Krypto boty telegramowe to bardzo modny temat. Niektórzy uważają, że mogą one zapoczątkować DeFi Summer 2.0. Inni, że są one potencjalnym oszustwem, a ich użytkownicy proszą się o problemy. Trudno o jasne rozstrzygnięcie, zbadajmy więc ten temat sami.
Czym są i jak działają boty telegramowe?
Krypto oferuje gigantyczny potencjał, jednak odnaleźć się na tym rynku nie jest łatwo. Dla początkujących Metamask nie jest najłatwiejszy w obsłudze.
Pojawiają się pytania, czy mimo upadku FTX warto nadal używać scentralizowanych giełd, czy jednak przerzucić się na zdecentralizowane DEXy, kosztem opłat i niewygody. No i wszędzie te pułapki, czekające na naiwnych… Gdyby tak ktoś uprościł to całe krypto!
Taki właśnie cel mają telegramowe boty, automatyzujące handel kryptowalutami. Realizują one transakcje w imieniu użytkownika, w oparciu o sygnały wyzwalając wcześniej zdefiniowane akcje. Boty komunikują się z użytkownikiem za pośrednictwem wiadomości Tg, dostarczając dane rynkowe w czasie rzeczywistym oraz realizując transakcje.
Boty można zaprogramować do wykonywania różnych transakcji, takich jak zlecenia rynkowe, z limitem czy też zlecenia stop-loss. Pozwalają one użyć tego typu zleceń na DEXach, które normalnie ich nie obsługują.
Boty oparte są na platformie Telegram, gdyż ta, zapewniając wystarczające bezpieczeństwo i prywatność, jednocześnie pozwala na łatwe tworzenie chatbotów. Narzędzia do ich tworzenia nie powstały one z myślą o obsłudze rynku krypto, jednak jak się okazało – całkiem nieźle się do tego nadają.
Chociaż każdy bot tradingowy ma unikalny interfejs i zestaw funkcji, ich wspólnym celem jest kupowanie i sprzedawanie tokenów. Aby wykorzystywać możliwości bota, użytkownicy muszą pozwolić mu na dostęp do swojego konta. Dzięki temu będzie on monitorował rynek i realizował transakcje w oparciu o wcześniej zdefiniowane zasady i przydzielone fundusze.
Jeśli podoba Ci się idea automatyzacji, jednak wolisz giełdy od DEXów – sprawdź możliwości botów na Binance oraz obszerny materiał porównujący najlepsze boty.
Jakie funkcje oferują boty
Przeznaczenie bota zależy od tego, do jakich zadań opracował go jego twórca. Najczęściej będą to:
- Kupno i sprzedaż tokenów. Wystarczy wklejanie adresu kontraktu w oknie wiadomości i określenie dopuszczalnej ceny.
- Monitorowanie cen. Boty pozwalają na śledzenie cen tokenów wraz z analizą techniczną na bieżąco.
- Ustawianie zleceń stop-loss oraz take-profit. Pozwala to na automatyczne przeprowadzanie transakcji.
- Wykrywanie oszustw. Niektóre boty mają funkcje zapobiegania popularnym przekrętom jak rugpul czy honeypot.
- Kopiowanie strategi. Część z nich pozwala na podanie adresów portfeli, których zachowanie będzie odzwierciedlane.
- Strzelanie precyzyjne. Pozwala na kupno i sprzedaż w oparciu o zmiany płynności tokena, na przykład spowodowane zrzutem przez deweloperów.
- Airdrop farming. Boty pozwalają automatycznie wykonywać zadania, pomagające w skorzystaniu z darmowego airdropa.
- Zarządzanie wieloma portfelami. W ten sposób także można zwiększyć szanse na airdrop lub dywersyfikować ryzyko.
Dla bezpieczeństwa należy utworzyć nowy adres portfela, przeznaczony wyłącznie dla bota, bez podpinania swojego głównego portfela krypto!
Zalety i wady botów telegramowych
Silne strony
- praca 24/7: boty stale monitorują rynki, nie pomijając żadnej okazji,
- automatyzm: wystarczy określić parametry, resztę bot zrobi sam,
- szybkość: boty zawierają transakcje znacznie szybszej niż człowiek,
- brak emocji: boty realizują strategię, nie ulegając strachowi ani chciwości,
- wygoda: można zarządzać transakcjami bez logowania się na giełdę,
- testowanie strategii: użycie botów szybko wykaże, czy nasze założenia są sensowne.
Słabe strony
- kwestia bezpieczeństwa: aby bot mógł działać, oddajemy mu kontrolę nad naszym kluczem prywatnym,
- problemy techniczne: bot to program, może mieć luki w kodzie,
- złożoność techniczna: konfigurowanie botów może nie być banalnie łatwe,
- ryzyko rynku: jeśli źle określiliśmy strategię, użycie bota może szybko wyzerować nasz kapitał,
- nadmierne zaufanie: bot to tylko narzędzie, nie może gwarantować pewnych zysków,
- brak przejrzystości: instalując bota, tak naprawdę nie wiesz, jak on właściwie działa.
Najpopularniejsze boty telegramowe
Na rynku jest sporo botów – samo Coingecko notuje ich około 100, z czego połowa jest już nieaktywna. Wynika z tego, że jeśli nie przeprowadzimy odpowiednich badań, mamy spore ryzyko poniesienia strat.
Które portfelowe boty telegramowe są zatem dobrze znane i relatywnie bezpieczne?
- Unibot (unibot.app/home). Jeden z pierwszych i najważniejszych botów, uruchomiony w maju 2023 r. Zapewnia mnóstwo użytecznych narzędzi: zlecenia z limitem, zlecenia snajperskie, kopiowanie ruchów czy analizę rynku. Wolumen obrotu bota to już kilkaset milionów dolarów.
- Maestro (maestrobots.com). Również zapewnia duży zestaw narzędzi, działając nie tylko na Ethereum, ale także na BNB Chain czy Arbitrum. Używany jest powszechnie i generuje liczone w milionach dolarów zyski z opłat transakcyjnych. Jego główną zaletą jest możliwość kupowania tokenów natychmiast po ich wydaniu. Daje również ochronę przed oszustwami oraz generuje sygnały poprzez skanowanie kanałów Tg i monitorowanie kont wielorybów krypto.
- Banana Gun (bananagun.io). Pod zabawną nazwą kryje się jeden z najpopularniejszych krypto botów na Telegramie. Obecnie działa tylko na Ethereum, choć wielołańcuchowość jest w planach. Pozwala polować na premiery tokenów oraz na handel tymi, które już są dostępne. Bot nieco mniej rozbudowany od dwóch poprzednich.
- Mizar (mizar.com). Obsługuje zarówno CeFi, jak i DeFi, a co najważniejsze – nie pobiera opłat miesięcznych. Zapewnia realizację transakcji na Uniswap, ale też Binance czy Coinbase. Dodatek D-Mizar umożliwia traderom kupowanie tokenów dopiero wchodzących na rynek. Analizuje dane z przeszło 600 kanałów i grup na Telegramie, zaś wbudowany Token Sniffer pozwala ocenić bezpieczeństwo.
- Wagie Bot (wagiebot.com). Działa w sieciach w sieciach Ethereum, BNB Chain i Arbitrum. Prosty interfejs, dający pełną funkcjonalność za pomocą kilku kliknięć. Oferuje obsługę rynku, śledzenie i kopiowanie portfeli, symulacje strategii oraz wykrywacz honeypot. Niskie opłaty transakcyjne.
Obok tych typowych botów handlowych warto wspomnieć o trzech nieco innych:
- PAAL.AI (paalai.io). Jest to nie tylko bot służący do obsługi zleceń rynkowych, ale i dostępny przez Telegram model sztucznej inteligencji, znający także rynek krypto. Możesz zadać mu pytanie o modne tokeny, poprosić o ich porównanie a nawet budować własne, wyspecjalizowane boty.
- Chain GPT (chaingpt.org). Podobny do PAAL.AI model sztucznej inteligencji. Obok obsługi handlu, pozwala także na research projektów krypto, generowanie smartkontraktów i ich audyt, analizę techniczną czy automatyczne generowanie NFT. Co przyjemne, obecnie jego używanie jest darmowe.
- LootBot (lootbot.xyz). Program wyspecjalizowany w seryjnej realizacji zadań, koniecznych dla otrzymania airdropa. Oprócz tego pozwala na łatwą wymianę tokenów ERC-20, podobnie jak każdy z poprzednich. Wersja darmowa jest nieco ograniczona, zaś premium kosztuje od 30$ w górę.
Jeśli interesują Cię możliwości AI na rynku krypto, rzuć okiem na inne nasze materiały, prezentujące:
- Bittensor – największy projekt łączący blockchain oraz AI,
- SingularityNet – rynek sztucznej inteligencji,
- FetchAi – rozwiązania dla automatyzacji,
- przegląd projektów AI – monety, które mogą mieć przyszłość.
Jak wybrać swojego bota tradingowego?
Wszystko zależy od tego, czego szukamy. Najważniejszymi cechami będą:
- Bezpieczeństwo. Skoro oddajemy botowi swoje środki, jest to absolutnie najważniejsza kwestia. Musimy zbadać sposób ochrony konta, np. uwierzytelnianie 2FA, szyfrowanie, ewentualne audyty projektu. I oczywiście sprawdzić, jaką renomę ma twórca bota.
- Funkcjonalność. Możliwości oferowane przez bota: poziom automatyzacji, dostępne narzędzia AT, monitorowanie rynku, przeprowadzanie symulacji itd.
- Łatwość obsługi. Choć każdy bot oferuje dość podobny interfejs, z niektórymi pracuje się wyraźnie łatwiej. Sporą rolę odgrywa też łatwość konfiguracji i jakość dostarczonej dokumentacji. Boty różnią się także szybkością wykonywania poleceń.
- Kompatybilność. Bot musi być kompatybilny z giełdami krypto lub DEXami których chcemy używać. Powinien także obsługiwać łańcuchy inne niż Ethereum, żeby nie wydawać majątku na opłaty za gaz.
- Cena. Na ogół twórcy budują boty, by na nich zarabiać. Są różne modele płatności: miesięczny abonament, procent od transakcji, konieczność posiadania tokenów projektu. Jeśli dopiero poznajemy ten rynek, nie ma sensu wydawać dużej forsy na początku.
Pod koniec roku 2023 miał miejsce atak na Unibot, zakończony kradzieżą 600 tysięcy dolarów. Choć suma nie była duża, a Unibot pokrył straty, pokazuje to słabości botów w zakresie bezpieczeństwa.
Jak korzystać z botów telegramowych?
Choć różne boty działają w nieco odmienny sposób, główne zasady są podobne. Proces prześledzimy więc na przykładzie Unibota.
- Wchodzimy na stronę www Unibota i klikamy Start Trading. Program automatycznie przerzuca nas do Telegrama.
- Otwiera się okienko krótko opisujące możliwości. Klikamy Rozpocznij.
- Bot utworzył dla nas 3 portfele i oczekuje dalszych dyspozycji.
Teraz możemy już zacząć używać naszego bota:
- kupować i sprzedawać tokeny po cenie rynkowej lub z limitem,
- uruchomić tryb Snajpera, aby błyskawicznie kupować nowe albo popularne tokeny,
- sprawdzić stan portfela i przeanalizować transakcje,
- edytować ustawienia, aby zmienić podpięty portfel, hasło, język interfejsu itd
Twórcy zapewnili dokumentację opisującą działanie Unibota a także całą serię filmów wideo.
Boty telegramowe – wnioski
Portfelowe boty telegramowe są nowym zjawiskiem i nie mają długiej historii. Są jak dziecko, które dopiero co się narodziło i nie wiadomo jeszcze, co z niego wyrośnie.
Z pewnością zapewniają one unikalne połączenie wygody, automatyzacji i możliwości generowania zysku. Dają zwykłym użytkownikom zaawansowane narzędzia. Pozwalają nie tylko realizować własne pomysły i strategie, ale także w czasie rzeczywistym kopiować zachowanie najlepszych traderów.
Z drugiej strony, niosą ze sobą także niebezpieczeństwa. Oczywistym problemem jest oddanie na zewnątrz kontroli nad swoim kluczem prywatnym. Oznacza to ryzyko utraty kapitału, zarówno wskutek włamania, jak i potencjalnej kradzieży środków przez twórców bota.
Oprócz tego bot daje złudzenie potęgi, panowania nad wszystkim, kontrolowania sytuacji. Jak zwykle jednak, potężne narzędzia wymagają rozsądku od tych, którzy ich używają.
Boty telegramowe są bardzo interesującym wynalazkiem. Dają ogromne możliwości, jednak ich nieumiejętne używanie może narazić nas na straty, używajmy więc wyłącznie nowo stworzonego portfela. Środki, którymi zasilimy kontrolowane przez bota konto, muszą być w takiej wysokości, by ich utrata nie zrujnowała naszych planów inwestycyjnych.
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Jaki jest najlepszy bot handlowy na Telegramie?
Opinie są podzielone, gdyż różni użytkownicy mają różne potrzeby. W czołówce są: Unibot, Banana, Chain GPT, PAAL, Maestro oraz Wagie Bot.
Dlaczego akurat Telegram jest używany w handlu kryptowalutami?
Aplikacja ta pozwala na łatwe tworzenie botów różnego rodzaju – również tych, obsługujących rynek krypto.
Czy boty telegramowe są bezpieczne?
I tak, i nie. Najlepszym wyjściem będzie zasada ograniczonego zaufania – daj botowi tylko te środki, na których stratę możesz sobie pozwolić.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.