logo

Opis Ontology (ONT): projekt blockchain z dużym potencjałem

xtb - zlatan ibrahimović

Ontology ma jeden cel – chce zwiększyć wiarygodność i bezpieczeństwo naszych danych w Internecie, dzięki zdecentralizowanemu systemowi ich potwierdzania. Firma oferuje naprawdę niezłe rozwiązania. Tylko czy świat już wie, że ich potrzebuje?

Logo kryptowaluty Ontology

Kurs Ontology
(ONT/PLN)

0,99 PLN

(0,26 USD)

Zmiana ceny (24h)

7,74% (+0,071 PLN)

Ranking

314

1h

-0,81%

24h

7,74%

7d

19,56%

14d

35,88%

30d

39,18%

200d

-27,66%

1y

18,97%

Kapitalizacja

231 491 498 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

7,42%

Max cena (24h)

0,26 USD

Min cena (24h)

0,23 USD

Wolumen (24h)

26 672 181 USD

Historyczne maksimum

10,92 USD (2018-05, -97,66%)

Ilość w obrocie

907 697 857 ONT

Ilość maksymalna

1 000 000 000 ONT

Za 100 PLN kupisz 100,77 ONT

Strona projektu: ont.io

Ostatnia aktualizacja 2024-11-23 11:09

Wykres kryptowaluty Ontology


Człowiek w sieci – dylemat ontologiczny

Kryptowaluta Ontology (ONT) - smalllogo

Zanim opiszemy kryptowalutę Ontology, najpierw musimy zrozumieć, czemu ma ona służyć. Od początków korzystania z Internetu mamy bowiem jeden, powracający problem. Przekonać algorytm po drugiej stronie, że my – to my, a nie bot albo oszust. Loginy, hasła, captcha, pytania kontrolne…. Byłoby super, gdybyśmy nie musieli robić tego wciąż od nowa, w dodatku wysyłając gdzieś swoje nazwisko, datę urodzenia czy skan dowodu osobistego. Bo w sumie, kto właściwie ma nasze dane? I co zyskujemy na tym, że jakiś anonimowy agregator, jak na przykład Facebook, przetwarza je, by męczyć nas reklamami? Co prawda są cząstkowe rozwiązania tego problemu, na przykład BAT, nie załatwiają one jednak wszystkiego.

Alternatywą jest uniwersalna sieciowa tożsamość, pozwalająca na logowanie się do wszystkich usług online przy użyciu tylko jednego identyfikatora i dająca kontrolę nad ilością udostępnianych danych. I tu właśnie na scenę wkracza nasz bohater.

Co to jest Ontology?

Ontology Network to publiczny blockchain, stworzony w 2017 roku przez chińską firmę OnChain. Na marginesie – ta sama firma stworzyła NEO, chiński odpowiednik Ethereum.

Celem Ontology jest dostarczanie opartych o blockchain rozwiązań, służących szeroko pojętej weryfikacji tożsamości. Swoją ofertę kieruje nie tyle do pojedynczych użytkowników, co raczej do obsługujących ich korporacji. Zwłaszcza do tych, które dotąd nie używały blockchaina i nie bardzo wiedzą, jak ugryźć temat.

Platforma Ontology została zaprojektowana tak, aby umożliwić firmom używanie łańcucha bloków bez zmiany ich wewnętrznych systemów IT. Co istotne, o ile blockchain Ontology jest otwarty, o tyle na platformie można tworzyć zamknięte łańcuchy zarządzane przez poszczególne firmy.

To logiczne – nikt nie chciałby, żeby jego zapisy podatkowe były dostępne publicznie. Również żaden poważny bank nie pozwoli nikomu z zewnątrz zalogować się do swoich systemów. Istnieją jednak informacje, które trzeba przekazać na zewnątrz i tu właśnie może pomóc Ontology. Na przykład, jeśli występujemy o kartę kredytową, Ontology może wysłać bankowi potwierdzenie – użytkownik Jan Nowak jest tym, za kogo się podaje, mieszka tu i tu, a jego raport z BIK wygląda tak. Oczywiście tylko wtedy, jeśli wcześniej zgodziliśmy się ujawnić takie dane.

Ontology działa zatem jako pomost między światem cyfrowym a fizycznym. Ale skąd wiemy, że można zaufać przekazywanym przez tę sieć informacjom? Dzięki wykorzystaniu mechanizmu konsensusu. Konkretnie, będzie to autorski mechanizm VBFT, bazujący na trzech elementach: Proof of Stake, bizantyjskiej tolerancji błędów (BFT) i weryfikowalnej funkcji losowej (VRF). Nie zagłębiając się w szczegóły, to połączenie zapewnia wiarygodność dostarczonych przez firmę danych.

Elementy składowe platformy

Na ekosystem Ontology składa się kilka osobnych elementów. Najważniejsze z nich to:

  • ONT ID – system identyfikacji użytkowników. Pomaga on zarządzać swoimi danymi i umożliwia potwierdzanie naszej tożsamości.
  • DDXF – protokół wymiany danych, pozwalający na tokenizację danych oraz ich przetwarzanie.
  • ONTO – aplikacja mobilna, rodzaj portfela do zarządzania cyfrową tożsamością, danymi oraz środkami.
  • SAGA – rynek danych, gromadzonych i monetyzowanych za pozwoleniem użytkownika.
  • WING – międzyłańcuchowa platforma DeFi. Udziela pożyczek, korzystając z własnego systemu oceny kredytowej OScore.

Generalnie ekosystem jest przemyślany i kompleksowo pokrywa potrzeby użytkowników w zdalnym zarządzaniu tożsamością i jej wykorzystywaniu w sieci.

Plusy i minusy Ontology

Plusy

  • potencjalnie ogromny rynek, bardzo wiele firm może skorzystać z rozwiązań Ontology,
  • użycie platformy nie wymaga wcześniejszej znajomości blockchain,
  • nawiązane już partnerstwa, m.in. z GoogleCloud, Binance, Aave, 1inch czy OKEx,
  • silny zespół, który pokazał już na co go stać, projektując NEO,
  • unikalny konsensus VBFT, pozwalający przetwarzać dane bezpiecznie i wydajnie ( minimum 5000 TPS).

Minusy

  • powoli rosnąca świadomość użytkowników – jeśli projekt odniesie sukces, to raczej za kilka lat, niż już dzisiaj,
  • związany z tym niewielki rozgłos – projekt znany w branży, ale przeciętny użytkownik w Europie o nim nie wie,
  • konkurencja, np. w postaci ambitnych maluchów jak Everest czy takich gamechangerów, jak protokół HyperLedger,
  • wciąż bardzo silne związki z NEO, sukces Ontology jest w dużej mierze uzależniony od sukcesu tej platformy,
  • kraj pochodzenia projektu to Chiny, które nie kojarzą się ani z aprobatą dla krypto, ani z ochroną prywatnych danych.

Kryptowaluta Ontology (ONT) oraz token użytkowy (ONG)

Kryptowaluta Ontology debiutowała jako token w standardzie NET-5 na platformie NEO. W czerwcu 2018 uruchomiono mainnet i do końca września 2018 r. wszystkie tokeny były już w formacie nowej sieci.

Co ciekawe, moneta nie miała ICO. ONT został wysłany jako airdrop posiadaczom NEO, po 1000 tokenów otrzymali też odbiorcy newslettera sieci.

Tylko 12% kryptowaluty Ontology trafiło do zwykłych użytkowników, podczas gdy 28% zarezerwowano dla partnerów projektu, 15% dla zespołu a 10% dla Rady NEO. Ukazuje to priorytety sieci, gdzie zwykli użytkownicy, choć niezbędni, nie są głównym odbiorcą oferowanych usług.

W sieci Ontology obok ONT, używany jest także drugi token – ONG. O ile ONT służy głównie rozliczeniom między partnerami sieci, zarządzaniu nią oraz może być stakowany, to ONG jest tokenem użytkowym, używanym do płacenia za transfer w sieci (gaz).

binance futures - poradnik oraz opinie

Docelowa podaż ONT jest limitowana i wynosi 1 miliard tokenów. ONG jest generowane w miarę potrzeb i będzie tworzone jeszcze przez ok. 20 lat. Najprostszym sposobem uzyskania tokenów ONG jest stakowanie kryptowaluty ONT.

Gdzie i jak kupić Ontology (ONT)?

Mały konkurs: jaki rynek może oferować największy obrót tokenami chińskiej spółki? Zgadli Państwo, oczywiście Binance. Dzięki giełdom UpBit i OKEx silnie reprezentowana jest także Korea Południowa. Kryptowaluty, ze względu na nietypowy format tokena, nie znajdziemy natomiast na popularnych DEXach w rodzaju Uniswap czy PancakeSwap.

Najczęstszą walutą transakcji jest USDT, potem BTC i ETH. Kryptowalutę Ontology można też kupić za waluty fiat – USD i KRW.

Ponieważ token występuje na własnym mainnecie, nie wystarczy nam pierwszy lepszy portfel krypto. Rozwiązaniem preferowanym jest firmowa aplikacja ONTO, obok przechowywania tokenów dająca także możliwość zarządzania naszą cyfrową tożsamością. Jeśli ograniczamy się do przechowywania monet, wystarczy nam firmowy OWallet. Portfeli mobilnych innych firm mamy spory wybór – Guarda, Exodus, TrustWallet… Moneta jest również wspierana przez portfele sprzętowe Ledger i Trezor, ale co ciekawe, nie przez chińskiej produkcji portfel SafePal.

Ontology – opinie, fakty, ciekawostki

Moją opinię o Ontology znacząco poprawia zasięg ich Twittera – 150 tysięcy obserwujących to jest coś. Niestety, sądzę że Polaków, a nawet Europejczyków, na liście odbiorców jest niewielu…

Dla motywowania aktywnych użytkowników, platforma wdrożyła program lojalnościowy, nagradzający ich NFT, które będzie można zamienić na 50 tokenów sieci. Więcej informacji można znaleźć na firmowym Telegramie.

W maju 2018 r. ONT ocierała się o Top20 projektów o największej kapitalizacji. Jej obecna pozycja to #120. Gdzież są niegdysiejsze śniegi…

Ontology powstało w pewnym konkretnym celu i ten cel konsekwentnie realizuje. Niestety, tym celem nie jest zrobienie z ciebie milionera w ciągu najbliższego pół roku. Za kilka lat ONT może być wielkie – ale w świecie krypto to cała epoka.


Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
74% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
etoro
Sprawdź
51% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
logo tms
Sprawdź
74% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

pekao

XTB MASTERCLASS

XTB IKE

Binance - kod rabatowy -20%