OKB bardzo chciałoby zostać drugim BNB. Do tego droga jeszcze daleka, ale potencjał zdecydowanie jest. Gdyby tylko założenia projektu, nazwy produktów i tokenomika były odrobinę bardziej przejrzyste…
Kurs OKB
(OKB/PLN)
172,02 PLN
(44,22 USD)
Zmiana ceny (24h)
0,32% (+0,55 PLN)
Ranking
50
1h
-0,05%
24h
0,32%
7d
-1,67%
14d
10,58%
30d
9,99%
200d
-13,26%
1y
-21,38%
Kapitalizacja
2 653 837 281 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
0,24%
Max cena (24h)
44,62 USD
Min cena (24h)
43,38 USD
Wolumen (24h)
8 627 257 USD
Historyczne maksimum
73,80 USD (2024-03, -40,08%)
Ilość w obrocie
60 000 000 OKB
Ilość maksymalna
235 957 685 OKB
Strona projektu: www.okx.com
Ostatnia aktualizacja 2024-11-21 11:21
Wykres kryptowaluty OKB
Co to jest OKB?
OKB to natywny token giełdy OKX, uruchomiony w marcu 2018 roku i dający swoim posiadaczom finansowe przywileje – podobnie, jak opisywany niedawno LEO Token. OKB zadebiutował jako token ERC-20, działający w sieci Ethereum. W lutym 2020 r. OKX ogłosił uruchomienie własnej publicznej sieci OKChain (obecnie OEC).
Zgodnie z dokumentacją, 30% przychodów z opłat za usługi giełdy OKX trafia pośrednio do posiadaczy tokenów.
Dwa słowa o tokenach giełdowych
OKB nie jest wyjątkiem – tokeny giełdowe weszły na rynek szturmem. Emitowane przez giełdy kryptowalut, stały się częstym sposobem finansowania ich rozwoju. Tworząc je i sprzedając, firmy były w stanie pozyskać spory kapitał. Aby inwestorzy chcieli je kupować, ich posiadaczom zagwarantowano rozmaite bonusy. Obniżenie opłat transakcyjnych, udział w przychodach z giełdy, airdropy czy udział w głosowaniach – wszystko, byle przyciągnąć klienta. Niektóre giełdy deklarują nawet wykup i spalanie tokenów, dzięki czemu ich ilość w obrocie maleje.
Wartość tokenów giełdowych jest więc kombinacją ich użyteczności i (często) szybkości spalania. Użyteczność tworzy popyt, a spalanie zmniejsza podaż. Oba te czynniki mocno wpływają zainteresowanie inwestorów.
Twórca OKB: giełda OKX
OKX (do stycznia 2022 r. nosząca nazwę OKEx) to naprawdę duża giełda krypto. Ma pewne miejsce w Top 10 giełd z największym wolumenem, czasem udaje jej się nawet trafić do pierwszej trójki. Sama wielkość obrotu kontraktami futures na Bitcoina potrafi przekroczyć 1 miliard dolarów dziennie. Coingecko ocenia bezpieczeństwo OKX na 10, czyli tak samo jak Binance, Coinbase czy FTX.
Giełda oferuje setki par tokenów i sporo możliwości: handel spot, margin, futures, swapy, pożyczki, staking czy mining. Obsługuje ok. 20 milionów użytkowników w ponad 100 różnych krajach, pozwala na handel również przez aplikację mobilną.
OKX jest członkiem OK Group, firmy technologicznej założonej w 2013 roku. Grupa skupia kilka powiązanych projektów i instytucji. Ważną rolę pełni blockchain OEC (ex OKChain), odpowiednik BSC giełdy Binance. Następny jest OKX Blockdream Ventures, fundusz inwestycyjny wspierający nowe projekty. Kolejny to OKX Cloud, umożliwiający traderom budowę własnych rynków w oparciu o platformę.
Jak widać oferta jest duża i kompleksowa, daleka od modelu „giełda-krzak”, choć firma z powodów prawnych nie jest np. obecna w USA.
Kryptowaluta OKB – przypadki użycia
Wg strony projektu, OKB ma cztery główne zastosowania:
- Obniżenie opłat handlowych. Użytkownicy mogą korzystać ze zniżek na opłaty transakcyjne zgodnie z ilością posiadanych tokenów. Maksymalny poziom zniżek to 40%.
- Generowanie dochodu pasywnego. Platforma OKX Earn daje spory wybór możliwości inwestycyjnych, jak staking, dostęp do rynku pożyczkowego czy usługi DeFi innych firm. Odsetki naliczane i wypłacane są na platformie.
- Dostęp do serwisu JumpStart. Jest to launchpad, dający możliwość wczesnego zainwestowania w wybrane projekty. W zamian za stakowanie OKB, użytkownicy otrzymują ich tokeny.
- Możliwość dołączenia do ekosystemu OEC (dawniej OKChain). Jest to formalnie niezależny od OKX blockchain open source, który pozwala użytkownikom na uruchamianie własnych dApps. Posiada osobny token o nazwie OKT.
Tokenomika
OKX ma pewne trudności z jasnym przedstawianiem swoich pasywów i aktywów, można się pogubić choćby w zmieniających się nazwach różnych projektów. Tokenomika OKB nie jest tu wyjątkiem.
Zgodnie z dokumentacją, smartkontrakt przewidywał utworzenie 1 miliarda tokenów OKB, total supply wynosi jednak obecnie 300 milionów. Pierwotny plan zakładał wyemitowanie dodatkowych 700 milionów w roku 2022 i podzielenie pomiędzy początkowych inwestorów, założycieli, fundację i społeczność.
Później jednak OKX zdecydowało się na spalenie tych 700 milionów OKB. Istotnie, Etherscan pokazuje obecnie Max Supply na poziomie 300 milionów. Wg statystyk w obiegu jest 260 milionów tokenów… choć niektóre źródła szacują tę liczbę na zaledwie 60 milionów.
OKB regularnie spala wyemitowane tokeny, aby zmniejszyć podaż. Na ten cel wykorzystywana jest część dochodu z opłat za handel spot na platformie. Tokeny spalane są co 3 miesiące. Obecnie na martwym adresie zgromadzonych jest 40 milionów tokenów, co świadczy, że w tej części OKB wypełnia swoje obietnice.
Konkurencja na rynku
Jak wspominaliśmy, OKB nie jest jedyną giełdą, aktywnie promującą swój token. Ważniejsi z jej konkurentów to:
- Binance (BNB). Największa na świecie giełda krypto. Jej waluta służy do płatności, opłat transakcyjnych, zakupów na launchpadzie itd. Docelowo zamierza spalić 50% wyemitowanych tokenów BNB. Jest to najpoważniejszy konkurent OKB.
- Huobi (HT). Silna giełda z chińskimi korzeniami. Token używany jest w ekosystemie Huobi, dając zniżki opłat, dostęp do nowych projektów oraz możliwość głosowania.
- KuCoin (KCS). Giełda ciut mniejsza od konkurencji, ale szybko rosnąca, skupiona na projektach we wczesnej fazie rozwoju. Ważną cechą jest to, że KuCoin aż 50% przychodów z opłat transakcyjnych przeznacza na nagrody dla posiadaczy swoich tokenów.
Oprócz wymienionych wyżej, warto wspomnieć jeszcze o platformie Cronos (ex Crypto.com) i jej tokenie CRO.
Jak i gdzie kupić kryptowalutę OKB?
Nikogo nie powinno dziwić, że największym rynkiem tokena OKB jest macierzysta giełda OKX. Ba, zapewnia ona 90% obrotu! Jest to zrozumiałe, ponieważ duże giełdy z zasady nie listują tokenów konkurencji. Jeśli jednak nie mamy konta na OKX, zamiast Binance musi wystarczyć nam BitMart, AAX albo Hotbit. Do zakupów najłatwiej będzie użyć USDT, ewentualnie BTC, ETH lub ETC.
Tokeny OKB możemy przechowywać przy użyciu Metamask, jeśli jednak wolimy inne opcje, także nie będzie problemów. Guarda, Coin98, Coinomi czy Lumi spełnią nasze oczekiwania, podobnie jak Ledger czy Trezor. Strona platformy rekomenduje też mniej znane portfele swoich partnerów, np. Bitpie czy Cobo.
OKB i OKX – opinie, fakty, ciekawostki
Opinia rynku o OKB znacząco wzrosła, gdy platforma zawarła duży kontrakt z mistrzami Premier League, Manchester City. Warunki nie zostały ujawnione, ale źródła twierdzą, że umowa opiewa na wiele milionów dolarów rocznie.
OKX ma swoje problemy. W październiku 2020 r. giełda była zmuszona zawiesić wszystkie wypłaty użytkowników. Okazało się, że dysponujący niezbędnym kluczem prywatnym założyciel OKX przebywa w areszcie i jest przesłuchiwany przez policję.
Główna witryna platformy (OKX) dostępna jest w języku polskim, podobnie jak większość podstron. Mała rzecz, a cieszy.
Kryptowaluta OKB nie wzbudza może bicia serca – ot, zwykły token użytkowy giełdy. Mimo to warto rozważyć posiadanie go w swoim portfelu – jeśli giełda będzie się nadal rozwijać, stosunek podaży i popytu powinien zmieniać się w pożądanym przez inwestorów kierunku.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.