Płotki, rekiny, wieloryby… Co te morskie stworzenia mają wspólnego z rynkiem krypto? Okazuje się, że całkiem sporo. Sprawdź, kiedy uda Ci się opuścić zbiór planktonu i zająć eksponowaną pozycję w świecie kryptowalut.
Morskie królestwo kryptowalut
Klasyfikacja występuje w każdej dziedzinie nauki, a nawet szerzej – życia. Królestwa i nazwy zwierząt występują nie tylko na lekcjach biologii. Również wśród przedsiębiorców spotykamy jednorożce, gazele biznesu czy pracowite pszczoły. Świat krypto nie jest wyjątkiem, jednak tutaj inwestorzy są klasyfikowani według ilości posiadanych kryptowalut.
Zgodnie z powszechnie przyjętą zasadą, rynek kryptograficzny jest przedstawiany jako ocean, będący domem dla różnych morskich stworzeń, dużych i małych. O przynależności do danej grupy decyduje ilość posiadanych kryptowalut. Im więcej posiadasz – do tym bardziej eksponowanej grupy należysz.
Wieloryb krypto posiada ogromne ilości kryptowaluty. Krewetka czy Krab są przy nim niczym, jednak gromadzą swoje BTC znacznie szybciej. Sprawdźmy to dokładniej.
Ranking świata krypto
Jak to w nauce – różni badacze mają różne systemy oceny. W naszym opisie posłużymy się klasyfikacją firmy Glassnode, potentata w segmencie krypto, uzupełniając ją jednak o kategorię Planktonu.
Hierarchia posiadaczy kryptowalut wygląda więc następująco:
- Plankton: <0,1 BTC
- Krewetka: 0,1-1 BTC
- Krab: 1-10 BTC
- Ośmiornica: 10-50 BTC
- Płotka: 50-100 BTC
- Delfin: 100-500 BTC
- Rekin: 500-1000 BTC
- Wieloryb: 1000-5000 BTC
- Mega Wieloryb (Humbak): >5000 BTC
Dla porządku zauważmy, że funkcjonuje także odmienny wariant tej kwalifikacji, gdzie Płotki i Ośmiornice zamienione są miejscami.
Istotne jest, że na swoich wykresach Glassnode osobno klasyfikuje Górników i Giełdy, w ich wypadku nie stosując kryteriów ilościowych. Zresztą, Górnicy, którzy na samym początku posiadali wszystkie monety, obecnie kontrolują mniej niż 10% podaży BTC (niektóre dane wskazują nawet, że może to być ledwie 3,8%).
Co do zasady, powyższa klasyfikacja ma zastosowanie do posiadaczy Bitcoina i Ethereum. Posiadacze altcoinów (zobacz nasz przewodnik) na ogół nie są ujmowani w rankingach.
Humbaki i wieloryby BTC
Twórca Bitcoina, Satoshi Nakamoto (kimkolwiek jest), ma w swoim portfelu 1 milion BTC. Co zaskakujące, nie wypłacił ani grosza, odkąd wydobył pierwszą monetę.
Założyciel i dyrektor generalny Digital Currency Group (DCG), Barry Silbert, był jednym z pierwszych użytkowników Bitcoina. W 2013 roku założył grupę DCG, która obecnie kontroluje kryptowaluty (głównie BTC) o wartości ok 25 miliardów dolarów.
Roger Ver to także znany wieloryb Bitcoin. Popularnie znany jako „Bitcoin Jesus”, Ver posiada około 335 000 bitcoinów.
Jeszcze większe zapasy BTC posiadają międzynarodowe korporacje. W maju 2023 r. Coinbase posiadała około 2 milionów BTC o wartości 53 miliardów dolarów. Binance, zwycięzca naszego rankingu giełd krypto, posiadała w tym czasie ćwierć miliona BTC o wartości ponad 6 miliardów dolarów. Firma Microstrategy posiada około 140 000 Bitcoinów. Spore zapasy posiadają także Pantera Capital i Fortress Investment Group.
Co ciekawe, 200 tysięcy BTC pozostaje pod kontrolą władz Bułgarii, która przejęła kryptowaluty po rozbiciu lokalnej grupy przestępczej w 2017 roku. Podobną ilość BTC, zgromadzoną w drodze konfiskat, posiada także rząd USA.
Polowanie na krypto wieloryby
Wieloryby mogą powodować zakłócenia na rynku, nieoczekiwanie podnosząc lub obniżając cenę monety. Jest to możliwe, ponieważ ceny kryptowalut są kształtowane przez podaż i popyt. Jeśli wieloryby utrzymują znaczny procent podaży poza obiegiem, cena monety wzrasta. Jeśli rzucą je na rynek, by wymienić na stablecoiny w rodzaju USDT czy DAI, cena spada.
Z tego powodu inwestorzy śledzą 100 największych znanych adresów wielorybów, aby poznać szczegóły ich transakcji. W przypadku wykrycia transakcji na portfelach wielorybów, jest to ogłaszane publicznie za pośrednictwem strony internetowej Whale Alert i Twittera.
Faktem jest, że ilość BTC kontrolowanych przez wieloryby spada na przestrzeni lat. Optymiści powiedzą, że wskazuje to na postępującą demokratyzację posiadania BTC, pesymiści zauważą “ubieranie ulicy” przez smart money.
2023: Krewetki kontra rekiny
Glassnode stale obserwuje rynek BTC, zaś ostatnie szeroko komentowane badania przedstawiono w marcu 2023. Wypływa z nich kilka interesujących wniosków:
- podaż BTC zmienia się w czasie, czego najlepszym przykładem jest stała dystrybucja Bitcoina przez górników,
- coraz większa część podaży jest gromadzona przez mniejsze podmioty, zwłaszcza Krewetki i Kraby,
- obecnie saldem ponad 5000 BTC może pochwalić się ok. 120 Mega Wielorybów,
- wyraźnie widoczna jest adopcja BTC przez instytucje, reprezentowane przez znane portfele,
- od upadku FTX zmniejsza się ilość monet posiadanych przez giełdy, zwiększa natomiast stan portfeli zarządzanych w sposób zdecentralizowany,
- liczba portfeli zawierających więcej niż jeden BTC wynosi obecnie prawie milion, wobec niespełna 800 tysięcy w lutym 2020 r.
Teraz już wiesz, w którym miejscu ekosystemu się znajdujesz. Jeśli martwisz się, że należysz do Planktonu, mam dobre wieści: to on jest najistotniejszym składnikiem morskiego ekosystemu. Rynek krypto spokojnie obejdzie się bez Wielorybów czy Rekinów, ale bez Planktonu skazany byłoby na nieunikniony upadek.
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Kto ma najwięcej BTC na świecie?
Jak zostać wielorybem krypto?
Jest to proste, ale kosztowne: musisz stale kupować kryptowaluty. Wymaga to sporo czasu, być może warto zacząć od razu?
Ile BTC potrzebuję, aby zostać wielorybem?
Zgodnie z definicją, musisz posiadać ponad 1000 BTC. W czerwcu 2023 odpowiada to wartości ok. 25 milionów dolarów.
Ile jest krypto wielorybów?
Obecnie jest ok. 1000 wielorybów BTC (w tym ok. 120 humbaków) i ok. 130 wielorybów ETH.
Mam 0,2 Bitcoina. Kim jestem?
Zgodnie z klasyfikacją Glassnode zaliczasz się do Krewetek. Następny poziom to Krab, który wymaga posiadania 1 BTC.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.