Aevo to nowa giełda opcji i futures na kryptowaluty. Wszystko wskazuje, że może być bardzo udanym projektem, śmiało konkurującym z największymi z tej branży. Sprawdźmy co oferuje, jakie ma silne strony, no i czy da się na niej zarobić.
Kurs Aevo
(AEVO/PLN)
1,28 PLN
(0,33 USD)
Zmiana ceny (24h)
-5,09% (-0,069 PLN)
Ranking
267
1h
-0,34%
24h
-5,09%
7d
-10,15%
14d
-0,07%
30d
-13,80%
200d
-76,16%
1y
0,00%
Kapitalizacja
292 790 556 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
-5,10%
Max cena (24h)
0,35 USD
Min cena (24h)
0,32 USD
Wolumen (24h)
98 366 224 USD
Historyczne maksimum
3,76 USD (2024-03, -91,18%)
Ilość w obrocie
888 022 623 AEVO
Ilość maksymalna
1 000 000 000 AEVO
Za 100 PLN kupisz 77,97 AEVO
Strona projektu: www.aevo.xyz
Ostatnia aktualizacja 2024-11-21 07:45
Wykres kryptowaluty Aevo
Co to jest AEVO?
AEVO to giełda opcji i kontraktów futures, oparta o księgę zleceń. Łączy w sobie niezależność DEXa z wygodą obsługi, typową dla platform CeFi. Zamierza stać się giełdą dla profesjonalistów, oferującą opcje dzienne, tygodniowe, miesięczne i kwartalne. Rozwiązanie oparte jest na własnym rozwiązaniu EVM, integrującym Optimistic Rollups.
Aevo prowadzi księgę zamówień poza łańcuchem (jak giełda scentralizowana) z rozliczeniami w ramach łańcucha (jak DEX). Zbiera wszystkie zlecenia kupna i sprzedaży, zaś funkcja Risk Engine sprawdza parametry (dostępne saldo i margin), aby upewnić się, że zlecenie jest ważne i można zapisać je w systemie.
Po dopasowaniu zleceń transakcje są rozliczane za pomocą smartkontraktów, a kupione aktywa lądują na portfelu pozostającym pod naszą kontrolą. W celu utrzymania dostępności danych projekt współpracuje z opisywanym wcześniej łańcuchem Celestia. Dane dotyczące blockchaina Aevo możemy sprawdzić w eksploratorze bloków.
Projekt powstał z przekształcenia dotychczasowej platformy DeFi Ribbon Finance. Integracja kontraktów opcyjnych oferowanych przez Ribbon już na starcie daje nowej platformie obrót w wysokości 80 milionów dolarów tygodniowo (4 mld rocznie).
Najpoważniejszym konkurentem w handlu opcjami na BTC i ETH jest Deribit, dalsze miejsca zajmują OKX, Binance, Bybit i giełda CME.
Planowany jest zrzut tokenów dla użytkowników platformy, co powinno skokowo zwiększyć jej rozpoznawalność.
Jak to jest zrobione?
Aevo prowadzi księgę, w której publikowane są wszystkie zlecenia. Po dopasowaniu zleceń są one umieszczane w smartkontraktach Aevo L2. Transakcje są tworzone i rozliczane na bieżąco, zaś publikowane w łańcuchu Ethereum co 1 godzinę.
Po opublikowaniu transakcji w sieci głównej ich pełne potwierdzenie zajmuje 2 godziny, tyle więc minimum trzeba na dokonanie wypłat z Aevo. Wpłaty korzystają z mostu Optimism Standard Bridge, a czas ich potwierdzenia po zainicjowaniu to około 10 minut.
W ramach Aevo Rollup opłaty gazowe za transakcje uiszczane są w ETH. Obecnie opłaty te pokrywa giełda Aevo, z wyjątkiem opłat za wpłatę i wypłatę środków. Ani tworzenie, ani anulowanie zamówień nie wiąże się z opłatami.
W przypadku kontraktów futures, jeśli źle obstawimy kierunek ruchu, występuje ryzyko likwidacji. Pod uwagę brany jest cały portfel, a proces jest uruchamiany, gdy nasze zabezpieczenie schodzi poniżej ustalonego progu.
Obok opcji i futures, platforma umożliwia także spekulacyjny handel prawami do tokenów, które dopiero wejdą na rynek.
Token AEVO i tokenomia
Token Aevo ma dwa podstawowe zastosowania:
- Zarządzanie: posiadacze tokenów mogą głosować w sprawie aktualizacji sieci, nowych ofert i decyzji DAO.
- Stakowanie: użytkownicy stakujący Aevo mają niższe opłaty transakcyjne i prawo do większych nagród.
Podczas finansowania projektu zebrano 16,6 mln dolarów w zamian za ok. 18% podaży. Duże udziały ma team (25%) oraz skarbiec DAO (ok. 30%).
Pierwszym dniem notowań jest 13 marca 2024 r. W tym dniu maksymalna podaż AEVO wyniesie 1 miliard tokenów, a podaż w obiegu 110 milionów.
Dotychczasowi posiadacze tokena RBN są uprawnieni do ich zamiany na AEVO po kursie 1:1.
Rozwiązywane problemy
Aevo plasuje się w połowie drogi między DEX a CEX. Pozwala mu to rozwiązać szereg problemów, typowych dla obu grup tych rozwiązań.
Problemy CEX
- konieczność wykonania KYC
- przekazanie funduszy pod kontrolę giełdy
- brak przejrzystości rynku
- brak integracji z innymi platformami
Problemy DEX
- koszty gazu niezbędnego do zawarcia transakcji
- małe wolumeny rynku opcji i niski TVL
- oparcie na mało przejrzystych pulach płynności
- interfejs oferujący tylko podstawowe funkcje
Aevo: podsumowanie
Zalety Aevo mogą pomóc mu przejąć sporą część rynku derywatów krypto. Na razie nie może rywalizować z Deribit, jeśli chodzi o obroty, ma jednak duże szanse w starciu z protokołami DeFi. Wygodny interfejs, spora grupa zwolenników oraz stały wolumen zapewniany przez Ribbon Finance stanowią niezły pakiet startowy.
Na korzyść Aevo gra też znane hasło: „Nie twoje klucze, nie twoje krypto”.
Oczywiście platforma ma także swoje minusy. Nie wiemy, czy jej smartkontrakty są całkowicie bezpieczne, to wykaże dopiero praktyka. Platforma eliminuje ryzyko CeFi, ale nadal musimy zachować bezpieczeństwo jeśli chodzi o klucz prywatny i frazy seed. Istnieje ryzyko frontrunningu i ataków Sybil. Nie wiadomo, jak na rozwój projektu wpłyną ewentualne regulacje prawne branży krypto.
Trawersując klasyka, chodzi o to, aby te minusy nie przesłoniły nam plusów. Aevo stara się łączyć w sobie to, co najlepsze z obu światów: DeFi i CeFi. Powinno to zaowocować akceptacją wielu użytkowników, przyciągniętych brakiem problemów i znajomym interfejsem. Gdy dodamy do tego nowatorskie rozwiązania, sukces staje się całkiem prawdopodobny.
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Co to jest Aevo?
Aevo to zdecentralizowana giełda instrumentów pochodnych, skupiająca się na opcjach i futures, oparta o własne rozwiązanie Layer 2.
Czy istnieje aplikacja mobilna?
Prace nad nią trwają, tymczasem działa apka sieciowa, zoptymalizowana pod kątem przeglądarek mobilnych.
Czym Aevo różni się od Deribit?
Deribit to giełda scentralizowana (CEX), podobna do Binance lub Coinbase; Aevo to DEX z niewielkimi elementami centralizacji. Ponadto Deribit wykorzystuje opcje odwrotne, podczas gdy opcje na Aevo są rozliczane w USDC.
Czy Aevo miało audyt?
Smartkontrakty Aevo zostały poddane audytowi niezależnie przez dwie firmy: Veridise i Spearbit.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.