Odkąd świat dowiedział się, że kryptowaluty można pozyskać „wykopując” je w zasobach sieciowych, termin „górnik” stał się niezwykle popularny. Początkowo o potencjale górniczym użytkownika świadczyły zasoby karty graficznej komputera użytkownika.
W toku rozwoju technologii na potencjał wydobycia składały się zasoby CPU (procesora) i GPU ( karty graficznej). Górnikiem mógł zostać każdy, komu pozwalała na to konstrukcja sprzętu. Dzisiaj kopanie Bitcoina jest czymś odmiennym od jego wydobywania kiedyś.
Kim jest górnik?
Górnik (ang. Miner) to użytkownik komputera, który wykorzystuje swoje zasoby technologiczne do pozyskiwania kryptowalut.
Górnik Bitcoina – to użytkownik, który przy użyciu własnego sprzętu lub za pośrednictwem innych rozwiązań wydobywa (pozyskuje) Bitcoina. Górnicy Bitcoina zajmują się kontrolą legalności transakcji przeprowadzanych przy użyciu kryptowaluty. Górnik kryptowalut pełni funkcję audytora, gdyż weryfikacja transakcji ma zapobiegać problemowi podwójnego wydatkowania środków. Weryfikacja jest konieczna ze względu na ryzyko skopiowania oryginalnego klucza tokena i użycia go ponownie.
Co znaczy wydobyć, pozyskać? Czym jest weryfikacja?
Najprościej rzecz ujmując wydobywanie kryptowalut to proces, w którym maszyna wykonuje określone zadania, by uzyskać pewną ilość wirtualnej gotówki. Górnicy kryptowalut używali i używają własnego sprzętu w celu pozyskania elektronicznych środków płatności opartych na blockchainie.
Wydobywanie wymaga platformy górniczej. Na początku funkcjonowania Bitcoina górnik mógł wydobywać krytpowaluty przy użyciu własnego komputera domowego. W późniejszym czasie niezbędnym wymogiem stały się dobre karty graficzne. W 2018 roku używanie własnych zasobów do kopania Bitcoina stało się nieopłacalne. Wydobycie niewielkiej ilości kryptowaluty okazało się zbyt czasochłonne.
Współczesność pozwalała na wydobywanie Bitcoina przy użyciu specjalnego sprzętu o nazwie ASIC (Application – Specific Integrated Circut chips), który zużywa mniej energii i wydobywa Bitcoiny szybciej. W niektórych przypadkach wysokie moce przerobowe posiadają specjalne superkomputery. Chipsety scalonych specyficznych aplikacji pozwalają na wydobywanie Bitcoina znacznie szybciej. Najpotężniejsza maszyna jest zdolna do rozwiązania 14 tetrahashów na sekundę. Taki wynik daje 1012 prób na sekundę i zmienia się dodatnio z upływem czasu.
Górnik Bitcoina dawniej i dziś
Bycie górnikiem dawniej i dziś to dwa odmienne „zawody”. U początków rozwoju kryptowalut górnicy kryptowalut mieli możliwość wydobywania kryptowalut przy użyciu własnych sprzętów. Z czasem jednak urządzeniami niezbędnymi stały się maszyny o dużo większych mocach przerobowych niż komputer stacjonarny.
W 2021 roku wydobywanie kryptowalut jest możliwe zarówno przy użyciu komputera stacjonarnego jak i smartfona czy tabletu. Zadania wykonywane przez maszyny użytkowników określane są mianem „dowodu pracy” (proof of Work/PoW), a ich celem jest stworzenie równych szans dla wszystkich górników kryptowalut. Równania stają się tym trudniejsze im więcej użytkowników zamierza wydobywać dany token. Nagrodą za wydobycie jest zgarnięcie części łupów, niestety ze względu na przeprowadzany co kilka lat halving (nagrody zmniejszane są o połowę), proces tej jest z czasem coraz mniej opłacalny.
Jak zostać górnikiem?
Górnikiem Bitcoina, zgodnie z przyjętymi współcześnie standardami wydobycia, czasu i nagrody, nie opłaca się zostać bez dobrego sprzętu.
Jedną z najbardziej znanych i popularnych metod górnictwa jest tzw. Cloud Mining, czyli wydobywanie w chmurze. Wydobywanie w chmurze to proces polegający na uiszczeniu zapłaty za usługę wydobywania określonej ilości tokenów. Warunkiem wydobywania w chmurze jest wynajęcie maszyny górniczej (platformy) zaangażowanej w proces wydobycia.
Cloud Mining dla górnika Bitcoina oznacza zapłatę określonej kwoty za dostarczenie umówionej ilości kryptowaluty. Zysk pomniejszony o koszty energii i utrzymania przesyłany jest do portfela kryptowalut górnika bitcoina.
Wydobywanie w chmurze a inne metody
Wydobywanie w chmurze może mieć dwie wersje – bezpłatną i płatną. Bezpłatne wydobywanie oferuje bardzo małą moc i niewielkie zarobki w bardzo długim czasie. Dlatego też zdecydowana większość użytkowników zdecydowała się na wydobycie płatne, oferujące znacznie większe moce przerobowe.
Kolejnymi metodami wydobywania są CPU i GPU Mining, czyli wydobywanie za pomocą własnego sprzętu. CPU bazuje na sile procesora, jednak w większości przypadków to nieopłacalna inwestycja, nie przynosząca dochodów długimi miesiącami. Wydobywanie przy pomocy laptopa jest jednym z absolutnie niezalecanych. Komputer może się usmażyć i przegrzać.
GPU Mining była to jedna z dość powszechnych metod w 2020 roku. Jej idea związana była z użyciem kart graficznych (górnicy kryptowalut w chmurze najczęściej używają właśnie platform GPU). Samo wydobycie tym sposobem jest uznawane za stosunkowo tanie – wyłączając koszt platformy. Konstrukcja platformy to jeden z najbardziej kosztownych procesów (ok. 3000 dolarów).
Z założenia wydobywanie przy użyciu komputera domowego z wykorzystaniem GPU jest bardziej powszechne niż CPU. Z kolei CPU w niektórych przypadkach gwarantuje przegrzanie, w innych – pozwala na rozpoczęcie wydobycia bez inwestycji. Kopanie w chmurze natomiast uznawane jest obecnie za najlepszy sposób na wydobycie Bitcoina.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.