Lata temu, gdy Bitcoin pojawiał się na rynku, dla większości pozostawał egzotyczną ciekawostką. Dziś, gdy jego cena osiąga historyczne szczyty, całe rzesze spóźnionych inwestorów walczą o swój kawałek wirtualnego tortu.
Technologia blockchain i inwestowanie w kryptowaluty
Kryptowaluty są instrumentami opartymi na technologii blockchain, czyli łańcuchu połączonych ze sobą bloków, zawierających informacje o zarejestrowanych transakcjach (np. w sieci Bitcoina). Przy tym, taki łańcuch nie jest kontrolowany przez instytucje finansowe, a dane z bloków nie mogą być w żaden sposób modyfikowane. Dzięki temu tokeny wyeliminowały pośrednika z transakcji, którego rolę zwykle odgrywał bank i zyskały swoją sławę jako „wolne waluty”.
Inwestycja w Bitcoin a informacje fundamentalne
Jednocześnie, w przeciwieństwie do walut fiat, kryptowaluty są niewrażliwe na większość informacji fundamentalnych. Na rynku Forex, raporty dotyczące rynku nieruchomości i wskaźniki PKB spędzają inwestorom sen z powiek. Będące częścią zdecentralizowanych systemów, waluty oparte na technologii blockchain nie należą do żadnego państwa, tak więc obejdzie się bez analizy makroekonomicznej.
Niestety nie oznacza to, że informacje z zewnątrz nie są w stanie zachwiać rynkiem. Inwestowanie w Bitcoin wiąże się z namiastką „fundamentów”, w postaci okazjonalnych, rządowych restrykcji czy celebrytów takich, jak Elon Musk, wpływających na cenę aktywa poprzez posty na Twitterze.
Wybór instrumentu
Zanim zdecydujesz się na inwestycję, musisz wybrać dla siebie odpowiednią kryptowalutę. Może stanowić to nie lada kłopot, ze względu na wielkość rynku. Już teraz, znajdziemy na nim tysiące pozycji, a ich lista z dnia na dzień będzie się powiększać. Inwestorzy stają więc przed wyborem:
- Zdecydować się na ustabilizowane na rynku kryptowaluty i tym samym, dowiedzieć się, jak inwestować w Bitcoina, Ethereum, Litecoin, Monero
- Próbować znaleźć okazję wśród najtańszych tokenów
Gdy mamy do czynienia z wagą ciężką, Bitcoin wydaje się najbardziej oczywistym wyborem. To wciąż najważniejsza z kryptowalut, z którą inne instrumenty tego typu są bardzo mocno powiązane. Czynnikiem, który skutecznie odstrasza od niego część zainteresowanych, jest jednak wysoka cena.
Bitcoin kontra altcoiny
Inwestowanie w mniejsze projekty ma z kolei wiele wspólnego z grą na loterii. Do tej pory, przez giełdy przewinęła się masa kryptowalut, których potencjał zgasł szybciej, niż się pojawił. Sukcesy meme-coin’ów takich, jak DOGE czy SHIBA, przyciągają rzesze osób, jednak musisz mieć świadomość, że jest to wierzchołek góry lodowej. W rzeczywistości, trafienie tego jednego instrumentu, który w krótkim czasie przyniesie Ci kilkaset lub kilka tysięcy procent zwrotu, może okazać się czystym przypadkiem.
Jeśli szukasz kompromisu, możesz poszukać stosunkowo tanich altcoinów (altcoinami nazywamy kryptowaluty stanowiące alternatywę dla Bitcoina lub niekiedy – mniej popularną alternatywę dla najdroższych tokenów). Przykładem jednego z nich może być np. Cardano (ok. 2$ na dzień pisania artykułu).
Przechowywanie zakupionych kryptowalut
Kryptowaluty przechowywane są w specjalnych portfelach. Przy tym słowo „przechowywanie” może być tu nieodpowiednie, ponieważ portfele najczęściej są programami komputerowymi, przechowującymi klucze, które połączą Cię z siecią blockchain zawierającą Twoje tokeny.
Mamy do czynienia z kilkoma rodzajami portfeli:
- Offline – w ich przypadku, informacje przechowywane są na dysku Twojego komputera, przez co mogą być bezpieczniejsze niż w sieci.
- Online – znajdują się w chmurze i możemy zyskać do nich dostęp z dowolnego komputera na świecie.
- Mobilne – są rodzajem aplikacji na smartfona.
- Hardware – przechowują Twoje klucze na fizycznym dysku – np. specjalnym pendrivie.
Jak inwestować w Bitcoina i inne kryptowaluty?
Zdobyć kryptowaluty można na dwa sposoby:
- Kupując je na jednej z giełd kryptowalut.
- Angażując się w ich wydobycie za pomocą specjalnie przygotowanej „koparki”
Zakup kryptowaluty na giełdzie na przykładzie lidera rynku Binance
Aktualne promocje na giełdzie kryptowalut Binance
20% zniżka na prowizje na zakup i sprzedaż krypto – formularz rejestracji ze zniżką
10% zniżka na prowizje Binance Futures – formularz rejestracji ze zniżką
Inwestowanie w kryptowaluty rozpoczniemy od rejestracji na jednej z giełd. W tym materiale skorzystamy z Binance. Jako że chcesz kupić tokeny za walutę fiat, będziesz musiał zweryfikować swoją tożsamość w ramach KYC.
Sposób 1: Inwestycja w Bitcoin dzięki opcji „Kup Kryptowaluty” na Binance
Pierwsza, najprostsza z opcji, dzięki którym możemy nabyć dany token ukrywa się na Binance w zakładce „Kup Kryptowaluty”. Mamy tutaj możliwość z wybrania kilku opcji opłacenia transakcji:
- Wpłacenie waluty fiat na konto Binance, a następnie – kupno preferowanej kryptowaluty
- Kupno tokena za pomocą środków dostępnych w portfelu
- Bezpośrednia płatność kartą
- Płatność przez zewnętrzne serwisy
W przykładzie poniżej wybraliśmy opcję kupna kryptowaluty za pomocą karty kredytowej. Wystarczy wpisać określoną ilość waluty fiat, którą chcemy wymienić na Bitcoin, a następnie kliknąć przycisk „Kontynuuj”. Jeśli wcześniej zarejestrowaliśmy swoją kartę kredytową na Binance – możemy wykorzystać ją do płatności. Jeżeli nie – dodajemy nową kartę i finalizujemy transakcję. Bitcoin automatycznie pojawi się w naszym portfelu kryptowalut.
Sposób 2: Jak inwestować na Binance na rynku Spot Binance?
Kolejny ze sposobów przeznaczony jest dla osób, które albo miały wcześniej styczność z giełdą, albo chcą nauczyć się korzystania z bardziej zaawansowanego interfejsu.
Na screenie, w centrum ekranu umieszczony jest wykres, za którego pomocą na bieżąco możemy śledzić kursy kryptowalut, a po prawej stronie – okno transakcyjne. To tutaj wybieramy rodzaj zlecenia, ilość kryptowalut, które chcemy zakupić oraz cenę – jeśli korzystamy ze zlecenia oczekującego (limit). Gdy wszystkie wymagane pola zostaną uzupełnione, wciskamy przycisk „Kup BTC”, a otwartą przez nas transakcję będziemy mogli śledzić na dole ekranu, w sekcji „Otwarte Zlecenia”.
Szczegółowy opis zakupu kryptowalut na Binance znajdziesz tutaj.
Sposób 3: krótkoterminowe inwestowanie w Bitcoin z wykorzystaniem dźwigni
Ostatnie z opcji, tym razem przeznaczone głównie dla spekulantów, to Margin Trading oraz skorzystanie z kontraktów Futures na Binance. Zaletami tych rozwiązań są:
- Możliwość skorzystania z dźwigni finansowej, która zwielokrotni siłę nabywczą rachunku za pomocą specjalnej pożyczki. Np. jeśli dysponujemy kwotą 1000 Euro, przy dźwigni x3, nasza siła nabywcza to 3000 Euro.
- W przypadku Futures – możliwość krótkiej sprzedaży kryptowaluty, której nie posiadamy w portfelu. UWAGA! Kontrakty Futures są instrumentami pochodnymi i ich kupno nie równa się kupieniu kryptowaluty, a jedynie umożliwia nam spekulację na temat przyszłych wahań jej ceny.
Inwestowanie poprzez wydobycie – na czym polega?
To właśnie wydobycie kryptowalut jest winne ogromnym wzrostom cen na rynku kart graficznych. Do kopania co prawda można wykorzystać także niektóre procesory, jednak to karty wideo cechują się tutaj najwyższą skutecznością. Jeśli wybierzesz ten sposób zaopatrzenia się w kryptowaluty, musisz zadbać przede wszystkim o wyliczenie potencjalnej opłacalności.
Chociaż na pozór kupno koparki kryptowalut wydaje się inwestycją pewniejszą niż kupno Bitcoina lub innych tokenów na giełdzie, realnie także jest spekulacją. Przy kalkulacji opłacalności kopania możesz dojść do wniosku, że koszt sprzętu zwróci się w ciągu roku, jednak niespodziewane wahania mogą znacznie wydłużyć ten okres.
A może inwestowanie z pomocą analizy statystycznej?
Zgodnie ze stereotypem, inwestor detaliczny kupuje aktywa „na górce”, by sprzedać je „w dołku”. Istnieje jeden, sprawdzony sposób, by uniknąć błędu, który popełnia ten hipotetyczny inwestor. Jest nim analiza statystyczna.
Na początku musisz zrezygnować z kupna Bitcoina w jednym, dużym bloku. Zamiast tego, rozbijesz transakcję na kilka mniejszych, by rozłożyć ryzyko. Technikę tę nazywa się uśrednianiem i otacza ją raczej zła sława, ponieważ najczęściej oznacza ona dokładanie do pozycji stratnych, gdy rynek podąża w przeciwnym do przewidywanego przez nas, kierunku.
Żeby kupować tanio, musimy wiedzieć, ile trwa przeciętne wahanie na rynku Bitcoina w wybranych przez nas ramach czasowych. By to określić, potrzebujemy:
- Platformy z narzędziem ZigZag, przeznaczonym do kalkulacji wahań cen, co ułatwi nam inwestowanie w Bitcoin
- Programu Microsoft Excel lub innego arkusza kalkulacyjnego
To, co widzisz powyżej, to rozkład częstotliwości występowania wahań o określonej zmienności, przy czym zmienność minimalna wyniosła 2% – stąd ogromna wyrwa pośrodku wykresu. Ilość próbek, czyli wahań, to 794. Im dalej w lewą lub w prawą stronę (zależnie od tego, czy wahania są ujemne, czy dodatnie), tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia korekty wynoszącej przynajmniej 2%.
Długie wahania zwykle dotyczą sytuacji, w których rynek znajduje się w trendzie kierunkowym, dlatego też, patrząc na powyższe statystyki, możemy wysnuć prosty wniosek:
- Nie powinniśmy kupować/sprzedawać Bitcoina, gdy aktualne wahanie wynosi więcej niż 5.5%, ponieważ istnieje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia korekty w najbliższej przyszłości.
Musisz pamiętać, że widoczny wykres to tylko niewielki wycinek tego, czego potrzebujesz, chcąc rozpocząć inwestowanie w Bitcoin z zapleczem statystycznym. Obok umiejętności odróżnienia przeciętnego wahania od anomalii, przydatne okażą się dane na temat:
- Przeciętnych impulsów w trendzie
- Przeciętnych korekt w trendzie
- Wahań w trendach bocznych
- Typowego wolumenu przyjmowanego na wybranym interwale
Inwestowanie czy trading?
Chociaż spora część osób lokuje pieniądze w kryptowalutach tak, jak niegdyś robiło się to na rynku akcyjnym, na koniec dnia, w większości wciąż są one instrumentami spekulacyjnymi. Inwestycje w tanie projekty oparte na technologii blockchain często okazują się owocne, jeśli spojrzymy na wykresy historyczne. Brak stabilności i niepewność co do przyszłych regulacji ze strony rządów sprawia, że w praktyce, rynek kryptowalut jest ostatnim miejscem, na którym inwestor powinien szukać bezpieczeństwa.
Jest ono dla Ciebie istotne? Być może zainteresują Cię fundusze ETF na krypto lub rynki akcji i rządowych obligacji skarbowych. Jeśli niekoniecznie – wysoką zmienność kryptowalut pomoże wykorzystać Ci trading.