Gnosis (po polsku Gnoza) to greckie słowo, oznaczające wiedzę. Głęboką wiedzę, opartą na kontemplacji i intuicji w odróżnieniu od powierzchownej, wynikającej z doświadczeń zmysłów. Sprawdźmy więc nasze przeczucie, że Gnosis okaże się ważnym elementem świata krypto.
Kurs Gnosis
(GNO/PLN)
986,47 PLN
(253,59 USD)
Zmiana ceny (24h)
-1,04% (-10,37 PLN)
Ranking
139
1h
0,14%
24h
-1,04%
7d
-1,74%
14d
-0,61%
30d
35,25%
200d
-19,50%
1y
32,81%
Kapitalizacja
656 627 794 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
-1,06%
Max cena (24h)
258,90 USD
Min cena (24h)
246,76 USD
Wolumen (24h)
11 526 396 USD
Historyczne maksimum
644,20 USD (2021-11, -60,62%)
Ilość w obrocie
2 589 589 GNO
Ilość maksymalna
3 000 000 GNO
Za 100 PLN kupisz 0,10 GNO
Strona projektu: www.gnosis.io
Ostatnia aktualizacja 2024-11-21 12:30
Wykres kryptowaluty Gnosis
Co to jest Gnosis?
Początkowo celem Gnosis było zbudowanie platformy predykcyjnej, podobnej do opisywanego wcześniej projektu Augur. Miała umożliwiać ona tworzenie rynków i pozwalać stronom zawierać umowy (rodzaj zakładów) o wynik przyszłych wydarzeń. Serwis dołączał do tego narzędzia, służące określeniu ich prawdopodobieństwa. Z czasem jednak projekt zaczął ewoluować, odchodząc od pierwotnych założeń.
Gnosis narodziła się w roku 2015 roku, kiedy jej pomysłodawcy, Martin Köppelmann i Stefan George, zainteresowali swoimi planami ConsenSys. Przypomnijmy, że to ta firma opracowała Metamask, jest właścicielem kluczowego dla Ethereum providera Infura oraz jest jednym z kluczowych audytorów krypto. Dało to nowemu projektowi niezbędne środki i kontakty, by wystartować na poważnie. Mimo to, dwa lata później szefowie Gnosis ogłosili ICO, zebrali fundusze i oddzielili się od ConsenSys.
W owym czasie kurs Ethereum wynosił 50 dolarów, zaś podczas ICO zebrano ich ćwierć miliona. Dało to 12,5 miliona dolarów, jednak późniejszy wzrost ceny ETH spowodował, że konto projektu znacznie się powiększyło. Pozwoliło to na szybki rozwój serwisu.
Rzut oka na ekosystem
Kiedy platforma wystartowała w 2015 roku, koncentrowała się na budowaniu rynków predykcyjnych. Podczas prac nad nią stało się jednak jasne, że najpierw trzeba zbudować niezbędną infrastrukturę. W ten sposób z biegiem czasu powstało wiele niezależnych platform i produktów.
- Gnosis Chain – blockchain kompatybilny z Ethereum Virtual Machine (EVM), wykorzystujący Proof of Stake. Łańcuch powstał dzięki połączeniu Gnosis z protokołem xDAI. Dziś jest on wykorzystywany m.in. do kreacji tokenów POAP, a także przez takie projekty, jak SushiSwap czy Chainlink.
- Gnosis Protocol v2 – rozwiązanie do tworzenia DEXów, potrafiące agregować oferty wszystkich innych zdecentralizowanych giełd na Ethereum oraz uniemożliwiające frontrunning. Pierwszą aplikacją zbudowaną na tym protokole jest CowSwap.
- Gnosis Safe – portfel inteligentnych kontraktów multisig. Pozwala on zdefiniować listę właścicieli portfela oraz minimalną liczbę podpisów wymaganą do potwierdzenia transakcji. Uznawany jest za jedno z najlepszych rozwiązań ekosystemu Ethereum.
- Gnosis DAO – ogół posiadaczy tokena GNO, zainteresowanych podejmowaniem decyzji dotyczących dalszego rozwoju projektu. Skarbiec DAO kontroluje 150 tys. tokenów ETH jak również dużą ilość tokenów GNO oraz decyduje o sposobach ich użycia.
- Gnosis Guild – grupa użytkowników, wykorzystująca możliwości protokołu do tworzenia produktów wspierających rozwój DAO. Ich głównym osiągnięciem jest Zodiac – zestaw narzędzi, integrujących funkcje DAO z Gnosis Safe w celu zwiększenia decentralizacji.
Jak zatem widać, obecnie Gnosis jest raczej ekosystemem złożonym z wielu autonomicznych części, niż pojedynczą platformą. Być może to przesada, ale wygląda na to, że celem Gnosis jest stworzenie lepszej od oryginału kopii ekosystemu Ethereum. Z tego powodu obecnie to rozwój blockchaina wysuwa się na prowadzenie. Platforma predykcyjna zaś powoli odchodzi w niepamięć, choć takie rozwiązania jak tokeny warunkowe czy aukcje nadal są wspierane.
Gnosis Chain
Gnosis Chain jest łańcuchem opartym na Ethereum Virtual Machine. Jego główne cechy to:
- szybkie transakcje (5 sekund) i niskie opłaty (50 000 transakcji za 1$),
- własny stablecoin xDAI do obsługi transakcji,
- kompatybilność z innymi sieciami opartymi na EVM,
- szybko rozwijający się ekosystem,
- duże wsparcie społeczności.
Każdy kontrakt, działający w sieci głównej Ethereum, może zostać przeniesiony do łańcucha Gnosis, przykładem może tu być implementacja platformy Curve. Koszty transakcyjne są zminimalizowane, a wszystkie opłaty i transakcje są opłacane jednym tokenem (stablecoin xDAI, pegowany do DAI).
Łańcuch intensywnie się rozwija. Priorytetem jest obecnie doskonalenie odpornej na cenzurę warstwy bazowej, która jednocześnie ma zarabiać na siebie. Założeniem jest daleko posunięta decentralizacja łańcucha. Obecnie w sieci funkcjonuje przeszło 100 000 kont użytkowników i około 600 węzłów, zaś docelowo planowane jest posiadanie co najmniej 1 węzła w każdym kraju.
Platforma pomaga w rozwoju łańcucha, zachęcając do uruchamiania własnych węzłów, walidujących transakcje w sieci. Wspiera zakup urządzeń DAppNode, umożliwiając utworzenie na 1 serwerze nawet 4 kont walidatora i to bez potrzeby wcześniejszego zakupu GNO. Brzmi to dobrze, niestety próg wejścia jest relatywnie wysoki dla przeciętnego użytkownika (2500 dolarów za sprzęt).
Dookoła Gnosis
Istotną rolę w projekcie pełnią rozwiązania, służące tworzeniu coraz lepszych DEXów. Z tego powodu protokół nawiązał współpracę z platformą Balancer, jednym z czołowych projektów DeFi. Ta współpraca i utworzenie dedykowanej puli płynności pozwoli maksymalnie wykorzystać możliwości Gnosis Protocol V2 (ochrona MEV, agregacja zleceń).
Współpracę nawiązano także z Maker DAO, w jej efekcie token GNO stał się zabezpieczeniem akceptowanym przez tę platformę. Kolejną platformą działającą na łańcuchu jest Pocket Network, używający Gnosis do obsługi popularnej gry blockchain Dark Forest.
Ponieważ Gnosis wspiera inicjatywy środowiska Ethereum, zaangażowana jest w wiele inicjatyw społecznościowych. Wspiera funkcjonowanie Open Ethereum (klient ETH), FullNode (centrum rozwoju) czy organizuje DappCon (cykl konferencji).
Kryptowaluta GNO
GNO jest tokenem ERC-20, funkcjonującym w ekosystemie Ethereum i w tej postaci notowanym na giełdach. Niezależnie od tego, jest on również wykorzystywany jako natywny token łańcucha Gnosis Chain.
Do niedawna maksymalna podaż tokenów GNO wynosiła 10 milionów, zaś 8 milionów z nich było kontrolowanych przez Gnosis DAO. Społeczność zdecydowała o spaleniu większości z nich, jednak okazało się to niemożliwe, gdyż są one zablokowane na okres 8 lat. Tak więc formalnie nadal całkowita podaż to 10 milionów GNO, jednak zgodnie z wolą DAO 7 milionów tokenów zostanie spalonych, gdy tylko stanie się to możliwe. Pozostaną zatem 3 miliony tokenów.
Cała podaż GNO została jednorazowo wygenerowana podczas startu projektu. Główne funkcje tej waluty to:
- udział w zarządzaniu projektem poprzez składanie propozycji i głosowania,
- zabezpieczanie Gnosis Chain poprzez stakowanie GNO na tym blochchainie.
Przez jakiś czas w protokole funkcjonował również token OWL, stablecoin używany do regulowanie opłat transakcyjnych, został on jednak wycofany z użycia.
Jak i gdzie kupić kryptowalutę Gnosis?
GNO jest na rynku od 5 lat, mimo to liczba rynków, na których jest notowany, nie jest specjalnie duża. Największe obroty wykręca Huobi, za nim plasują się AscendEX i Uniswap, dopiero na dalszych miejscach znajdziemy Binance, Coinbase czy Gate.io. Obroty są relatywnie niewielkie – 1-2 miliony dolarów dziennie nie stanowią nawet 1% kapitalizacji. Najchętniej wybierane pary walutowe to GNO w połączeniu z USDT i WETH. Na Binance natomiast możesz kupić tą kryptowalutę nawet za złotówki.
Jako token ERC-20 kryptowalutę Gnosis przechowamy prawie wszędzie, najbezpieczniej w portfelach hardware, na przykład Ledger czy Trezor. Jeśli chcemy jej użyć na łańcuchu Gnosis Chain, musimy skorzystać z mostu Omni Bridge. Uwaga – jak dotąd most ten jest jednokierunkowy!
Gnosis – opinie, fakty, ciekawostki
Dobra opinia o Gnosis ma pokrycie w faktach. Projekt przeszedł cztery audyty, zaś największa nagroda wypłacona w programie Bug Bounty wyniosła 100 tysięcy dolarów.
ICO projektu było jednym z najszybszych w historii. Kilka minut wystarczyło na zgromadzenie do dziś robiącej wrażenie sumy 250 000 ETH.
Gnosis Chain cały czas utrzymuje daleko posuniętą zgodność z Ethereum. Podczas wpłaty 1 GNO na łańcuch zostaje ono automatycznie zamienione na 32 mGNO, wymagane do uruchomienia walidatora, podobnie jak 32 ETH na Ethereum 2.0
Projekty krypto uruchamiane są zarówno przez idealistów, chcących użyć technologii do rozwiązywania problemów, jak i cyników, dążących jedynie do wzbogacenia się. Gnosis niewątpliwie należy do pierwszej grupy, a to podejście, w połączeniu z aktywną społecznością i solidną bazą finansową, rysuje jasne perspektywy na przyszłość.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.