Jeśli Bitcoin w ekosystemie krypto jest lwem, Tether (USDT) jest słoniem. Wielkim, mało dynamicznym, spokojnym, ale jego potęgi nie warto kwestionować. Kiedy wchodzi do sadzawki, fala wyrzuca innych na brzeg. A kiedy zaczyna się polowanie na słonie – któż może się czuć bezpieczny?
Kurs Tether
(USDT/PLN)
3,89 PLN
(1,00 USD)
Zmiana ceny (24h)
-0,10% (-0,0039 PLN)
Ranking
3
1h
-0,07%
24h
-0,10%
7d
-0,13%
14d
0,05%
30d
0,12%
200d
0,02%
1y
0,00%
Kapitalizacja
130 172 800 206 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
0,95%
Max cena (24h)
1,0050 USD
Min cena (24h)
1,00 USD
Wolumen (24h)
77 332 252 142 USD
Historyczne maksimum
1,32 USD (2018-07, -24,37%)
Ilość w obrocie
130 151 051 348 USDT
Ilość maksymalna
130 151 051 348 USDT
Za 100 PLN kupisz 25,71 USDT
Strona projektu: tether.to
Ostatnia aktualizacja 2024-11-21 09:39
Wykres kryptowaluty Tether
Tether – ki diabeł?
Odwiecznym problemem kryptowalut jest zmienność cenowa. Sprawdzasz swoje konto i… zonk. Miesiąc temu za jednego Bitcoina mogłeś kupić Mercedesa, dziś starcza na używana Pandę. Coś trzeba z tym zrobić, pomyśleli ludzie… i wymyśli stablecoiny. Waluty cyfrowe, stabilnie odwzorowujące wartość nabywczą danego waloru, najczęściej waluty fiat (dolara, franka, euro itd).
Tether (USDT) to kryptowaluta, której wartość ma odzwierciedlać wartość dolara amerykańskiego. Ogólna idea (o szczegółach za chwilę) polega na zamianie wpłacanych dolarów na walutę cyfrową, aby powiązać wartość USDT z wartością dolara w skali 1:1. Jest to więc most między walutami fiat, a krypto, cyfrowy odpowiednik USD. Co BARDZO ważne – nie jest on jednak w żadnym stopniu wspierany przez rząd USA.
Tether nie posiada ograniczonej podaży (liczby tokenów), gdyż ta zależy od wysokości posiadanych rezerw finansowych. USD możesz wymienić na USDT na oficjalnej stronie Tethera, choć większości z inwestorów wystarczy dowolna giełda, akceptująca fiat money.
Tether (USDT) był pierwszym projektem stablecoina, który odniósł sukces. Protokół, wcześniej noszący nazwę RealCoin, uruchomiono w 2014 roku. Założycielami firmy byli inwestor Brock Pierce (współtworzył EOS), przedsiębiorca Reeve Collins i programista Craig Sellers. W tym samym roku firma ogłosiła swoje partnerstwo z giełdą kryptowalutową BitFinex z siedzibą w Hongkongu. Publiczny handel nową walutą rozpoczęto w roku 2015. Od tego czasu projekt rozwija się w szalonym tempie. Wystarczy wspomnieć, że kapitalizacja rynkowa (MC) USDT zbliża się do 60 miliardów dolarów. Na rynku stablecoinów rządzi Tether i nie ma z tym dyskusji.
Zalety USDT
Dzięki stabilności Tethera inwestorzy mogą przechowywać swoje aktywa w podobny sposób, jak zwykłe waluty fiat. Nie muszą się martwić skokowymi zmianami kursu. Tether umożliwia więc łatwe „zaparkowanie” kapitału i jego ochronę w momencie załamania rynku. Z drugiej strony, użytkownicy zachowują możliwość błyskawicznego wejścia z powrotem na rynek, gdy koniunktura się polepszy. Dla porównania, proces wyjścia do walut fiat i ponownego wejścia w krypto, spokojnie może zając kilka dni. Tether jest również akceptowany przez znaczną większość giełd kryptowalutowych.
W skrócie – Tether ma podobne cechy, jak większość innych stablecoinów, tyle że „bardziej”. Jest większy, bardziej uniwersalny, szerzej akceptowany. I choć dziś zalety stablecoinów są czymś oczywistym, bynajmniej nie było tak od początku ery kryptowalut. To tak jak z wynalezieniem koła – dla nas jest naturalne, ale Indianie jakoś nie dorobili się rydwanów…
Tether i jego kłopoty
Jednak Tether nie jest pozbawiony problemów. Mówiąc szczerze, o tych problemach można by napisać książkę… a właściwie nawet już powstało kilka publikacji. Jednak obok tomu „I Love Tether”, dostępnego na Amazonie, znalazłoby się miejsce na kilka kryminałów, a może nawet na thriller polityczny.
Zacznijmy do wpływu ilości tokenów USDT na rynek. Generowanie nowej podaży Tethera znacząco zwiększa ilość pieniądza na rynku krypto, a co za tym idzie, powoduje wzrost ceny innych kryptowalut. Badanie Griffina i Shamsa z roku 2018 roku wykazuje, że handel na BitFinex, spowodowany zwiększeniem podaży USDT, odpowiada za około połowę wzrostu ceny Bitcoina pod koniec 2017 roku. Powtórzmy: 50% ceny BTC zostało nadmuchane przez USDT. W efekcie nie wiemy do końca, ile faktycznie nowych pieniędzy napłynęło na rynek, a ile wynika z cyfrowego „dodruku” Tethera.
Pozostając w skali makro, dochodzi do tego wątek polityczny. Powiązania z BitFinexem, operującym z HongKongu, budzą pytania o podatność Tethera na „sugestie” ze strony Chin. Nie ma dowodu na związki firmy z władzami CHRL, jednak firma o takim potencjale wpływu na rynek krypto powinna być całkowicie przezroczysta, a niestety nie jest.
Rubryka kryminalna
W 2017 roku Tether przeszedł włamanie, w wyniku którego skradziono tokeny o wartości ponad 31 milionów dolarów. Po tym wydarzeniu firma nie przeprowadziła audytu, który miał zapewnić, że nadal będzie miała wystarczające rezerwy.
Reporterzy z Bloomberga, sprawdzając kolejne oskarżenia o to, że cena Tether była manipulowana na giełdzie Kraken, znaleźli dowody potwierdzające tę tezę.
W październiku 2018 r. cena Tethera na krótko spadła do 0,88 USD z powodu możliwego ryzyka załamania tej waluty, wskutek gigantycznych zakupów BTC za USDT.
W roku 2019 roku giełda BitFinex, powiązana z Tetherem, została oskarżona o przejęcie około 850 milionów dolarów jej rezerw gotówkowych i wykorzystanie ich do spłaty inwestorów. Sprawa nie została do końca wyjaśniona, jednak Bitfinex i Tether zgodziły się zapłacić karę w wysokości 18,5 mln USD, co stanowi raczej symboliczną sankcję.
Tether zmienia kurs
Przed 2019 r. Tether twierdził, że każda jednostka USDT jest zabezpieczona 1 dolarem amerykańskim. Dochodzenie w sprawie BitFinex wykazało, że na 30 kwietnia 2019 USDT był zabezpieczony przez waluty fiat (głównie USD) w 74%. Czyli 1/4 wartości USDT została wygenerowana bez posiadania zabezpieczenia. Co prawda firma przeszła ostatnio audyt wykonany przez Moore Cayman, jednak świadectwo firmy zatrudniającej kilka osób i zarejestrowanej na Kajmanach nie wydaje się specjalnie wiarygodne…
Ugoda zawarta z prokuratorem generalnym Nowego Jorku wymusiła na firmie większą transparentność. Zgodnie z danymi na maj 2021 rezerwy Tethera składały się w 76% z gotówki i jej ekwiwalentów, w pozostałej części z obligacji i zabezpieczonych pożyczek. Sekcja gotówkowa została następnie rozbita na poszczególne składowe. W efekcie można podsumować, że zabezpieczenia gotówką USD i jej natychmiast wymiennym ekwiwalentem wynosi połowę, a na drugą składają się inne zabezpieczenia. Część z nich to inne kryptowaluty.
„To trochę niepewne” – stwierdziła Francine McKenna, założycielka agencji The Auditors.com i autorka pisząca dla MarketWatch czy Forbesa. Jej zdanie podziela wielu innych komentatorów.
Lub, jak ironicznie zauważyli gracze na rynku: Tether wspierany jest m.in. rezerwami Bitcoina, który kupowany jest za Tethera, który… (da capo).
Kryptowaluta Tether
Tether jest kluczową częścią ekosystemu kryptowalut. Dzienny wolumen przekracza 1 200 miliardów $, co daje mu bezapelacyjnie pierwsze miejsce w tej kategorii. W swoim segmencie konkuruje z innymi stablecoinami typu USDC, TUSD czy FDUSD, jest jednak sporo większy od nich wszystkich razem wziętych.
Kurs Tethera, jak łatwo się domyślić, oscyluje wokół 1 dolara. Bywają jednak wyjątki – w momencie krachu na rynku i dużego zapotrzebowania na stablecoiny, USDT może przejściowo podrożeć o kilka procent. Z drugiej strony, kiedy gwałtownie rośnie jego podaż np. w wyniku nowej wielkiej emisji, cena może chwilowo się obniżyć.
Jak i gdzie możemy kupić Tethera? Giełdy, portfele
USDT jest handlowany na zdecydowanej większości giełd krypto na świecie. Największe obroty notują Binance, BitOffer i Huobi Global.
Waluta Tether ma swoje tokeny na łańcuchach bloków Bitcoin, Ethereum, Binance, EOS, Tron, Algorand, SLP i OMG. W praktyce najczęściej posługujemy się szeroko akceptowanym standardem Ethereum (ERC-20) – koszt przesyłu to najczęściej ok. 20 $ oraz Tron (TRC-20) – to wersja ekonomiczna, koszt przesyłu to 1-2 $.
W związku z mnogością wspieranych blockchainów, USDT obsługuje praktycznie każdy portfel kryptowalut. Można tu polecić Metamask, Trust Wallet, Atomic Wallet czy portfele sprzętowe Ledger lub Tezos. Portfele software najlepiej pobierać ze stron producentów, w Google Play pojawiały się juz bowiem pirackie aplikacje!
Jeśli chcielibyśmy zamienić posiadane USDT na waluty fiat, np USD czy PLN, musimy liczyć się z koniecznością przejścia procedury KYC (Know Your Customer), czyli podania swoich danych osobowych. No, ale zawsze możemy skorzystać z krypto kantoru lub bitomatu.
Tether: opinie, fakty, ciekawostki
Tether najwyraźniej podziela opinię o rosnącej roli Chin i ich waluty w porządku światowym. Firma wypuściła bowiem ostatnio na rynek stablecoina opartego na yuanie (CNHT).
Z duchem nowoczesności idzie portal z filmami dla dorosłych PornHub. Od pewnego czasu może opłacić w nim subskrypcję używając USDT.
Polska również miała swój udział w kłopotach Tethera. W 2018 prokuratura zajęła 370 milionów dolarów należących do BitFinexu, ulokowanych w Banku Spółdzielczym w Skierniewicach
Podsumowując: Tether wygląda krzepko, ale nawet najsilniejsze słonie padają z czasem. Do zakupów na giełdzie nadaje się wyśmienicie, jednak lokowanie w USDT dorobku życia może być kiepskim pomysłem.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.