logo

Historia powstania i sposób działania ConstitutionDAO (PEOPLE)

xtb - zlatan ibrahimović

Stany Zjednoczone powstały, gdy ludzie sami postanowili walczyć o swoje prawa. W podobnych okolicznościach powstało ConstitutionDAO. Ta walka zakończyła się przegraną, jednak to co się wydarzyło, zdecydowanie było warte podjętego wysiłku.

Logo kryptowaluty ConstitutionDAO

Kurs ConstitutionDAO
(PEOPLE/PLN)

0,27 PLN

(0,069 USD)

Zmiana ceny (24h)

11,64% (+0,028 PLN)

Ranking

190

1h

0,44%

24h

11,64%

7d

-18,14%

14d

11,73%

30d

15,71%

200d

95,91%

1y

629,44%

Kapitalizacja

350 347 838 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

11,59%

Max cena (24h)

0,070 USD

Min cena (24h)

0,062 USD

Wolumen (24h)

255 622 512 USD

Historyczne maksimum

0,19 USD (2021-12, -62,81%)

Ilość w obrocie

5 066 577 023 PEOPLE

Ilość maksymalna

5 066 577 023 PEOPLE

Za 100 PLN kupisz 371,59 PEOPLE

Strona projektu: www.constitutiondao.com

Ostatnia aktualizacja 2024-10-05 07:51

Wykres kryptowaluty ConstitutionDAO


Ściąga z historii

ConstitutionDAO PEOPLE logo small

W wyniku zwycięskiej wojny Stanów Zjednoczonych o niepodległość, w 1783 Wielka Brytania uznała ich niepodległość. Od razu jednak zaczęły się nowe problemy. Nie wiadomo było, w jaki w sposób zarządzać nowym krajem, kto powołuje jego władze, jakie prawa mają obywatele. Konieczne stało się napisanie konstytucji, która ureguluje te fundamentalne kwestie i załagodzi narastające spory.

Proces trwał długo, jednak 4 marca 1789 roku weszła w życie Konstytucja Stanów Zjednoczonych, pierwsza ustawa zasadnicza na świecie. Stała się fundamentem nowego państwa, a jej rola była ogromna, zbliżona raczej do Biblii niż aktu prawnego. Do dziś jest ona symbolem dla każdego Amerykanina, a pierwsze słowa tekstu „We, the people” znane są daleko poza terytorium USA.

Oryginalny dokument został wydrukowany w liczbie ok. 500 egzemplarzy, z czego do dziś przetrwało jedynie 13.

Wyścig się zaczyna

W 2021 roku jeden z tych egzemplarzy został wystawiony na sprzedaż przez dom aukcyjny Sotheby’s. Było to tak, jak gdyby ktoś wystawił na sprzedaż egzemplarz Biblii Gutenberga. Nadchodząca aukcja przyciągnęła uwagę wielu milionerów, zbierających takie ekskluzywne pamiątki. Ale nie tylko – pojawiła się również grupa ludzi, która postanowiła spróbować odebrać ten skarb narodowy bogaczom.

Od tej chwili wszystko dzieje się bardzo szybko. 11 listopada ktoś pisze tweeta, że zamierza stworzyć DAO, które zakupi egzemplarz Konstytucji. Twitter wpada w amok, nowe tweety powstają szybciej, niż ktokolwiek jest w stanie je odczytać. Powstaje grupa na Discordzie i strona WWW. Zaczyna kształtować się społeczność skupiona wokół tego pomysłu. Tworzony jest token PEOPLE, którego sprzedaż ma finansować zbiórkę.

12 listopada pada hasło – mamy 6 dni, żeby zebrać 20 milionów dolarów (taka jest przewidywana cena). Szok, to wydaje się niewykonalne. Jednak akcja się rozkręca i niebawem kryptowaluty o wartości 20 milionów są na koncie. To niesamowity wyczyn… ale jeszcze nie koniec. W ciągu kilku następnych dni kwota rośnie do nieprawdopodobnych 47 milionów dolarów.

ConstitutionDAO i proza życia

Forsa zebrana, jednak są inne problemy. DAO nie jest osobą prawną, nie może współpracować z Sotheby’s. W dodatku dom aukcyjny nie akceptuje w tej licytacji ETH, a jedynie waluty emitowane przez rząd. Trzeba też jakoś załatwić kwestię KYC, żeby wiedzieć, kto właściwie kupuje Konstytucję.

Problemy jednak udaje się rozwiązać i 18 listopada następuje otwarcie ofert. Niestety, inny inwestor zaoferował 43,2 mln USD, przebijając ofertę DAO. Co prawda mogło ono ponownie przebić jego ofertę, ale wtedy pieniędzy nie starczyło by już na przechowywanie, konserwację i ubezpieczenie bezcennego nabytku.

Krajobraz po bitwie

Gdy emocje opadły, a gorączka osłabła, pojawił się nowy problem. Co zrobić ze zgromadzonymi milionami dolarów? Problem powiększał fakt, że większość wpłat była niewielka (ciut ponad 200 dolarów), a opłaty za gaz na Ethereum mogły pochłonąć sporą część zgromadzonych środków. Po przeanalizowaniu wielu pomysłów, nabywcom tokena zaproponowano 2 sposoby postępowania:

  • wysłanie należnych tokenów PEOPLE do portfela użytkownika,
  • spalenie tokena i odzyskanie jego równowartości w ETH.

Początkowo pojawił się też pomysł, by istniejące tokeny PEOPLE zamienić na nowe o nazwie WeThePeople (WTP), został on jednak odrzucony.

Jak oznajmia oficjalna strona projektu: po przegranej aukcji i po decyzji zespołu o likwidacji, chcielibyśmy przypomnieć, że tokeny nie dają żadnych praw, zarządzania ani użyteczności poza wymienianiem ich na ETH. Jest również opcja, by zachować swoje tokeny PEOPLE i robić z nimi, co chcesz. Jasne jest, że część społeczności chce włączyć je do przyszłych projektów, jednak ConstitutionDAO nie może i nie zatwierdzi żadnych przyszłych planów dotyczących tokena.

Kontrowersje wokół ConstitutionDAO

Choć podczas zbiórki funduszy ani podczas ich rozliczenia nie doszło do żadnej próby oszustwa, niewątpliwie królował bałagan, który spowodował, że niektórzy poczuli się wprowadzeni w błąd. Osoby mniej zaznajomione z problemem cen gazu były wściekłe, że ich wkład został okrojony o koszta transferu. Co więcej, ok. 5% wpływów przypadło platformie crowdfundingu Juicebox.money, która posłużyła zbiórce. Część użytkowników podnosiła, że powszechna znajomość ilości uzbieranych środków dała ogromną przewagę innym licytującym. Podejrzenia wzbudziło też usunięcie niektórych postów i ogłoszeń z Discorda DAO.

Nigdy nie wyjaśniono dokładnie, w jaki sposób zostaną rozdzielone prawa głosu w zależności od ilości posiadanych tokenów. ConstitutionDAO wielokrotnie powtarzało też, że darczyńcy nie będą „właścicielami” części Konstytucji, będą tylko mieli wpływ na to, gdzie i jak będzie ona eksponowana.

Jak wskazuje sama nazwa projektu, jest to DAO, czyli Zdecentralizowana Organizacja Autonomiczna, zarządzana demokratycznie przez głosowanie przy użyciu tokenów PEOPLE. Jednak, jak wspomnieliśmy, głosowanie nigdy nie zostało przeprowadzone, projektem zarządzał więc tylko zespół jego założycieli. W tym kontekście trudno mówić, by ConstitutionDAO w ogóle było projektem Web3.

Projektem zainteresował się także SEC, który obecnie zastanawia się, czy wdrożyć śledztwo z powodu publicznej zbiórki funduszy bez wymaganego zezwolenia. Najwięksi krytycy projektu twierdzą zaś, że od początku miał on na celu przejęcie kontroli nad zgromadzonym majątkiem.

binance futures - poradnik oraz opinie

Spojrzenie z drugiej strony

Mimo wszystkich kontrowersji i wielu możliwości przywłaszczenia sobie funduszy, nie wpadły one w niepowołane ręce. Użytkownicy mogą mieć pretensje, że wyciągnięcie ich tokenów może być nieopłacalne przy małych kwotach – jednak żadne środki nie trafiły na prywatne konta założycieli czy zespołu zarządzającego. Przy organizacji przedsięwzięcia popełniono sporo błędów, zebrano jednak prawie 50 milionów dolarów w ciągu paru dni! Normalnie takie procesy zajmują miesiące i czuwa nad nimi sztab wysoko opłacanych prawników.

Projekt zrobił gigantyczną robotę służącą popularyzacji krypto. Rozpisywały się o nim wszystkie media, od Wall Street Journal, przez New York Times do CNBC. Zaangażował ludzi, którzy nigdy wcześniej nie słyszeli o krypto – wg badań było to ok. 13% darczyńców. Mnóstwo osób po raz pierwszy w życiu użyło portfela Metamask.

Projekt pokazał potencjał, który dają rozwiązania blockchain. Udowodnił też, że tokenizacja i NFT daleko wykraczają poza produkcję śmiesznych obrazków, a nawet tworzenie prawdziwych dzieł sztuki.

Przede wszystkim zaś – wyzwolił wręcz gigantyczną energię społeczną. Pokazał, że działający wspólnie zwykli ludzie mają szansę przeciwstawić się dyktatowi milionerów. W ten sposób słowa „We, the people” nabrały całkiem nowego znaczenia.

Kryptowaluta PEOPLE

Wpłacający środki na zakup Konstytucji byli wynagradzani tokenami w stosunku 1 ETH = 1 000 000 PEOPLE. W trakcie paru dni zebrano ok. 11 tysięcy ETH, co w owym czasie było równowartością ok. 47 milionów dolarów. Po nieudanej licytacji około połowa uczestników zdecydowała się wycofać swoje wkłady.

Jak i gdzie kupić token ConstitutionDAO?

Pomysł cieszył się sporym zainteresowaniem, jest więc listowany na wielu parkietach. Binance, OKX, Dcoin, Digifinex, Gate.io, Kucoin… Walutą transakcji najczęściej jest USDT, mniejsze wolumeny kupimy także za BUSD i BTC.

PEOPLE jest tokenem ERC-20, nie ma więc problemu z jego przechowywaniem. Metamask, Trust Wallet, Guarda, Coin98, Coinomi czy Lumi spełnią nasze oczekiwania, podobnie jak Ledger czy Trezor.

ConstitutionDAO – opinie, fakty, ciekawostki

Nabywcą egzemplarza konstytucji został finalnie Ken Griffin – miliarder znany z afery GameStop. Tym razem wielkie pieniądze zwyciężyły idealistów. Gloria victis!

Sprawcami całego zamieszania i założycielami ConstitutionDAO są Austin Cain i Graham Novak, dwaj 25-letni mieszkańcy Atlanty pracujący w branży finansowej.

Porzucona przez ConstitutionDAO nazwa WeThePeople (WTP) została szybko zagospodarowana. Token pod tą nazwą pojawił się na BSC, nie zrobił jednak większej kariery.

ConstitutionDAO nie zrealizowało swojej obietnicy i nie zwróciło Konstytucji ludziom. Mimo to jednak spełniło ważną rolę i zapisało się w historii blockchaina. A token PEOPLE żyje na rynku nadal, powoli zamieniając się w opartą na emocjach monetę podobną do Dogecoina.


Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
etoro
Sprawdź
51% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
logo tms
Sprawdź
75% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Zostań redaktorem serwisu GieldoMania.pl

pekao

XTB IKE

Binance - kod rabatowy -20%