Obok banków uniwersalnych, które świadczą różne rodzaje usług bankowych, działają banki wyspecjalizowane, które specjalizują się w konkretnym sektorze. Należą do nich banki inwestycyjne, które oferują swoim klientom m.in. zarządzanie aktywami. Co to jest bank inwestycyjny, czym się zajmuje i jakie pełni funkcje? Jakie są największe banki inwestycyjne w Polsce i na świecie?
Przykłady największych banków inwestycyjnych na świecie:
- Barclays – bank inwestycyjny, który specjalizuje się w usługach doradztwa inwestycyjnego, zarządzania aktywami oraz handlu na rynkach finansowych
- Bank of America – również prowadzi intensywną działalność inwestycyjną, oferując swoim klientom usługi z zakresu fuzji i przejęć, emisji papierów wartościowych oraz zarządzania ryzykiem inwestycyjnym
- Goldman Sachs – jest znany ze swojej zaawansowanej działalności inwestycyjnej, obejmującej szerokie doradztwo korporacyjne, handel instrumentami finansowymi oraz zarządzanie dużymi aktywami
- Citibank – oferuje szeroki zakres usług inwestycyjnych, w tym zaawansowane analizy rynku kapitałowego, obsługę emisji obligacji i akcji oraz wsparcie w zarządzaniu portfelem inwestycyjnym
- Credit Suisse – specjalizuje się w usługach bankowości inwestycyjnej, obejmujących zarządzanie majątkiem klientów, doradztwo w zakresie fuzji, przejęć oraz kompleksowe rozwiązania dla klientów korporacyjnych
- Deutsche Bank – angażuje się w działalność inwestycyjną poprzez obsługę transakcji kapitałowych, zarządzanie portfelami oraz wsparcie w zakresie inwestycji związanych ze zrównoważonym rozwojem
- JP Morgan – oferuje usługi inwestycyjne obejmujące zarządzanie aktywami, analizę rynku finansowego oraz doradztwo w zakresie strukturacji transakcji kapitałowych
- Morgan Stanley – jest znanym graczem w dziedzinie bankowości inwestycyjnej, zajmując się m.in. doradztwem w obszarze emisji papierów wartościowych oraz zarządzaniem ryzykiem inwestycyjnym
- Lazard – specjalizuje się głównie w doradztwie finansowym związanych z fuzjami i przejęciami, reprezentując klientów w kluczowych transakcjach kapitałowych oraz dostarczając analizy strategiczne
- UBS – bank inwestycyjny, który kładzie nacisk na zarządzanie majątkiem, doradztwo inwestycyjne oraz innowacyjne podejście do rozwoju portfela klienta
Co to jest bank inwestycyjny?
Banki większości osób kojarzą się z przyjmowaniem depozytów i udzielaniem kredytów. Rzeczywiście jest to ich główna domena, natomiast tylko jeśli chodzi o banki uniwersalne. Obok nich działają też takie, które zajmują się zupełnie innymi usługami finansowymi. Są to banki wyspecjalizowane, do których należą banki:
- inwestycyjne,
- hipoteczne,
- samochodowe,
- przemysłowe,
- rolne.
Każdy z nich działa w innym sektorze bankowości, tworząc ofertę jedynie dla wąskiej grupy klientów zainteresowanych konkretnymi usługami.
Bank inwestycyjny to bank specjalny, który prowadzi działalność głównie w obszarze obrotu papierami wartościowymi. Zajmuje się m.in. emisją papierów wartościowych i doradztwem finansowym.
Oferta banków inwestycyjnych obejmuje wiele usług skupiających się głównie na rynku kapitałowym. Banki inwestycyjne są swego rodzaju pośrednikiem pomiędzy emitentami a inwestorami. Zarówno w operacjach rynku kapitałowego, jak i rynku pieniężnego). Zajmują się działalnością brokerską i dealerską.
Celem takich podmiotów z jednej strony jest pozyskiwanie kapitału na rzecz klientów, którzy zgłaszają na niego popyt, a z drugiej inwestowanie powierzanych środków na rynku kapitałowym na rzecz tych klientów, którzy dysponują ich nadwyżką.
Czym się zajmuje?
Banki inwestycyjne zajmują się szerokopojętą bankowością inwestycyjną, która opiera się na łączeniu potrzeb emitentów i inwestorów. Pełnią między nimi rolę pośrednika. Odpowiadają za realizację zleceń i przeprowadzanie operacji na rynkach finansowych, a w szczególności na rynku kapitałowym.
Bankowość inwestycyjna obejmuje szereg produktów i usług. Mowa m.in. o przeprowadzaniu i gwarantowaniu emisji, przeprowadzaniu transakcji na rynku międzybankowym, zarządzaniu płynnymi aktywami czy też o zarządzaniu udziałami klientów.
Bardzo ważnym elementem działalności banków inwestycyjnych jest przeprowadzanie i gwarantowanie emisji. W ramach tego typu usług zapewniają one emitentom pozyskanie kapitału poprzez emisję akcji lub obligacji, a następnie znalezienie inwestorów, którzy będą nimi zainteresowani i ostatecznie zdecydują się na ich zakup.
To właśnie w ten sposób banki inwestycyjne organizują przepływ kapitału pomiędzy tymi podmiotami, które zgłaszają na niego popyt i chcą go pozyskać, a tymi, które dysponują jego nadwyżką i chciałyby go zainwestować.
Co istotne, funkcjonują one zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Tym samym mogą działać nie tylko jako pośrednicy między emitentami a inwestorami, ale również jako brokerzy i dealerzy. W tym ostatnim przypadku dokonują transakcji na własną rękę.
Czym zajmuje się bank inwestycyjny?
- Przeprowadza operacje na rynku papierów wartościowych, a także w nich pośredniczy.
- Prowadzi działalność brokerską i dealerską.
- Gwarantuje emisje.
- Przeprowadza operacje na rynku pieniężnym, a w tym na rynku międzybankowym.
- Przeprowadza operacje na rynku papierów dłużnych.
- Zarządza płynnymi aktywami.
- Tworzy i zarządza funduszami podwyższonego ryzyka, a w tym otwartymi i zamkniętymi funduszami powierniczymi.
- Oferuje doradztwo inwestycyjne (głównie dla dużych klientów instytucjonalnych).
- Opracowuje strategie przejmowania i łączenia firm (obsługuje transakcje fuzji i przejęć).
- Zajmuje się projektowaniem i obsługą sekurytyzacji.
W tym miejscu warto wspomnieć, że banki inwestycyjne nie zajmują się działalnością typową dla zwykłych banków detalicznych. To oznacza, że nie przyjmują od klientów indywidualnych depozytów ani też nie udzielają im kredytów i pożyczek.
Kto z nich korzysta?
Tak jak już wspomnieliśmy, banki wyspecjalizowane kierują swoją ofertę jedynie do wąskiej grupy klientów zainteresowanych konkretnym typem usług. W przypadku banków inwestycyjnych są to głównie klienci instytucjonalni i przedsiębiorstwa.
Ze względu na charakter działalności, z usług banków inwestycyjnych korzystają głównie te podmioty, które dysponują dużymi środkami. To właśnie z tego względu zalicza się do nich przede wszystkim klientom instytucjonalnych oraz duże przedsiębiorstwa.
Są to m.in. jednostki samorządowe, a w tym jednostki samorządu terytorialnego, fundusze inwestycyjne, fundusze hedgingowe, fundusze emerytalne, inne podmioty rynku finansowego oraz duże przedsiębiorstwa (w tym korporacje).
Co ciekawe, typowe banki inwestycyjne nie obsługują klientów indywidualnych. Nie prowadzą dla nich ani rachunków oszczędnościowych ani lokat terminowych. Nie oferują im też doradztwa finansowego. Co do zasady, nie przyjmują one od zwykłych klientów żadnych depozytów ani też nie udzielają im kredytów.
Klienci indywidualni mają o wiele mniejsze potrzeby aniżeli klienci instytucjonalni i klienci korporacyjni.
Funkcje banku inwestycyjnego
Jeśli chodzi o działalność prowadzoną przez banki inwestycyjne, funkcje skupiają się głównie na pośredniczeniu w transakcjach przeprowadzanych na rynku papierów wartościowych i rynku pieniężnym.
Ich działalność opiera się jednak na wielu płaszczyznach. Oprócz tego, że pełnią one funkcję pośrednika między emitentem a inwestorem na rynku papierów wartościowych i rynku pieniężnym, wprowadzają na rynek i zapewniają płynność instrumentów pochodnych. Co to oznacza w praktyce? Pełnią one funkcję organizatora rynku instrumentów pochodnych.
Przykłady banków inwestycyjnych
Wiedząc już co to jest bank inwestycyjny, czym się zajmuje i jakie pełni funkcje, warto przyjrzeć się temu, jakie banki działają na rynku papierów wartościowych i kierują swoją ofertę do klientów inwestycyjnych, a także, które z nich uchodzą za największe na świecie.
Do największych i najbardziej znanych banków inwestycyjnych na świecie należą Barclays, Bank of America, Goldman Sachs, Morgan Stanley czy też JP Morgan. Większość osób kojarzy je przynajmniej z nazwy. Wszystkie z nich wyróżniają się ogromną ilością aktywów i szeroką rzeszą klientów. Posiadają swoje oddziały i przedstawicielstwa na całym świecie.
A co z bankami inwestycyjnymi w Polsce?
Wiele osób zastanawia się nad tym jakie są największe banki inwestycyjne w Polsce. Zwłaszcza jeśli chcą skorzystać z ich usług. Złą informacją może być dla nich to, że w Polsce nie ma banku, który zajmowałby się tylko i wyłącznie działalnością brokerską i dealerską. Co więc mogą zrobić osoby, które chciałyby skorzystać z usług banku inwestycyjnego?
Z myślą o osobach, które interesują się bankowością inwestycyjną, usługi tego typu zaczęły świadczyć banki uniwersalne. Jaka jest miedzy nimi różnica? Banki inwestycyjne skupiają się na tych obszarach działalności, które są związane z obrotem i emisją papierów wartościowych. Banku uniwersalne oferują o wiele szerszy zakres usług, a ich działalność w dużej mierze skupia się na kreacji pieniądza.
Wiele banków działających na polskim rynku posiada swoje biura maklerskie, w ramach których pośredniczą i przeprowadzają operacje na rynku papierów wartościowych i rynku pieniężnym. To za ich pośrednictwem świadczą usługi maklerskie i uczestniczą w emisjach.
W Polsce działają również oddziały zagranicznych banków inwestycyjnych. Jest ich jednak stosunkowo niewiele. Przykładem jest warszawski oddział jednego z największych banków inwestycyjnych na świecie, jakim jest JP Morgan.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.