logo

Cronos (CRO). Czym jest i czy warto kupić tę monetę? Recenzja projektu

xtb - zlatan ibrahimović

Crypto.com to odpowiednik supermarketu w świecie krypto. Pełen wybór produktów finansowych, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Nie ma obawy, że przeoczysz jakąś promocję – reklamy firmy są wszędzie. A Cronos (dawniej Crypto.com Coin) to klucz, otwierający ten Sezam.

Logo kryptowaluty Cronos

Kurs Cronos
(CRO/PLN)

0,13 USD

(0,53 PLN)

Zmiana ceny (24h)

-0,89% (-0,0048 PLN)

Ranking

46

1h

-0,03%

24h

-0,89%

7d

0,57%

14d

-2,86%

30d

-12,00%

200d

51,79%

1y

58,81%

Kapitalizacja

3 573 375 576 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

-0,89%

Max cena (24h)

0,13 USD

Min cena (24h)

0,12 USD

Wolumen (24h)

31 196 995 USD

Historyczne maksimum

0,97 USD (2021-11, -86,47%)

Ilość w obrocie

27 258 115 703 CRO

Ilość maksymalna

30 000 000 000 CRO

Strona projektu: cronos-pos.org

Ostatnia aktualizacja 2025-01-28 04:33

Wykres kryptowaluty Cronos


Co to jest Crypto.com?

Crypto.com coin (CRO) logo small

Crypto.com to platforma finansowa, dająca użytkownikom łatwą ekspozycję na rynek krypto. Umożliwia ona dostęp do wielu produktów tego sektora: giełdy kryptowalut, lokat, pożyczek, stakowania, kart płatniczych itd. Firma została założona w 2016 roku w Hongkongu i początkowo funkcjonowała pod nazwą Monaco. W roku 2017 przeprowadziła ICO, wprowadzając token MCO.

Zmiana nazwy na Crypto.com nastąpiła w roku 2018, a w sierpniu 2020 r. firma zamieniła dotychczasowe tokeny na CRO. Choć decyzja wywołała pewne protesty, znacznie poprawiła rozpoznawalność marki. Każda funkcjonalność, wcześniej przypisana do tokena MCO, została odtworzona w tokenie CRO. Ekosystem został uproszczony i ujednolicony, co ułatwiło rozwój projektu.

Od czasu uruchomienia giełdy w 2020 r. Crypto.com oferuje szereg zachęt do kupowania, obstawiania i wydawania CRO. Ma to na celu przyspieszenie masowej adopcji kryptowaluty, zgodnie z deklaracją firmy, że zdobędzie 100 milionów użytkowników do 2025 roku.

Obecnie firma oferuje ok. 200 kryptowalut ponad 10 milionom klientów na całym świecie. Crypto.com jest w Top 20 instytucji krypto w skali świata. Tygodniowo firma notuje milion odwiedzin, a dzienne obroty zbliżają się powoli do miliarda dolarów. Aby zwiększyć swoją rozpoznawalność, Crypto.com prowadzi spektakularne projekty promocyjne

Technicznie, platforma działa w oparciu nie o jeden, ale o dwa blockchainy. Crypto.com Chain to publiczny blockchain, oferujący szybką ostateczność transakcji i niskie opłaty. Cronos Chain z kolei to rozwiązanie, zbudowane na bazie Cosmos SDK dla zapewnienia infrastruktury płatniczej instytucjom finansowym. Firma funkcjonuje więc w oparciu o dwa wzajemnie uzupełniające się blockchainy, idąc podobną drogą jak np. Binance (Binance Chain i BSC).

Co oferuje użytkownikom?

Crypto.com jest jak wielkie targowisko. Przeciętnemu użytkownikowi krypto zapewnia wszystko, czego ten potrzebuje, a nawet trochę więcej. Co mniej doświadczeni mogą się pogubić w nadmiarze opcji. Podsumujmy więc te możliwości, dzieląc je na dwie kategorie.

Produkty dla początkujących

  1. Aplikacja Crypto.com – wygodne narzędzie do handlu kryptowalutami za pomocą telefonu.
  2. Crypto.com Pay – płacenie za towary i usługi za pomocą kryptowalut.
  3. Rynek NFT – zakup i sprzedaż tych tokenów bez pomocy zewnętrznych serwisów.
  4. Crypto Earn – oprocentowanie do 14% rocznie przy stakowaniu stablecoinów.
  5. Crypto Credit – szybkie pożyczki zabezpieczone posiadanymi kryptowalutami.
  6. Karta płatnicza – elegancka i wykonana z metalu (poza wersją najprostszą).

Produkty dla bardziej zaawansowanych

  1. Giełda wymiany kryptowalut.
  2. Handel z użyciem dźwigni, nawet x50.
  3. Portfel dla DeFi, dający kontrolę klucza prywatnego.
  4. Możliwość zarabiania na platformach typu Compound, Aave itd.
  5. Farming wielu różnych tokenów DeFi.
  6. Oferta dla biznesu (adopcja krypto).

Plusy i minusy platformy

Silną stroną platformy jest spory wybór obsługiwanych kryptowalut – przeszło 200 pozycji. Handel na giełdzie zdecydowanie ułatwia wbudowana bramka fiat-krypto, co oznacza, że na giełdę możemy wpłacić złotówki i od razu zamienić je np. na Bitcoina. Opłata za tę usługę to 3-4%, unikamy jednak kosztów przewalutowania np. na dolary. Jeśli zaś jakiś proces sprawia nam problemy, możemy skorzystać ze sprawnie działającego supportu w języku polskim.

Nieco gorsze wrażenie sprawia nie całkiem intuicyjna strona WWW, za mało jest też materiałów edukacyjnych dla debiutantów – tu lepiej od Crypto.com wypada np. Coinbase. Aby korzystać z wielu atrakcyjnych bonusów, musimy zdeponować określoną ilość kryptowaluty CRO, niekiedy całkiem sporą (lepsze karty VISA). No i najważniejsze – jeśli posługujesz się aplikacją Crypto.com, to nie ty kontrolujesz klucz prywatny. Dla człowieka nie ufającego instytucjom może to być spory problem.

Korzyści z posiadania kryptowaluty Cronos

CRO zapewnia szereg bonusów swoim posiadaczom:

  • stakowanie CRO przynosi nam do 18% rocznie,
  • możemy uzyskać solidny cashback za zakupy,
  • płacąc kryptowalutą Cronos, możemy uzyskać rabat na część kupowanych artykułów,
  • jeśli posiadasz CRO, zapłacisz niższe odsetki od kredytu na platformie,
  • możesz odblokować funkcje DeFi w portfelu z kluczem prywatnym,
  • masz niższe opłaty transakcyjne.

Jak i gdzie kupić Cronos?

Kryptowalutę Cronos najłatwiej zakupimy rzecz jasna na Crypto.com Exchange, która obsługuje 25% wymiany tego tokena. Inne większe parkiety to Coinbase, OKEx czy Kucoin, na liście nie ma natomiast Binance. Najczęstsze waluty wymiany to USDT i BTC, mniejsze ilości kupimy także za ATOM czy ETH.

Zanim wybierzemy najlepszy portfel, musimy ustalić, czego oczekujemy od waluty. Jeśli chcemy tylko przechowywać CRO w oczekiwaniu na zwyżkę ceny, możemy użyć dowolnego portfela obsługującego ERC-20, choć oczywiście najbezpieczniejszy będzie portfel sprzętowy. Jeśli natomiast zamierzamy aktywnie korzystać z platformy, możemy użyć portfela zintegrowanego z aplikacją Crypto.com lub też użyć ich firmowego DeFi Wallet. Pierwszy jest wygodniejszy, drugi oferuje większe bezpieczeństwo (klucz prywatny).

Jak może wyglądać cena CRO w przyszłości? Wiele argumentów przemawia za przyszłym wzrostem ceny CRO. Zapotrzebowanie na token jest silnie stymulowane przez platformę, jeśli więc liczba użytkowników wzrośnie do 100 milionów, jak zapowiada firma, skok kursu CRO może być spektakularny.

Z drugiej strony, jeśli Crypto.com popełni błędy lub padnie ofiarą ataku hakerów, opuszczający platformę użytkownicy sprzedadzą dotąd zablokowane CRO, co może skutkować gwałtownym spadkiem ceny. Nie jest to prawdopodobny scenariusz, jednak również trzeba go brać pod uwagę.

Crypto.com – opinie, fakty, ciekawostki

Powszechna opinia o Crypto.com wzrosła spektakularnie po zakupie praw do Staples Center, kultowej hali sportowej w Los Angeles. Firma zawarła także umowę sponsorską z Los Angeles Lakers za, bagatela, 700 milionów dolarów.

binance futures - poradnik oraz opinie

Jedną z korzyści z posiadania karty Visa wydanej przez Crypto.com jest darmowy abonament na Netflix i Spotify.

Domena Crypto.com została zarejestrowana już w 1993 roku przez Matta Blaze – profesora informatyki na Uniwersytecie Pensylwanii. Jej kupno kosztowało firmę podobno 12 milionów dolarów.

Crypto.com to cyfrowy dom towarowy. Znajdziesz tam wszystko co chcesz, choć towar przeznaczony jest raczej dla masowego klienta, niż konesera. Jeśli krypto nie jest całym twoim życiem, ta oferta pewnie wystarczy, a i token CRO nie powinien przynieść strat. Warto jednak wybrać portfel, do którego to ty masz klucze.


Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2025
xtb logo
Sprawdź
74% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
etoro
Sprawdź
51% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
logo tms
Sprawdź
74% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

pekao

XTB MASTERCLASS

XTB IKE

Binance - kod rabatowy -20%