Flamingo Finance to na pozór platforma DeFi jakich wiele, ma jednak dwie wyróżniające ją cechy. Po pierwsze, oparta jest na sieci Neo, a nie Ethereum. Po drugie, oferuje kilka ciekawych funkcji, jak choćby smart staking. Przyjrzyjmy się jej więc nieco bliżej.
Kurs Flamingo Finance
(FLM/PLN)
0,22 PLN
(0,055 USD)
Zmiana ceny (24h)
3,57% (+0,0074 PLN)
Ranking
740
1h
0,62%
24h
3,57%
7d
-8,56%
14d
-6,15%
30d
1,23%
200d
-41,88%
1y
-38,93%
Kapitalizacja
34 390 434 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
3,46%
Max cena (24h)
0,055 USD
Min cena (24h)
0,053 USD
Wolumen (24h)
3 145 894 USD
Historyczne maksimum
1,59 USD (2020-09, -96,51%)
Ilość w obrocie
620 364 840 FLM
Ilość maksymalna
620 364 840 FLM
Za 100 PLN kupisz 463,74 FLM
Strona projektu: flamingo.finance
Ostatnia aktualizacja 2024-09-10 14:03
Wykres kryptowaluty Flamingo Finance
Co to jest Flamingo Finance?
Flamingo Finance to platforma DeFi, nieco podobna do Sushi Swap czy Pancake Swap. Użytkownicy mogą tam wymieniać aktywa, wrapować je, zapewniać płynność czy zdobywać nagrody za stakowanie.
Platforma działa na blockchainie Neo, będącym chińską odpowiedzią na Ethereum. Konkretnie na najnowszej wersji tego protokołu, Neo N3. Na szczęście, w połączeniu z zapewniającym interoperacyjność protokołami Poly oraz O3 Swap, pozwala on na obsługę wielu blockchainów kompatybilnych z maszyną wirtualną Ethereum (EVM).
Projekt został uruchomiony w roku 2020 przez twórcę macierzystego blockchaina, Neo Global Development, jako główna platforma DeFi ekosystemu. Pozostaje ona trzecim pod względem wielkości projektem opartym o ten łańcuch (po Ontology oraz NKN) i odgrywa znaczącą rolę w jego wspieraniu.
Platforma oferuje swoim klientom kilka głównych aktywności: handel, stakowanie, pożyczki czy launchpad. Oprócz tych usług, Flamingo pozwala na opakowanie popularnych monet, takich jak BTC i ETH, by umożliwić handel nimi bez opuszczania sieci Neo. Ponieważ ta sieć ma znacznie niższe opłaty za transakcje niż Ethereum, Flamingo Finance może zaoferować przyzwoity dochód pasywny z krypto, atrakcyjny dla wielu inwestorów.
Docelowo platforma zarządzana będzie przez zdecentralizowaną organizację autonomiczną (DAO).
Sieć Neo często nazywana jest „Ethereum of China”,
Co oferuje Flamingo?
Choć portal udostępnia obszerną dokumentację, daleko jej do intuicyjności, podobnie jak całej platformie. Po głębszym wgryzieniu się w temat widzimy, że serwis zapewnia klientom następujące usługi:
- Operacje na zasobach. Pod tym pojęciem kryje się handel na DEX (określany jako konwertowanie), możliwość pakowania i odwijania monet z innych łańcuchów czy dodawanie płynności na platformę, zwiększające jej TVL. W tym segmencie znajdziemy również możliwość stakowania oraz – osobno – smart staking, pozwalający wszystkie poprzednie operacje połączyć ze sobą i załatwić jednym kliknięciem.
- Fundusz Flund (DTF), będący rodzajem ETFa kryptowalut. Użytkownicy mogą w niego zainwestować, aby uzyskać zysk w tokenach FLM oraz FLUND. Fundusz zasilany jest poprzez udział w opłatach generowanych przez platformę, a następnie rozdziela te środki wśród swoich inwestorów.
- Zarabianie. Ten moduł integruje stakowanie i emisję stablecoina platformy (FUSD). Ma on dwie główne funkcje: pozwala na otrzymywanie nagród za stakowanie tokenów LP (liquidity pool) oraz daje dostęp do pełnego info na temat swoich aktywów (cena tokena LP, APY, wartość udziałów itd).
- Pule odwrócone (reverse pools). Pozwala użytkownikom stakować FLM w parze z inną monetą, tak jak każda inna pula płynności, jednak nie wypłaca nagród za stakowanie we FLM, ale w innym, wybranym tokenie ekosystemu Neo.
- Inwestowanie (launchpad). Tutaj użytkownicy mogą znaleźć projekty wprowadzające nowe tokeny. Projekt ma dwie opcje zakupu: przedsprzedaż (wymagające stakowania FLM) i sprzedaż publiczną, otwartą dla wszystkich.
- Analityka. Ten moduł zapewnia różne analizy dotyczące tokenów i pul, takie jak bieżące ceny, płynność, wolumen i opłaty.
Wg Defillama, obecnie TVL Flamingo Finance wynosi ok 30 milionów dolarów, nieco mniej niż Dodo i WooFi Swap, a więcej niż Trader Joe.
Kryptowaluta Flamingo Finance (FLM)
FLM występuje w formacie NEP-5, standardzie tokenów Neo i jest oparty na tym łańcuchu. Jego maksymalna podaż to 1 miliard tokenów, które będą tworzone do roku 2039 roku.
Monety są tworzone w czasie rzeczywistym i przyznawane użytkownikom, którzy zapewniają płynność na platformie lub zainwestowali w fundusz Flund (DTF). Ponieważ monety wybijane są nieustannie, token ma wbudowaną inflację, która jednak spada z czasem. W roku 2023 wynosi ona ok. 40% rocznie – całkiem sporo, do 2030 r. zmaleje jednak do 2,3%.
Głównym celem tokena FLM jest zachęcenie dostawców płynności, a także zaangażowanie użytkowników do podejmowania działań na platformie. Uiszczane są w nim opłaty sieciowe, a docelowo będzie on także używany do zapewnienia wpływu na Flamingo poprzez DAO.
W chwili pisania tego tekstu nie ma programu spalania tokenów FLM, zasilają one jednak fundusz Flund (DTF).
Co nowego słychać?
Wciąż mocno promowaną w mediach wiadomością jest uruchomienie własnego stablecoina – FUSD. Platforma z zadowoleniem przytacza także osiągi FLUND, który wzrósł na wartości bardziej niż BTC i Ethereum.
Ciekawie zapowiada się najbliższa przyszłość. Silny nacisk kładziony jest na marketing, wsparcie influencerów oraz pozyskiwanie nowych ambasadorów. Spodziewane są liczne oferty nowych tokenów na platformie, aktualizacja DEXa oraz wprowadzenie Flamingo Pay.
Dużym plusem Flamingo Finance jest przejrzysta mapa drogowa, jasno wskazująca rozpoczęte i zakończone projekty.
Lepsze podejście do marketingu ewidentnie przynosi efekty – w ciągu ostatniego miesiąca cena tokena FLM wzrosła o połowę.
Plusy i minusy projektu
Zalety
- szybkie transakcje i relatywnie niewielkie opłaty transakcyjne,
- spory pakiet wzajemnie uzupełniających się produktów DeFi,
- interoperacyjność, pozwalająca na przerzucanie aktywów między łańcuchami,
- zwiększona aktywność, skutkująca napływem użytkowników.
Wady
- umiarkowana płynność: nie ma się co łudzić, popularność Neo nie dorównuje Ethereum,
- niewielki ekosystem: Flamingo Finance to wciąż raczej niszowa platforma DeFi z dość skromnym TVL,
- inflacja: wciąż spora i mogąca mieć negatywny wpływ na cenę tokena,
- ryzyko: mimo wszelkich audytów, owijanie tokenów innych protokołów nie może być w 100% bezpieczne.
Jak i gdzie kupić Flamingo Finance (FLM)?
Największe obroty notuje mało znana giełda BingX, na szczęście kolejne parkiety są bardziej popularne: Bitget, MEXC, Binance, OKX, Gate.io. Aż dziw, że brakuje tu Kucoin, specjalizującego się w altcoinach.
Waluty wymiany to głównie USDT z niewielkim udziałem BTC, inne pary praktycznie się nie liczą.
Flamingo Finance jest oparte o sieć Neo w jej najnowszej wersji N3 i wymaga użycia odpowiedniego portfela. Strona logowania zachęca do użycia portfeli NeoLine, Neon lub O3, udostępniając linki do ich pobrania. Neo N3 jest nowym standardem i nie jest jeszcze obsługiwana przez portfele hardware.
Jeśli myślisz o zakupach kryptowalut, zobacz nasz ranking najlepszych giełd krypto
Flamingo Finance – opinie, fakty, ciekawostki
Początkowa pula tokenów Flamingo Finance została utworzona poprzez Mint Rush. Start wywołał jednak mieszane opinie, gdyż ogromna liczba zainteresowanych przeciążyła serwery.
Flamingo duży nacisk kładzie na bezpieczeństwo. Platforma przeszła szereg audytów bezpieczeństwa takich firm jak Certik, PeckShield czy NCC.
Macierzysty blockchain platformy, Neo, został założony jako AntShares w 2014 roku, a swoją obecną nazwę nosi od roku 2017.
Flamingo Finance ma swoje pięć minut, nie wiadomo jednak, jak długo to potrwa. Sieć Neo nie jest przesadnie popularna na Zachodzie, toteż jej platforma DeFi ma trudne zadanie, jeśli chce zdobyć rozpoznawalność. Biorąc jednak pod uwagę szybki rozwój chińskich blockchainów (choćby Conflux) warto mieć ją na oku.
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Co to jest Flamingo Finance?
Jest to największa platforma DeFi blockchaina Neo, będącym chińską kopią Ethereum. Pozwala na wymianę tokenów, ich stakowanie, pożyczanie czy wrapping.
Czy FLM to dobra inwestycja?
Ostatnio token znacząco podrożał, jednak patrząc w perspektywie kilku lat, trudno powiedzieć by miał rewelacyjne osiągi.
Dlaczego Flamingo Finance drożeje?
Jest to efekt nowej kampanii marketingowej, która narobiła sporo hałasu w mediów społecznościowych oraz wprowadzenia własnego stablecoina FUSD.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.