logo

FIO Protocol (FIO) – brama do świata Web3. Analiza projektu

xtb - zlatan ibrahimović

FIO Protocol stara się przyspieszyć adopcję krypto, ułatwiając ludziom korzystanie z niego. Czy jednak oferta łatwych do zapamiętania adresów ma sens w epoce domen ENS? Na szczęście nie jest to jego jedyny atut.

Logo kryptowaluty FIO Protocol

Kurs FIO Protocol
(FIO/PLN)

0,14 PLN

(0,036 USD)

Zmiana ceny (24h)

0,43% (+0,00059 PLN)

Ranking

947

1h

0,25%

24h

0,43%

7d

-1,84%

14d

-10,24%

30d

39,66%

200d

-10,03%

1y

74,30%

Kapitalizacja

25 812 363 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

0,46%

Max cena (24h)

0,037 USD

Min cena (24h)

0,035 USD

Wolumen (24h)

5 808 488 USD

Historyczne maksimum

0,56 USD (2021-04, -93,65%)

Ilość w obrocie

723 791 561 FIO

Ilość maksymalna

1 000 000 000 FIO

Za 100 PLN kupisz 720,38 FIO

Strona projektu: fio.net

Ostatnia aktualizacja 2024-10-05 08:30

Wykres kryptowaluty FIO Protocol


Co to jest FIO Protocol ?

Jest to blockchain, mający na celu uczynienie interakcji użytkownika z innymi łańcuchami bloków łatwiejszą i mniej ryzykowną. Jak to ujmują twórcy, jest „warstwą użyteczności ponad istniejącymi sieciami”, a mówiąc zwyczajnie, potrafi udostępniać swoje usługi użytkownikom innych łańcuchów. Pozwala na wygodniejsze wysyłanie i odbieranie tokenów, niezależnie od używanego portfela, giełdy czy monety. Pod pewnymi względami jest podobny do wcześniej omawianej platformy ENS, jednak sam podkreśla dzielące je różnice.

Protokół nie integruje się z technicznie innymi łańcuchami bloków, lecz koncentruje się na portfelach i giełdach je obsługujących. Ściśle rzecz biorąc, inne blockchainy nawet nie muszą wiedzieć o istnieniu protokołu FIO, który mimo to ułatwia życie ich użytkownikom.

Technicznie FIO oparty jest oparty o PoS, wykorzystujący technologię EOSIO, znaną z projektu EOS, co pozwala na szybkie przetwarzanie transakcji. Podobnie jak EOS opiera się na wyselekcjonowanej grupie walidatorów, wybieranych przez posiadaczy tokenów.

3 podstawowe funkcje FIO

FIO Protocol ma rozbudowane plany na przyszłość, a już w tej chwili oferuje następujące możliwości:

  1. FIO Crypto Handle – czytelny dla człowieka identyfikator portfela (taki jak marek@moon albo ania@gold), który pozwala przesyłać środki bez znajomości adresów blockchain. FIO Crypto Handles automatycznie obsługuje dowolny token w portfelu i nie wymaga ręcznego mapowania.
  2. FIO Requests – możliwość żądania środków z dowolnego portfela z wykorzystaniem powiadomień. Cyfrowy odpowiednik wezwania do zapłaty, wystarczy je zatwierdzić, a środki zostaną przelane.
  3. FIO Data – zaszyfrowane metadane, które można dołączyć do dowolnej transakcji, takie jak notatka, hasz czy odniesienia do danych poza łańcuchem. Dane mogą zostać dołączone zarówno do wysyłanej transakcji jak i FIO Request.

Wszystkie funkcje są dostępne w sieci głównej i gotowe, by programiści mogli je zintegrować ze swoimi aplikacjami.

Adresy i domeny FIO

FIO Crypto Handle (adresy FIO) wydają się najbardziej interesujące dla przeciętnego użytkownika krypto, omówimy je więc dokładniej.

Adresy FIO składają się z nazwy użytkownika i domeny. Chociaż posiadanie adresu FIO jest niezbędne do korzystania z protokołu, użytkownicy nie muszą posiadać własnej domeny. Strona oferuje darmowe domeny @hodl czy @moon, także wiele innych aplikacji zapewnia własną domenę dla swoich użytkowników. (np. portfel Edge Wallet ma domyślną domenę @edge). Użytkownicy, którzy chcą jednak mieć unikalną domenę, mogą ją zarejestrować i będzie ona funkcjonowała jako token NFT.

Dokumenty projektu sporo miejsca poświęcają rozróżnieniu między adresem (FIO Crypto Handle) a domeną. Adres FIO to unikalna tożsamość Web3, domena zaś (jeśli jest publiczna) może zezwalać na rejestrację wielu użytkowników. Do roku 2021 adresy FIO wymagały corocznego odnowienia, obecnie jednak raz zarejestrowana domena pozostaje własnością użytkownika na zawsze.

Lista zewnętrznych platform, które pozwalają na używanie domen FIO, publikowana jest na stronie projektu. Zawiera ona tak znane rozwiązania jak giełdy Binance czy Huobi, portfele jak Trust Wallet, Coinomi czy Edge albo przeglądarkę Opera.

Domeny FIO nie mają obecnie statusu domeny najwyższego poziomu (np. .com, .org, .io), być może będą one w przyszłości obsługiwane przez protokół. Po rejestracji adres kontrolowany jest za pomocą klucza prywatnego FIO, należy więc strzec go jak oka w głowie.

Konkurencja

FIO Protocol nie jest jedynym graczem w branży tworzenia krypto domen i adresów. Inne firmy działające w tej dziedzinie to np. wspomniany ENS czy Unstoppable Domains (UD). Są jednak pewne różnice w podejściu do tematu.

FIO oferuje coś więcej niż tylko łatwy adres, dodając także możliwość żądania płatności czy dołączania metadanych, przekazywanych między łańcuchami. Planowane są też następne funkcje, jak obsługa portfeli multisig, płatności cykliczne czy podział opłat między stronami transakcji. Protokół kładzie także duży nacisk na zachowanie prywatności użytkowników.

Pod względem ilości możliwych do rejestracji domen FIO wygląda nieźle. Oprócz kilku darmowych i niewielkiej liczby kilkudolarowych premium, za kilkadziesiąt dolarów możesz nabyć adres choćby Jan3@Sobieski. Na tym tle ENS z domenami ograniczającymi się do .eth nie wygląda najlepiej.

W przeciwieństwie do UD, zarządzanie FIO jest względnie zdecentralizowane. Rządzą wprawdzie walidatorzy, jednak to posiadacze tokenów na nich głosują, co daje jakąś namiastkę kontroli. ENS z kolei jest zarządzane przez DAO, co wydaje się optymalne.

Najważniejszym problemem pozostaje adopcja. Tu ENS ma spory atut w postaci wsparcia swoich domen przez Metamask, ma także najlepsze spośród konkurentów stosunki z organizacją ICANN, odpowiedzialną za przyznawanie domen internetowych. Także Unstoppable Domains wydają się wyprzedzać FIO, ciesząc się wsparciem m.in. Coinbase, MyEtherWallet, czy OpenSea.

Kryptowaluta FIO Protocol

Natywnym tokenem protokołu jest FIO, który służy do płacenia za przetwarzanie transakcji. Tokeny mają własny standard protokołu, SLIP-44. Maksymalna podaż tokena to 1 miliard, z czego na rynku jest obecnie 72%.

Źródła popytu na tokeny FIO:

  1. Opłaty za korzystanie z usług (rejestracja adresów, opłaty transakcyjne).
  2. Udział w zarządzaniu protokołem.
  3. Przyszły popyt napędzany dalszymi ulepszeniami protokołu, wymagającymi nowych opłat.

Protokół utrzymuje na stałym poziomie ceny za usługi, co oznacza, że np. gdy cena tokena rośnie, opłata za usługę wyrażona w FIO spada.

binance futures - poradnik oraz opinie

Jak i gdzie kupić FIO Protocol?

Zacznijmy od tego, że FIO jest monetą dość niszową – dzienne obroty rzadko przekraczają 5 milionów dolarów. Trzy najważniejszym parkiety to AscendEX, Binance i Huobi, kolejne miejsca zajmują Gate.io, MEXC i Hotbit. Waluty wymiany to zazwyczaj USDT z niewielką domieszką BUSD i BTC.

Jako że FIO Protocol to samodzielny łańcuch Layer1, przechowywanie monety wymaga specjalnego portfela. Możemy użyć Ledgera pod warunkiem połączenia go z Anchor Desktop Wallet. Bezpiecznym wyjściem będzie także użycie TrustWallet, Guarda, Edge czy Coinomi.

Bieżąca cena FIO Protocol i sytuacja na rynku

Token zadebiutował na rynku w połowie roku 2020 a jego pierwsza cena wyniosła 11 centów. Już po miesiącu kurs FIO Protocol przebija 30 centów i – po spadku do poziomu 0,06$ – atakuje ponownie. Rekord na poziomie 56 centów token osiąga w kwietniu 2021 r. i od tego czasu spada. W początkach marca 2022 r. cena FIO Protocol to ledwie 3 centy, sporo poniżej kursu otwarcia sprzed 3 lat.

FIO Protocol – opinie, fakty, ciekawostki

Dobra opinia o FIO Protocol pozwoliła mu pozyskać solidnych inwestorów. Prawie 6 milionów dolarów firma otrzymała od Binance Labs, co pozwoliło na uruchomienie sieci głównej na początku 2020 roku.

Współpracę z projektem nawiązał także portal CoinMarketCap. W 2022 roku oba projekty uruchomiły wspólną akcję promocyjną, mającą zapoznać użytkowników CMC z możliwościami FIO.

Jako rasowy dPOS, protokół zapewnia użytkownikom możliwość stakowania. Zgodnie z wyliczeniami portalu stakingcrypto.io, obecna rentowność wynosi prawie 13% rocznie.

FIO Protocol może nie odkrywa Ameryki, ale oferowane przez niego funkcje są naprawdę przydatne. W swojej kolekcji mam już domeny ENS i Unstoppable Domains, ten projekt zasługuje, aby do nich dołączyć.

Kliknij aby ocenić wpis
[Głosy: 0 Średnia: 0]

XTB S.A. umożliwia automatyczne, cykliczne składanie zleceń zakupu Instrumentów Finansowych lub Akcji Ułamkowych zgodnie ze stworzonym przez Ciebie Planem Inwestycyjnym. Decyzje inwestycyjne, w tym tworzenie Planu Inwestycyjnego, alokacja środków, częstotliwość i wartość płatności oraz składanie zleceń, są Twoją samodzielną decyzją. Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.


Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
etoro
Sprawdź
51% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
logo tms
Sprawdź
75% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Zostań redaktorem serwisu GieldoMania.pl

pekao

XTB IKE

Binance - kod rabatowy -20%