Powiedzmy to jasno – możliwe zastosowanie NFT daleko wykracza poza śmieszne obrazki z małpami. Ta technologia ma potencjał, by realnie wpłynąć na nasze życie. Konkrety? Proszę bardzo.
Dwa słowa tytułem wstępu
Problemem NFT był hype – marketingowy szum, ekscytacja tłumów, wizja łatwych pieniędzy. The Merge sprzedane za 91 milionów dolarów! CryptoPunk 7523 warty więcej, niż obraz van Gogha! Shaquille O’Neal kupuje Mutant Ape! Iluzja łatwych pieniędzy, które biorą się znikąd. Milionów, które może zarobić na NFT każdy, kto potrafi narysować obrazek w Paincie i wystawić go na OpenSea.
Mania NFT mocno przypominała bańkę dotcomów sprzed 20 lat. Tak jak wcześniej dodanie .com do nazwy firmy, tak teraz wypuszczenie kolekcji NFT pozwalało wielokrotnie powiększyć wycenę firmy. Nie trwało jednak to długo. Bessa na rynku krypto, rosnąca inflacja i stopy procentowe oraz globalna niepewność co dalej, spowodowały, że bańka pękła. Jak podaje OpenSea, w ciągu kilku miesięcy wolumen obrotu NFT spadł o 99%. Mamy zimę.
I bardzo dobrze – to zimą rośliny zbierają siły, by wiosną rozpocząć nowy cykl wzrostu.
NFT od środka
O NFT pisaliśmy już wielokrotnie, na przykład tutaj o tokenach NFT czy tutaj o mintowaniu NFT. Należy tylko przypomnieć, że taki token jest rodzajem kontenera, który może być wypełniony dowolną treścią. Plik może zawierać każde dane – obrazek, film, poświadczenie autentyczności produktu, zapis praw właściciela, informację o tożsamości czy cokolwiek innego.
Dla zwiększenia bezpieczeństwa i trwałości, zarówno metadane jak i faktyczna zawartość pliku powinny być przechowywane na blockchainie. Najlepszym wyborem będzie tu Arweave, na ogół wystarczającym – inny blockchain korzystający z protokołu IPFS, niedostatecznym – serwis, o którym nie wiesz nic.
Na koniec warto pamiętać że plik NFT może być przedmiotem handlu czy transferu również poza środowiskiem, w którym został stworzony (gra, metaverse, aplikacja, portfel).
A teraz możemy już sprawdzić, jakie zastosowania może mieć rosnąca rodzina tokenów NFT.
Rozrywka i czas wolny
Sektor od początku kojarzony z tą branżą. Główne zastosowanie NFT mają w następujących segmentach:
- Kolekcje obrazków. Czyli małpy, punki i podobne symbole prestiżu dla ćwierćinteligentów. Miejmy je już z głowy. 😉
- Przedmioty w grach. Obok ciekawego wyglądu mogą mieć w edytorze gry przypisane dodatkowe funkcje (np. miecz +50% damage) ułatwiające rozrywkę.
- Wirtualne posiadłości. Przykład dały Decentraland czy Sanbox. Wirtualna sala spotkań czy pizzeria Dominos w Decentraland świadczą jak najbardziej realne usługi.
- Tokeny fanów. Alpine F1, Cristiano Ronaldo, Davis Cup, Barcelona – każdy z nich daje specjalne uprawnienia, od wstępu do strefy VIP i zniżek, do możliwości spotkania na żywo ze swoim idolem.
- Klipy video. Teraz jedyny autoryzowany przez federację zapis Top Shots NBA czy UFC Strike możemy mieć tylko dla siebie, naturalnie nie za darmo.
- Muzyka. Wielu twórców, jak Kings of Leon, Eminem czy Post Mallone zdecydowało się sprzedawać swoją twórczość jako NFT. Współczesny odpowiednik longplaya z podpisem Johna Lennona.
- Cyfrowa sztuka. Nie mylmy jej z biznesowo-medialnym konceptem wspomnianych małp i punków. Temat NFT na rynku sztuki został omówiony tutaj.
Zastosowanie NFT w biznesie
Ten segment adaptuje NFT wolniej niż rozrywka, jednak konsekwencje zastosowania w nim tokenów będą bardzo znaczące. Już dziś rozwijają się poniższe sektory:
- Tokenizacja fizycznych aktywów. Najbardziej spektakularny jest przykład nieruchomości, ale tokenizować można wszystko, od butelki dobrego wina czy whisky, do kamieni szlachetnych i biżuterii.
- Tokenizacja akcji i innych papierów wartościowych. Znacząco usprawnia to obrót, choć podobnie jak w przypadku nieruchomości, konieczne jest zachowanie zgodności z przepisami prawa.
- Patenty i własność intelektualna. Już dziś IBM pracuje nad zapisywaniem swoich patentów jako NFT, zaś amerykański genetyk George Church zapisał w takim pliku cały swój genom.
- Autentyczność produktu. Kiedy już każdy fizyczny Rolex będzie powiązany z odpowiadającym mu NFT, banalnie łatwo ustalisz jego pochodzenie i historię. Takie prace prowadzą już dziś także Gucci czy Burberry.
- Łańcuchy dostaw. Zastosowanie NFT pozwoli śledzić przemieszczanie się takich wrażliwych towarów jak żywność czy leki, a czujnik za parę dolarów może trwale zapisywać na blockchainie np. temperaturę ich przechowywania.
Tożsamość i identyfikacja
Ta kategoria może zarówno znacznie ułatwić nam życie, jak i stać się narzędziem kontroli ze strony państwa. Zastosowanie NFT może bowiem być następujące:
- Poświadczenie kwalifikacji. Od dyplomów wyższej uczelni do dowodu znajomości Pythona na poziomie eksperta – w pliku NFT da się zapisać wszystko, a rzetelny wystawca jest gwarancją jego wiarygodności. Ciekawym rozwiązaniem w tej dziedzinie są niezbywalne tokeny Soulbound, na stałe przypisane do portfela.
- Dowód uczestnictwa. Budują naszą reputację, dokumentując udział w ważnym wydarzeniu. Najbardziej rozpoznawalnym tokenem tego rodzaju jest niewątpliwie POAP.
- Dokumentacja medyczna. Iluż problemów dało by się uniknąć, gdyby każdy lekarz miał kompletną bazę danych o swym pacjencie! Nad takimi rozwiązaniami pracują już dziś takie firmy jak Aimedis czy Acoer (projekt RightsHash).
- Polityka. NFT są szeroko używane jako sposób na aktywizowanie zwolenników, zwłaszcza w młodszym pokoleniu. Co więcej – platforma do głosowania oparta na NFT jest tak prosta do wdrożenia, że może to zrobić nawet dwunastolatek.
- Kontrola. ID 2020 to wspierany przez wiele organizacji projekt, który zamierza wprowadzić ogólnoświatowe cyfrowe ID. Deklarowane motywy są słuszne, jednak świat, pozwalający dzięki technologii zidentyfikować każdego zapowiada się niezbyt przyjemnie. Władze Iranu doceniają ten pomysł.
Inne zastosowanie NFT
- Metaverse. Personalizowany awatar w postaci NFT może być połączeniem wizerunku użytkownika, jego tożsamości i klucza dostępu. Innym zastosowaniem NFT w wirtualnym świecie może być posiadanie cyfrowych aktywów, podobnie jak już dziś dzieje się to w grach opartych na blockchainie.
- Moda i NFT wearables. Takim aktywem mogą być na przykład wirtualne ciuszki, w których nasz awatar może zasuwać w Decentraland. Nie wspominając już o poważniejszych kolekcjach, jak np. Collezione Genesi NFT wydana przez Dolce & Gabbana.
- Cyfrowe bilety. Dziś mało kto posługuje się już papierem, większość kupuje bilety przez Internet i dostaje mailem anonimowe kody QR. Aż prosi się, by bilety na epokowe koncerty wypuszczać w formie barwnych NFT. Zwłaszcza, że mogą one zapewniać dodatkowe funkcjonalności, np. prawo wejścia za kulisy albo dostęp do limitowanej edycji płyty.
- Domeny Web3. Pisaliśmy o nich szerzej w artykule ENS. Mogą one działać tak klasyczne .com czy .pl, jednak dają dodatkowe możliwości, jak łatwe przelewy krypto czy przechowywanie danych uwierzytelniających.
- Aktywa dla DeFi. Zastosowanie NFT na platformach finansowych może mieć kilka postaci. Te dobrze znane jak BAYC nieźle nadają się jako zabezpieczenie pożyczki, inne mogą być np. warunkiem uprawniającym do skorzystania z ograniczonej oferty.
Praktyczne zastosowanie NFT nieustannie rośnie. Swoje tokeny wybijają galerie sztuki, restauracje i poważne firmy. Choć wielu jeszcze tego nie zauważyło, ten pociąg zaczyna się rozpędzać. Kto wie, czy przeczytanie tego artykułu za 2 lata będzie możliwe, jeśli nie będziesz posiadał NFT użytkownika Gieldomania.pl?
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.