Swing trading często przedstawia się jako strategię realizowaną w oparciu o analizę fundamentalną i techniczną. Korzystając z niej, dzięki obserwacji wskaźników ekonomicznych i zachowania kursów, trader jest w stanie identyfikować punkty zwrotu, a następnie zajmować na nich pozycje. Jednakże swing trading tak naprawdę… nie jest strategią, a jedną z cech strategii. Sprawdź, czym naprawdę jest swing trading i jak wykorzystać go na rynku forex.
Czym jest swing trading?
Każda pozycja zajmowana na rynku ma swoje przewidywane ramy czasowe. W swing tradingu przewidywany czas trwania transakcji może wahać się w zakresie od kilku dni do kilku miesięcy. W tym okresie trader stara się złapać tzw. swing, czyli pojedynczy ruch cenowy.
Może to zrobić kupując aktywa w miejscu, które jego zdaniem okaże się lokalnym dołkiem rynku i sprzedając je w momencie rozpoznania sygnału odwrócenia trendu. Idealnym momentem do otwarcia pozycji, jest ten, w którym trend trwa lub dopiero się rozpoczyna. W chwili, kiedy tendencja zaczyna się odwracać, trader sprzedaje swoje aktywa i ew. otwiera pozycję odwrotną.
Najważniejsze zasady strategii inwestycyjnej
Swing trader może korzystać z analizy technicznej i analizy fundamentalnej lub łączyć obie metody.
Ze względu na to, że wykorzystanie wyższych ram czasowych wiąże się z ryzykiem związanym z publikacją danych ekonomicznych oraz niespodziewanymi wydarzeniami w gospodarce, podejście stricte techniczne nie jest zawsze wskazane.
Optymalnym podejściem jest za to wykorzystanie narzędzi analizy technicznej do rozpoznania punktów otwarcia i zamknięcia pozycji, przy jednoczesnym położeniu nacisku na tzw. Global Macro. Jest to strategia, w której kluczową rolę odgrywają wskaźniki ekonomiczne, śledzenie aktualności oraz analiza wypowiedzi przedstawicieli banków centralnych, w celu określenia najbardziej prawdopodobnej ścieżki polityki pieniężnej w danym państwie.
Z uwagi na to, że swing trading, który inaczej możemy nazwać po prostu handlem średnio- lub długoterminowym, w idealnym wypadku zakłada wykorzystanie analizy fundamentalnej, najczęściej nie będziemy mieli tu do czynienia ze stałym okresem przetrzymywania pozycji.
Transakcje mogą być zamykane po kilku dniach, tygodniach lub miesiącach, w zależności od rozgrywanego scenariusza rynkowego.
Swing trading – przykład z rynku Bitcoina
Przykładem typowego swing tradingu może być hipotetyczne otwarcie pozycji krótkiej na Bitcoinie pod koniec kwietnia 2022 roku.
Taka transakcja miałaby dwa argumenty. Pierwszy, techniczny, polega na obserwacji na wykresie całkowitego zniesienia agresywnego wybicia, co sygnalizuje słabość popytu. Pozycja krótka w punkcie czerwonym zostałaby otwarta właśnie po tym zniesieniu.
Drugi argument, bardziej znaczący, ma charakter fundamentalny i dotyczy rozpoczętego w marcu cyklu podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Biorąc pod uwagę, że Bitcoin koreluje z amerykańskim indeksem Nasdaq, można było przypuszczać, że jest traktowany przez rynek jako ryzykowny instrument spekulacyjny i będzie tracił na wartości razem z rynkiem akcyjnym.
Jak widać na wykresie, pozycja mogłaby zostać zamknięta na przykład w połowie ostatniego swingu, co pozwoliłoby traderowi uchwycić większość trwającego ponad dwa miesiące ruchu na rynku BTC.
Na powyższym wykresie widoczny jest interwał 1D, gdzie jedna świeca reprezentuje jeden dzień handlu, jednak swing trader może równie dobrze wykorzystywać interwały 1h, 4h czy wyższe niż 1D – 1W, 1M. Bardzo użyteczna może być tu również analiza wielu interwałów jednocześnie, znana jako analiza Top-Down.
Strategie swing trading
To, jak ostatecznie będzie wyglądać strategia swing tradingu, zależy w dużej mierze od stylu inwestowania danego tradera. Warto jednak pamiętać, że jest to styl spekulacji, który stanowi pewnego rodzaju łącznik między daytradingiem a długoterminowym handlem.
W praktyce można wyróżnić dwie podstawowe opcje w swing tradingu:
- Podążanie za trendem
Pierwsza strategia polega na wyłapywaniu tendencji, a następnie oczekiwaniu na wystąpienie korekty i zajęciu ostatecznej pozycji. Zajmowana jest ona zgodnie z trendem, co ma zmaksymalizować zyski. Warto przy tym zaznaczyć, że część traderów ustala take profit na wybranym poziomie, a inni pomijają ten krok i na bieżąco reagują na zmieniający się rynek.
- Grę przeciwko trendom
Zupełnie inaczej działa druga strategia. Polega ona na identyfikacji przede wszystkim takich momentów, w których występuje załamanie w trendzie. W praktyce trader próbuje złapać swing w momencie cofnięcia się rynku.
Należy jednak pamiętać, że podejście do handlu oparte na przekonaniu o 'zbyt niskich’ lub 'zbyt wysokich’ cenach rynkowych może być niebezpieczne. Wielu traderów ulega błędnemu przekonaniu, że rynek 'nie może’ dłużej spadać lub rosnąć. Jak mawiał ekonomista John Maynard Keynes: 'Rynki mogą pozostać irracjonalne dłużej, niż Ty możesz pozostać wypłacalny’.
Łatwo znaleźć się po złej stronie rynku, a następnie obserwować, jak utrzymujący się trend doprowadza nas do bankructwa.
Na szczęście istnieje trzecia metodologia, która może mieć większy sens przy próbach łapania odwróceń trendu. Polega ona na grze zgodnie z długoterminowym trendem (obserwowanym na przykład na interwale dziennym, 1D), ale w kontrze do trendu krótkoterminowego (np. na ramie 15-minutowej). Przykładem takiej transakcji jest widoczne poniżej otwarcie pozycji długiej w strefie popytu, szukając odwrócenia krótkoterminowego trendu spadkowego na rynku Bitcoina.
Pomimo agresywnych spadków, pozycja długa może wydawać się nie najlepszym pomysłem, jednak kontrowanie krótkoterminowego trendu spadkowego odbywa się zgodnie z wzrostową tendencją na interwale dziennym (obrazek poniżej).
Poznaj zalety i wady swing tradingu
Zalety
- Często nie wymaga tyle uwagi i poświęconego czasu co daytrading
- Niskie koszty, ze względu na niższą częstotliwość transakcji
- Lepsza argumentacja pomysłów handlowych (jeśli wykorzystujemy analizę fundamentalną)
- Więcej czasu na podejmowanie decyzji dotyczących zarządzania pozycją
Wady
- Wymaga doświadczenia i umiejętności budowania scenariuszy z wykorzystaniem analizy fundamentalnej, czyli tym samym – wiedzy ekonomicznej
- Swing trader korzystający tylko z analizy technicznej, przetrzymując pozycję przez dłuższy czas jest eksponowany ryzyko publikacji nieoczekiwanych przez rynek danych fundamentalnych, które mogą wywołać niepożądaną reakcję ceny
Kto może zostać swing traderem?
Zarabianie na swing tradingu nie jest proste. Trader powinien posiadać wiedzę o narzędziach analizy technicznej, a także swobodnie budować hipotezy fundamentalne. To co jednak jest kluczowe, to zachowanie dużej dyscypliny i systematyczności. Mimo że najczęściej nie musimy godzinami przesiadywać przed ekranem, to i tak niezbędne jest bieżące monitorowanie wielu rynków w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
Jak zacząć ze swing tradingiem? Poradnik początkującego swing tradera
Przed zdecydowaniem się na swing trading, warto pamiętać o trzymaniu się kilku zasad, które pozwolą ograniczyć ryzyko utraty środków finansowych.
- Zapoznaj się ze specyfiką rynku, na którym masz zamiar handlować
- Korzystaj z analizy fundamentalnej
- Pozycje w swing tradingu mogą być przetrzymywane kilka dni, tygodni lub miesięcy. Im dłuższy czas przetrzymywania pozycji, tym więcej czasu będziesz musiał spędzić na analizie fundamentalnej. Warto mieć świadomość, że pominięcie tego punktu może oznaczać brak zrozumienia kontekstu wokół instrumentu i niższej jakości decyzje.
- Wypróbuj swoją strategię na rachunku demo – możesz na nim eksperymentować, bez obawy o utratę pieniędzy. Alternatywą jest wykorzystanie symulatora, jednak problem stanowi tutaj brak możliwości testowania hipotez fundamentalnych.
- Analizuj kilka wykresów jednocześnie – np. przechodząc z wykresu tygodniowego, do interwału 4H
- Pamiętaj o tym, że przetrzymywanie pozycji poza sesją wiąże się z opłatami SWAP, które mogą znacząco wpłynąć na osiągane zyski
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD (XTB). Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.