Giełda papierów wartościowych stanowi nieodłączny element każdej rozwiniętej gospodarki rynkowej. Im lepiej rozwinięty kraj, tym większe znaczenie w świecie będzie posiadała giełda w nim umiejscowiona. W jaki sposób jednak zmierzyć znaczenie i wielkość danego parkietu? Można to uczynić przy pomocy dwóch wskaźników:
- Łącznej kapitalizacji papierów wartościowych notowanych na danej giełdzie
- Wielkości obrotu w danej jednostce czasu
W artykule przedstawione zostaną 10 największych, najbardziej znaczących giełd świata. W pierwszej kolejności kryterium oceny będzie stanowiła wielkość miesięcznego obrotu, a następnie kapitalizacja.
1. New York Stock Exchange
Najważniejsza giełda amerykańska, umiejscowiona przy sławnej Wall Street. Miesięczny obrót w wysokości 1452 mld dolarów oraz kapitalizacja 26,232 biliona dolarów czynią NYSE królem pośród parkietów.
Jest to największa giełda na świecie – notowanych jest obecnie ponad 2400 spółek, na których bazują najbardziej znaczące światowo indeksy rynku akcji – Standard and Poor’s SP500 oraz Dow Jones Industrial Average (DJIA). Pierwszy z nich skupia 500 największych przedsiębiorstw notowanych na NYSE, drugi – 30 największych przedsiębiorstw przemysłowych.
Handel odbywa się od poniedziałku do piątku, między 9:30 a 16:00 czasu lokalnego – z naszej perspektywy, odpowiednio – 14:30 i 21:00. Transakcje prowadzone są w dolarach amerykańskich.
2. NASDAQ
Druga najważniejsza giełda amerykańska oraz druga największa giełda na świecie, z kapitalizacją w wysokości 19 bilionów dolarów i obrotem miesięcznym 1252 mld dolarów, nastawiona w szczególności na promowanie spółek technologicznych. Siedziba NASDAQ również znajduje się w Nowym Jorku, przy Broadway 165, a handel odbywa się w tych samych godzinach co na NYSE.
Najważniejszymi indeksami giełdy są NASDAQ Composite, który istnieje od momentu jej powstania oraz NASDAQ-100. Swoją szczytową sławę giełda zyskała w trakcie tzw. „bańki dot-comów”, gdy główne indeksy osiągnęły błyskawicznie rekordowe poziomy w roku 2000, by następnie równie gwałtownie spaść. Wartości z tamtego okresu udało się przekroczyć dopiero 15 lat później. Transakcje prowadzone są w dolarach amerykańskich.
3. Shanghai Stock Exchange
Największa z giełd Państwa Środka, z obrotem miesięcznym o równowartości 536 miliardów dolarów oraz kapitalizacją blisko 7 bilionów. Siedziba giełdy znajduje się w dzielnicy Pudong w Szanghaju. Historia giełdy sięga lat 60 XIX wieku, natomiast współczesnej postaci nabrała ona dopiero w latach 80 dwudziestego stulecia. Najważniejszym indeksem giełdy jest Shanghai Composite Index, obejmujący wszystkie notowane na niej spółki.
Specyficzną cechę chińskich giełd stanowi utrudniony dostęp do nich dla zagranicznych inwestorów – władze bardzo niechętnie dopuszczają do handlu obcy kapitał. Handel na giełdzie odbywa się, od poniedziałku do piątku, w dwóch sesjach – porannej od 9:30 do 11:30 lokalnego czasu oraz popołudniowej od 13:00 do 15:00. Transakcje odbywają się w juanach chińskich.
4. Shenzhen Stock Exchange
Druga największa giełda chińska, trzecia azjatycka, o obrocie miesięcznym równowartości 763 miliardów dolarów oraz kapitalizacji 5,238 bilionów. Siedziba znajduje się w mieście Shenzhen, w głębi lądu. Cechą wyróżniającą tej giełdy jest fakt, iż większość przedsiębiorstw na niej notowanych stanowią spółki kontrolowane przez władze państwowe. Handel odbywa się, od poniedziałku do piątku, w dwóch sesjach – porannej od 9:30 do 12:30 lokalnego czasu oraz popołudniowej od 13:00 do 15:00.
5. Japan Exchange Group
Druga największa giełda azjatycka, z miesięcznym obrotem w wysokości 481 miliardów dolarów i kapitalizacją 6,7 biliona. Jej siedziba znajduje się w Tokio. We współczesnej formie funkcjonuje od roku 1949. Sesje odbywają się, od poniedziałku do piątku, w identycznych godzinach czasu lokalnego jak na giełdzie szanghajskiej. Najważniejsze indeksy giełdy stanowią Nikkei 225 oraz TOPIX. Transakcje odbywają się w jenach japońskich.
6. London Stock Exchange
Giełda londyńska stanowi, spośród giełd świata, największy parkiet w Europie. Jest również drugą najstarszą na świecie, po giełdzie amsterdamskiej – rozpoczęła działalność z końcem XVII wieku. Co miesiąc inwestorzy obracają na niej kwotą 219 mld dolarów, natomiast kapitalizacja notowanych papierów przekracza 4 biliony dolarów.
Siedziba giełdy mieści się przy Paternoster Square. Najważniejszy jej indeks stanowi FTSE 100, który skupia 100 przedsiębiorstw o największej kapitalizacji. Handel odbywa się między godziną 8:00 a 16:00, od poniedziałku do piątku. Przewiduje się, iż, ze względu na Brexit, giełda straci na znaczeniu na rzecz Euronext. Transakcje odbywają się w funtach brytyjskich.
7. Hong Kong Stock Exchange
Czwarta największa giełda azjatycka, choć również najszybciej rozwijająca się. Jej historia rozpoczęła się z końcem XIX wieku. Kapitalizacja notowanych papierów wynosi 6,1 biliona dolarów, natomiast co miesiąc obraca się na niej 182 miliardami dolarów. Handluje się na niej od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9:30 do 12:00, by następnie, po przerwie na lunch, wznowić handel o 13:00 i zakończyć sesję o 16:00. Transakcje odbywają się w dolarach hongkońskich.
8. Korea Exchange
Piąta z kolei giełda azjatycka pod względem wielkości. Jej siedziba mieści się w Pusan. Sesja trwa na niej od 9:00 do 15:30. Na Korea Exchange notowanych jest 2409 spółek o łącznej kapitalizacji blisko 2,2 biliona dolarów, natomiast każdego miesiąca obraca się na niej 277 miliardami dolarów. Handel denominowany jest w wonach koreańskich, z kolei główne indeksy stanowią KOSPI oraz KRX 100.
9. Euronext
Euronext bierze swoje początki z najstarszej na świecie giełdy amsterdamskiej, która powstała w 1602 roku. Cechą szczególną platformy Euronext jest fakt, iż powstała w wyniku połączenia giełd w Paryżu, Amsterdamie i Brukseli, co nastąpiło w roku 2000. Od tamtego momentu rozszerzała swoją działalność na inne państwa Unii Europejskiej, a obecnie łączy parkiety z Irlandii, Portugalii, Francji, Beneluxu, Włoch i Norwegii.
Łączna kapitalizacja notowanych spółek przekracza 5,4 biliona dolarów, a co miesiąc w ramach Euronext obraca się papierami na kwotę 174 miliardów dolarów. Transakcje dokonywane są w euro, od poniedziałku do piątku, natomiast godziny zależą od kraju, w którym handlujemy. Flagowy indeks stanowi Euronext 100.
10. Deutsche Börse
Trzecia największa giełda w Europie, która znajduje się we Frankfurcie nad Menem w Niemczech. Powstała w roku 1992, obecnie może pochwalić się kapitalizacją 2,3 biliona dolarów oraz miesięcznym obrotem 140 miliardów dolarów. Najważniejszy indeks stanowi DAX 30, który skupia 30 przedsiębiorstw o największej kapitalizacji. Transakcje odbywają się w euro, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9:00 do 17:30.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.