logo

Convex Finance (CVX). Badamy jeden z czołowych protokołów DeFi

xtb - zlatan ibrahimović

W świecie DeFi protokół Curve jest odpowiednikiem dobrego, starego diesla – nie zapewnia szalonych emocji, ale działa, nie psuje się i zawsze dowiezie cię na czas. Convex Finance dokłada mu solidną turbosprężarkę.

Logo kryptowaluty Convex Finance

Kurs Convex Finance
(CVX/PLN)

9,34 PLN

(2,40 USD)

Zmiana ceny (24h)

-4,38% (-0,43 PLN)

Ranking

330

1h

0,41%

24h

-4,38%

7d

20,41%

14d

42,63%

30d

32,76%

200d

-8,55%

1y

-34,73%

Kapitalizacja

194 196 364 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

-5,34%

Max cena (24h)

2,51 USD

Min cena (24h)

2,30 USD

Wolumen (24h)

55 734 784 USD

Historyczne maksimum

60,090 USD (2022-01, -96,03%)

Ilość w obrocie

81 990 704 CVX

Ilość maksymalna

99 788 264 CVX

Za 100 PLN kupisz 10,71 CVX

Strona projektu: www.convexfinance.com

Ostatnia aktualizacja 2024-11-21 11:39

Wykres kryptowaluty Convex Finance


Zacznijmy od początku

Convex Finance logo small

Tradycyjny DEX operujący pulami płynności, w rodzaju Uniswapa, jest znakomitym rozwiązaniem, ma jednak pewne wady. Jedną z nich jest możliwość znacznego poślizgu (slippage), to znaczy wystąpienia różnicy między oczekiwaną, a faktycznie uzyskaną ceną wykonania zlecenia. Problem szczególnie widoczny jest w przypadku wymiany stablecoinów, gdzie zdarza się, że 1 dolar w USDT kupuje nam tylko 95 centów w USDC. Zjawisko to występuje powodu różnej liczby tokenów w pulach płynności oraz przyjętej mechaniki DEXa.

Problem ten rozwiązuje platforma Curve, dedykowana wymianie stablecoinów (choć nie tylko), gdzie przyjęte mechanizmy wyraźnie zmniejszają ryzyko poślizgu. W dodatku dostawcy płynności mogą na niej zarabiać nie tylko opłaty transakcyjne, ale również tokeny CRV jako premię. Z tego względu platforma stała się domyślnym miejscem wymiany stablecoinów, rozrosła do sporych rozmiarów (miliardy dolarów TVL) i zaczęła nawet udzielać licencji na swoje rozwiązania (patrz Ellipsis).

Mimo wszystkich swych zalet, Curve ma jednak także wady. Jej interfejs nie każdemu przypadnie do gustu, nie jest również specjalnie łatwy w obsłudze. Trudno tam zrobić coś intuicyjnie, jednym kliknięciem, zaś otrzymane jako nagroda tokeny CRV wymagają zablokowania na długo, by wyciągnąć z nich maksymalne zyski. Generalnie – idea świetne, ale jednak wymagająca pewnego tuningu. I tu właśnie na scenę wkracza Convex.

Co to jest Convex Finance?

Convex Finance (CVX) to protokół DeFi będący niejako „nakładką” na Curve. Platformą przeznaczoną dla posiadaczy tokenów CRV oraz dostawców płynności Curve, umożliwiająca zdobywanie dodatkowych odsetek i nagród przy minimalnym wysiłku. To jego cała oferta – nie ma tu setek produktów, opcji i wariantów. Convex skupia się na jednym, ale robi to dobrze.

Dlaczego jednak miałoby się opłacać użycie Convex, zamiast skorzystania bezpośrednio z rozwiązań Curve? Cóż, to dłuższa opowieść.

Wersja bazowa – rozwiązanie Curve

Kiedy zapewniasz płynność na Curve, oprócz niewielkich opłaty transakcyjnych, zarabiasz także trochę tokenów CRV. Aby zapobiec sprzedaży tych tokenów natychmiast po zarobieniu, co podkopywałoby ich wartość, Curve zachęca do przekształcenia ich w zablokowane veCRV. Dają nam one spory strumień dochodu pasywnego, za to nie możemy ich sprzedać przez ustalony okres czasu.

Do tego dochodzi możliwość głosowania, na które pule Curve ma przydzielać swoje nagrody. A jako że wiele protokołów jest gotowych zapłacić sporo za głos na swoją pulę, masz możliwość zarobienia pewnego rodzaju „łapówki” za głosowanie.

Minusem jest jednak zablokowanie swoich tokenów na długi czas oraz fakt, że jeśli chcesz uzyskać maksymalne oprocentowanie, musisz posiadać sporo CRV.

Wersja turbo – rozwiązanie Convex

Załóżmy, że mamy 10 000 USD, które chcemy umieścić w puli USDC-DAI-USDT. Jeśli chcemy uzyskać maksymalny zysk z tej puli, musimy również zablokować ok. 4000 tokenów CRV na 4 lata. Sporo forsy zamrożonej na długo!

Convex rozwiązał problem, agregując wszystkie powierzone mu veCRV i depozyty. Dzięki temu inwestor może uzyskać maksymalną stopę zwrotu bez konieczności wykładania własnych CRV. I dodatkowo otrzymać w nagrodę trochę kryptowaluty Convex Finance (CVX)!

Drugą innowacją było wprowadzenie własnej, płynnej wersji zablokowanych tokenów Curve, zwana cvxCRV. Oto jak to działa:

  1. Wpłacasz swoje tokeny CRV do Convex Finance.
  2. Convex daje ci w zamian swoje tokeny cvxCRV i blokuje twoje CRV (zamienia je w veCRV).
  3. Teraz możesz stakować uzyskane cvxCRV, aby mieć udział we wszystkich nagrodach, które otrzymuje Convex.
  4. Możesz też sprzedać je w dowolnym momencie, nie martwiąc się o 4-letnią blokadę.

Dzięki temu modelowi Convex pozyskał ogromną ilość tokenów Curve, deklasując rywali, w tym Yearn Finance. To pozwala mu elastycznie zarządzać pulami, oraz kontrolować, gdzie przydzielana jest większość nagród CRV.

Tak więc obecnie to Convex rządzi protokołem Curve, z korzyścią dla siebie i swoich klientów.

Kryptowaluta Convex Finance

Po opisaniu mechanizmu działania CVX, niewiele zostaje do dodania. Jak widać, jego głównym przeznaczeniem jest stakowanie w celu maksymalizacji uzyskiwanych zysków. Innym zastosowaniem jest wpłacenie go do puli poza Convex (np. Sushiswap), aby zdobywać nagrody za wydobywanie płynności i udział w opłatach transakcyjnych wybranego DEXa.

Maksymalna podaż tokenów CVX to 100 milionów, z czego 62 miliony są już w obiegu. Większość podaży zablokowana jest w smartkontraktach, najwięcej w kontrakcie o nazwie CVX Rewards. Duża część pozostałych tokenów pozostaje w rękach małych inwestorów, co czyni Convex Finance zdecentralizowaną platformą.

Co ciekawe, Convex intensywnie współpracuje z opisywanym niedawno Frax Finance, obsługując m.in. pule kryptowaluty FXS.

Jak i gdzie kupić Convex Finance?

CVX jest dobrze rozpoznawalnym tokenem, notowanym na wielu giełdach, choć prym wiodą te ciut mniej znane. Duzi gracze, jak Binance, Kraken, Crypto.com czy FTX wyprzedzani są przez mniej rozpoznawalne parkiety jak ZB i AAX oraz przez samo Curve Finance. Najczęstsze waluty wymiany to USDT i WETH.

W przeciwieństwie do Curve, mającego tokeny na wielu łańcuchach, kryptowaluta Convex Finanse występuje tylko na blockchainie Ethereum, jako ERC-20. Jest to jednak najszerzej rozpowszechniony standard krypto, toteż możemy wybierać z wielu dostępnych portfeli: Metamask, Trust Wallet, Coin98, Guarda czy Math. Najbezpieczniejsze będą oczywiście portfele hardware, jak Ledger czy Trezor.

Convex Finance – opinie, fakty, ciekawostki

Opinia rynku o ofercie Convex jest tak dobra, że na zebranie pierwszych 3 miliardów dolarów TVL platformie wystarczyły 3 tygodnie.

Zapis na dole strony firmowej głosi, że Convex wspierany jest przez Curve. Nieoficjalne wieści głoszą, że część jej programistów sporo zainwestowała w projekt i udzieliła mu pomocy w pisaniu smartkontraktów.

binance futures - poradnik oraz opinie

Rozwojowi platformy może służyć zainteresowanie instytucji. W niedawnym raporcie Bank of America wspomniał o Curve jako o ciekawej opcji, zapewniającej wysoką rentowność.

Convex wydaje się bardzo ciekawym rozwiązaniem dla fanów DeFi. Dający spore zyski, raczej bezpieczny (liczne audyty), płynny. Trzeba jednak pamiętać, że jest to kolejna warstwa w skomplikowanym ekosystemie zdecentralizowanych finansów, a wraz z liczbą pośredników rośnie ryzyko nieprzewidzianych wydarzeń.


Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *