W świecie krypto przełomowe odkrycia ogłaszane są co chwila. Następców Ethereum można już podobno liczyć na pęczki. Nowe pomysły zastępowane są przez jeszcze nowsze. Tymczasem, z dala od błysku fleszy pracują ci, którzy naprawdę mogą zmienić świat blockchaina. Poznajcie Algorand.
Kurs Algorand
(ALGO/PLN)
0,81 PLN
(0,21 USD)
Zmiana ceny (24h)
-4,80% (-0,041 PLN)
Ranking
67
1h
0,01%
24h
-4,80%
7d
38,93%
14d
70,82%
30d
65,24%
200d
7,31%
1y
50,66%
Kapitalizacja
1 726 848 536 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
-4,97%
Max cena (24h)
0,23 USD
Min cena (24h)
0,21 USD
Wolumen (24h)
278 928 875 USD
Historyczne maksimum
3,56 USD (2019-06, -94,14%)
Ilość w obrocie
8 276 006 714 ALGO
Ilość maksymalna
8 276 006 781 ALGO
Za 100 PLN kupisz 122,97 ALGO
Strona projektu: algorand.foundation
Ostatnia aktualizacja 2024-11-21 10:09
Wykres kryptowaluty Algorand
Co to jest Algorand?
Najkrócej – jest to blockchain, opracowany przez profesora MIT (Massachusetts Institute of Technology), Silvio Micali. To tak, jak gdyby na odwrocie jakiegoś obrazu znaleźć podpis Moneta albo Rafaela Santi ;). Profesor Micali zajmuje się kryptografią od lat 80-tych. Opracowywał dowody wiedzy zerowej, weryfikowalne funkcje losowe i sporo innych technologii kryptograficznych. Zdobył też nagrodę Turinga, odpowiednika Nobla w naukach komputerowych. Zdecydowanie, nie brakuje mu kompetencji.
Profesor Micali postanowił naprawić niedociągnięcia największych kryptowalut, Bitcoina i Ethereum. Swoje opracowania teoretyczne sprawdził w praktyce – na wypożyczonych od Amazona serwerach zasymulowano jednoczesne działania 500 tys. użytkowników. Okazało się, że wszystko działa jak trzeba i dopiero wtedy, w 2017 roku, powstała firma.
Otwarty mainnet ruszył w maju 2019 r. Równocześnie odbyła się pierwsza sprzedaż tokenów ALGO. W ciągu tygodnia Algorand był już notowany na głównych giełdach i to bez płacenia za listing.
Cechy szczególne systemu
Algorand opracowano głównie z myślą o transakcjach finansowych. Aby zapewniać wszystkim udział na równych prawach, ochronę transakcji i szybkość działania, skoncentrowano się się na kilku głównych cechach:
- Decentralizacja. Algorand nie ma grupy centralnych serwerów, wszyscy użytkownicy mają równe prawa.
- Skalowalność. Protokół Algorand jest bardzo wydajny, możliwe jest jego skalowanie znikomym kosztem.
- Elastyczność. Możliwa jest ewolucja protokołu bez potencjalnych hard forków.
- Bezpieczeństwo. System może tolerować złośliwych użytkowników bez zagrożenia sieci.
- Niski próg wejścia. Platforma wymaga minimalnej mocy obliczeniowej, by się do niej przyłączyć.
- Natychmiastowo ostateczne transakcje. Blok na zawsze jest częścią łańcucha, nie ma możliwości jego cofnięcia
Jądrem systemu, zapewniającym te cechy, jest algorytm PPoS.
Algorytm siłą Algorandu
Algorand wykorzystuje własny protokół, nazwany Pure Proof of Stake (PPoS). Wpływ każdego użytkownika na wybór nowego bloku jest proporcjonalny do jego stawki (ilości tokenów) w systemie. Użytkownicy są wybierani losowo i w sposób tajny, aby móc proponować bloki i głosować na te propozycje. Prawdopodobieństwo wyboru użytkownika, oraz waga jego propozycji i głosów, są wprost proporcjonalne do jego stawki w systemie.
Tłumacząc na chłopski rozum: graczom z małymi stawkami jest bardzo trudno oszukiwać, a tym bogatym się to nie opłaca. A 2/3 uczciwych użytkowników całkowicie wystarcza, by sieć była bezpieczna.
PPoS vs konkurencyjne rozwiązania
Proof of work (np. Bitcoin)
Stosowanie sieci typu Proof of work prowadzi do tego, że moc obliczeniowa koncentruje się w kilku pulach wydobywczych. Skutkuje to podziałem na zwykłych użytkowników przeprowadzających transakcje oraz profesjonalnych górników. Grupy te mają nieraz sprzeczne interesy.
Algorand ma tylko jedną klasę użytkowników. Każdy z nich może odgrywać dowolną rolę w protokole. Wszyscy użytkownicy są uprawnieni do proponowania bloków i głosowanie na nie.
Delegated Proof of Stake (np. EOS)
DPoS to mechanizm, w którym grupa delegatów jest wybierana przez użytkowników sieci do tworzenia bloków. DPos jest szybki, ale poświęca w tym celu decentralizację, a tym samym bezpieczeństwo. Nie ma gwarancji, że wszyscy delegaci pozostaną uczciwi, a do tego łatwo ich zaatakować (np. atakiem DoS).
Podejście PPoS Algoranda wiąże bezpieczeństwo całego systemu z uczciwością większości użytkowników, a ta uczciwość jest uzasadniona ekonomicznie.
Zastosowania systemu
Algorand służy wszystkim użytkownikom. Sam używam go do szybkich i praktycznie darmowych transferów środków na giełdy. System jednak nakierowany jest na obsługę trzech głównych kategorii klientów:
- DeFi. Sieć umożliwia błyskawiczny transfer wartości, tworzenie własnych tokenów, obsługuje NFT, stablecoiny, pozwala też tokenizować np. papiery wartościowe. Dla DeFi – ideał.
- Instytucje finansowe. Algorand jest de facto gotową, prostą w użyciu i tanią infrastrukturą płatniczą, z wydajnością mogącą za chwilę pokonać systemy Visa czy Mastercard.
- Rządy. W epoce coraz większego zainteresowania CDBC (rządowymi kryptowalutami) Algorand jest wyjątkowo poręcznym rozwiązaniem do tworzenia nowych narzędzi finansowych i usług instytucji rządowych.
Dzisiejsze zastosowanie sieci
Już ponad 500 firm pracuje nad tworzeniem aplikacji na Algorand, korzystając z inteligentnych kontraktów platformy. Te aplikacje wygenerują niebawem całe mnóstwo nowych transakcji.
Przykładowo, użytkownikami systemu są już dzisiaj:
- Wyspy Marshalla. Algorand został wybrany do obsługi waluty cyfrowej tego kraju, znanej jako SOV.
- Tether (USDT). System udostępnia swoją sieć do błyskawicznych i tanich przelewów tego stablecoina.
- Aikon Ore ID. Algorand umożliwia potwierdzanie tożsamości klientów oraz uwierzytelniania i autoryzację transakcji.
Wieści z Algorandu
Dobre
Algorand zapowiada kilka ważnych modyfikacji systemu, znacznie zwiększających jego użyteczność. Najistotniejsze będą:
- zwiększenie objętości bloku z 5 000 do 25 000 transakcji,
- skrócenie czasu finalizacji bloku z 4,5 do 2,5 sekundy,
- wzrost wydajność sieci z 1000 do 46 000 TPS (transakcji na sekundę).
Gorsze
- Największym minusem pozostaje tokenomika systemu – mimo jej niedawnej modyfikacji. Dostawy monet na rynek będą trwały aż do roku 2030. Co ciekawe, ilość waluty w obiegu jest różnie podawana przez CoinGecko a Algorand (3,1 vs 5,5 z docelowych 10 miliardów tokenów).
- Oczywistym zagrożeniem pozostaje także konkurencja ze strony innych walut o zbliżonym charakterze, jak Stellar, Fantom czy nadchodzące Ethereum 2.0. ALGO wydaje się być na czele stawki, no ale nic nie trwa wiecznie…
Jak i gdzie kupić Algorand (ALGO)
Kryptowaluta Algorand jest dostępna na praktycznie każdej większej giełdzie, możemy ją kupić na: Binance, Coinbase, OKEX, Huobi… Największe wolumeny notuje jednak ZG.com, giełda zarejestrowana na Kajmanach. Przy spreadzie 5% wydaje się to jakąś aberracją i próbą manipulowania rynkiem. Nie świadczy to źle o walucie, ale raczej o tej giełdzie.
Standardem wymiany jest jednoznacznie USDT, z drobnym wyjątkiem USD w przypadku Coinbase.
Algorand ma własny standard tokena, nie każdy portfel więc go obsłuży. Twórcy waluty rekomendują portfel natywny, dostępny na stronie projektu. Występuje on zarówno w wersji dostępnej przez WWW (My Algo), jak i mobilnej dla iPhone i Androida. Token obsługiwany jest także przez portfele sprzętowe oraz dużą część softwarowych, np. Atomic Wallet czy Coinomi. Warto sprawdzić, czy wybrany portfel daje możliwość stakowania ALGO i zarabiania odsetek.
Algorand – opinie, fakty, ciekawostki
W 2021 Algorand ogłosił, że jego blockchain jest w pełni neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. Rzecz coraz bardziej istotna w czasach klimatycznego szaleństwa.
Sieć obsługuje atomic swaps, czyli umożliwia bezpośredni handel między dwoma partnerami, bez użycia giełd scentralizowanych. W opinii wielu badaczy, ten model handlu to przyszłość blockchaina.
Kryptowalutę Algorand można kupić w większej ilości bezpośrednio od Fundacji. Regularnie sprzedaje ona tokeny metodą aukcji holenderskiej – cenę wyjściową obniża się tak długo, aż znajdą się nabywcy.
Algorand to ciekawy przykład projektu, który ma wszystko: wizję, zespół, technologię, pieniądze, a mimo to nie jest o nim specjalnie głośno. Dla własnej korzyści warto zainteresować się nim, póki jeszcze trwa ta cisza.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.