logo

Astar (ASTR): interoperacyjność i multi-blockchain. Analiza projektu

xtb - broker godny zaufania

Interoperacyjność i multi-blockchain to żyła złota. Problem powstaje, jeśli jednocześnie zabiera się za to kilka projektów. Kto połączy tych, którzy łączą innych? Być może uda się to Astar Network.

Logo kryptowaluty Astar

Kurs Astar
(ASTR/PLN)

0,25 PLN

(0,062 USD)

Zmiana ceny (24h)

1,49% (+0,0036 PLN)

Ranking

162

1h

-0,80%

24h

1,49%

7d

-6,65%

14d

-9,08%

30d

-35,72%

200d

-34,67%

1y

38,18%

Kapitalizacja

356 475 979 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

0,83%

Max cena (24h)

0,063 USD

Min cena (24h)

0,061 USD

Wolumen (24h)

33 598 269 USD

Historyczne maksimum

0,42 USD (2022-01, -85,13%)

Ilość w obrocie

5 713 238 417 ASTR

Ilość maksymalna

8 508 105 442 ASTR

Za 100 PLN kupisz 405,65 ASTR

Strona projektu: astar.network

Ostatnia aktualizacja 2024-07-06 14:42

Wykres kryptowaluty Astar


Dwa słowa o Polkadot

Astar logo small

Polkadot w swych założeniach jest platformą Layer 0, podobną do projektu Cosmos i jego protokołu IBC. Podstawą, na której mogą być budowane inne blockchainy. Pozwala ona na ich współpracę i umożliwia wymianę informacji, będąc swego rodzaju hubem. Jej rola jest ogromna, ponieważ wartość każdej sieci rośnie geometrycznie, kiedy jest ona w stanie komunikować się z innymi.

Trzeba jednak pamiętać, że Polkadot ma dwa istotne ograniczenia. Po pierwsze, umożliwia łatwe przyłączenie blockchainów opartych o rozwiązanie Substrate, jeśli jednak dany łańcuch go nie wspiera, sprawa robi się trudniejsza. Po drugie, podobnie jak Bitcoin, Polka nie obsługuje smartkontraktów. Mogą to za to robić jej parachainy, czyli zintegrowane z nią łańcuchy. Takie, jak Astar Network właśnie.

Co to jest Astar Network?

Astar powstał w roku 2019, jego założycielem był Japończyk Sot Watanabe, zaś pierwsza nazwa projektu brzmiała Plasm. Początkowo projekt skupiał się tylko na implementacji technologii Layer 2 w Polkadot dla zwiększenia jej wydajności, jednak z czasem twórca znacząco rozbudował swój projekt. Obecnie Astar to największa platforma smartkontraktów w ekosystemie Polkadot, obsługująca zarówno kontrakty WASM (WebAssembly) jak i EVM (Ethereum Virtual Machine). Pełni trzy, przenikające się funkcje:

  1. Oprócz swojej warstwy bazowej, daje użytkownikom rozwiązanie Layer 2, bazujące na technologii Optimistic Virtual Machine (OVM).
  2. Wspiera budowanie dApps, zapewniając ich programistom 3 główne zalety: wysoką wydajność (TPS), niski koszt transakcji oraz szybką ostateczność.
  3. Buduje mosty do innych ekosystemów, jak Ethereum czy Cosmos. Oferuje interoperacyjność i docelowo możliwość przenoszenia dApps dzięki standardowi cross-consensus (XCM).

Podsumowując, dopiero łącząc sieć Astar z Polkadot, mamy prawdziwą interoperacyjność.

Astar działa w pełni od stycznia 2022 r, kiedy to wygrał aukcję i dostał prawo utworzenia parachainu w sieci Polkadot. Platforma cieszy się popularnością i już 2 miesiące po starcie jej TVL przekroczył 1 miliard dolarów.

Rozwój ekosystemu

Astar jest projektem młodym i rozwija się żywiołowo. Nowe wiadomości pojawiają się co chwila, a stare szybko się dezaktualizują. Jak dotąd, najważniejszymi osiągnięciami tego ekosystemu są:

  1. Uruchomienie Astar Portal V2. Jest to nowa wersja platformy, dająca dostęp do wszystkich dApps i tokenów, w tym ERC-20, tokenów parachainów Polkadot i Cosmos, oraz wsparcie dla wielu portfeli. Udostępnia ona także Dashboard, obrazujący m.in. aktualną podaż, TVL czy bieżące transakcje.
  2. Mosty między blockchainami. Opierają się one na rozwiązaniu cBridge firmy Celer i dają dostęp do wszystkich głównych blockchainów Layer 1. Pozwala to na szybkie i tanie połączenie między siecią Astar i 18 obsługiwanymi łańcuchami bloków. Docelowo przewidywana jest możliwość korzystania z dApps Astar na innych sieciach.
  3. Stakowanie dApps. To rozwiązanie oznacza, że programiści mogą zdobywać tokeny ASTR, uruchamiając swoje aplikacje. Daje to finansowe zachęty do uruchamiania dApps w tej sieci, co powinno przyciągnąć do niej dużą ilość programistów. Odwraca to tradycyjny model, kiedy to deweloperzy płacą za wdrożenie smartkontraktów i tworzy niejako odpowiednik Apple Store na blockchainie.
  4. Partnerstwa. Platforma nawiązuje liczne współprace, wspierające jej rozwój. Do ważniejszych zaliczyć można współpracę z projektem Alchemy, dającą platformie dostęp do API o nazwie Supernode. Istotne jest także porozumienie z Acala, główną siecią obsługująca aplikacje finansowe na Polkadot. Współpraca zaowocowała powołaniem wspólnego projektu o nazwie DeFi Rising.

Projekty na platformie

Duże możliwości i szybki rozwój sieci przyciągają wiele nowych projektów. Do najważniejszych należą:

  • ArthSwap – główny DEX w sieci Astar,
  • Starlay Finance – duży protokół DeFi,
  • A-DAO – zrzeszenie programistów stakujących dApp,
  • Alnair Finanse – platforma optymalizacji zysków,
  • AstridDAOstablecoin platformy Polkadot,
  • Orcus Finanse – częściowo zabezpieczony stablecoin, podobny do FRAX,
  • oraz wiele innych, jak Astar Farm, PolkaEX, Avault, Kagla czy Starbank.

Kryptowaluta ASTR

Token sieci, o nazwie ASTR, ma kilka zastosowań:

  • opłaty transakcyjne za transfer tokenów i wykonywanie smartkontraktów,
  • zarządzanie projektem przez nominowanie członków rady i udział w głosowaniu,
  • Network Staking, konieczny aby zostać walidatorem,
  • udział w stakowaniu dApp przez delegowanie ASTR do poszczególnych projektów,
  • wsparcie Layer 2 – gdy programiści wdrażają dApps w warstwie 2, muszą zdeponować tokeny w sieci Astar.

Całkowita podaż kryptowaluty to 7,5 miliarda tokenów, z czego w obiegu znajduje się około połowy. Zapisana w tokenomice inflacja wynosi 10% rocznie, a maksymalna podaż nie została określona.

Jak i gdzie kupić kryptowalutę ASTR?

Astar notowany jest na ok. 20 giełdach, a jego głównymi parkietami są Gate.io, Binance, Kucoin, OKX i Huobi. Najchętniej przyjmowaną w zamian za ASTR walutą jest USDT, pewien udział w handlu mają także BUSD, BTC i ETH.

Do przechowywania ASTR najwygodniej będzie użyć Metamask (po dodaniu sieci). Możemy też użyć dwusystemowych (ETH i DOT) portfeli Tallisman i SubWallet, lub rozwiązań opartych na Polkadot: Polkadot.js, Clover i Metadot.

Astar Network – opinie, fakty, ciekawostki

Fundusze VC najwyraźniej mają dobrą opinię o projekcie Astar. Wśród jego udziałowców znajdziemy Binance Labs, Fenbushi czy Crypto.com Capital, a ostatnia runda finansowania, prowadzona przez Polychain Capital, dołożyła do banku 22 miliony dolarów.

Niezależnie od sieci głównej na Polkadot, platforma wdrożyła także sieć testową o nazwie Shiden, bazującą na sieci Kusama. Brawo – pomysł testowania rozwiązań przed ich pełną implementacją wydaje się całkiem sensowny.

Co to za platforma bez własnych NFT? Astar nie próżnuje i mimo młodego wieku dorobił się już kilku własnych kolekcji, m.in. AstarDegens czy AstarPunks.

Astar wydaje się interesującym pomysłem. Ma wprawdzie konkurencję (Clover, MoonBeam, ParaState), jednak jego wizja jest ciekawa, inwestorzy bogaci, a rozwój szybki. To jeszcze nie gwarantuje sukcesu, ale rokowania są niezłe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
etoro
Sprawdź
logo tms
Sprawdź
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Kontrakty CFD to złożone i bardzo ryzykowne instrumenty, mogące spowodować szybką utratę kapitału ze względu na dźwignię finansową. Od 51% do 89% inwestorów traci swoje środki handlując CFD. Musisz rozważyć, czy jesteś w stanie ponieść ryzyko utraty zainwestowanych środków.

pekao

Binance - kod rabatowy -20%

XTB