Ask price i bid price, czyli cena kupna i cena sprzedaży, to podstawowe pojęcia związane z tradingiem. Musi znać je każdy, kto chciałby spekulować na walutach, indeksach, akcjach czy innych instrumentach finansowych.
Zacznijmy od tego, że określenia bid price i ask price pojawiają się przede wszystkim na platformach handlowych brokerów, którzy oferują możliwość spekulacji za pośrednictwem kontraktów CFD. Inwestorzy, którzy korzystają z usług typowych domów maklerskich i lokują środki głównie w tradycyjnych papierach wartościowych, mogą nie mieć styczności z takimi nazwami.
Ask price, bid price i spread – podstawowe terminy związane z tradingiem
Na platformach handlowych brokerów, przy notowaniach poszczególnych instrumentów i w okienku ze zleceniem, wyświetlają się dwie ceny. Jedna dotyczy ceny, po której można w danej chwili zakupić instrument, a druga cenę, po której można go sprzedać. Różnica pomiędzy tymi wartościami nazywa się spreadem, który jest również określany kosztem otwarcia pozycji na rynku. Im bardziej popularny instrument (im większe są na nim obroty), tym co do zasady spread jest niższy, co jest oczywiście korzystne dla traderów.
Wspomniane ceny mogą wyświetlać się na platformie pod różnymi nazwami, w zależności od rozwiązań przyjętych przez brokera oraz tego, czy jest on z Polski, czy też z zagranicy.
Co to jest cena ask (cena kupna)?
Ask price (znana też jako: ask, cena ask, kup) to cena, po której inwestor może w danym momencie kupić wybrany instrument.
Jak widać na załączonym zrzucie ekranu z aplikacji XTB, cena KUP (ask) jest tą wyższą i wynosi 1,09564. To logiczne, bo przecież w danym momencie kurs, po jakim można kupić dany instrument, musi być wyższy od kursu, po którym można go sprzedać. Swoją drogą, przedstawiona grafika potwierdza też, że produkty cieszące się dużym zainteresowaniem traderów (w tym przypadku eurodolar) mają bardzo niski spread. W tym wypadku na wykresie cena kupna i cena sprzedaży niemal pokrywają się ze sobą.
Co to jest cena bid (cena sprzedaży)?
Bid price (znana też jako: bid, cena bid, sprzedaj) to cena, po której inwestor może w danej chwili sprzedać określony instrument.
Jak pokazuje screen z aplikacji XTB, cena SPRZEDAJ (bid) jest tą niższą ceną wyświetlaną w systemie transakcyjnym i wynosi 4,2052. W danym momencie kurs, po jakim można sprzedać instrument, musi być niższy od kursu, po którym można go kupić. Zamieszczona grafika potwierdza również, że produkty cieszące się mniejszym zainteresowaniem traderów (a do takich zalicza się USD/PLN) mają nieco szerszy spread niż popularne aktywa. Na platformie XTB (i u wielu innych brokerów) jest on kilkunastokrotnie wyższy niż w przypadku eurodolara.
Cena bid i ask a otwarcie pozycji rynkowej
Rozumienie ceny bid i ceny ask jest istotne w kontekście zajmowania pozycji rynkowych. W zależności od tego, czy inwestor chce grać na wzrosty, czy też spadki danego instrumentu, będzie otwierał i zamykał pozycję po innych rodzajach cen. Co należy przez to rozumieć?
Jeśli trader kupuje eurodolara (otwiera na nim pozycję długą, gra na wzrost kursu), to taką transakcję zawiera po cenie ask (kup). Gdy natomiast chce zamknąć swoją pozycję, to wtedy znaczenie ma dla niego cena bid (sprzedaj).
Inwestor, który sprzedaje eurodolara (otwiera na nim pozycję krótką, gra na spadek kursu), zawiera transakcję po cenie bid (sprzedaj). W tym przypadku zamknięcie pozycji następuje z kolei po cenie ask (kup).
Bid price i ask price – co jeszcze warto wiedzieć?
Należy pamiętać, że ceny ask i bid ulegają nieustannym zmianom podczas trwającej sesji giełdowej. Zależą one od sytuacji na rynku, czyli kształtują się pod wpływem działania sił popytu (kupujących) i podaży (sprzedających). Jeśli inwestor nie chce zajmować pozycji po kursie, który obowiązuje w danym momencie, zawsze może złożyć zlecenie oczekujące. Wtedy transakcja dojdzie do skutku dopiero wtedy, gdy cena osiągnie wskazany przez niego poziom.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD (XTB). Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.