logo

Co to jest API3 i czemu warto mieć tę monetę na oku?

xtb - broker godny zaufania

API3 staje się coraz mocniejszym graczem w segmencie wyroczni, dotąd niepodzielnie kontrolowanym przez Chainlink. Nie tyle stanowi jednak jego konkurencję, co otwiera zupełnie nowe ścieżki rozwoju.

Logo kryptowaluty API3

Kurs API3
(API3/PLN)

6,56 PLN

(1,66 USD)

Zmiana ceny (24h)

1,58% (+0,10 PLN)

Ranking

252

1h

-0,56%

24h

1,58%

7d

-23,76%

14d

-25,01%

30d

-50,15%

200d

-4,14%

1y

56,87%

Kapitalizacja

192 568 218 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

1,57%

Max cena (24h)

1,70 USD

Min cena (24h)

1,62 USD

Wolumen (24h)

15 978 403 USD

Historyczne maksimum

10,30 USD (2021-04, -83,82%)

Ilość w obrocie

115 580 613 API3

Ilość maksymalna

135 719 871 API3

Za 100 PLN kupisz 15,25 API3

Strona projektu: api3.org

Ostatnia aktualizacja 2024-07-06 15:06

Wykres kryptowaluty API3


API bez trójki

API3 logo male

Zanim omówimy API3, musimy zacząć od początku. API to angielski skrót wyrażenia „interfejs programowania aplikacji”. Jest to zestaw reguł i protokołów, które określają, w jaki sposób różne systemy oprogramowania mogą się ze sobą komunikować. Dokumentacja każdego API zawiera informacje o tym, jak programiści mają formułować pytania i odpowiedzi swoich aplikacji. Przykładowo, aplikacja pogodowa w telefonie komunikuje się z witryną meteo właśnie za pośrednictwem API i wyświetla na ekranie obraz, bazujący na otrzymanych od niej danych.

API można używać do uzyskiwania dostępu do różnego typu danych i usług. Ich architektura zwykle działa w układzie klient-serwer. W ramach tej podstawowej struktury istnieje kilka sposobów funkcjonowania API, jak SOAP, RPC, Websocket i najpopularniejszy REST.

Problem dotychczasowych wyroczni

W środowisku blockchain wyrocznia (oracle) pozwala wykorzystywać dane spoza łańcucha do wyzwalania smartkontraktów. Jeśli założyliśmy się w protokole Augur o wynik konkretnego meczu, to właśnie wyrocznia dostarczy mu danych, pozwalając rozstrzygnąć, kto ma rację.

Problem znany jako „dylemat wyroczni” oznacza brak pewności, że dostarczane dane są zawsze w 100% dokładne i odporne na manipulacje. Może to wynikać z kilku przyczyn:

  1. Zależność od zewnętrznych źródeł danych. Wyrocznia opakowuje i dostarcza na blockchain to, co pozyskała ze współpracujących źródeł. Jeśli te źródła nie są wiarygodne, dane mogą być fałszywe.
  2. Pojedynczy punkt awarii. Jeśli węzeł odpowiedzialny za określone źródło danych stanie się niedostępny, może to uniemożliwić smartkontraktowi dostęp do potrzebnych danych.
  3. Podatność na ataki. Jak każda sieć, wyrocznia jest narażona na ataki, które mogą zakłócić jej działanie.

Co to jest API3?

API3 to platforma, która umożliwia zdecentralizowanym aplikacjom (dApps) bezpośredni dostęp do zewnętrznych danych. Założyciele API3 zauważyli, że większość interfejsów jest zbudowana dla aplikacji Web2 i nie jest kompatybilna ze światem blockchain i dApps. Misją projektu jest więc uczynienie istniejących API zgodnymi ze standardami Web3.

Aby zdecentralizować proces przenoszenia danych, API3 zaprojektowało własne interfejsy. Można je stosować w celu obsługi dowolnego łańcucha bloków, co pozwala być niezależnym od łańcucha bloków i dostarczać dane do każdej sieci smartkontraktów.

Specyfikacja protokołu zwiększa przejrzystość, minimalizując ryzyko manipulowania danymi. Dzięki swojej architekturze API3 odróżnia się od dotychczasowych wyroczni, takich jak Chainlink, który wykorzystuje własne węzły tylko jako pośredników w dostarczaniu danych od zewnętrznych dostawców.

API3 wykorzystuje własne węzły wyroczni, obsługiwane bezpośrednio przez dostawców danych. Aby to osiągnąć, stworzono rozwiązanie o nazwie Airnode. Nie potrzebuje ono osobnego serwera, nie wymaga też od dostawców API akceptowania kryptowaluty jako formy płatności.

Cały projekt jest zarządzany przez API3 DAO, kierujące rozwojem platformy.

Elementy składowe systemu

Rozwiązania API3 można przedstawić w postaci 3 kolejnych warstw:

  1. Najniższy poziom składa się z protokołów Airnode. Użytkownik może wysyłać żądania bezpośrednio do odpowiedniego Airnode, ale wymaga to dobrej orientacji w tym, jak działa cały system.
  2. Poziom pośredni składa się z prostych wyroczni nazywanych Beacons. Chociaż są one zbudowane na bazie protokołów Airnode, użytkownik ​​nie musi orientować się, który z nich zasila używany przez niego Beacon.
  3. Rozwiązania najwyższego poziomu to dAPI. Składa się na nie jeden albo więcej Beacons, „opakowanych” przez interfejs wyższego poziomu. Użytkownik może odczytać dane z odpowiednich dAPI bez konieczności wyboru konkretnych Beacons.

Różne podejścia Chainlink i API3

Dotychczasowy lider, Chainlink, także zdaje sobie sprawę z istnienia problemu wyroczni. Aby go uniknąć, łączy on (agreguje) dane z wielu źródeł. Ogranicza to możliwość manipulacji, jednak nie rozwiązuje problemu kontroli nad źródłami danych. Nie możemy oświadczyć Chainlink, że nie ufamy danemu źródłu (np. Binance) i prosimy, aby nie uwzględniał jego danych.

API3 daje kontrolę nad doborem tych źródeł oraz umożliwia skorzystanie z dowolnego interfejsu API, kompatybilnego z siecią. Buduje infrastrukturę, która da programistom możliwość dostarczania danych źródłowych bezpośrednio na blockchain. W ten sposób dostawcy otrzymują cały przychód za dostarczone dane (API3 nie pobiera wynagrodzenia), a programista ma pełną kontrolę nad tym, które dane docierają do jego dApp.

Podsumowując, podejście API3 ma 3 główne zalety:

  1. Decentralizację, wynikającą z eliminacji pośrednika między dostawcą a odbiorcą danych.
  2. Swobodę wyboru zaufanego źródła danych przez odbiorcę.
  3. Wyższe przychody dostawcy danych, niż w modelu proponowanym przez Chainlink.

Kryptowaluta API3

Token projektu nazywa się tak samo jak cała sieć i występuje jako ERC-20. Na rynku jest jak dotąd 75 z całkowitej liczby 120 milionów tokenów. Co ciekawe, posiadanie tokenów API3 nie jest konieczne dla korzystania z usług sieci – użytkownicy mają swobodny wybór w zakresie waluty rozliczenia.

Podstawowe zastosowania tokena wyglądają następująco:

  • staking: daje prawo do nagród,ale też naraża depozyt na pewne ryzyko,
  • zabezpieczenie: depozyty chronią użytkowników przed szkodami wynikłymi z błędów dAPI,
  • zarządzanie: token daje bezpośrednią reprezentację w API3 DAO.

Te 3 funkcje spełniane są jednocześnie po zdeponowaniu tokena.

Jak i gdzie kupić kryptowalutę API3?

API3 jest rzadkim przypadkiem – mimo, że jest listowany na Binance, ten parkiet jest pod względem obrotów nim dopiero trzeci, będąc wyprzedzany przez Huobi i Bibox. Za nimi lokują się mniej znane giełdy w rodzaju Nami, BingX czy Bitrue, a popularna zdawałoby się Coinbase jest poza pierwszą dziesiątką.

Waluty wymiany to najczęściej USDT, choć zakupów dokonamy także za BTC i BUSD.

API3 jest tokenem ERC-20, nie ma więc problemu z jego przechowywaniem. Metamask, Trust Wallet, Guarda, Coin98, Coinomi czy Lumi spełnią nasze oczekiwania, podobnie jak Ledger czy Trezor.

binance futures - poradnik oraz opinie

API3 – opinie, fakty, ciekawostki

API3 pozwala zachować twórcom dApps całość MEV (maksymalnej wartości) danych, zazwyczaj przechwytywaną przez górników. Od momentu uruchomienia projektu zespół szacuje ją na przeszło 675 mln dolarów.

Platforma ogłosiła 10-letnią współpracę z Open Bank Project, wiodącym dostawcą rozwiązań dla sektora bankowego. To partnerstwo podłączyło do Web3 ponad 400 bankowych API.

API3 i Quantum Optics Group wprowadziły usługę generowania liczb losowych, opartą na mechanice fizyki kwantowej. Liczby takie można importować do własnych smartkontraktów, w dodatku bez żadnych opłat.

Zdecentralizowane usługi, duże oszczędności, bezpieczne dane – wydaje się, że API3 jest skazane na sukces. Trzeba jednak pamiętać, że rynek krypto zmienia się błyskawicznie, a Chainlink nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
etoro
Sprawdź
logo tms
Sprawdź
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Kontrakty CFD to złożone i bardzo ryzykowne instrumenty, mogące spowodować szybką utratę kapitału ze względu na dźwignię finansową. Od 51% do 89% inwestorów traci swoje środki handlując CFD. Musisz rozważyć, czy jesteś w stanie ponieść ryzyko utraty zainwestowanych środków.

pekao

Binance - kod rabatowy -20%

XTB