Krótki quiz: czym jest Polygon? Rozwiązanie skalujące dla Ethereum, król sidechainów? Nie tylko. Jeśli przespałeś ostatni rok i poważne zmiany w tym projekcie, spróbujemy nadrobić zaległości.
Kurs POL (ex-MATIC)
(POL/PLN)
1,70 PLN
(0,44 USD)
Zmiana ceny (24h)
1,23% (+0,021 PLN)
Ranking
41
1h
-1,00%
24h
1,23%
7d
15,40%
14d
27,73%
30d
16,96%
200d
-39,72%
1y
-45,51%
Kapitalizacja
3 480 873 537 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
1,32%
Max cena (24h)
0,46 USD
Min cena (24h)
0,42 USD
Wolumen (24h)
422 942 718 USD
Historyczne maksimum
1,29 USD (2024-03, -66,26%)
Ilość w obrocie
7 968 931 297 POL
Ilość maksymalna
10 303 710 865 POL
Za 100 PLN kupisz 58,86 POL
Strona projektu: polygon.technology
Ostatnia aktualizacja 2024-11-21 07:18
Wykres kryptowaluty POL (ex-MATIC)
Początek historii: sieć Matic
Wszystko zaczęło się w roku 2017, epoce Crypto Kitties i kłopotów Ethereum z wydajnością. Jasne stawało się, że blockchain mający przepustowość 15-20 TPS nie poradzi sobie z obsługą milionów transakcji, generowanych przez szybko powstające zdecentralizowane aplikacje (dApps).
Obok wielu innych pomysłów, popularność zdobyła wtedy idea sidechain – równoległego łańcucha, samodzielnie przetwarzającego transakcje i publikującego ich wyniki na Ethereum. Tak na świecie pojawił się projekt Matic.
Od początku jasne było jednak, że koncepcja sidechaina nie jest rozwiązaniem idealnym. Ma on własny zestaw walidatorów, pracujący na rzecz mniejszej sieci, co oznacza większą podatność na ataki niż duże i zdecentralizowane Ethereum. Do tego transfer aktywów między łańcuchem głównym a sidechainem bywa problematyczny i czasochłonny.
Rebranding Matic -> Polygon
Rebranding w 2021 roku był ważnym krokiem w rozwoju projektu. Jego główną przyczyną była nowa wizja sieci oraz rozszerzenie zakresu oferowanych usług. Była to ewolucja z prostego sidechaina do rozbudowanego ekosystemu, obsługującego różne mechanizmy skalowania.
Platforma zaczęła eksperymenty z zk-Rollups i Optimistic Rollups, by stać się rozwiązaniem wszechstronnym. Projekt zamierzał stworzyć platformę, która łączy różne łańcuchy bloków, wychodząc poza Ethereum.
Rebranding pozwolił też na lepsze pozycjonowanie Polygon jako platformy do budowy aplikacji DeFi i NFT. Nowy SDK pozwalał na tworzenie skalowalnych dApps bez konieczności wybierania konkretnej technologii Layer 2. Założeniem było stopniowe przekształcenie ekosystemu Ethereum w organizm wielołańcuchowy.
W miarę jak Polygon rozwijał się, nawiązywał współpracę z wieloma znaczącymi projektami blockchain. Partnerstwa z Chainlink, Aave czy SushiSwap przyczyniły się do wzrostu popularności sieci, zachęcając do integracji wiele platform.
Mimo tych wszystkich zmian tokenem sieci nadal pozostawał MATIC.
Rok 2024: startuje Polygon 2.0
Czas nie stoi w miejscu. Rozwiązania przyjęte przez Polygon trzy lata wcześniej sprawdziły się, ale w międzyczasie pojawiły się inne, nieraz bardziej zaawansowane projekty. Do tego Polygon uległ swoistej fragmentacji, dzieląc się na łańcuchy Polygon PoS i Polygon zkEVM, oraz łańcuchy dedykowane aplikacjom (Polygon Supernet).
Nadszedł czas na ujednolicenie tego bałaganu oraz kolejne zmiany, których cały pakiet nazwano Polygon 2.0.
Założonym celem jest zwiększenie skalowalności i uproszczenie wymiany informacji między łańcuchami za pomocą tzw. Warstwy Wartości. Nowy protokół łączy wszystkie obecne rozwiązanie Polygon z dowodami wiedzy zerowej (ZKP). Dochodzi do tego wprowadzenie nowego tokena (POL) oraz decentralizacja zarządzania.
Te zmiany umożliwią wsparcie nieograniczonej liczby łańcuchów, dzięki czemu interakcja użytkownika z całym ekosystemem Polygon będzie tak płynna, jak działanie na pojedynczym łańcuchu.
W skrócie: Polygon 2.0 to sieć wielu łańcuchów L2 opartych o ZK i połączonych ze sobą.
Słowo klucz: AggLayer
AggLayer to skrót od określenia „zagregowany blockchian”. Ale co to znaczy?
Zgodnie z wyjaśnieniem Polygon, jest to skalowalny ekosystem wielu łańcuchów, który daje dostęp do wspólnej płynności i pełnego przepływu informacji. Pozwala on na transakcje jednym kliknięciem we wszystkich podłączonych łańcuchach, które zachowują jednak całkowitą suwerenność.
Polygon twierdzi, że podejście to zachowuje najlepsze cechy z koncepcji blockchaina monolitycznego (jak Solana) i modularnego (jak Celestia). Zachowuje szybkość jednego i łączy ją z elastycznością drugiego. System pozostaje wydajny i skomunikowany, jednocześnie pozwalając na istnienie wyspecjalizowanych rozwiązań.
Warstwa agregacji (AggLayer) odbiera dowody transakcji z połączonych łańcuchów, weryfikuje je i rozlicza na Ethereum. Nie muszą to być łańcuchy Polygon – może dołączyć każdy łańcuch kompatybilny z EVM, jak Arbitrum czy Fantom. Zachowują one niezależność i korzystają z własnych mechanizmów konsensusu, jednocześnie łatwo komunikując się z innymi łańcuchami.
Cytat ze strony: podobnie jak TCP/IP zjednoczył internet, Polygon AggLayer ma na celu zjednoczenie Web3 poprzez integrację wielu łańcuchów L1 i L2 w jedną sieć zabezpieczoną ZK.
Brzmi to świetnie, choć jest nieco podobne do rozwiązań znanych np. z Polkadot. Różnica polega głównie na większym stopniu niezależności łańcuchów, nie muszących ściśle polegać na ograniczonych zasobach AggLayer.
AggLayer zapewnia łatwą i bezpieczną zamienność aktywów między łańcuchami oraz pozwala na komunikację między nimi przy minimalnych opóźnieniach. Dzięki ujednoliconemu mostowi, tokeny mogą pojawiać się jako natywne (nie opakowane) w dowolnym innym łańcuchu.
AggLayer zaś jest nie tyle odpowiedzialny za koordynację między łańcuchami, ale za zapewnienie warunków, aby mogły to zrobić samodzielnie.
Zmiany, zmiany, zmiany
Główna sieć projektu, sidechain Polygon PoS, zostanie uaktualniony do L2 opartego na ZK Validium. Powinno to poprawić wydajność przetwarzania i skalowalność platformy.
Validium generuje dowody wiedzy zerowej podobnie jak rollupy ZK, jednak w przeciwieństwie do nich nie przechowuje danych w głównym łańcuchu Ethereum.
Zmianom podlegać będzie także już istniejący rollup oparty o zkEVM. Obecnie jest on zgodny z EVM typu 3, docelowo będzie to typ 2, oferujący większą kompatybilność z Ethereum. Ulepszona zostanie także sieć ZK Layer 2 Polygon Miden.
Docelowo każdy łańcuch Polygon 2.0 będzie składał się z czterech warstw: stakingu, agregacji, wykonawczej i warstwy dowodów ZK.
Społeczność Polygon otrzyma kontrolę nad ekosystemem za pośrednictwem systemu zarządzania, składającego się z Protocol Governance, System Smart Contract Governance i Community Treasury Governance.
Ale po co to wszystko?
Aktualizacje Polygon 2.0 mają skonsolidować wszystkie obecne protokoły Polygon. Zapewni to wysoką skalowalność i ułatwi przepływ zasobów. Wzmocniona zostanie prywatność użytkowników, powinny spaść także koszty transakcji.
Docelowo do systemu dołączą liczne łańcuchy, mogące komunikować się bez ograniczeń. Używając ich, użytkownicy będą mieli wrażenie korzystania z jednego łańcucha.
Polygon 2.0 oznacza całkowitą przebudowę systemu. Zanim wszystko się dotrze, mogą zdarzyć się chwilowe problemy.
Nowy token – POL
Wprowadzony we wrześniu 2024 token POL realizuje trzy główne funkcje wcześniej obsługiwane przez MATIC: zarządzanie, opłaty za gaz oraz staking.
W przeciwieństwie do MATIC, który miał maksymalny limit 10 miliardów tokenów, POL nie ma takiego limitu. Jego początkowa podaż została określona na 10 miliardów, jednak zaplanowano roczną emisję 2% rocznie przez 10 lat. Podaż będzie więc z czasem rosnąć.
Pod koniec 2024 r. całkowita ilość POL wynosi to 10,2 miliarda, podczas gdy podaż w obiegu to 7,6 miliarda.
Początkowo POL zastąpi MATIC jako token opłat i stakingu dla Polygon PoS. W kolejnych fazach będzie odgrywał rolę w AggLayer oraz sieciach i usługach z nim połączonych. Da także udział w zarządzaniu projektem.
Całkowita wymiana MATIC na POL jest rozłożona na najbliższe trzy lata. Tokeny podlegają wymianie w proporcji 1:1.
Jak zapewnia platforma, zmiana MATIC na POL w sieci Polygon jest automatyczna, bez konieczności kiwnięcia palcem przed użytkownika. Jako użytkownik sieci – potwierdzam. 😉 Posiadacze tokena MATIC na Ethereum muszą postarać się bardziej i dokonać migracji do POL za pośrednictwem mostu.
Czy jednak warto zawracać sobie tym głowę? W następnym punkcie sprawdzimy siłę projektu.
Partnerstwa sieci Polygon
Platforma jest na rynku od lat, nic dziwnego zatem że nawiązała współpracę z kilkoma dobrze znanymi firmami.
Disney wybrał Polygon jako jednego z uczestników programu akceleracyjnego dla firm blockchain w 2022 roku. Polygon dostarcza też infrastrukturę techniczną umożliwiającą tworzenie innowacyjnych rozwiązań NFT i metaverse dla tego koncernu.
Starbucks wprowadził swój program lojalnościowy Odyssey na platformie Polygon, łącząc tradycyjny system nagród z technologią blockchain.
Reddit wykorzystuje Polygon do swojego systemu nagród opartego na NFT. Współpraca ta zaowocowała stworzeniem Reddit Community Points i kolekcjonerskich awatarów.
Meta (Facebook) wybrała sieć jako platformę do testowania integracji NFT na Instagramie. Zwiększyło to widoczność projektu w przestrzeni mediów społecznościowych.
Także wielkie instytucje finansowe jak Deutsche Telekom i Stripe nawiązały współpracę z Polygon. Deutsche Telekom prowadzi węzeł walidatora sieci, zaś Stripe wykorzystuje tę infrastrukturę do rozliczeń płatności krypto.
Choć brzmi to dobrze, nie należy popadać w hurraoptymizm. Użytkownicy zwracają uwagę, że tokeny NFT to żadna nowość i nie są cudownym sposobem na popularyzację sieci. Współpraca z silnymi partnerami jest pozytywna, ale nie należy przeceniać jej znaczenia dla rozwoju firmy.
Jak i gdzie kupić monety POL
Po MATIC nowy token odziedziczył sporą rozpoznawalność i wiele parkietów, na których odbywa się handel. Binance, Bybit, OKX czy Coinbase to tylko czołówka, wspierana przez setkę z hakiem mniejszych giełd i DEXów.
Waluta wymiany to w przeważającej mierze USDT, uzupełniane przez WETH, BTC i USDC.
Tokeny POL są łatwe w przechowywaniu. Metamask, Exodus, Trust Wallet będą odpowiednie jako portfele gorące (programowe), Ledger, Trezor i Ellipal jako zimne (sprzętowe).
Co dalej z Polygon Layer 2?
Polygon 2.0 przedstawia wizję, która może wpłynąć na rozwój całego ekosystemu Web3. Proponowane innowacje tworzą niezłe podstawy pod dalszy rozwój platformy.
Większość użytkowników jest zadowolonych z kierunku rozwoju sieci. Zdarzają się sceptycy, jednak biorąc pod uwagę opinie wyrażane na X czy YouTube, widać poparcie dla zmian.
Długoterminowy sukces będzie zależał jednak od wydajności platformy, jej stabilności oraz dobrej komunikacji zespołu z użytkownikami. Jeśli Polygon 2.0 spełni swoje obietnice, zmiana marki powinna się opłacić.
Wizja projektu, określana jako stworzenie „Warstwy Wartości Internetu”, jest próbą umocnienia sfery krypto, dotąd rozbitej na setki słabo skomunikowanych blockchainów. Czy akurat Polygonowi uda się to lepiej niż konkurencyjnym projektom – dopiero zobaczymy.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.