Wraz ze spadkami cen na rynkach finansowych, bardzo popularne staje się shortowanie kryptowalut, czyli otwieranie pozycji krótkich przez traderów. Dzięki temu zabiegowi, traderzy są w stanie zarabiać pieniądze pomimo kiepskiej sytuacji rynkowej.
Obserwując ich sukcesy, do świata kryptowalut dołącza coraz więcej osób, chcących powtórzyć sukces znanych spekulantów. Mimo to nie każdy wie, na czym polega gra na dźwigni. Jak zacząć? Jak założyć konto? I jak się w tym wszystkim nie pogubić?
W skrócie: Binance Margin to część szerokiego ekosystemu od giełdy Binance, umożliwiającego trading z dźwignią na rynku SPOT. Możliwe jest otwieranie zarówno pozycji short (gry na spadki), jak i pozycji long (gdy na wzrosty).
Oferta giełdy Binance:
Aktualne promocje na giełdzie kryptowalut Binance
20% zniżka na prowizje na zakup i sprzedaż krypto – formularz rejestracji ze zniżką
10% zniżka na prowizje Binance Futures – formularz rejestracji ze zniżką
Co to jest Binance Margin?
Binance Margin najprościej możemy określić jako handel Spot na sterydach. Tym dopalaczem jest możliwość użycia dźwigni, mogącej zwielokrotnić nasze zyski (lub straty…). Dźwignię tę stanowią środki, dostarczone przez giełdę. Inwestor może więc zająć pozycję wielokrotnie większą, niż mógłby to zrobić, operując własnym kapitałem.
Handlując na rynku Margin, użytkownicy muszą być czujni i stale obserwować sytuację na parkiecie. Jeśli rozwinie się ona inaczej niż przewidywali, ich pozycja może zostać automatycznie zamknięta. Dlatego istotne jest rozważne otwieranie pozycji, stosowanie wypracowanej wcześniej strategii oraz wykorzystanie dostępnych zabezpieczeń.
Jeśli chcesz zobaczyć, jak wygląda strona służąca składaniu zleceń, kliknij tutaj.
Jak działa gra na dźwigni?
Być może zastanawiasz się, jak to działa w praktyce. “W jaki sposób z niskiego kapitału mogę stworzyć wysoki kapitał operacyjny? Jak to wszystko działa od strony technicznej? I po co grać na dźwigni, skoro wystarczy kupić i trzymać?”
Już tłumaczymy. Załóżmy, że masz do zainwestowania 30 000 USD. Kupujesz za to jednego Bitcoina na portfelu SPOT.
- Kiedy rynek idzie do góry, Ty nadal masz jednego Bitcoina.
- Kiedy rynek spada, Ty nadal masz jednak Bitcoina.
Na przestrzeni czasu jednostkowa ilość danego aktywa pozostaje taka sama – zmienia się tylko jego wartość. Tak działa przechowywanie na portfelu SPOT.
My dzisiaj skupimy się na Margin Tradingu, który działa trochę inaczej. Żeby zrozumieć Margin, najpierw zobacz, jak działa Binance futures (często mylony z margin):
Mając 1 BTC możesz zmaksymalizować swoje zyski, otworzyć pozycję z dźwignią i powiększyć kapitał operacyjny. Przykładowo, ustawiasz dźwignię na 10X. Twój kapitał operacyjny zwiększa się do 10 BTC.
Pamiętaj, że Margin opiera się na rynku SPOT, gdzie handlujemy prawdziwymi kryptowalutami, na Futures handlujemy instrumentami pochodnymi.
Idąc dalej, otworzyłeś pozycję long (pozycję długą) lub short (pozycję krótką).
Short na rynku finansowym oznacza zawarcie transakcji mającej na celu osiągnięcie zysku w przypadku spadku cen danego instrumentu finansowego. Jej odwrotnością jest pozycja długa.
Co więcej, na rynku Futures istnieje liquidation price, czyli cena likwidacji. Kiedy cena danego aktywa zrówna się z ceną likwidacji, Twoja pozycja zostaje zlikwidowana (automatycznie zamknięta). To z kolei znaczy, że Twój zastaw zostanie upłynniony (przekazany na rzecz giełdy) wraz ze zmianą kierunku cenowego, odwrotnego do Twoich predykcji.
Natomiast Margin to trading z dźwignią na rynku SPOT, gdzie otrzymujesz od giełdy większy kapitał operacyjny (pożyczka w zamian za zastaw). Możesz otwierać pozycję short (pozycję krótką), sprzedając po wysokiej cenie, a następnie kupując po niższej. Na odwrót wygląda kwestia pozycji long, gdzie najpierw kupujesz po niskiej cenie, a następnie sprzedajesz po wysokiej. Zarabiasz na różnicy cen.
Dodatkowo, na Futures nie istnieje funkcja “Spłać” (spłaty collateral, czyli pożyczki), o której za chwilę.
Czym jest Tryb Cross Margin?
Istota Cross Margin polega na tym, że Binance kalkuluje cenę likwidacji dla każdej pozycji osobno, w oparciu o stan całego portfela margin.
Jeśli Twój balans portfela to 10 dolarów, to niezależnie od tego, ile pozycji otworzysz, jeśli łączna strata wszystkich pozycji wyniesie 10 dolarów, wszystkie Twoje pozycje zostaną zlikwidowane.
Niekwestionowanym plusem jest to, że niezrealizowane zyski (unrealized profits) z jednych pozycji mogą pokryć niezrealizowane straty (unrealized losses) z drugich, przez co żadna z pozycji nie zostaje zlikwidowana (jeśli balans jest dodatni).
Czym jest Tryb Izolowany?
Tryb izolowany to świetny sposób na rozpoczęcie przygody z tradingiem dla początkujących. W tym przypadku określasz inny margin dla każdej pozycji.
Innymi słowy – jedna niezyskowna pozycja nie powoduje likwidacji wszystkich innych, tylko tej jednej.
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, balanse i zyski / straty z różnych pozycji nie łączą się, odwrotnie do mechanizmu działania Cross Margin. Zasadnicza różnica polega na tym, że możesz ustawiać inny margin dla każdej pozycji, przez co ryzyko utraty środków jest dużo niższe.
Jak grać z dźwignią na Binance Margin? Krok po kroku
Kiedy już znasz zagrożenia i korzyści wynikające z otwierania pozycji Margin, pora na praktyczny poradnik jak grać na dźwigni:
KROK 1: Załóż konto na Binance
Jeżeli jeszcze nie działasz na giełdzie Binance, pierwszym krokiem będzie założenie konta i weryfikacja KYC (know-your-customer, wymagana na każdej giełdzie kryptowalutowej). Darmowe konto otworzysz tutaj. Konta będzie można użyć nie tylko na rynku Margin, ale także Spot, Futures czy do stakowania.
KROK 2: Wpłata środków na giełdę
Teraz zasil swoje konto środkami, żeby wpłacić zabezpieczenie pozycji (collateral) i móc otworzyć pozycję. Możesz to zrobić tradycyjnie, za pomocą karty (czas księgowania przelewu to zazwyczaj 1-2 dni robocze), lub za pomocą transferu środków z zewnętrznego portfela kryptowalutowego typu non-custodial.
Warto zakupić USDT lub BUSD (najpopularniejsze stablecoiny występujące w parach tradingowych). Aby to zrobić wybierz opcję Kup kryptowaluty a następnie Karta kredytowa/debetowa.
Warto przy okazji kupić trochę BNB, które obniżą nam opłaty.
KROK 3: Trade
Kiedy masz już środki na swoim koncie, kliknij w zakładkę Handluj (na środku, obok Rynki), a następnie wybierz Margin.
Po kliknięciu zobaczysz wykres i order book, czyli księgę wszystkich zleceń kupna i sprzedaży.
KROK 4: Para walutowa
Określamy interesującą nas parę walutową oraz tryb Cross lub Isolated Margin.
KROK 5: Transfer
Teraz pora na wpłacenie zabezpieczenia swojej pozycji (tzw. collateral). Kliknij Transfer, a następnie przenieś wcześniej wpłacone środki z portfela SPOT na portfel Margin.
KROK 6: Pożycz środki
Kiedy przeniosłeś zabezpieczenie swojej pozycji na portfel Margin, pożycz od giełdy aktywa, którymi chcesz trade’ować, używając przycisku Historia pożyczek.
Dzięki temu teraz dostajesz od giełdy pożyczkę (pod swój zastaw), przez co możesz obracać wyższym kapitałem.
Kwota pożyczki zależy od wpłaconego zabezpieczenia – jeżeli wpłacimy 20 USDT zabezpieczenia, w trybie Cross Margin x3 będziemy mogli obracać 60 USDT.
KROK 7: Otwórz pozycję
Teraz, kiedy masz wyższy kapitał operacyjny, wystarczy wypełnić zlecenie zakupu lub sprzedaży. Pamiętaj koniecznie o ustawieniu zabezpieczenia Stop Loss (w naszym przypadku mogłoby to być zlecenie sprzedaży BTC, uruchamiające się automatycznie po spadku kursu np. o 10%).
W zależności od wybranego trybu oraz od możliwości konkretnej pary walutowej, do wyboru możemy mieć różne poziomy dźwigni. W naszym przypadku tryb Cross Margin oferuje dźwignię x3, a tryb Izolowany dźwignię x10.
KROK 8: Spłata pozycji na Margin Trading
Kiedy wartość Twojej pozycji wzrośnie, możesz sprzedać swoje środki, a następnie dokonać spłaty aby odzyskać wcześniej wpłacone zabezpieczenie (collateral).
KROK 9: Wypłata środków z Binance Margin
Kiedy spłaciłeś pożyczkę, masz dwie możliwości – możesz tradeować dalej, lub wypłacić swoje środki z powrotem na portfel SPOT.
Jeśli wybierasz opcję pierwszą, wystarczy powtórzyć wcześniej opisane kroki.
Jeśli wybierasz opcję drugą, wystarczy ponownie kliknąć Transfer, a następnie wybrać żółtą strzałkę, zmieniającą kierunek wypłaty środków (zamiast transferu fiat & SPOT -> Margin, wykonasz transfer z Margin do fiat & SPOT).
Chcesz sprawdzić opinie użytkowników o Binance? Zapraszamy do naszej recenzji Binance i komentarzy na dole strony.
Rynek Margin a Futures – podobieństwa i różnice
To, co napisaliśmy powyżej, brzmi niemal jak opis Binance Futures.
Na czym polegają więc różnice między tymi rynkami?
- inny przedmiot handlu. Na rynku Margin handlujemy prawdziwym BTC czy ETH (rynek SPOT), na rynku Futures – kontraktami na ich zakup (rynek derywatów). Order booki tych rynków są zupełnie inne,
- wysokość dźwigni. Margin daje nam do dyspozycji poziomy x3, x5 czy x10. Futures pozwala na dźwignie znacznie większe, dochodzące nawet do x125,
- model opłat. Margin pozwala użytkownikowi pożyczyć środki na określony procent, opłaty Futures są uzależnione od rynku i mniej przewidywalne,
- wielkość pozycji. Margin pozwala nam inwestować środki o niemal dowolnej wielkości, Futures posługuje się pojęciem lot, określającym minimalną możliwą pozycję,
- różnica cen. Choć rynki Margin i Futures dążą do zbieżności, często występują między nimi różnice cen aktywów, co otwiera możliwość kryptoarbitrażu,
- na rynku Futures nie mamy możliwości spłaty pożyczki (wyznaczona jest cena likwidacji).
Jakie mamy podobieństwa między tymi rynkami?
- na obu rynkach możemy handlować z dźwignią,
- oba rynku oferują handel w trybie izolowanym oraz cross trading,
- oba rynku dają możliwość otwierania pozycji short oraz long.
Zalety Binance Margin
Skoro wiemy już, czym jest rynek Margin i jak różni się od Futures, pora zastanowić się, co właściwie może nam zaoferować.
- Duża liczba par handlowych. Na rynku Binance Margin znajdziemy bardzo wiele monet, również tych mało znanych. Nie musimy się także rozliczać w stablecoinach, bez problemu kupimy np. parę ETH/BTC czy SHIB/DOGE.
- Niewielkie opłaty. Oczywiście, za pożyczenie kapitału od giełdy musimy zapłacić, nie są to jednak duże kwoty. Pożyczenie np. MATIC we wrześniu 2022 r. kosztuje nas 7,3% rocznie. Mniej niż inflacja ;).
- Bezpieczeństwo. W łatwy sposób możemy wybrać między trybami Cross i Isolated Margin, zaś Stop Loss ograniczy straty do akceptowanego przez nas poziomu. Na giełdzie funkcjonuje także Fundusz Ubezpieczeniowy Margin.
- Wybór pozycji. Podobnie jak na rynku Futures, możemy zająć zarówno pozycję Long jak i Short. Oznacza to, że możemy sprzedać dane aktywo, odkupić je po spadku i skasować zyski (oby!).
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Czy gra na Binance Margin przyniesie nam profity? Zależy, jak podchodzimy do sprawy i czy przestrzegamy kilku prostych zasad. Jeśli wypracowaliśmy już swoją strategię – możemy ją zrealizować z zyskiem. Jeśli nie – lepiej zastanowić się, co właściwie chcemy osiągnąć.
Zabawa jest dobra tak długo, jak długo ryzyko przytrzaśnięcia palców jest niewielkie. Na co należy zwrócić uwagę?
- Musisz mieć strategię. Wiedzieć, jakie zyski i straty są możliwe, kiedy warto otworzyć i zamknąć pozycję, oraz które poziomy rynku są kluczowe.
- Obserwuj stale Margin Ratio, czyli stosunek wartości aktywów do zobowiązań. Jeśli spadnie on poniżej ustalonej wartości, pozycja może zostać przymusowo zamknięta.
- Obowiązkowo stosuj Stop Loss. Handel Margin bez niego można porównać do wspinaczki po trudnej ścianie bez liny zabezpieczającej.
- Rozważ, czy wybrać Cross czy Isolated Margin. Pierwszy oferuje ci wyższą kwotę zabezpieczenia, ale naraża na większe ryzyko, drugi daje mniejsze możliwości, ale jest bezpieczniejszy.
Binance Margin – podsumowanie
Jak widać, handel na rynku Margin to żadna fizyka kwantowa, choć na początku może wydawać się nieco skomplikowany. Nie daj się jednak zwieść – to poważne narzędzie, którego używanie może zarówno zapewnić solidne zyski, jak i być niebezpieczne.
Ucz się, zaczynając handel od niewielkich kwot i z dźwignią maksymalnie x3. Na większe interesy przyjdzie czas potem, kiedy będziesz już potrafił z zyskiem zamykać te niewielkie pozycje.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.