logo

Odkrywamy sekrety Keep Network (KEEP). Opis projektu

xtb - zlatan ibrahimović

Keep Network to doświadczony zawodnik na rynku krypto. Przeżył krach 2017, ponieważ miał pomysł na siebie, dobry zespół i mocne wsparcie. Czy zdąży rozkwitnąć przed następną bessą?

Logo kryptowaluty Keep Network

Kurs Keep Network
(KEEP/PLN)

0,43 PLN

(0,11 USD)

Zmiana ceny (24h)

8,94% (+0,035 PLN)

Ranking

603

1h

7,80%

24h

8,94%

7d

-14,92%

14d

-3,33%

30d

16,56%

200d

-28,53%

1y

27,33%

Kapitalizacja

60 619 744 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

8,94%

Max cena (24h)

0,12 USD

Min cena (24h)

0,099 USD

Wolumen (24h)

1 389 USD

Historyczne maksimum

6,10 USD (2020-05, -98,19%)

Ilość w obrocie

549 716 300 KEEP

Ilość maksymalna

1 000 000 000 KEEP

Strona projektu: keep.network

Ostatnia aktualizacja 2024-10-05 08:00

Wykres kryptowaluty Keep Network


Co to jest Keep Network?

Keep Network (KEEP) logo male

Keep Network to rozwiązanie, które w założeniu miało na celu łączenie publicznych łańcuchów bloków z prywatnymi danymi. Dane medyczne, ocena kredytowa, zeznania podatkowe… Czasami musimy przekazać komuś takie informacje, zdecydowanie jednak wolimy, aby nie były one szeroko dostępne w sieci. Keep Network umożliwia wykorzystywanie tych danych bez narażania ich bezpieczeństwa i poufności. Są przechowywanie poza łańcuchem, udostępniane za zgodą użytkownika oraz chronione dzięki szyfrowaniu metodą obliczeń wielostronnych (sMPC).

Matt Luongo i Corbin Pon założyli Keep Network w 2017 roku. Wcześniej, w 2014 roku, byli oni założycielami platformy Fold, ułatwiającej używanie Bitcoina w codziennych płatnościach. Keep Network wspierają silni partnerzy – Andreessen Horowitz, Polychain Capital, Fenbushi Capital i Paradigm.

Jak to działa?

Keep Network pracuje w oparciu „kontenery danych”, zlokalizowane poza łańcuchem i nazywane Keeps. Umożliwiają one smartkontraktom interakcję z tymi danymi, zachowując możliwości kontroli transakcji.

Sieć funkcjonuje dzięki operatorom węzłów. Potrzebują oni tokenów KEEP do obsługi transakcji przechowywania danych i zarządzania nimi, otrzymując w zamian za opłatę za usługę. Są oni wybierani losowo, a stosowany model stakingu z możliwością utraty stawki zachęca do ich uczciwego zachowania. System gwarantuje, że operatorzy węzłów nie mogą dekodować i wykorzystywać prywatnych danych, które przechowują.

Pierwotne plany firmy zakładały obsługę wielu rodzajów danych. Ostatnio jednak zespół skupił się na obsłudze jednego, konkretnego rozwiązania, łączącego prywatność z decentralizacją – tBTC.

tBTC – klucz do przyszłości Keep Network

Ten pierwszy realny przypadek użycia Keep Network, to nie wymagający polegania na pośrednikach most pomiędzy łańcuchami Bitcoin i Ethereum. Dzięki niemu BTC jest reprezentowany przez token ERC-20, otwierając możliwości użycia Bitcoina w świecie DeFi, opartym na Ethereum.

Użytkownicy, którzy chcą wybić tBTC, wpłacają Bitcoina na adres, kontrolowany przez grupę kilku sygnatariuszy. Deponenci nie muszą się obawiać – zanim sygnatariusze zostaną dopuszczeni do gry, muszą złożyć zabezpieczenie przewyższające wartość, którą dostają pod opiekę. Kontrakt automatycznie wybija tBTC (w formacie ERC-20) i wysyła go deponentowi, a oryginalny BTC pozostaje pod kontrolą sygnatariuszy jako zastaw. Jeśli chcemy wyjść z powrotem do Bitcoina, proces jest odwracany.

Po co takie zabawy? Cóż, BTC ma kapitalizację dwa razy większą niż ETH, jednak słabo rozwinięte DeFi nie daje jego posiadaczom szans na zyski, możliwe w systemie Ethereum. Potrzeba łatwego przeniesienia BTC na inny rynek sama się więc narzuca.

Złe dobrego początki

Skoro BTC przeniesiony w sposób zdecentralizowany wydaje się świetnym pomysłem, powinien on notować rosnące obroty, a kurs Keep Network przebijać sufit. Jak to wygląda w praktyce?

Niestety, nie tak różowo. tBTC uruchomiono w sieciach głównych Ethereum i Bitcoin w maju 2020 r., jednak luka w kodzie źródłowym, wykryta po uruchomieniu, skłoniła zespół do wstrzymania akcji. Po ponownym przetestowaniu aplikacji, tBTC zadebiutował po raz drugi we wrześniu 2020 r.

Aby wzmocnić swoją wiarygodność, platforma przeszła kilka audytów m.in. Consensys czy Trails of Bits. Sporo firm, takich jak Synthetix, TokenSoft czy Aragon zadeklarowało też, że planują użycie tBTC jako mostu BTC-ETH w swoich systemach. Mimo to użytkownicy wydają się zniechęceni pierwszą wpadką. Liczba BTC zdeponowanych w łańcuchu Keep Network to około 800, podczas gdy król branży, czyli wBTC, ma ich prawie ćwierć miliona.

Jest to spowodowane nie tylko nieufnością użytkowników, ale i ograniczeniami użytej technologii. Aby rozwiązać te problemy, Keep zdecydował się na wprowadzenie tBTC v2. Nowa wersja zwiększa bezpieczeństwo, poprawia możliwość skalowania oraz ułatwia proces konwersji Bitcoina.

Kryptowaluta Keep Network (KEEP)

KEEP to natywny token sieci, niezbędny jej użytkownikom. Zasila on sieć i obsługuje wszystkie jej aplikacje. Ma charakter użytkowy, a rodzaj korzyści, jakie może dać użytkownikom, zależy od kwoty, która została zaangażowana w sieć.

Podstawowe funkcje tokena KEEP:

  • staking: użytkownicy mogą blokować tokeny KEEP, aby pomagać w zabezpieczeniu sieci,
  • aktywne uczestnictwo: posiadacze większej ilości tokenów mogą uruchamiać węzły i zdobywać nagrody sieciowe,
  • zarządzanie: posiadacze kryptowaluty mogą decydować o kierunkach rozwoju sieci.

binance futures - poradnik oraz opinie

Całkowita podaż tokenów wynosi 1 miliard, z czego na rynku jest obecnie nieco powyżej połowy.

Największa fuzja w dziejach krypto

W Keep Network pracują bystrzy ludzie. Kiedy stwierdzili, że jednym z ich czołowych konkurentów w dziedzinie przetwarzania poufnych danych jest firma NuCypher, postanowili rozwiązać ten problem. Po negocjacjach obie platformy zdecydowały się na połączenie swoich sieci, aby poprawić decentralizację i bezpieczeństwo oraz wzajemnie wzmocnić swoje słabe strony. Uzgodniono, że NuCypher wejdzie na rynek tokenizowanych Bitcoinów, zaś Keep Network będzie korzystać z większej sieci byłego konkurenta.

Docelowo nastąpi pełna integracja protokołów, choć na razie obie spółki pozostaną odrębnymi podmiotami i zachowają osobne tokeny. Finalnie jednak wszyscy operatorzy węzłów Keep i NuCypher będą wykonywać dokładnie te same zadania w jednej sieci.

Hybryda, powstała w wyniku połączenia będzie używać nazwy Keanu, a sama fuzja protokołów jest pilnie obserwowana w środowisku, jako ewentualny model do naśladowania.

Jak i gdzie kupić Keep Network (KEEP)?

Firma jest poważna, notowana jest więc na poważnych giełdach: Coinbase, Kraken. Waluta wymiany to w większości USDT, z niewielkimi wolumenami dostępnymi za BTC i BUSD (Coinbase preferuje fiat: USD).

Token występuje w formacie ERC-20, do przechowywania go wystarczy nam więc dowolny portfel krypto, zarówno zimny jak i gorący. Aby przenieść swoje tokeny do Keep Network, wystarczy podłączyć portfel na stronie, podobnie jak w Uniswap. Akceptowane są Metamask, Ledger oraz Trezor, a także inne, jeśli obsługują rozwiązanie WalletConnect.

Keep Network – opinie, fakty, ciekawostki

W opinii Keep Network, w ciągu najbliższych 3-5 lat co najmniej 10% Bitcoina będzie sztywno powiązane z Ethereum. Oznacza to, że rynek tokenizowanych BTC wzrośnie minimum 5 razy. Jest się o co bić.

Założyciel platformy, Matt Luongo, jest również dyrektorem generalnym firmy Thesis (Fold, Saddle). Firma współpracuje m.in. z siecią Visa, aby przyspieszyć adopcję Bitcoina na rynku detalicznym.

Nowa sieć, powstająca z połączenia Keep Network i NuCypher będzie nosiła nazwę Keanu. Oprócz oczywistego połączenia nazw dotychczasowych platform, nazwa mocno kojarzy się z głównym bohaterem filmu Matrix (Keanu Reeves).

Platforma Keep Network pracuje w trybie stealth. Mało kto o niej wie, nie gości na czołówkach serwisów krypto, rozwija się powolutku. Czy zaskoczy nas nagłym wzrostem? Trudno powiedzieć, ale na pewno warto obserwować ilość tBTC na rynku. Jeśli ta znacząco wzrośnie, cena KEEP podąży zaraz za nią.


Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
etoro
Sprawdź
51% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
logo tms
Sprawdź
75% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Zostań redaktorem serwisu GieldoMania.pl

pekao

XTB IKE

Binance - kod rabatowy -20%