logo

Co to jest Toncoin (TON)? Analiza i opinie. Czy warto?

xtb - zlatan ibrahimović

Toncoin to ciekawy projekt: blockchain, w swoich początkach bardzo mocno związany z internetowym komunikatorem Telegram. Dziś teoretycznie od niego niezależny, nie tak łatwo jednak rozwiązać stare małżeństwo.

Logo kryptowaluty Toncoin

Kurs Toncoin
(TON/PLN)

21,16 PLN

(5,44 USD)

Zmiana ceny (24h)

0,41% (+0,086 PLN)

Ranking

14

1h

-0,38%

24h

0,41%

7d

1,46%

14d

11,30%

30d

3,80%

200d

-5,38%

1y

130,76%

Kapitalizacja

13 844 170 644 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

0,71%

Max cena (24h)

5,58 USD

Min cena (24h)

5,22 USD

Wolumen (24h)

612 071 950 USD

Historyczne maksimum

8,25 USD (2024-06, -34,07%)

Ilość w obrocie

2 546 382 379 TON

Ilość maksymalna

5 115 718 952 TON

Za 100 PLN kupisz 4,73 TON

Strona projektu: ton.org

Ostatnia aktualizacja 2024-11-21 12:21

Wykres kryptowaluty Toncoin


Dawno, dawno temu…

Toncoin logo małe

…w roku 2017 założyciele Telegrama, Pavel i Nikolai Durov, wpadli na pomysł Telegram Open Network, której whitepaper opublikowali w styczniu 2018 r. Sieć została przewidziana jako platforma dla obsługi dApps i płatności, zaś aby zebrać fundusze na jej rozwój, Telegram przeprowadził sprzedaż tokena GRAM. To zaś spowodowało, że uaktywnił się SEC (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd USA).

Komisja sklasyfikowała tę sprzedaż jako nielegalną, niezarejestrowaną ofertę papierów wartościowych. W efekcie, po długich przepychankach prawnych, Telegram postanowił zakończyć swoje zaangażowanie w TON. W czerwcu 2020 r. podpisał zobowiązanie do zwrócenia wpłaconych funduszy i kosztów postępowania. Wydawało się, że sprawa TON trafi na śmietnik historii.

Dobre pomysły mają jednak to do siebie, że krótko leżą niewykorzystane. Skoro Telegram został zmuszony do porzucenia projektu, przejęła go społeczność. Jeszcze 7 maja 2020 r. uruchomiona została inicjatywa Free TON, mająca na celu kontynuację rozwoju sieci przy użyciu kodu open source. Społeczność rosła jak na drożdżach i sprawa szybko ruszyła z miejsca.

Niepotwierdzone wieści głoszą, że mimo oficjalnego wycofania się z projektu, bracia Durov zachowali pewien wpływ na rozwój nowej sieci.

Co to jest Toncoin?

Toncoin (TON) to waluta The Open Network (również TON), uruchomionego przez społeczność łańcucha bloków. Dla uproszczenia przyjmijmy, że pisząc TON najczęściej mamy na myśli token, Toncoin oznacza zaś blockchain i cały skupiony wokół niego ekosystem.

Toncoin jest blockchainem Layer 1 o docelowej przepustowości milionów transakcji na sekundę (!). Teoria teorią, ale zmierzony wynik 55 tysięcy TPS robi wrażenie, choć po 2021 r. nowych wzmianek o przyroście szybkości brak. Blockchain jest również kompletnym systemem Turinga, co oznacza, że można go użyć do rozwiązania dowolnego problemu obliczeniowego.

Toncoin powstał, aby umożliwić tanie oraz szybkie transakcje, koncentruje się więc na obsłudze typowego konsumenta, nie inwestorów czy instytucji. Docelowo ma się on stać się globalnym superkomputerem, hostującym miliardy plików i świadczącym najrozmaitsze usługi.

Trochę techniki

Szybkość przetwarzania danych Toncoin zawdzięcza swojej architekturze: na platformę składają się z 3 warstwy blockchainów.

  1. Łańcuch główny (masterchain) oparty o PoS, zapewniający szybkość i skalowalność. Każda operacja finalnie zapisywana jest w łańcuchu głównym.
  2. Łańcuchy robocze (workchains), połączone z łańcuchem głównym. Każdy może mieć własny konsensus, formaty adresów, maszyny wirtualne itd, przy zachowaniu możliwości interakcji z masterchainem oraz ze sobą wzajemnie.
  3. Łańcuchy odłamków (shardchains), będące częścią łańcuchów roboczych i pozwalających im na zwiększenie skalowalności. Pozwala to na osiągi lepsze, niż uzyskiwane przez Polkadot czy Solanę.

Cały system działa w sposób zdecentralizowany (P2P), dzięki czemu jest odporny na cenzurę. Obecnie w sieci jest 250 walidatorów i prawie 2 miliony adresów. Każdy adres czy transakcję w sieci bez problemu sprawdzimy eksplorerem, których na swojej stronie projekt udostępnia aż 15 (!).

Użytecznymi rozwiązaniami są również: mechanizm samonaprawiania blockchaina w przypadku konfliktu sieci oraz autorski protokół routingu, pozwalający na utrzymanie stałej synchronizacji.

Przegląd aktualności

Mimo bessy trwają zarówno (choć nieco wolniej) prace techniczne, jak i budowanie nowych partnerstw. Z ciekawszych wydarzeń warto zanotować, że:

  • rośnie liczba aukcji TON DNS – usług, pozwalających przypisać czytelną nazwę portfelom lub stronom WWW w sieci Toncoin,
  • Telegram ogłosił, że użytkownicy mogą rozpocząć rejestrację kont na anonimowy numer telefonu, zakupiony na platformie Fragment i opłacony w TON,
  • wsparcie dla sieci Toncoin ogłosiło DefiLlama, narzędzie do śledzenia przepływów DeFi,
  • TON będzie używany jako główny token dla Megaton Finance – DEXa opartego na AMM, który właśnie wchodzi na sieć,
  • już 260 tysięcy użytkowników CoinMarketCap wciągnęło Toncoin na swoją listę ulubionych (to 4 razy więcej niż Aptos),
  • TON został dodany do listy obsługiwanych monet przez portfel sprzętowy SafePal.

Jak widać, projekt zdecydowanie wykazuje oznaki życia.

Kryptowaluta TON i jej zastosowania

Tokenomika TON jest nieco zawikłana. Z powodu kłopotów z SEC, społeczność początkowo zdecydowała się na wydobycie monet przy użyciu PoW, by docelowo przejść na PoS. Nie wdając się w szczegóły, docelowa podaż tokena wynosi 5 miliardów, a na rynku jest, w zależności od źródła, ok. 25-30% tej ilości. Roczna inflacja jest praktycznie pomijalna, wynosząc 0,6%.

Ilość podaży w obiegu jest ściśle związana z ilością kont wykorzystujących tę monetę oraz jej zastosowaniami. Tych zaś jest już trochę:

  • opłaty za gaz,
  • stakowanie,
  • zarządzanie (DAO)
  • płatności za DNS i wirtualne numery
  • inne płatności w aplikacjach na platformie

W związku z faktem, że w początkach 2023 r. Toncoin uruchamia usługę przechowywania danych (podobnie jak np. Filecoin), za chwilę dojdzie kolejne zastosowanie monety.

Jak i gdzie kupić kryptowalutę Toncoin

Nietypowo, największym rynkiem TON jest Kucoin, ścigany przez Huobi, OKX i Bybit. Wynika to z faktu, że duże giełdy, jak Binance, Coinbase czy Kraken nie zdecydowały się na listing tokena, prawdopodobnie wciąż obawiając się reakcji SEC.

binance futures - poradnik oraz opinie

Ponieważ Toncoin opiera się na własnym blockchainie, do przechowywania wymaga specjalnego portfela. Na swojej stronie projekt proponuje ich cały szereg, jak Tonkeeper, Tonhub czy OpenMask, rozwiązaniem hardware może być natomiast wspomniany wcześniej Safepal. Ani Ledger ani Trezor póki co nie wspierają tej monety, choć nieoficjalne rozwiązania dla Ledgera możemy znaleźć na GitHubie.

Toncoin – opinie, fakty, ciekawostki

Toncoin oficjalnie odżegnuje się od związków z Telegramem. Wprawdzie przejął kod open source jego projektu, jednak jak podkreśla, do 500 tysięcy linii przejętego kodu dopisano już 2,5 miliona i na tym nie koniec.

Ethereum 2.0 będzie obsługiwać do 64 shardchainów. TON może potencjalnie obsłużyć do 232 łańcuchów roboczych, z których każdy można podzielić na 260 shardchainów. Nasi górą!

Opłaty w sieci są trudne do obliczenia z góry, ponieważ ich wysokość zależy całego szeregu parametrów. Nie zmienia to sytuacji, że są one pomijalnie małe, w 2023 r. rzędu 0,005 TON (ok. 1 centa).

Toncoin jest bardzo ciekawym rozwiązaniem z dużą przyszłością i setkami milionów potencjalnych klientów. Z mojego punktu widzenia ma tylko jedną wadę – to, że jest już w czołówce dużych krypto, nie daje szans na wzrost wartości x20 🙁


Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *