W epoce rozkwitu AI odróżnienie online człowieka od maszyny staje się coraz trudniejsze. Worldcoin obiecuje rozwiązać ten problem poprzez oferowanie globalnego World ID. Czy jednak lekarstwo nie będzie gorsze od choroby?

Kurs Worldcoin
(WLD/PLN)
0,78 USD
(3,00 PLN)
Zmiana ceny (24h)
-1,39% (-0,042 PLN)
Ranking
87
1h
-0,59%
24h
-1,39%
7d
-15,23%
14d
-12,59%
30d
-28,75%
200d
-51,45%
1y
-90,55%
Kapitalizacja
944 396 577 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
-1,22%
Max cena (24h)
0,79 USD
Min cena (24h)
0,75 USD
Wolumen (24h)
120 535 454 USD
Historyczne maksimum
11,74 USD (2024-03, -93,42%)
Ilość w obrocie
1 217 246 190 WLD
Ilość maksymalna
10 000 000 000 WLD
Za 100 PLN kupisz 33,29 WLD
Strona projektu: worldcoin.org
Ostatnia aktualizacja 2025-03-31 22:21
Wykres kryptowaluty Worldcoin
Co to jest Worldcoin?

Worldcoin to kontrowersyjny projekt blockchain, stworzony w 2019 r. przez Sama Altmana, jednego z twórców ChatGPT. Projekt ten ma na celu uruchomienie sieci globalnej tożsamości cyfrowej. W epoce zaawansowanego AI ma dawać narzędzia, pozwalające online odróżnić człowieka od coraz lepiej naśladującej go sztucznej inteligencji.
Projekt prowadzony jest z rozmachem. Stojąca za nim spółka Tools for Humanity zebrała przeszło 250 milionów dolarów. Wśród inwestorów są czołowe fundusze VC w rodzaju a16z, Blockchain Capital czy DCG. Firmę wspierają także partnerzy strategiczni jak Samsung Next, a niegdyś również niesławny FTX.
Worldcoin wystartował oficjalnie w lipcu 2023 roku. Sensację wzbudziły tysiące ludzi, tłoczących się w kolejkach w celu uzyskania cyfrowej tożsamości poprzez skanowanie tęczówki oka. Taki sposób pozyskiwania danych biometrycznych wzbudził kontrowersje i obawy dotyczące prywatności oraz bezpieczeństwa danych użytkowników.

Ironią losu jest, że szefem projektu jest człowiek stojący za gwałtownym rozwojem AI. Z jednej strony jego firma tworzy problem, z drugiej oferuje jego rozwiązanie.
Jak to działa?
Istotą systemu jest wykorzystanie technologii Proof of Personhood, wymagającej użycia urządzenia Orb. Wykonuje ono trójwymiarowy skan tęczówki oka, który jest przekształcany w cyfrowe dane, tworzące unikalny identyfikator World ID.
Oprócz poddania się skanowaniu tęczówki, każdy użytkownik pobiera aplikację World App oraz generuje klucze, pozwalające nią zarządzać. Aplikacja, oparta o dowody wiedzy zerowej, w razie potrzeby udowadnia że użytkownik jest człowiekiem bez ujawniania jego danych osobowych.
World App ma również wbudowane funkcje portfela kryptowalut.
Zgodnie z dokumentacją projektu zeskanowane dane biometryczne nie są nigdzie przechowywane.

Przypadki użycia Worldcoin

Worldcoin może mieć wiele zastosowań, od obsługi DeFi do zaawansowanych systemów zarządzania tożsamością. Rozwiązuje problemy wielokrotnego głosowania, zapewnia odporność na atak Sybilli. Pozwala na lepszą dystrybucję zasobów cyfrowych, np. airdropów, eliminując konta botów.
Integracje z platformami Web3 pozwalają na wykorzystanie World ID jako systemu uwierzytelniania. Projekt chwali się partnerstwami z takimi platformami jak Polygon, Aave, czy 1inch. Dodatkowo, protokół może być używany w określaniu reputacji Web3 czy na platformach społecznościowych.
Worldcoin pracuje też nad integracjami z systemami płatności i identyfikacji w świecie rzeczywistym. Trwają pilotażowe programy, ułatwiające dostęp do usług publicznych. Ważnym zadaniem może być też dystrybucja dochodu podstawowego (UBI).
Nie wszystkie zapowiadane przez firmę funkcjonalności znajdują potwierdzenie w rzeczywistości. Wydaje się, że marketing jest nieco większy, niż faktyczna użyteczność World ID.
Potencjalne korzyści z World ID
Konkretne zastosowania zależą od rodzaju platformy, na której identyfikator został użyty:
- gry: ochrona przez nieuczciwymi graczami i udostępnianiem kont
- finanse: zmniejszenie liczby oszustw, zgodność z przepisami KYC i AML
- socjalmedia: ochrona przed podszywaniem się pod użytkowników
- infrastruktura: zmniejszenie zagrożeń sieciowych w rodzaju ataków DDOS
- handel online: ochrona przed nadużywaniem jednorazowych promocji
Rozwój platformy
Oficjalnym celem Worldcoin jest zapewnienie cyfrowego identyfikatora każdemu mieszkańcowi Ziemi. Adopcja postępuje, choć daleko jej do założonych poziomów – na początku 2025 taki identyfikator wyrobiło około 10 milionów ludzi ze 160 krajów.
Projekt stopniowo migruje na własną sieć o nazwie World Chain. Docelowo ma być ona podstawą ekosystemu, jak na razie część funkcji wciąż jednak jeszcze wykorzystuje sieć Optymism.

Szeroko reklamowane jest rozwiązanie World ID 3.0. Pozwala ono na bezproblemowe logowanie do wielu platform, umożliwia też potwierdzanie wieku, narodowości czy faktu posiadania paszportu. Dodano także funkcję Face Auth, która pozwala na identyfikację za pomocą twarzy.
Udoskonalono World App. Najnowszą wersję wyposażono w Mini Aplikacje, co pozwala na integrację z programami zewnętrznymi i łatwą obsługę np. funkcji społecznościowych.
Ciekawe jest zróżnicowanie geograficzne rozwoju projektu. Jednym z ważniejszych jego rynków jest Korea Południowa. Silnie wspierane są też inne kraje azjatyckie oraz Ameryki Łacińskiej, w Europie najważniejszym rynkiem są natomiast Niemcy.
Wyzwaniem pozostaje rozbudowa infrastruktury – choć liczba urządzeń Orb rośnie, wciąż jest ona za mała, by zapewnić wszędzie bezproblemowy dostęp do usług. Sytuację ma polepszyć nowa generacja tych urządzeń, pozwalająca na szybsze przetwarzanie danych. Pojawiły się już nawet samoobsługowe kioski z Orb w środku.
Zmianie ulega też nazwa projektu. Worldcoin zmienia się w World, choć na razie wszyscy i tak używają starej nazwy.
Porozmawiajmy o problemach

W niektórych aspektach Worldcoin jest przeciwieństwem reszty projektów blockchain i niekoniecznie wychodzi mu to na zdrowie. Nowatorska koncepcja generuje liczne ryzyka i problemy.
Największym z nich może być prywatność. Worldcoin zapewnia, że Orb usuwa obraz tęczówki po przetworzeniu obrazu, zaś użycie dowodów wiedzy zerowej pozwala na zaszyfrowanie reszty danych.
Zdarzały się jednak przypadki zhakowania urządzeń, istnieje zatem możliwość wycieku danych biometrycznych. Co więcej, trudno wyrobić sobie nową tęczówkę, jeśli dane starej ktoś sprzeda na dark webie.
Worldcoin zajmuje się zarówno dostarczaniem Orb, jak i przechowywaniem danych oraz wydawaniem poświadczeń. Scentralizowana jest również usługa indeksowania. Wszystko to tworzy pojedynczy punkt awarii, czego zdecydowanie powinno się unikać.
Problemy może mieć także użytkownik. Uzyskanie dostępu do telefonu z World App może spowodować ujawnienie zapisanego w nim World ID.
Na koniec – na obecnym etapie rozwoju technologii AI wydaje się możliwe oszukanie Orb i dokonanie nieuprawnionej weryfikacji danej osoby. Narzędzia weryfikacji mogą okazać się niewystarczająco skuteczne.
Istnieje także wiele konkurencyjnych pomysłów na uzyskanie tożsamości Web3, choćby poprzez tokeny Soulbound albo rozwiązanie Gitcoin Passport.
Token WLD i tokenomika Worldcoin
Zastosowania tokena WLD nie są oczywiste. Projekt określa jego funkcje jako użytkowe, jednak nie jest to jasne. Token nie zapewnia nagród za staking, nie wiadomo też, w jaki sposób ma zapewniać udział w zarządzaniu projektem.
Obecnie jego podstawową rolą jest wynagradzanie ludzi, którzy poddali się skanowaniu tęczówki. Wynagrodzenie z tego tytułu oraz późniejsze wypłaty mogą zapewnić około 50-100 WLD, na początku 2025 wartych ok. 2$ każdy.
Worldcoin pozycjonuje się jako idealna platforma do dystrybucji UBI. Nawet jeśli kiedyś do tego dojdzie, wątpliwe by taki dochód był wypłacany w tokenach WLD, podatnych na gwałtowne zmiany wartości.

Całkowita podaż WLD wynosi 10 miliardów, z czego na rynku jest dopiero 9,2%. Zdecydowana większość podaży jest przeznaczona na nagrody za skanowanie oraz dochód w WLD, wypłacany użytkownikom przez 15 lat. Wobec braku użyteczności zwiększy to zapewne podaż tokena i obniży jego cenę.
Około 25% tokenów jest przydzielonych jego twórcom oraz wczesnym inwestorom.
Dopóki główną motywacją poddania się skanowaniu jest zarobienie ekstra pieniędzy, tokeny są szybko wydawane, co wpływa na zwiększenie ich podaży.
Na której giełdzie można to kupić?
Jak przystało na projekt globalny, tokeny Worldcoin dostępne są prawie wszędzie. Oferują je Binance, Bybit, OKX, Bitget, Kucoin, Gate.io i mnóstwo mniejszych giełd. Zauważalny jest brak Coinbase, zapewne spowodowany kontrowersjami wokół projektu.
WLD najłatwiej kupimy za USDT, a także USDC i BTC. Token ERC-20 przechowa każdy portfel, choć oczywiście twórcy zalecają skorzystanie z World App.
Co dalej z Worldcoin i WLD?
Worldcoin jest projektem o wielu obliczach.
Z jednej strony ma potencjał, aby faktycznie stać się użyteczny. Problem botów, zaprogramowanych tak aby w sieci udawały ludzi jest prawdziwy. Zdecentralizowana tożsamość faktycznie może rozwiązać sporo problemów w coraz bardziej powszechnych, sieciowych interakcjach.
Docelowo Worldcoin może zrewolucjonizować systemy głosowania online, zapewniając bezpieczne i weryfikowalne wybory. Może też usprawnić dostęp do usług społecznych czy opieki zdrowotnej, zapewniając skuteczną weryfikację tożsamości .
Oprogramowanie Orb, pierwotnie zamknięte, jest obecnie open source i pozwala sprawdzić, czy nie zaszyto w nim jakichś backdorów. Patrząc więc w przyszłość, Worldcoin ma potencjał. A jednak…
Sama idea powierzenia swoich najbardziej osobistych danych prywatnej firmie budzi głęboki niepokój. Jesteśmy zapewniani, że nie ma żadnego niebezpieczeństwa, a ten kto tego nie rozumie, jest nieukiem. Tak samo było jednak z podsłuchiwaniem rozmów przez głośnik Alexa, cenzurą na FB czy projektem Echelon.
W pewnych okolicznościach podejrzliwość jest w pełni uzasadniona. Sprawa wyglądałaby inaczej, gdyby projekt był realnie zdecentralizowany. Niestety, tak nie jest i raczej w przewidywalnej przyszłości nie będzie.
Worldcoin świetnie wpisuje się w trend, aby każdy obywatel był jednoznacznie identyfikowalny, niezależnie od tego co właśnie robi. Prawo do prywatności jest jednak niezbywalnym przywilejem, przynajmniej w naszym kręgu kulturowym. Zdecydowanie nie warto pozbywać się go za parę groszy.
Worldcoin FAQ
Co to jest Worldcoin?
Jest to globalny projekt, mający na celu odróżnienie ludzi od coraz bardziej wyrafinowanych rozwiązań AI.
Czym jest World ID?
Jest to cyfrowy dowód, Proof of Human, dowodzący, że jesteś człowiekiem i masz konkretną tożsamość.
Jak działa Orb?
Skanuje on siatkówkę Twojego oka, równie unikalną jak odciski palców. Na podstawie tego skanu tworzony jest cyfrowy identyfikator.
Jak wykorzystać World ID?
Identyfikator pozwala na logowanie w aplikacjach internetowych oraz dApps. Logując się za pomocą World ID nie musisz ujawniać żadnych informacji osobistych.
Jak zarobić na Worldcoin?
Z reguły otrzymujesz kilkadziesiąt WLD za poddanie się skanowaniu. Zweryfikowani użytkownicy mogą także co miesiąc otrzymać kilka tokenów za skorzystanie z aplikacji.
Czy dane na Worldcoin są bezpieczne?
Temat rzeka. Z jednej strony World ID używa jawnego protokołu open source (Semaphore). Z drugiej – powierzasz swoje dane prywatnej, scentralizowanej firmie.