logo

Czym jest Conflux (CFX) i jakie problemy rozwiązuje? Analiza

xtb - zlatan ibrahimović

Conflux jest chińskim rozwiązaniem problemu, jak jednocześnie zjeść ciastko i mieć ciastko. Czy jednak nowoczesne, zdecentralizowane rozwiązania mogą funkcjonować w kraju komunistycznej dyktatury?

Logo kryptowaluty Conflux

Kurs Conflux
(CFX/PLN)

0,55 PLN

(0,14 USD)

Zmiana ceny (24h)

-3,09% (-0,018 PLN)

Ranking

137

1h

0,50%

24h

-3,09%

7d

-7,10%

14d

-5,34%

30d

-9,55%

200d

-35,03%

1y

-9,15%

Kapitalizacja

658 184 630 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

-2,78%

Max cena (24h)

0,15 USD

Min cena (24h)

0,14 USD

Wolumen (24h)

80 794 655 USD

Historyczne maksimum

1,70 USD (2021-03, -91,65%)

Ilość w obrocie

4 629 444 876 CFX

Ilość maksymalna

5 563 874 756 CFX

Za 100 PLN kupisz 180,56 CFX

Strona projektu: confluxnetwork.org

Ostatnia aktualizacja 2024-11-21 12:54

Wykres kryptowaluty Conflux


Chiński syndrom

Conflux CFX małe

Stosunek rządu ChRL do łańcuchów bloków i krypto jest ambiwalentny. Z jednej strony, aktywnie promuje on rozwój technologii blockchain i czyni próby wykorzystania jej w rozwoju państwowej waluty cyfrowej. Z drugiej, surowo zakazał wydobywania i handlu kryptowalutami. Jak to pogodzić?

Według danych Forkast News, chińskie firmy złożyły około 60% wszystkich światowych wniosków patentowych dotyczących blockchain. Technologia ta jest szeroko stosowana w Chinach w wielu dziedzinach, jak bankowość, usługi publiczne, opieka zdrowotna czy logistyka. Państwo Środka wyrasta powoli na światowe centrum blockchain i nowych technologii, o czym świadczy też ostatni raport KPMG.

Nie zmienia to faktu, że Komitet Stabilności Finansowej Chin parę lat temu postawił sobie za cel rozprawienie się z wydobyciem i handlem kryptowalutami. Wywarło to znaczący wpływ na światowe rynki. Część dotychczasowych górników Bitcoina przeniosła się za granicę, a część zamknęła interes. Zaostrzone przepisy i ich twarde egzekwowanie w Chinach przyczyniły się do ogólnego spadku ceny BTC. Co gorsza, chińskie regulacje mogą wpłynąć na przepisy dotyczące kryptowalut w wielu innych krajach.

Jest jednak jeden blockchain, który działa legalnie i ze wsparciem władz, mimo posługiwania się natywną kryptowalutą CFX i możliwości podłączenia się do sieci przez każdego bez pozwolenia. Sprawdźmy, co to za unikat.

Co to jest Conflux?

Conflux to wydajny blockchain, zaprojektowany z myślą o wsparciu dApps, handlu elektronicznego i Web3. Sieć wykorzystuje smartkontrakty i umożliwia rozwiązywanie dowolnych problemów obliczeniowych. Pochodzi z laboratorium badawczego dr Andrew Yao, zdobywcy nagrody Turinga z wiodącego w Chinach Uniwersytetu Tsinghua.

Projekt wszedł na rynek w roku 2018. Jest ona jedyną siecią publiczną, legalnie funkcjonującą w Chinach. Jak tłumaczą jej założyciele, jest to możliwe dzięki temu, że nie prowadziła ona publicznej sprzedaży tokenów w tym kraju.

Głównym celem sieci jest rozwiązanie trylematu blockchain za pomocą DAG i nowego modelu konsensusu. Jest on kompatybilny z EVM, dzięki czemu obsługuje smartkontrakty napisane w Solidity. Firma ma siedzibę w Pekinie w Chinach, oddziały zaś w Kanadzie i Nigerii.

Trzon zespołu tworzą wysokiej klasy badacze, programiści i biznesmeni z doświadczeniem w cyberbezpieczeństwie, kryptografii, teorii gier czy ekonomii. Obok absolwentów chińskich uczelni, zatrudnia także absolwentów MIT, Carnegie Mellon University, czy Uniwersytetu Toronto.

Jak to działa?

Projekt opiera się na nowatorskim mechanizmie konsensusu Tree-Graph, który zapewnia bezpieczeństwo i skalowalność, nie rezygnując z decentralizacji. Ta architektura, oparta na DAG opisanym przy okazji projektu Fantom, umożliwia szybkie, równoległe przetwarzanie bloków i transakcji, co pozwala to osiągnąć ok. 4000-6000 TPS.

Bitcoin i Ethereum mogą zatwierdzić tylko jeden blok w danym momencie, Conflux może zatwierdzać jednocześnie wiele bloków. Jego bloki nie tworzą liniowego „łańcucha”; zamiast tego tworzy połączony ze sobą ich zbiór, zaś Tree-Graph przypomina omawiane wcześniej Drzewo Merkle.

Conflux pierwotnie łączył Tree-Graph wyłącznie z protokołem Proof of Work. W marcu 2022 r. ogłosił dodanie także łańcucha opartego o Proof of Stake w ramach aktualizacji sieci o nazwie Hydra. Ma ona zapewnić programistom większą elastyczność, jednocześnie podnosząc bezpieczeństwo sieci dzięki zwiększeniu odporności na atak 51%.

Unikalny mechanizm konsensusu pozwala na użycie Conflux do obsługi protokołów i dApps, wymagających szybkości i skalowalności. Z tego powodu ma on szansę stać się użytecznym rozwiązaniem dla globalnych projektów krypto.

Partnerstwa Conflux

Stwierdzenie, że rząd chiński pozwala na działanie Conflux, było by grubym niedopowiedzeniem. Wygląda na to, że dostał on zielone światło z samej góry i ma służyć realizacji celów państwa w zakresie technologii. Co za tym świadczy?

  1. Projekt pilotażowo wprowadza stablecoina Renminbi (inaczej yuana) w strefie wolnego handlu w Szanghaju dla obsługi płatności transgranicznych.
  2. Sieć nawiązała partnerstwo z China Telecom w celu opracowania karty SIM Blockchain (BSIM), mogącej służyć do przechowywania kluczy prywatnych.
  3. Chiński odpowiednik Instagrama, XiaohongShu integruje Conflux, umożliwiając użytkownikom prezentowanie NFT wybitych na tej sieci w swoim profilu.

Sieć nie ogranicza się jednak do obsługi chińskich gigantów. Współpracuje także z wieloma światowymi projektami, jak Blockchain Game Alliance, Oasis Protocol, Razor czy BoringDAO.

Ekosystem

Conflux integruje sporo platform znanych użytkownikom blockchain. Najbardziej rozwinięte segmenty to:

  • DeFi (SushiSwap, Injective, Dodo),
  • NFT (BGA, DEGO, ConDragon),
  • infrastruktura (Chainlink, API3, Fetch.AI),
  • deweloperzy (Certik, IPFS, Truffle),
  • analityka (BitQuery).

Kryptowaluta Conflux

Sieć posługuje się tokenem CFX, opartym na własnym mainnecie. W obiegu jest ok. 40% z docelowej liczby 5,2 mld monet. Główne zastosowanie tokena to:

  • wynagrodzenie górników za każdy utworzony blok,
  • opłaty transakcyjne,
  • fundusz motywacyjny dla rozwoju ekosystemu,
  • głosowania i udział w zarządzaniu siecią,
  • staking.

binance futures - poradnik oraz opinie

Jak i gdzie kupić kryptowalutę Conflux?

Największe parkiety to kolejno: Binance oraz OKX (tutaj je porównasz), kolejne to Nami.Exchange, Gate.io oraz Kucoin. W lutym 2023 r. dzienne obroty znacząco przekraczają 100 mln dolarów, nie musimy się więc obawiać o brak płynności.

Największa wymiana odbywa się z użyciem USDT, uzupełniana jest BTC oraz BUSD.

Giełdy zapewniają wygodne mosty, jednak przechowywanie CFX wymaga osobnego portfela. Na szczęście sieć jest kompatybilna z EVM, co oznacza, że możemy użyć Metamask (po dodaniu sieci), Fluent Wallet, Math czy Phantom. Możliwe jest także użycie portfeli Ledger i Trezor, choć może to wymagać zainstalowania aplikacji Conflux eSpace.

Conflux – opinie, fakty, ciekawostki

Projekt ma naprawdę solidny zespół. Gwiazdą jest choćby założyciel Fan Long, dwukrotny zdobywca złotego medalu na Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej czy Andreas Veneris, doradzający rządowi Kanady w kwestii CDBC.

Dobra opinia o Conflux sprawia, że rozrasta się on szybko. Najsilniejsze społeczności użytkowników oprócz Chin znajdują się krajach Azji Południowo-Wschodniej, Kanadzie, Iranie i kilku krajach Europy.

Conflux Core obsługuje NFT wielu znanych firm, jak np. McDonald. Ponieważ wciąż obowiązuje ban na handel kryptowalutami, specjalny mechanizm wymiany pozwala użytkownikom handlować NFT bez konieczności kupowania kryptowalut.

Czasy, gdy produkty chińskie były synonimem badziewia, odchodzą w przeszłość. Conflux bez kompleksów może rywalizować z czołowymi blockchainami świata zachodniego, zaś ogromny chiński rynek tylko mu w tym pomoże.

Kliknij aby ocenić wpis
[Głosy: 0 Średnia: 0]

Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *