, zbudowany na dobrze zaprojektowanych, solidnych i sprawdzalnych fundamentach. I to właśnie proponuje Usual.
W poszukiwaniu stablecoina idealnego
Usual słusznie uważa, że podstawowym wymogiem jest ścisłe i nierozerwalne powiązanie stablecoina z walutą, którą reprezentuje. Użytkownicy muszą mieć całkowicie uzasadnione przekonanie o bezpieczeństwie swojego kapitału.
Model zabezpieczenia oferowany przez Usual nie jest więc powiązany z tradycyjnym, podatnym na problemy systemem bankowym, ale z obligacjami krótkoterminowymi rządu USA. Na rynku są one uważane za pozbawiony ryzyka ekwiwalent gotówki, dodatkowo wypłacający niewielki procent.
Sam proces inwestowania powierzonego kapitału podlega surowym zasadom zarządzania ryzykiem. Wkłady gotówkowe są także należycie ubezpieczone. Co więcej, dostarczyciele kapitału wraz z należnymi tokenami otrzymują szereg uprawnień względem protokołu, jak choćby prawo ustalania dopuszczalnych zabezpieczeń oraz zarządzania skarbcem.
Model ten jest wspierany dzięki istnieniu trzech rodzajów tokenów o odmiennym przeznaczeniu: USUAL, USD0 i USD0++.
3 monety ekosystemu Usual
Projekt zasilają następujące aktywa:
USD0: nowy rodzaj stablecoina
USD0 to Liquid Deposit Token (LDT) – oparty na walucie fiat stablecoin, powiązany 1:1 z dolarem amerykańskim. Jest on w pełni wspierany przez Real-World Assets (RWA), a konkretnie roczne obligacje USA (US Treasury Bill).
Cechy i zastosowanie USD0:
- bezpieczeństwo: dzięki wykorzystaniu obligacji USA zamiast rezerw bankowych, stablecoin nie jest narażony na ryzyko kontrahenta. W przeciwieństwie do dowolnego banku, rząd USA wypłacalny jest zawsze, najwyżej „dodrukuje” trochę dolarów
- stabilność: USD0 programowo unika ryzykownych praktyk, takich jak rezerwa cząstkowa. Na każde wyemitowane 1 USD0 przypada równowartość 1 dolara w aktywach rezerwowych
- płynność: USD0 zapewnia wydajny sposób zarządzania aktywami poprzez obecność na wielu rożnych łańcuchach. W każdej chwili może też zostać zamieniony z powrotem na walutę fiat
USD0++: więcej niż stablecoin
Instrument finansowy, oparty o USD0. Można postrzegać go jako zmodyfikowaną wersję tego pierwszego. Inwestor może stakować swoje USD0, aby otrzymać USD0++. Wtedy otrzyma on dodatkowe nagrody w postaci tokenów USUAL, dające mu ekspozycję na zyski osiągane przez platformę.
Cechy i zastosowanie USD0++:
- zyskowność: pozwala użytkownikom generować dodatkowe zyski, wypłacane w tokenach USUAL
- mniejsza elastyczność: token jest zablokowany na określony czas (zwykle 4 lata)
- ryzyko: odmienne w charakterze od USD0 z powodu wahań wartości tokenów USUAL
USUAL: token zarządzania
Wypłacany jako nagroda za staking USD0++, daje użytkownikom zyski i prawo zarządzania platformą. Pozwala na udział w głosowaniu na temat zmian obowiązujących zasad.
Cechy i zastosowanie USUAL:
- prawo decyzji: posiadacze mają głos w sprawie infrastruktury protokołu, polityki zabezpieczeń, zarządzania skarbem i dystrybucji przychodów
- ograniczona podaż: USUAL ma strukturę deflacyjną, podaż zmniejsza się z upływem czasu. Wraz ze wzrostem całkowitej zablokowanej wartości (TVL), dystrybuowanych jest coraz mniej tokenów USUAL
- nagrody za staking: użytkownicy mogą stakować swoje tokeny USUAL, aby zwiększyć swój stan posiadania. Staking odblokowuje również dostęp do dodatkowych funkcji i usług na platformie
- uczciwy układ: aż 90% tokenów USUAL jest przydzielanych społeczności, insiderzy mają tylko 10% podaży
Protokół przeszedł cały szereg audytów, choć przez firmy spoza czołówki branży (Spearbit, Morpho, Bailsec). Testy były przeprowadzane wielokrotnie na różnych etapach rozwoju, bezpieczeństwo wygląda więc nieźle.
Jak i gdzie kupić tokeny platformy Usual?
O ile USD0 i USD0++ możemy generować bezpośrednio na platformie, dostarczając płynność, z USUAL sprawa wygląda inaczej. Po raz pierwszy został on zaoferowany na giełdzie Binance w połowie listopada 2024 r. poprzez Launchpool.
Jeśli nie skorzystałeś z tej opcji, można nabyć go na rynku Pre-Market jeszcze przed startem oficjalnych notowań. Prawie równocześnie z Binance token pokazał się także na Bitget, również na rynku Pre-Market. Niebawem obie te giełdy uruchomią zapewne notowania na rynku Spot.
W połowie listopada 2024 r. nie wiadomo jeszcze, które parkiety będą jako następne listować USUAL, prawdopodobnie jednak będzie ich kilkanaście do końca 2024 r.
Założenia projektu Usual brzmią bardzo ciekawie. Nie są może całkowicie oryginalne, jednak koncepcja wydaje się trafiona. Czy uda mu się przebić na rynku stablecoinów, zdominowanym przez USDT, USDC, USDS, DAI czy FRAX dopiero zobaczymy, jednak przynajmniej krótkoterminowo oferta wydaje się interesująca.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.