logo

Wszystko o projekcie COTI. Analiza projektu i jego potencjału

xtb - zlatan ibrahimović

Kryptowaluta COTI jest jak każdy żywy organizm – dojrzewa i ewoluuje. Skoro nie udało się pokonać innych sieci, należy przyłączyć się do najsilniejszego przeciwnika. Jest nim Ethereum, warto więc opracować własne rozwiązanie Layer 2, działające na jego szczycie.

Logo kryptowaluty COTI

Kurs COTI
(COTI/PLN)

0,38 PLN

(0,098 USD)

Zmiana ceny (24h)

-3,46% (-0,014 PLN)

Ranking

361

1h

-0,12%

24h

-3,46%

7d

-5,63%

14d

1,51%

30d

-7,32%

200d

-17,84%

1y

96,96%

Kapitalizacja

175 892 034 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

-3,49%

Max cena (24h)

0,10 USD

Min cena (24h)

0,092 USD

Wolumen (24h)

20 638 114 USD

Historyczne maksimum

0,67 USD (2021-09, -85,41%)

Ilość w obrocie

1 792 309 031 COTI

Ilość maksymalna

2 000 000 000 COTI

Za 100 PLN kupisz 261,95 COTI

Strona projektu: coti.io

Ostatnia aktualizacja 2024-11-21 07:27

Wykres kryptowaluty COTI


Wielkie pieniądze online

Co to jest Coti SML

COTI ma konkretny cel – zamierza obsługiwać część rynku globalnych płatności. Przewidywania BCG mówią, że w 2027 globalne przychody z tej działalności sięgną 2,2 biliona dolarów. Nawet niewielki udział w tym rynku może z dowolnej firmy zrobić maszynkę do produkcji pieniędzy.

Powszechnie oczekiwano, że kryptowaluty zmienią branżę płatniczą, jednak tak się jak dotąd nie stało. Problemem jest zdolność przetwarzania wielu tysięcy transakcji na sekundę z zachowaniem ich bezpieczeństwa. Nawet zresztą jeśli uda się rozwiązać ten problem, pozostaje jeszcze kwestia opracowania interfejsu, przyjaznego dla użytkownika.

Tutaj właśnie upatruje swojej szansy COTI, choć dąży do celu nieco okrężną drogą.

Ewolucja COTI – kurs na Layer 2

Na początku projekt miał wielkie ambicje. Powstał jako rozwiązanie Layer 1 oparte o DAG, mogące zapewnić niemal natychmiastowy konsensus i wydajność tysięcy transakcji na sekundę (TPS). Wszystko, czego potrzebują przedsiębiorcy.

Okazało się jednak, że to nie wystarcza. Było zbyt wiele konkurencyjnych, bardziej zaawansowanych w rozwoju rozwiązań L1. Obok odwiecznego lidera Ethereum, mocną pozycje miały choćby XRP, Solana czy Stellar. Dodatkowym zagrożeniem były łańcuchy oparte na Bitcoinie (BCH) czy platformy pozwalające na uruchamianie własnych blockchainów (PolkaDot).

Zarządzający projektem zrozumieli, że czas zmienić swoje priorytety. Zdecydowano, że w 2024 r. głównym celem COTI będzie stanie się rozwiązaniem Layer 2 dla Ethereum. Elementem, pozwalającym wyróżnić się spośród wielu innych protokołów, obok wydajności będzie zaś prywatność transakcji.

Motto COTI: skoro HTTP coraz częściej zastępowany jest przez HTTPS, także i blockchain powinien zapewniać większą dawkę prywatności.

COTI zamierza dać użytkownikom Ethereum prywatność – ale nie anonimowość. Pełne zaciemnienie danych, oferowane np. przez Monero, przyciąga uwagę regulatorów i prowokuje podejrzenia o nielegalną działalność. Zamiast tego COTI proponuje przetwarzanie transakcji bez ujawniania wrażliwych informacji, takich jak jej wartość, ale z zachowaniem jawności jej stron. Projekt ten reklamowany jest jako COTI v2.

Zalety Coti v2
Coti v2 ma wyraźną przewagę nad poprzednikiem

Jak to jest zrobione?

Aby osiągnąć swój cel, COTI V2 używa połączenia szeroko znanych rozwiązań znanych jako Privacy Preserving Technologies (PPT) z własnym mechanizmem o nazwie Garbling Protocol.

Pierwszy element jest oparty o bezpieczne obliczenie wielostronne (MPC), pozwalające na osiąganie rezultatów dzięki łączeniu danych wejściowych z różnych źródeł. Zewnętrzne podmioty dostarczają wyników częściowych, nie mają jednak pojęcia, jaki będzie wynik finalny, wynikający z połączenia tych danych. Jest to uznany standard technologii chroniących prywatność.

COTI dokłada do tego własną technikę, realizowaną przez Garbling Protocol. Jest to rozwiązanie, pozwalające tak zniekształcać dane, by ich prawidłowe przetwarzanie było możliwe tylko przy użyciu specjalnego klucza. W efekcie można zweryfikować, czy wynik operacji jest prawidłowy, bez ujawniania danych wejściowych. Efekt podobny jak przy użyciu rozwiązań ZK, jednak osiągany łatwiej i szybciej.

COTI vs Zero Knowledge

Są różne rozwiązania dotyczące prywatności w Web3, wiele z nich opiera się zaś na kryptografii wiedzy zerowej (ZK).

COTI twierdzi, że pomimo swojej efektywności, rozwiązania ZK nie są pozbawione ograniczeń. Problemem są zwłaszcza transakcje, w których bierze udział wiele stron, gdyż w tym scenariuszu dane muszą być przechowywane i przetwarzane poza łańcuchem.

Prowadzi to do wzrostu centralizacji, a także powoduje ryzyko związane z przechowywaniem danych. Technologia ZK wiąże się także z kosztami weryfikacji w łańcuchu oraz wymaga minimum kilku sekund na dokonanie obliczeń na urządzeniu użytkownika.

COTI V2 przyjmuje inne podejście. W przeciwieństwie do rozwiązań ZK, które obsługują jedno źródło danych i generują koszty po stronie klienta, Garbling umożliwia obliczenia na danych pochodzących z wielu źródeł. Dodatkowo protokół działa przy wykonaniu tylko 10% obliczeń wymaganych przez ZK. W efekcie działa on do 10 razy szybciej przy zachowaniu tego samego poziomu prywatności.

Synergia MPC i protokołu Garbling zapewnia, że dane wejściowe pozostają szyfrowane przez cały proces obliczeniowy, co znacznie zmniejsza ryzyko ich ujawnienia lub manipulacji.

binance futures - poradnik oraz opinie

Przypadki użycia COTI

Uruchomienie nowej wersji protokołu może zapewnić spore korzyści zarówno istniejącemu ekosystemowi COTI, jak i nowym użytkownikom. Nowa oferta może przyciągnąć do sieci takie branże jak:

  1. DEXy: prywatność historii transakcji, odporność na ataki MEV.
  2. AI: przetwarzanie danych bez ujawniania ich źródeł.
  3. RWA: tokenizacja przy ochronie tożsamości stron transakcji.
  4. Łańcuchy dostaw: weryfikacja danych bez ujawniania ich konkurentom.
  5. Aukcje: wiarygodne oferty bez publicznego określania kwoty.
  6. DAO: głosowanie bez ujawniania własnych preferencji.
  7. Finanse: prywatność z poszanowaniem przepisów AML.
  8. Tożsamość: identyfikacja bez ujawniania danych wrażliwych.

Mówiąc o funkcjonalności warto dodać, że już obecnie COTI jest emitentem największego w ekosystemie Cardano stablecoina o nazwie DJED.

Etapy transformacji

Przebudowa systemu nie jest zadaniem, które można wykonać w jedno popołudnie. Proces podzielony jest na kilka etapów.

  1. Edukacja i projektowanie (Q1 2024). Włączenie MPC, uruchomienie Private Payment Network (PPN), zmiany w funduszu rozwoju.
  2. Genesis: sieć deweloperska (Q2 2024 r.). Wydanie oficjalnych dokumentów COTI V2, wdrażanie usług partnerów, uruchomienie Garbling Protocol.
  3. Fusion: sieć testowa (Q3 2024 r.). Integracja z EVM, nowe operacje Solidity, uruchomienie modułu klienta, rozpoczęcie migracji z COTI V1 do V2.
  4. Rebirth (odrodzenie): sieć główna (Q4 2024 r.). Ulepszenia bezpieczeństwa, ulepszenie mostu L2, pełna integracja partnerów, zakończenie migracji klientów.
  5. Evolution: ulepszenie sieci głównej (Q1 2025 r.). Zwiększona skalowalność sieci i wzmocniona decentralizacja.
Coti budowa i ulepszanie
Przebudowa systemu potrwa do 2025

Kryptowaluta COTI

Od powstania w roku 2019 sieć dysponuje własną monetą. Służy ona do pokrywaniu opłat transakcyjnych, stakowaniu czy tworzeniu zachęt w dotychczasowym ekosystemie COTI v1.

Całkowita podaż monety to 2 miliardy, z czego na rynku jest już 75%. Oprócz niej w sieci funkcjonuje także token zarządzania gCOTI o maksymalnej podaży 1 miliarda.

COTI tokenomika
Większość tokenów COTI jest już na rynku

W związku ze zmianą charakteru sieci, monety te muszą przejść kompleksową modernizację. Zamiast wprowadzać kolejny token, COTI zdecydowało się na migrację dotychczasowych monet do nowego ekosystemu. Migracja planowana jest w 1Q 2024.

Zmienia się także tokenomika projektu. Ilość tokenów będzie stopniowo zwiększana z obecnych 2 miliardów, aby wygenerowana inflacja zachęcała posiadaczy do aktywnego ich wykorzystania. Początkowa stopa inflacji to 12% w pierwszym roku, stopniowo spadając do 2% w roku 10. COTI broni się przed ewentualną krytyką wskazując, że wiele sieci jak Chainlink, Cosmos czy IOTA ma inflację przekraczającą założone 12%.

Model nie zakłada z góry określonej maksymalnej podaży, jednak spalanie opłat może doprowadzić do deflacji, tak jak ma to miejsce w przypadku Ethereum.

Planowana emisja wygląda następująco:

  1. Nagrody, zachęty i zrzuty: 58%.
  2. Działania rozwojowe: 18%.
  3. Ekosystem i dotacje: 24%.

Jak i gdzie kupić kryptowalutę COTI?

COTI nie jest może najpopularniejszą monetą, jednak obecność na Binance, Coinbase, Kucoin, MEXC i wielu innych giełdach jest więcej niż wystarczająca. Wolumeny są duże, użytkownik wymieni każdą żądaną kwotę. Waluta wymiany to standardowe USDT z niewielką domieszką BTC i ETH.

Sposób przechowywania zależy od tego, czy moneta jest w formacie natywnym, czy też – dostępnym praktycznie od zawsze – tokenie ERC-20. Po migracji na sieć Ethereum ten dylemat zniknie i do przechowywania tokenów będziemy mogli użyć dowolnego portfela krypto.

COTI – opinie, fakty, ciekawostki

COTI nie szczędzi środków, by wesprzeć swoją transformację w Layer 2. Pierwszym beneficjentem jest Soda Labs, obiecujący gracz w dziedzinie obliczeń wielostronnych (MPC).

Zdumiewają zwroty (APY) na tokenie gCOTI. Po ostatnich zmianach jest to 1600% rocznie. Nie jest to jednak zwrot z całości kapitału, a raczej pewna modyfikacja już otrzymywanego procentu.

Ciekawym osiągnięciem COTI V1 jest Trust Score – wskaźnik wiarygodności użytkownika, mający wpływ na wysokość opłat i otrzymywanych nagród.

COTI zachowało się rozsądnie – gdy dotychczasowy model się wyczerpał, postanowiło zmienić zasady gry. Jeśli uda mu się zaoferować tanie, szybkie i zapewniające poufność rozwiązanie oparte o Ethereum, może wykroić dla siebie solidny kawałek tortu L2. Musimy jednak jeszcze trochę poczekać, by zobaczyć czy mu się to uda.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Co to jest COTI?

Jest to nazwa zarówno kryptowaluty, jak i sieci Layer 2 chroniącej prywatność użytkowników Ethereum.

Czy stablecoin DJED ma pokrycie?

Czy warto kupić kryptowalutę COTI?


Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
74% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
etoro
Sprawdź
51% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
logo tms
Sprawdź
74% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

pekao

XTB MASTERCLASS

XTB IKE

Binance - kod rabatowy -20%