logo

Jak działa OMG Network (OMG)? Przewodnik po projekcie

xtb - zlatan ibrahimović

Ethereum to świetny blockchain, dochodzi jednak do kresu swoich możliwości. Wprawdzie ostatnie spadki na rynku krypto nieco go odciążyły, ale najbliższa hossa znów spowoduje problemy. W tej sytuacji przyjazną dłoń wyciąga OMG Network.

Logo kryptowaluty OMG Network

Kurs OMG Network
(OMG/PLN)

1,15 PLN

(0,30 USD)

Zmiana ceny (24h)

0,10% (+0,0011 PLN)

Ranking

838

1h

0,09%

24h

0,10%

7d

8,14%

14d

17,10%

30d

12,10%

200d

-54,29%

1y

-53,62%

Kapitalizacja

41 500 126 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

0,14%

Max cena (24h)

0,30 USD

Min cena (24h)

0,28 USD

Wolumen (24h)

5 675 616 USD

Historyczne maksimum

25,62 USD (2018-01, -98,84%)

Ilość w obrocie

140 245 398 OMG

Ilość maksymalna

140 245 398 OMG

Strona projektu: omg.network

Ostatnia aktualizacja 2024-11-21 10:18

Wykres kryptowaluty OMG Network


Co to jest OMG Network?

OMG Network - logo małe

Historia OMG zaczyna się od firmy o nazwie OmniseGo. Omnise to firma przetwarzająca płatności, założona w 2013 roku. Można rzec, wschodnioazjatycki PayPal. Aby zwiększyć szanse rozwoju i obniżać koszty, kilka lat temu zaczęła badania nad zastosowaniami blockchaina. Firmie udało się nawet zainteresować swoimi pomysłami Vitalika Buterina, twórcę Ethereum.

Start projektu, w postaci ICO tokena, miał miejsce w czerwcu 2017 r. Za 25 mln dolarów sprzedano 65% podaży. Kryptowaluta OMG stała się modnym tematem rozmów, mając być jednym z pierwszych projektów Proof of Stake, dużo przed takimi tuzami jak Tezos czy Cardano. Cena OMG biła rekordy.

Potem zaczęły się schody. Firma ewidentnie nie doceniła skali tego, co próbowała zbudować. Zawalano kolejne terminy i łamano obietnicę za obietnicą. Beznadziejna polityka informacyjna dołożyła swoje. Nic się nie udawało. Wielu postawiło krzyżyk na projekcie, a OmniseGo stał się w świecie krypto synonimem porażki. Zapanował marazm.

W roku 2020 wydarzył się cud. W wyniku serii przejęć projekt trafił pod skrzydła Enya.ai. To poważna firma, największy dostawca bezpiecznych obliczeń wielostronnych na świecie, obsługujący miliony użytkowników.

Nastąpiła zmiana marki z OmniseGo (firma macierzysta nadal istnieje) na OMG Network. Firma zaczęła nowy rozdział.

Po co komu Layer 2?

Nauczona doświadczeniami, firma zamiast szumnych haseł, postawiła sobie jeden cel. Zostać topowym rozwiązaniem Layer 2 dla Ethereum. Temat obecnie modny i gorący, sieć ta bowiem padła ofiarą własnego sukcesu. Tak wielu ludzi z niej korzysta, że jest ona skrajnie niewydolna i droga w użyciu.

Pomysłem OMG na odciążenie sieci jest przejęcie części jej pracy. Do tego chce to zrobić, nie poświęcając bezpieczeństwa, zapewnianego przez łańcuch Ethereum. Swoje rozwiązanie stara się głęboko zintegrować z tym ekosystemem, by dziedziczyć zaufanie do niego.

Aby tego dokonać, rozwija rozwiązanie o nazwie Plasma.

Plasma jako cudowny lek

Plasma to właściwie łańcuchy bloków, zbudowane na innym, istniejącym łańcuchu. Zestaw inteligentnych kontraktów, które działają na szczycie łańcucha głównego (np. blockchaina Ethereum).

OMG wybrał i zaadaptował wersję Plasmy – More Viable Plasma – w celu zwiększenia przepustowości. Sieć wybiera transakcje, łączy je, kompresuje w jedną i weryfikuje w łańcuchu podrzędnym sieci OMG. Następnie ten łańcuch zwraca transakcje do Ethereum, w celu potwierdzenia ich w łańcuchu głównym.

O ile obecna wydajność blockchainu Ethereum jest ograniczona do 14-20 TPS (transakcji na sekundę), to OMG może przetworzyć dziś około 4000 TPS. Nieźle! A koszty transakcyjne wynoszą jedną trzecią tego, co wynosiłyby na Ethereum, ponieważ opłaty są uiszczane za łączny pakiet transakcji, zamiast za każdą transakcję osobno.

Bardzo istotne jest, że sieć Ethereum zachowuje ostateczność przy zatwierdzaniu transakcji, a ​​środki stron transakcji nigdy nie opuszczają sieci ETH. Użytkownicy zawsze będą mogli odzyskać swoje fundusze. Nawet jeśli operator sieci OMG Network chciałby je zdefraudować, nie ma takiej możliwości.

Dla porządku wspomnijmy, że obok Plasmy i OMG, firma pracuje również nad projektem o nazwie OMGX. Ma to być szybka platforma dla smart kontraktów, tzw. Optimistic Rollups, uzupełniająca wcześniejsze rozwiązania.

Przyszłość projektu OMG

Mimo tych osiągnięć, przyszłość kryptowaluty OMG nie musi być różowa. W tej chwili na rynku walczy o uzyskanie przewagi około 50 projektów, które chcą się docelowym rozwiązaniem Layer 2 dla Ethereum. Najpoważniejszymi konkurentami OMG w tym wyścigu są:

  • Polygon (MATIC) – już używany przez Sushiswap, Aavegotchi, Chain Games itp.
  • Loopring (LRC) – ma ciekawą funkcję Loopring Pay, umożliwiającą darmowe transfery
  • ZKSwap (ZKS) – umożliwia giełdom wykonywanie swapów z zerowymi opłatami za gaz i wielką skalowalnością
  • Skale (SKL) – przenosi przetwarzanie do łańcuchów bocznych, których może być nieograniczona ilość

Niezależnie od tego, cały czas trwają prace nad Ethereum 2.0, opartym o Proof of Stake. Właściwie aktualizacja Ethereum do wersji 2.0 jest już w toku. Ponieważ jednak jest to podobne do wymiany kół w jadącym samochodzie, nie da się tego zrobić szybko ;). Tym niemniej prace trwają i prędzej czy później nowa, wydajna sieć Ethereum stanie się dostępna. Docelowo może osiągnąć nawet wydajność 100.000 TPS. Czy będziemy jeszcze wtedy potrzebować rozwiązań Layer 2? Może tak, może nie…

binance futures - poradnik oraz opinie

Na koniec – kwestia kosztów. Wprawdzie rachunek na 10 dolarów to znacznie mniej niż 30, ale są już kryptowaluty, w których wysłanie środków nie kosztuje nic. Nie obsługują one ekosystemu Ethereum, ale sytuacja na rynku zmienia się tak szybko, że warto wziąć to pod uwagę.

Kryptowaluta OMG

Token OMG ułatwia płynne działanie i bezpieczeństwo ekosystemu. W założeniu jest używany do stakowania, aby zabezpieczyć sieć w modelu Proof of Stake. Możemy postawić swoje tokeny, aby uruchomić węzeł walidacyjny w sieci i zarabiać (obecnie niewiele – ok. 2% rocznie). Ten model zabezpieczania sieci zachęca do uczciwego zachowania, ponieważ bad boys w rezultacie tracą swoją stawkę.

Token ma maksymalną podaż 140 milionów. Wokół tej liczby jest jednak pewna niejasność, bo eksplorator bloków sieci OMG nie potwierdza ilości tokenów w obiegu.

Jak i gdzie kupić OMG Network?

Kryptowaluta OMG Network jest szeroko znana na rynku. Największe wolumeny notuje oczywiście Binance, po nim lokują się HitBTC, Bitcoin.com Exchange czy OKEx. Popularną walutą wymiany jest USDT, akceptowane na większości giełd. Inną możliwością jest wymiana BTC, ETH czy po prostu USD.

Token jest wybity w standardzie ERC-20, co oznacza że kryptowaluta OMG Network jest obsługiwana przez większość portfeli. Najbezpieczniejszy będzie oczywiście portfel sprzętowy, np. Ledger lub Trezor. Możemy jednak użyć także dowolnego portfela przeznaczonego dla ekosystemu Ethereum, np. Eidoo, Exodus czy Trust Wallet.

OMG Network – opinie, fakty, ciekawostki

Rozwiązania Layer 2 aktywnie wspiera Vitalik Buterin, pisząc na Twitterze: „więcej osób powinno akceptować płatności bezpośrednio przez ZKsync/Loopring/OMG”. Znacząco wzmocniło to pozytywną opinię o tych projektach.

Globalne opłaty za używanie blockchaina Ethereum wynoszą dziś 5 milionów dolarów dziennie, kilka miesięcy temu przekraczając nawet 20 milionów. Jest się o co bić…

Oprócz niechlubnej historii, jednym z powodów rebrandingu były ciągłe pomyłki użytkowników sieci OmniseGo. Omnise to bowiem japońskie słowo oznaczające sklep, adekwatne dla początkowej działalności firmy, ale nie dla kryptowaluty.

OMG jak Feniks odrodziło się z popiołów. Czy jednak przetrwa, mimo morderczej konkurencji i wejścia Ethereum 2.0? Nie wiadomo. Chyba, że ponownie zmieni swój kurs, jak udało mu się to zrobić w przeszłości.


Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *