logo

Najlepsze portfele kryptowalut w 2024 roku | Ranking

Portfele kryptowalutowe są potrzebne wszystkim operującym w świecie blockchain. Sytuacja jednak zmienia się szybko i rozwiązania dobre wczoraj, dziś mogą nie być już wystarczająco bezpieczne i wygodne. Dlatego też publikujemy nasz ranking portfeli kryptowalut, pokazujący gdzie warto przechowywać krypto w 2024 roku.

Najlepsze portfele offline (cold wallets)

Korzystanie z portfela offline oznacza przechowywanie naszych danych przez urządzenie lub przedmiot, nie podłączony do internetu. Trzymając nasze klucze offline, eliminujemy ryzyko utraty środków w wyniku włamania przez internet. Jest to rozwiązanie bezpieczne, jednak odbywa się kosztem wygody.

Uwaga! Nigdy i nikomu nie podawaj hasła do portfela oraz frazy seed. KAŻDY proszący o nie jest oszustem, nawet jeśli wiadomość wygląda na wysłaną z oficjalnego serwera poważnej firmy.

Na rynku funkcjonuje kilka rodzajów portfeli offline.

1. Portfele sprzętowe

Czy Trezor jest bezpieczny

Urządzenie elektroniczne, z reguły podłączane do komputera kablem USB lub poprzez Bluetooth. Każde podpisanie transakcji wymaga ręcznego wprowadzenia kodu PIN na urządzeniu. Takie rozwiązanie uważane jest za bezpieczne, gdyż nasze klucze nie są udostępniane w Internecie. Musimy ufać jednak w uczciwość producenta portfela, jesteśmy także teoretycznie narażeni na zainfekowanie urządzenia poprzez USB.

Jeszcze bardziej bezpieczną wersją portfeli sprzętowych jest odmiana ultra cold. Urządzenia tego typu nie wymagają podłączenia do komputera. Z reguły generują one kod QR obrazujący naszą transakcję, który możemy następnie zeskanować i opublikować tym samym naszą transakcję w sieci. Ze względu na mniejszą wygodę tego procesu stosowane jest głównie przez posiadaczy większego kapitału.

Ranking portfeli sprzętowych kryptowalut (relacja cena/jakość):

  1. Trezor model T. Portfel nowej generacji, obsługa BTC i bardzo wielu altcoinów, dodatkowe szyfrowanie, kod open source. Cena ok. 219 EUR.
  2. Ledger Nano S Plus. Wygodny, wiele monet, podwójny układ scalony, aplikacja Ledger Live. Ostatnio nieco kontrowersyjny. Cena ok. 350 PLN.
  3. Trezor model One. Prosty, tani i bezpieczny, choć mniej wygodny. Brak obsługi kilku ważnych monet. Cena 69 EUR.
  4. Ledger Nano X. Posiada wszystkie funkcje tańszego Nano S Plus, dodatkowo oferuje komunikację Bluetooth. Cena ok. 680 PLN.
  5. Ellipal Tytan. Technologia ultra cold, bez USB czy Bluetooth. Metalowa obudowa, duży kolorowy ekran, 10 000 tokenów. Mało znana firma. Cena ok. 140 $.
  6. BitBox02. Dwa chipy, kod open source, prosty w obsłudze, szyfrowana komunikacja. Relatywnie nowa firma. Cena ok. 130 $.

Jeśli przechowujesz frazę seed, nie musisz obawiać się uszkodzenia fizycznego urządzenia. Bez problemu odtworzysz swój portfel na innym portfelu, jeśli oryginalny zostanie zniszczony.

2. Portfele papierowe

Skoro portfel przechowuje jedynie klucze, możemy zapisać je na kartce papieru, prawda? Potem wystarczy zaimportować ten ciąg znaków do aplikacji. Kartki papieru z pewnością nie ukradnie nam żaden haker. Kody trzeba jednak wygenerować i tu może pojawić się problem.

Istnieje wiele programów do generowania papierowych portfeli, jednak nie ma pewności, że nie mają one zaszytych backdoorów. Sporo hałasu narobiła ostatnio historia użytkownika, którego papierowy portfel został zhakowany, mimo że został on wygenerowany całkowicie offline.

Lekcja z tej historii jest jasna. Choć papierowe portfele nadal mogą mieć zastosowanie – nie używaj ich, dopóki nie staniesz się ekspertem w dziedzinie obsługi kryptowalut.

Najbardziej znanym serwisem do generowania papierowych portfeli jest BitAddress.org.

3. Portfele stalowe

Portfele kryptowalut stalowe

Działają nieco podobnie do papierowych, jednak klucze zapisywane są na metalowych płytkach. Dostęp do portfela daje przepisanie ich do aplikacji. Portfele takie kupujemy czyste, z narzędziami do zapisania na nich hasła. Mogą one także mieć postać osobnych płytek z literami i cyframi, z których sami złożymy hasło. Świetnie posłużą jako zapasowa kopia haseł i seed dla portfeli sprzętowych i programowych.

Oczywiście bardzo ważne jest bezpieczne przepisanie lub wygenerowanie naszych adresów.

Popularne portfele stalowe to CryptoSteel Capsule czy Blockplate.

Najlepsze portfele online (hot wallets)

Portfele online są połączone z internetem. Są one bardzo popularne, gdyż umożliwiają szybkie wysyłanie i odbieranie różnych kryptowalut. Logujemy się, określamy odbiorcę, klikamy Wyślij – i już. Są świetnym wyborem dla tych, którzy cenią sobie wygodę.

Niestety, fakt że są one podłączone do Internetu, podnosi ryzyko ich używania. Oczywiście twórcy portfeli starają się utrudnić ich zhakowanie, jednak nie sposób tego wykluczyć. Wirus lub trojan zawsze może uzyskać dostęp do naszego komputera lub telefonu, co może zakończyć się utratą środków.

Zawsze musimy także brać pod uwagę ryzyko – mało prawdopodobne ale możliwe – ingerencji w działanie portfela przez jego twórców.

1. Portfele desktopowe

Są to aplikacje, uruchamiane na naszym komputerze. Programy, których funkcją jest zarządzanie krypto aktywami z naszego PC. Łączą się z Internetem, gdy jest to konieczne do przeprowadzenia transakcji, są więc mniej bezpieczne od portfeli sprzętowych, ale nieco bardziej od portfeli w przeglądarce. Są wygodne w użyciu i z reguły darmowe.

Do uruchomienia portfela typu desktop z reguły potrzebujemy wprowadzenia hasła, niektóre wymagają także uwierzytelnianie dwuskładnikowego (2FA). Zazwyczaj przy pierwszym ich uruchomieniu musimy wpisać lub utworzyć frazę seed, niezbędną dla ewentualnego odzyskania dostępu.

Portfele tego typu mogą obsługiwać jeden konkretny blockchain, lub wchodzić w interakcje z wieloma kryptowalutami. Jeśli obsługują jeden, mogą mieć charakter portfela „lekkiego” lub też działać jako pełny węzeł, przechowujący całą historię danego łańcucha. Portfele wielowalutowe są z reguły lekkie.

Ponieważ upadek FTX czy Celsius jasno pokazał niebezpieczeństwa powierzania naszych kryptowalut komu innemu, w naszym rankingu skupimy się wyłącznie na portfelach niepowierniczych, zarządzanych samodzielnie.

Ranking portfeli kryptowalut typu desktop

  1. Electrum. Czołowy portfel dla Bitcoina. Wspiera tylko BTC, za to najlepiej na rynku. Niespecjalnie łatwy w obsłudze, za to oferujący sporo ciekawych opcji zaawansowanym użytkownikom (np. multisig).
  2. Guarda. Obsługuje 50 głównych blockchainów i tysiące tokenów. Kod częściowo open source. Niezła obsługa klienta, mimo że portfel jest darmowy. Pozytywne opinie użytkowników.
  3. Exodus. Wygodny portfel, dostępny na wielu typach urządzeń. Pozwala na obsługę wielu łańcuchów, w tym Bitcoin i Ethereum. Przyjazny dla początkujących, jak na portfel desktop oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa.
  4. Coinomi. Jeden z najstarszych portfeli na rynku, chwalący się, że nigdy nie został zhakowany (było takie oskarżenie). Jego najsilniejszą stroną jest obsługa 125 łańcuchów bloków.
  5. Trust Wallet. 65 blockchainów, mnóstwo tokenów. Dzięki współpracy z Binance bardzo silny w obsłudze tokenów BEP-20. Open source; wysoka funkcjonalność. Opinie użytkowników raczej pozytywne.

2. Portfele mobilne

Pozwalają na obsługę rynku krypto przez smartfon (wymagana jest odpowiednia aplikacja mobilna). Zazwyczaj mają przyjazny interfejs i są wygodne dla początkujących, za to mniej bezpieczne niż portfele desktop. Wyższe jest ryzyko utraty, uszkodzenia lub kradzieży urządzenia.

Ranking mobilnych portfeli kryptowalut

Czy Trust Wallet jest bezpieczny

Ponieważ wiele firm opracowuje zarówno wersje desktop jak i mobilne, część portfeli powtórzy się na naszej liście.

  1. Coinbase Wallet. Portfel, wypuszczony przez drugą krypto giełdę świata. Przyjazny interfejs, 5000 przechowywanych tokenów, uwierzytelnienie 2FA i multisig. Wspiera również rozwiązania Layer 2 w rodzaju Polygon i Optimism.
  2. Exodus. Podobnie jak wersja stacjonarna, obsługuje wiele różnych łańcuchów. Wysokie bezpieczeństwo i duża funkcjonalność owocują sporą popularnością, także wśród początkujących. Klucz prywatny przechowywany jest lokalnie w postaci zaszyfrowanej.
  3. Coinomi. Te same zalety co portfel desktop – zorientowanie na prywatność, bezpieczeństwo oraz obsługa przeszło 100 blockchainów. Przydatną funkcją jest cold staking, pozwalając zarabiać bez przenoszenia tokenów z portfela.
  4. Trust Wallet. Mobilna wersja znanego portfela, dziedziczy większość jego wad i zalet. Czytelny interfejs, wbudowana obsługa dApps i tokenów NFT, mnóstwo przechowywanych tokenów. Mimo powiązań z Binance, portfel nie przechowuje centralnie kluczy prywatnych.
  5. Blue Wallet. Wspiera tylko sieć Bitcoin i Lightning Network, ale jest w tym bardzo dobry. Apka oferuje sporo funkcji, zachowując prosty interfejs użytkownika. Blue Wallet obsługuje transakcje wsadowe (łączone), a nawet użycie protokołu Tor w celu zwiększenia prywatności.

3. Portfele w przeglądarce

Dostępne jako rozszerzenia dla Chrome, Firefox, Opery czy Edge. Nie tak bezpieczne jak portfele aplikacji, nie mówiąc już o rozwiązaniach offline, za to zdecydowanie bardziej popularne. Umożliwiają zarządzanie kryptowalutami bezpośrednio z poziomu przeglądarki. Wiele z nich, obok możliwości wysłania transakcji, oferuje dodatkowe funkcje, jak możliwość wymiany tokenów i ich aktualna wycena.

Ranking przeglądarkowych portfeli kryptowalut

  1. Metamask. Marka, która stała się synonimem branży. O popularności tego portfela świadczy, że ma przeszło 30 milionów użytkowników miesięcznie. Przechowuje tokeny Ethereum i wielu innych sieci, jak BNB Chain, Fantom, Polygon czy Arbitrum. Choć niepowierniczy, podlega scentralizowanemu zarządzaniu przez Consensys, który teoretycznie ma możliwość cenzurowania transakcji.
  2. Keplr. Znakomity portfel, specjalizujący się w obsłudze rosnącego ekosystemu Cosmos. Pozwala użytkownikom zarządzać wieloma kontami na różnych łańcuchach w jednym miejscu. Najwygodniejsze rozwiązanie dla obsługi tokenów ATOM, OSMO czy INJ.
  3. MyEtherWallet. Wyspecjalizowany w obsłudze tokenów ERC-20, ale dzięki rozszerzeniu Encrypt umożliwia również obsługę BNB Chain, Polkadot, Polygon czy Optimism. Kod open source, przyjazny interfejs i sporo dostępnych funkcji, jak uwierzytelniania za pomocą PIN lub Face ID. Pozwala na interakcje ze zdecentralizowanymi aplikacjami (dApps).
  4. Mycelium. Portfel z długą tradycją, istniejący od roku 2008. Skupiony na obsłudze najważniejszej kryptowaluty – Bitcoina oraz Ethereum i tokenów ERC-20. Interfejs jest intuicyjny i daje dostęp do wielu dApps. Kod open source. Umożliwia handel bezpośrednio w aplikacji.
  5. Ambire Wallet. Nietypowy portfel, który obsługujemy przez WWW bez potrzeby instalowania rozszerzenia przeglądarki. Uwierzytelnianie odbywa się poprzez email oraz hasła i jak twierdzą użytkownicy – działa świetnie. Portfel obsługuje 10 najważniejszych sieci i pozwala natywnie używać ich dApps.

Wiele portfeli online możemy połączyć z portfelami hardware – wtedy wychodzące transakcje będą wymagały podania kodu PIN, co znacząco podniesie bezpieczeństwo.

Czym w ogóle są portfele kryptowalut? Podstawy

Portfele kryptowalut Bitcoin ranking

Portfele kryptowalut mają wiele zastosowań. Pozwalają na sprawdzenie bieżącego salda. Umożliwiają wysyłanie i odbieranie kryptowalut, podobnie jak nasz rachunek bankowy przelewów. Dostarczają adres publiczny, który może posłużyć do korzystania ze specyficznych, mniej dostępnych usług.

Portfele te nie przechowują natomiast kryptowalut. Dziwne, ale prawdziwe. Twoje krypto spoczywają zapisane na blockchainie. Blok Bitcoina numer 800 175 zawiera na przykład zapis, że moje saldo konta to w tej chwili 0,434278 BTC.

Skoro więc portfel kryptowalutowy nie przechowuje naszych monet, to czemu służy? Przechowywaniu danych uwierzytelniających, inaczej nazywanych kluczem prywatnym. Dają one dostęp do zasobów zapisanych w łańcuchu bloków. Są rodzajem hasła, otwierającego drogę do naszego skarbca.

Zasada działania portfeli krypto i najważniejszy podział

Ranking portfeli kryptowalut 2

Zanim rozpoczniemy nasz ranking portfeli kryptowalut, przypomnijmy sobie podstawy.

Cały blockchain opiera się na kryptografii i dwóch typach kluczy. Klucz publiczny może być znany wszystkim, funkcjonuje podobnie jak numer naszego konta w banku. Z reguły jest jawny, ale pozwala co najwyżej na podejrzenie stanu konta. Zupełnie inaczej jest z kluczem prywatnym. Jest on hasłem, pozwalającym na zarządzanie środkami na tym koncie. Najłatwiej zrozumieć to przez analogię.

W realnym życiu mamy całkowitą kontrolę nad gotówką, przechowywaną w portmonetce czy pod materacem. Nieco inaczej jest w przypadku pieniędzy na koncie bankowym. Na ogół mamy do nich swobodny dostęp… chyba, że bank właśnie bankrutuje. Bankomat odmawia wypłaty ponad dzienny limit. Duży przelew zostaje zatrzymany do wyjaśnienia. Komornik zajął nasze konto…

Choć analogia nie jest doskonała, w świecie krypto jest podobnie. Tu również mamy dwa podstawowe rodzaje portfeli:

  1. Portfel powierniczy, jak Cobo Wallet albo Zap dla Lightning Network. Odpowiednik konta w banku, zarządzany przez innych w naszym imieniu. Jest wygodny, nie musimy martwić się o utratę kluczy prywatnych ani samodzielne zarządzanie nimi. Jednak jeśli firma zbankrutuje lub zostanie zhakowana, nasze kryptowaluty mogą być zagrożone.
  2. Portfel zarządzany samodzielnie, jak Ledger, MyEtherWallet i wiele innych. W tym wypadku to my kontrolujemy klucz prywatny, co zarówno daje korzyści, jak i powoduje pewne ryzyko. Zgubienie kluczy oznacza utratę naszych środków. Portfele bez nadzoru pozwalają za to na pełną kontrolę nad kryptowalutą, bez jakichkolwiek ograniczeń.

Podział na portfele powiernicze i zarządzane samodzielnie to jednak dopiero początek. Kryteriów podziału jest o wiele więcej. Najistotniejsze jest bezpieczeństwo, a pod tym względem dzielimy portfele przede wszystkim na zimne (offline, cold wallets) i gorące (online, hot wallets).

Które portfele kryptowalut są najbezpieczniejsze?

Portfele kryptowalut Ethereum

Choć po burzliwym roku 2022 powinno to być oczywiste, potwórzmy jeszcze raz: niebezpieczne jest powierzanie naszych środków komuś innemu. Zbankrutować może dowolna platforma krypto. Z tego powodu należy skupić się na portfelach niepowierniczych, które mamy pod własną kontrolą. Portfele powiernicze mogą odpowiadać za 10-20% naszych środków, i to tylko, jeśli oferują jakieś korzyści, np. dochód pasywny z kryptowalut.

Jak zatem bezpiecznie przechowywać nasze kryptowaluty? Odpowiedź jest krótka. Najbezpieczniejsze są portfele offline z kategorii ultra cold. Nawet przez sekundę nie mają one połączenia z internetem, haker nie ma więc żadnej szansy przechwycenia naszych kluczy prywatnych.

Gdy chcemy wysłać transakcję, wprowadzamy po prostu adres odbiorcy i podpisujemy transakcję. Następnie portfel przekształca podpisaną transakcję w kod QR, który możemy zeskanować za pomocą urządzenia podłączonego do Internetu.

Jest to bardzo bezpieczna metoda, jednak po pierwsze wymaga znacznie więcej zachodu, a po drugie – wciąż musimy ufać producentowi urządzenia ultra cold, że nie zainstalował w nim żadnych backdoorów.

Nie ma czegoś takiego, jak 100% pewny portfel blockchain. Ryzyko może być minimalne, ale nigdy nie uda się wyeliminować go całkowicie. Jeśli chcemy pomniejszyć je skokowo, należy dywersyfikować nasze środki, używając odmiennych modeli portfeli różnych producentów. Warto również pomyśleć o ubezpieczeniu swoich środków.

Jak wybrać portfel odpowiedni dla siebie?

Wszystko zależy od tego, ile chcemy przeznaczyć na inwestycję, jaki typ portfela najbardziej nam odpowiada oraz na jakie kompromisy jesteśmy skłonni pójść.

Sensowny wydaje się podział naszych środków na dwie kategorie:

  • strategiczne oszczędności, przechowywane maksymalnie bezpiecznie w długim horyzoncie czasowym,
  • środki przeznaczone na inwestycje w krótkim okresie, spekulację i użycie na DeFi.

Należy pamiętać, że każdy staking, nawet wykonywany z poziomu portfela hardware, łączy się z niewielkim ryzykiem utraty środków w przypadku ataku hakerów.

Oszczędności strategiczne powinny być przechowywane w portfelu hardware. Wybór tego portfela powinien nastąpić po dokładnej analizie jego bezpieczeństwa oraz kosztów zakupu. W chwili obecnej wydaje się, że dla środków w granicach 1000-20.000 dolarów sensownym wyjściem będzie użycie któregoś z modeli firmy Trezor. Ellipal jest jeszcze stosunkowo mało znany, pozycję Ledgera podkopują nieco proponowane zmiany w przechowywaniu frazy seed.

Środki bieżące przechowywać będziemy rzecz jasna w portfelu online. Z trzech alternatyw (aplikacja desktop, mobilna, przeglądarka) najbezpieczniejsze jest użycie aplikacji portfela na komputerze. Możemy też wybrać portfel, wdrożony na wszystkich tych platformach, na przykład Exodus. Wtedy, choć głównym kanałem dostępu pozostaje aplikacja na komputerze, awaryjnie możemy dokonać transakcji także przez komórkę lub z przeglądarki na innym naszym urządzeniu.

Oczywiście należy zadbać o maksymalnie skuteczną ochronę antywirusową na każdym urządzeniu, używanym do transakcji kryptowalutami.

Ufff…. Nasz ranking portfeli kryptowalut udowodnił jedno – nie ma idealnie bezpiecznej metody przechowywania naszych krypto. Portfel sprzętowy to podstawa, należy jednak połączyć go z umiejętną dywersyfikacją naszych środków. A jeśli podchodzimy do sprawy poważnie – być może warto zainteresować się portfelami multisig, a nawet prowadzeniem własnego węzła sieci.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Gdzie najlepiej trzymać kryptowaluty?

Przechowując kryptowaluty musimy wybierać między wygodą a bezpieczeństwem. Optymalne połączenie tych cech daje portfel sprzętowy, podłączany w razie potrzeby do komputera.

Jaki jest najlepszy darmowy portfel krypto?

Jaki jest najlepszy portfel kryptowalut z obsługą po polsku?

Co lepsze Trezor czy Ledger?

Czy aby założyć portfel kryptowalut wymagana jest weryfikacja?

Co zamiast portfela Metamask?

Czy Atomic Wallet jest bezpieczny?

Czy portfel Coinomi jest bezpieczny?

Kliknij aby ocenić wpis
[Głosy: 48 Średnia: 3.9]

binance futures - poradnik oraz opinie

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
etoro
Sprawdź
51% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
logo tms
Sprawdź
75% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

pekao

XTB IKE

XTB IKE

Binance - kod rabatowy -20%