Formacja klina z reguły zapowiada kontynuację poprzedniego trendu. Znacznie rzadziej klin powoduje odwrócenie trendu. Klin przybiera formę zagęszczenia notowań między dwoma liniami trendowymi. Dolna linia jest wsparciem, natomiast górne ograniczenie jest oporem. Podczas kształtowania się formacji klina, wolumen zmniejsza się. Wybicie z formacji powoduje wzrost wolumenu. Zaletą klina jest jego uniwersalność. Formacja klina jest obecna zarówno na giełdzie jak i na rynku surowcowym oraz walutowym. Kliny można podzielić na zwyżkujące oraz zniżkujące. Formacja powstaje zarówno podczas trendu wzrostowego jak i spadkowego.
Formacja klina – kontynuacja trendu
Jest to najczęstszy przykład formacji klina. Występuje zarówno w przypadku klina zwyżkującego jak i zniżkującego. W przypadku trendu wzrostowego najczęściej pojawia się formacja klina zniżkującego. Podczas trendu spadkowego z reguły występuje formacja klina zwyżkującego.
Jako przykład kontynuacji trendu można podać zachowanie kursu PZU między 8, a 21 kwietnia 2011 roku. Po wzrostach nastąpiła spadkowa korekta, która przybrała formę klina zniżkowego. Po przebiciu górnego ograniczenia klina nastąpił ruch powrotny i retest przebitej linii trendu. Potem kurs PZU powrócił do trendu wzrostowego.

Formacja klina – odwrócenie trendu
Czasami klin może spowodować odwrócenie trendu. Jako przykład można podać sytuację na akcjach Amazon (AMZN). Po spadku kursu AMZN z poziomu 1080$ do 950$ zaczęła się tworzyć formacja klina zniżkującego. Po wybiciu górnego ograniczenia nastąpiło wzrostowe odreagowanie. Wybicie klina zniżkującego doprowadziło do odwrócenia trendu spadkowego.

Klin zwyżkujący
Klin zwyżkujący najczęściej zapowiada dalszy spadek cen. Formacja klina zwyżkującego kształtuje się często podczas krótkich wzrostów po długotrwałych spadkach albo w czasie ostatniej fazy hossy. Klin powstaje po utworzeniu przynajmniej czterech punktów zwrotnych, które wyznaczają zarówno dolne jak i górne ograniczenie formacji. Często po wybiciu następuje ruch powrotny, który jest dobrym miejscem na „drugie wejście” i podłączenie się pod ruch ceny. Wielkość ruchu cenowego jest pośrednio zależna od wysokości klina. Najczęściej impuls kończy się w okolicach najbliższego wyraźnego wsparcia lub oporu. Z reguły klin zwyżkujący powstaje podczas trendu spadkowego, jednak czasami ten typ formacji powstaje podczas trendu wzrostowego.
Klin zwyżkujący podczas trendu wzrostowego
Jest to ciekawa sytuacja rynkowa. Z reguły klin zwyżkujący jest formacją kontynuacji trendu spadkowego. Poniższy przykład dotyczy kontynuacji trendu wzrostowego na kursie USD/JPY. Klin powstał na przełomie kwietnia i maja 2017 roku. Po ruchu wzrostowym nastąpiło zagęszczenie notowań, które przybrało formę klina zwyżkującego. Po jego przebiciu nastąpił ruch powrotny i retest przebitego oporu. Potem nastąpił powrót do wzrostów.

Klin zwyżkujący podczas trendu spadkowego
Jest to „klasyczna” sytuacja. Po spadku następuje wzrostowa korekta, która przybiera formę klina zwyżkującego. Po przebiciu wsparcia w postaci dolnego ograniczenia klina następuje kontynuacja spadków. Jako przykład można podać zachowanie kursu GBP/JPY w styczniu 2017 roku.

Klin zniżkujący
Klin zniżkujący najczęściej zapowiada dalszy wzrost cen. Formacja klina zniżkującego kształtuje się często podczas korekt trendu wzrostowego. Dotyczy to zarówno korekt krótkoterminowych jak i średnioterminowych. Nieraz po wybiciu następuje ruch powrotny, który jest dobrym miejscem na „drugie wejście” i podłączenie się pod ruch ceny. Wielkość ruchu cenowego zależna jest od wysokości klina. Najczęściej impuls kończy się w okolicach najbliższego wyraźnego oporu lub wsparcia. Z reguły klin zniżkujący powstaje podczas trendu wzrostowego, jednak czasami ten typ formacji powstaje podczas trendu spadkowego.
Klin zniżkujący podczas trendu wzrostowego
Jest to „klasyczna” sytuacja rynkowa. Po wystąpienia ruchu wzrostowego następuje korekta, która przybiera formę klina zniżkującego. Po przebiciu oporu, którym jest górne ograniczenie klina, następuje powrót do wzrostów. Przykładem jest zachowanie kursu Tesli między styczniem, a marcem 2017 roku.

Klin zniżkujący podczas trendu spadkowego
Z reguły klin zniżkujący jest formacją kontynuacji trendu wzrostowego. Poniższy przykład dotyczy kontynuacji trendu spadkowego na kursie GBP/JPY. Klin powstał pod koniec maja 2018 roku. Po ruchu spadkowym nastąpiło zagęszczenie notowań, które przybrało formę klina zniżkującego. Po jego przebiciu nastąpił kolejny impuls spadkowy.

Formacja klina – porady transakcyjne
Porady transakcyjne są różne w zależności od rodzaju klina oraz trendu w jakim porusza się instrument finansowy.
Klin zwyżkujący
- Jeśli dominuje trend wzrostowy, inwestor powinien utrzymywać akcje podczas kształtowania formacji.
- Podczas trendu spadkowego posiadacz akcji powinien je sprzedać gdy nastąpi przebicie dolnego ograniczenia klina zwyżkującego.
- Jeśli dominuje trend spadowy, przebicie dolnego ograniczenia klina zwyżkującego powinno zachęcić do zajęcia krótkiej pozycji.
Klin zniżkujący
- Jeśli dominuje trend wzrostowy, inwestor powinien szukać długiej pozycji po przebiciu górnego ograniczenia trendu wzrostowego
- Podczas trendu spadkowego inwestor powinien szukać miejsca do zajęcia krótkiej pozycji po przebiciu dolnego ograniczenia klina zniżkującego
- Podczas trendu spadkowego przebicie górnego ograniczenia klina nie powinno zachęcać do zajęcia długoterminowych, długich pozycji (ryzyko fałszywego wybicia)